ניטו 85D: סופר מפונק, אבל עושה את העבודה

בזמן שכולכם מצטיידים בחומרי ניקוי ומתחילים בסידורים לקראת חג הפסח, אנחנו בדקנו את השואב הרובוטי החדש של Neato שללא ספק חסך לנו לא מעט עבודה

 

Neato Botvac 85D

״ההרגשה היתה שבלתי אפשרי להשאיר אותו לבד, שכן כל רגע הוא עלול להיתקע. במשך שאיבה אחת שנמשכה חמש דקות לכל היותר, נאלצתי לחלץ אותו שלוש פעמים״.

ציטוט מדויק ורלוונטי מתמיד, הלקוח מסקירת ה-Neato 70E שלנו מלפני שנה, שפחות או יותר מסכמת את החוויה שלנו איתו. הפעם לקחנו לסקירה את ה-Neato Botvac 85D, הדגם החדש של החברה, שמגיע לצערנו עם דפוסים די דומים.

כמו שאר דגמי החברה, גם הוא עושה שימוש בטכנולוגיה מונחית לייזר אשר סורקת וממפה את החדר, במטרה לנקות בשיטתיות ולעבור באופן אוטומטי בין חדר לחדר (האמנם? נעסוק בסוגיה זו בהמשך). יחד עם זאת, הדגם החדש בעל מברשת גדולה יותר ב-16%, מסנן הגדול פי 3 ומיכל איחסון לאבק הגדול ב-17% במימדים של 0.7 ליטר. אז האם ההבדלים במפרט הטכני באים לידי ביטוי גם בביצועים? לא בטוח.

1

צילום: גיקטיים

no more גפילטע פיש

הבדל מרכזי והדבר הראשון אליו שמנו לב עם פתיחת האריזה הוא עיצוב השואב; בעוד שדגם ה-70E היה מעוצב כמו קציצה פולנית (לבן עם עיגול כתום למעלה), הדגם הנוכחי מעוצב באופן אלגנטי הרבה יותר ופחות בולט בשטח. יחד עם זאת, בגלל שצבעו שחור ושכל תכליתו היא לנקות אבק, אחרי כל שאיבה לא יזיק להעביר סמרטוט גם עליו שכן רואים עליו כל טיפת לכלוך (מה שלאו דווקא יפריע לכל אחד).

neato

מצא את ההבדלים. מקור: עיבוד תמונה, Neato Robotics

הערכה עצמה כוללת כמובן את הרובוט עצמו, תחנת עגינה וכבל לחשמל, מברשת צד, 2 פילטר אנטיאלרגנטי, מברשת סיליקון, מברשת משולבת ופס מגנטי תוחם באורך של 2.5 מטר. תהליך ׳ההתקנה׳ של השואב קצר ומסתכם בהוצאת תחנת העגינה מהקופסא, חיבורה לחשמל והצמדת השואב אליה לצורך הטענה. בתום ההטענה תוכלו להגדיר באילו ימים ושעות תהיו מעוניינים שהשואב יפעל עצמאית, או להפעיל אותו באופן מידי על ידי לחיצה על כפתור ׳הבית׳ לניקוי כולל של הבית. הכפתור השני שכולל הניטו – ריבוע המורכב מריבועים קטנים, מיועד לניקוי נקודתי של איזור מסוים. בדומה לשואבים רובוטים אחרים גם הניטו חוזר באופן אוטומטי לבסיס להמשך טעינה, ואז חוזר לנקות מהמקום בו הפסיק. יחד עם זאת, בגלל שאני מתגוררת בדירה קטנה (40 מטר מרובע), לא באמת היה צורך בטעינה באמצע פעולת הניקיון.

neato2

צילום: גיקטיים

לא כל כך מחושב

ה-Neato D85 מובטח להיות שקט יותר מהדגמים הקודמים בעיקר במשטחים קשים כמו עץ ואריחים, ואחד היתרונות שלו לטענת החברה הוא באיסוף שיער של חיות מחמד. את ההבטחה הזו השואב מצליח למלא, שכן בתור אחת שמגדלת גור (AKA פיקסל, במידה ועדיין לא יצא לכם להכיר) שמנשיר לא מעט שיערות קטנות וקצרות בכל רגע נתון, השואב בהחלט התמודד עם המשימה יפה והותיר את הרצפה נקייה ומצוחצחת (שהתלכלכה כמה דקות בודדות לאחר מכן, אך זו כבר לא אשמתו). מבחינת רעש אין ספק שהדגם הנוכחי שקט יותר מהדגמים הקודמים של החברה, מה שאומר שזה כן אפשרי להיות איתו באותו החדר בזמן שהוא שואב, אבל אל תצפו ליהנות מאיכות סאונד מושלמת של הטלוויזיה שכן נוכחותו בהחלט מורגשת.

בזכות מערכת הניווט מובטח כי Neato יוכל לנקות בתים בגודל של עד 350 מ״ר, בלי לדלג על מטר אחד בדרך ובמהירות העולה עד פי 4 משואבים רובוטיים אחרים. פעולת הניקיון שלו מחקה בצורתה את שיטת הניקוי של בני אדם – ניקוי שיטתי חדר אחר חדר ובאופן דייקני. (לא ברור על סמך אילו אנשים הם הסיקו שאנשים מנקים בצורה כזו שיטתית וייסודית את כל חדרי הבית – אבל נניח). יחד עם זאת, כאשר הוא נשלח למשימת ניקיון השטיח בסלון לדוגמא, התוצאות היו די מאכזבות. לא רק שהוא לא עבר על כולו, הוא גם לא ממש התעקש יותר מידי כדי להשאיר את השטיח נטול כל גרגר אבק. לכן, כדי לוודא שהשטיח יעבור ניקוי יסודי בחרתי באפשרות של ׳ניקיון ממוקד׳, ואז התוצאה הייתה מספקת הרבה יותר.

neato8

צילום: גיקטיים

מה שכן, הרגיש לי שהשואב לא מסודר ומחושב כפי שהוא אמור להיות; בעוד שחלקים מסוימים בבית הוא לא הפסיק לנקות שוב ושוב, היו חלקים שהוא פשוט מידר לחלוטין (למרות שהפס המגנטי לא היה פרוס) ולא הגיע אליהם. כתוצאה מכך רצפת המטבח אף פעם לא הייתה ממש נקייה, וגם כאשר מיקמתי אותו במרכז המטבח כדי שיבין את הרמז, הוא ברח בחזרה לאיזורים אותם כבר ניקה (למרות שבחרתי באופציה של ניקוי נקודתי).

מעגל פינות

למרות עיצובו בצורת האות D, שאמורה להיות יעילה יותר מצורה עגולה, השואב לגמרי ׳עיגל פינות׳ ולא התאמץ יותר מידי כדי להגיע אליהן. כנראה שכמו שאומרים הבטחות לחוד וביצועים לחוד, שכן גם השואב הקודם של החברה אותו בדקתי התגאה בצורתו השונה שאמורה לאפשר לו להגיע לפינות, אך גם הוא לא ממש צלח לעשות זאת. גם אחרי מספר ניסיונות והתחננות לניקוי נקודתי באותן פינות הוא פשוט סירב להגיע לשם ואילץ אותי לטאטא או לשאוב את האיזור באופן ידני.

מומלץ להרים את הכיסאות כדי למנוע היתקלות. צילום: גיקטיים

מומלץ להרים את הכיסאות כדי למנוע היתקלות. צילום: גיקטיים

לצורך העניין, דגם הרומבה 980 אותו סקרנו לפני מספר חודשים הציג ביצועים הרבה יותר מרשימים. בשונה מהדגמים הקודמים שפשוט התרוצצו בחדר בלי כל סדר, השואב האחרון מתוצרתה של החברה כולל מערכת מיפוי חדרים שנעזרת במצלמה כדי למפות את החדר בתלת מימד. בצורה זו יודע הרומבה בדיוק היכן הוא נמצא והיכן הוא כבר ניקה. הניטו כאמור אמור להיות חכם לא פחות בשל השימוש במערכת לייזר חכמה, אך ממה שאנחנו ראינו לפחות – הוא קצת נכשל בתחום הזה. מה שכן, אותה מערכת מסייעת לשואב לנווט ברחבי הבית תוך כדי הימנעות מהיתקלויות למיניהן ברהיטים וקירות, ולא זכורה לנו ולו תקרית אחת בה הוא נתקל ברהיט. רק שימו לב שאם פינת האוכל או המטבח שלכם מכילים הרבה כיסאות, מומלץ להרים אותם למעלה כי רוב הסיכויים שהוא יתקע בהם ולא ידע איך להיחלץ מהמבוך.

שוני נוסף של הניטו מתבטא בכך שאינו נתמך באפליקציה המאפשרת שליטה בו דרך הסמארטפון, בדומה לרומבה 980 האחרון. בעזרת האפליקציה של הרומבה ניתן להתחיל ניקיון או להפסיק אותו, להחזיר את הרומבה לתחנת העגינה ולתכנת אותו כך שינקה בזמנים קבועים. כנראה שבניטו הבינו שמדובר בפיצ׳ר מתבקש שכן דגם חדש בשם Neato Botvac Connected כבר כולל WiFi ומציע פיצ׳רים דומים (דגם זה עדיין לא זמין לרכישה). יחד עם זאת לא יזיק אם שתי החברות ישחזרו פיצ׳ר מתבקש מדגם הרומבה 880, תכונה אשר מאפשרת למשתמש לשלוט בשואב באופן ידני באמצעות שלט, ולחלץ אותו ממקומות בעיתיים בלי לקום מהספה.

מיותר לציין שהסיטואציה הזו דרשה חילוץ ידני. צילום: גיקטיים

מיותר לציין שהסיטואציה הזו דרשה חילוץ ידני. צילום: גיקטיים

אל תשאירו אותו לבד

הגעתי למסקנה די נחרצת – כשסוגרים את ה-Neato 85D בחדר אחד ונותנים לו לנקות, הוא עובד סבבה לגמרי ואפילו לא נתקע פעם אחת. הבעיה מתחילה ברגע שרוצים להפעיל אותו כשאתם לא נמצאים בבית, או כשהתיישבתם לצפות בסדרה והחלטתם לתת לו לצאת לדרך ולנקות את הבית כולו. אז – מתחילות הבעיות וסביר להניח שתצטרכו להפסיק לצפות בסדרה, או לחזור לבית לא נקי במידה ותשאירו אותו לבד.

neatobotvac

ההודעה הקבועה. צילום: גיקטיים

פעולת הניקיון של הניטו יחסית פשוטה, ומה שנחמד הוא שמיכל האשפה שלו בהחלט גדול כך שהוא אידיאלי עבור בתים קטנים שכן רק לאחר משהו כמו 3-4 שאיבות תידרשו לרוקן את הפילטר, הליך שלא משנה עד כמה הוא פשוט – הוא עדיין לא הכי אסתטי וכיפי במיוחד אבל לא שמור רק לניטו כמובן. ניקיון מסובך יותר נדרש במידה ומישהו בבית סובל מנשירת שיער ראש רצינית היוצרת תסבוכות במברשות, עד כדי כך שנדרשתי לגזור את השיערות העיקשות מהמברשת במספריים. בתור אחת שאוהבת ללמוד לבד כיצד לתפעל מוצרים אלקטרוניים, הצלחתי להבין די מהר כיצד יש לפרק את כל הרכיבים המעורבים כדי לנקות אותם (מבלי לשבור אותם).

neato4

צילום: גיקטיים

פסק הדין

הניטו הוא קצת כמו ילד שעושה טובה כשהוא מנקה. מספיק שמשהו קצת לא מוצא חן בעינייו, הוא יעצור הכל, יצווח ויקרא לאמא שתבוא לחלץ אותו. וראו מה זה, בעת כתיבת שורות אלה ממש הוא גרם לי לקום מהספה, הרגע המיוחל לו חיכיתי כל יום העבודה, ולבדוק מה קרה הפעם. עם זאת, אם אתם כן בסביבה הוא בהחלט יעשה את העבודה, הוא שקט יותר מדגמים קודמים ומהמתחרים שלו ותא הפסולת שלו גדול ומאפשר לו לכסות שטח נרחב.

יתרונות: שקט יחסית, מיכל אשפה גדול (0.7 ליטר), אידיאלי לשאיבת שיער של בעלי חיים.

חסרונות: כבד, דורש לא מעט חילוצים – אם בשואב רגיל צריך לוודא שהרצפה פנויה לפני הפעלתו, עם ה-Neato זה לאו דווקא מספיק שכן גם כשהרצפה פנויה לחלוטין הוא יכול להיתקע פתאום למשל בגלל ארונות המטבח.

neato3

עושה את העבודה. צילום: גיקטיים

אמ:לק – אני חייבת להודות שיום אחרי שהשואב נלקח ממני הרגשתי געגועים עזים, ורק אז הבנתי עד כמה הוא חסר לי. אין מה לעשות, יש משהו קסום בשואב אבק רובוטי שמאפשר לך לשבת או להמשיך בעיסוקיך בזמן שהוא מבצע את כל העבודה השחורה, שכל מה שנותר לכם לעשות לאחר מכן הוא להעביר סמרטוט רטוב והופ, הבית מצוחצח. ה-Neato D85 מנקה טוב – לא יסודי במיוחד בעיקר בפינות, אבל התחושה היא בהחלט נעימה ולא שונה מהחוויה שמשאירים השואבים של iRobot לדוגמא אחרי שהם מנקים. יחד עם זאת, משהו בחוויה מרגיש לא מושלם, בדומה לחוויה שהייתה לי עם הדגם הקודם של החברה.

מחיר מומלץ לצרכן: 3,690 ש״ח

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

5 תגובות על "ניטו 85D: סופר מפונק, אבל עושה את העבודה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלי
Guest

אז בסוף. זה או רומבה

David
Guest

בקיצור לא לקנות.

פיקס
Guest

פשוט מדוייק, כל יום זה חפש את המטמון ולפעמים הוא נתקע כי הוא ראה קיר שלא קיים, רובוט מציק ולא שווה את הכסף

dht
Guest

תמיד התגובות יהיו מטעם כך שאי אפשר להתייחס

איגור
Guest

יש לי אחד כזה בבית.
מסכים עם כל מה שכתוב פה חוץ מזה שהוא נתקע על כל דבר –
ברור שאני אוסף את כל הדברים מהריצפה. הוא בדרך כלל לא נתקע סתם. מדלג יפה על כבלים. הוא אצלי נתקע נגיד אל איזה גרב או משהו כזה. נעלים,משחקים הוא פשוט דוחף אותם. יש לי כלב והוא מטפל יפה בפרבה.
קל מאוד לתפועל – לפרק להרכיב – קלי קלות.
ומחיר שלו בסביבות 3 אולי אפשר למצוא בפחות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: