Neato Botvac 70E: מחושב, יסודי, מפונק? [סקירה]

הודות לשימוש בטכנולוגיית קרני לייזר הסורקת וממפה את השטח, סדרת השואבים הרובוטים החדשה מבית Neato אמורה להגיע לכל נקודה בבית. לקחנו אותו לבדיקה כדי לראות האם יש אמת בדברים

מקור: Neato

מקור: Neato

שואבי אבק רובוטיים הפכו למוצר צריכה הכרחי ונחשק בקרב רבים, אך בסיסי הוא עדיין לא, בשל מחירו הגבוה בדרך כלל. שואב האבק הרובוטי מבית Neato מסדרת ה-Botvac, מעוניין להפוך את הטרנד למעט יותר נגיש עבור כלל האוכלוסיה, ומציע דרך יעילה לנקות כל בית מבלי מאמץ הן מבחינה פיזית, והן מבחינה נפשית, בכל הקשור לצורך להיפרד מסכום מכובד של כסף. יצאנו לבדוק האם הדגם החדש מסוג 70E של החברה מהווה אלטרנטיבה ראויה לשואבים מתחרים בשוק, או שמא יש סיבה מוצדקת יותר למחירו הנמוך יחסית לעומת האחרים.

לא תמצאו כאן ספונטניות

הטכנולוגיה שפיתחה החברה האמריקאית שונה מזו המוטמעת בשואבים רובוטיים פופולאריים אחרים, שכן בעוד אלו נעים ״באופן חופשי״ ברחבי החדר, כל צעד שניטו מבצע הוא שקול ומחושב; הודות למיפוי שיטתי באמצעות קרן לייזר, ביכולתו לבצע ניקוי יסודי ובאופן מדויק, מבלי לדלג על שום נקודה בבית או חזרה על איזור שכבר נוקה, בשטח כולל של עד 400 מ״ר. בשל השימוש במערכת הלייזר החכמה, זה מנווט ברחבי הבית תוך כדי הימנעות מהיתקלויות למיניהן ברהיטים וקירות, וכך שומר על תקינותם ומבלי להשאיר סימנים.

מערכת השאיבה של ניטו כוללת פטנט של מברשת המשלבת סיליקון ושיער הדוחה את הדבקות רוב הלכלוך, מברשת הגדולה ב 50% מאלו הקיימות ברובוטים אחרים. המברשת משפרת באופן משמעותי את איסוף האבק וכמו כן הפילטר של הרובוט הינו אנטי אלרגני, כך שאידיאלי עבור אלו שעוד יש להם שטיחים בבית ונוטים לפתח אלרגיה. 

מקור: Geektime

מקור: Geektime

neato4

מקור: Geektime

ניטו מעוצב בצורת האות D, שאמורה להיות יעילה יותר מצורה עגולה; בעוד שברובוטים עגולים השאיבה מתבצעת מתחת לחלקו האחורי של השואב, ניטו שואב ישירות מחזיתו, כך שביכולתו להגיע ולנקות בצורה מדויקת יותר גם פינות וקירות.

בעוד אריזתו מרשימה וגדולה, מימדיו סטנדרטיים למדי – 32.1 ס״מ על 33.5 ס״מ ומשקלו כ-4.1 ק״ג, (לא מעט, בהתחשב בכך שלעיתים צריך להרים אותו, אך נגיע לזה בהמשך).

יוצאים לדרך

תפעולו הראשוני של השואב לא דרש ממני לעשות שימוש בחוברת ההפעלה המצורפת וארך דקות ספורות, שכן כל מה שיש לעשות הוא להוציא את תחנת העגינה, לחבר אותה לחשמל ולהצמיד את הרובוט לצורך טעינתו. באפשרותכם להגדיר באילו ימים ושעות תהיו מעוניינים שהשואב יפעל עצמאית או להפעילו באופן מיידי על ידי לחיצה על כפתור ׳הבית׳ לניקוי כולל בעוד שלחיצה על הכפתור השני (ריבוע המורכב מריבועים קטנים) תוביל לניקוי נקודתי.

מובן כי רציתי להוציא את ה׳צעצוע החדש׳ לסיבוב באופן מיידי, אך יש להמתין עד שזה יטען במלואו על מנת שיוכל לבצע ולהשלים את עבודתו בצורה הטובה ביותר. את תחנת העגינה מומלץ למקדם באיזור יחסית נקי, מבודד ומרווח, שכן לניטו יש נטייה להזיז אותה בקלות, מה שיקשה עליו בפעם הבאה שחפש את ׳ספינת האם׳ על מנת להטען.

הן הפירוק והן ההרכבה של מיכל האשפה מתבצעים בקלות, והניקוי נוח הרבה יותר מזה שבשואב אבק ׳סטנדרטי׳ (וגם כאן, לא נדרש שימוש בהוראות ההפעלה).

אני לא יודעת אם זה בגללו או בגללי, אבל השימוש הראשוני היה לא ממש מוצלח, עד כדי כך שנאלצתי לדבר עם איש תמיכה של החברה על מנת להבין האם המוצר פגום. יתכן כי לשנינו לקח קצת זמן להיפתח האחד בפני השני, שכן כבר למחרת ביצועיו השתפרו פלאים.

מקור: Geektime

מקור: Geektime

תנו לו Space

אחזור לחוויה הראשונית שלי עם ניטו; ההרגשה הייתה כי בלתי אפשרי להשאיר אותו לבד, שכן כל רגע עלול להיתקע. במשך שאיבה אחת שנמשכה חמש דקות לכל היותר, נאלצתי לחלץ אותו שלוש פעמים, כך שהרושם הראשוני לא היה מלהיב. אחת הסיבות לכך שנתקע היא בשל מימדיו, ובעיקר העיגול הכתום והבולט, אשר פוגם ביעילותו בניקוי מתחת לספות או מיטות, שכן נוטה להיתקע באמצע מבלי שמצליח לצאת.

מדובר בחסרון די רציני שכן הניטו נראה אידיאלי עבור ניקוי מתחת למשטחים, אך על מנת לחלץ אותו מתחת לספה יש לעיתים להרים אותה, הליך די מסורבל בעיקר במידה והשארתם אותו לבד בבית. על מנת להתמודד עם מקרים כאלו, הניטו מצויד בגליל מגנטי, אותו ניתן להניח במקומות ׳מועדים לפורענות׳ כך שזה ימנע מלהתקרב אליהם ולהיתקע. כאשר מיקמתי את אותו המגנט במרפסת הבית שכן היה נתקע במסילה של התריס, זה אכן מנע את ההיתקלות בין השניים.

הניטו די רועש בעיקר כאשר הוא מנקה רצפות, וצליל הודעת השגיאה שלו גם הוא לא הכי נעים לאוזן (בהתחשב בכך שבשימוש הראשון שמעתי אותו יותר מידי, אף הפך למעיק). בקיצור, המסקנה משימוש הבכורה הייתה כי הוא מפונק ובורח מ׳אזורי סכנה׳, שכן נראה כי מנקה איפה שנוח לו ומבלי להתאמץ יותר מידי. עם זאת, הוא מצויד במעין מדרגה, המאפשרת לו להתגבר על מכשולים על ידי טיפוס, והיה מרתק לצפות בו מנסה להתמודד עימם (לרוב) בהצלחה מבלי שמתייאש.

מקור: Geektime

מקור: Geektime

Take Two

רושם ראשוני הוא חשוב וברוב המקרים גורלי, אך לא במקרה זה; ביום השני לשימוש ולאחר שהוטען במלואו, הרובוט החל לעבוד באופן אוטומטי בזמן שהגדרתי לו (לקח לי זמן להבין מה פשר הרחש שנשמע מהחדר ליד) ומאז אפשר לומר שהופעת הבכורה הצולעת שלו נדחקה הישר לארכיון. ניטו הוכיח כי עצלן הוא לא, ושוטט ברחבי הבית (מעל 100 מ״ר) מבלי לפסוח על אף פינה, מלבד זו שכוסתה במגנט. אם ביום הראשון הספיקה רגלית קטנה אחת של כיסא לעצור אותו ולגרום לו ליילל, כעת שום דבר לא עצר אותו והוא דחף הצידה מה שעמד בדרכו.

ניטו מנקה בצורה ייסודית שאריות מארוחת הצהריים של האחיינים, כדורי שיער ואבק שמצטבר באופן יומיומי, והתוצאה המתקבלת היא בית שלפחות מרגיש ונראה נקי בכל רגע נתון. למרות החיישנים החכמים שלו המאפשרים סריקה ומיפוי האיזור, פעמים רבות הוא נכנס לאחד החדרים, ניקה קצת בכניסה וחזר לאיזור הסלון המרווח יותר מבלי שסיים לעבור על החדר בשלמותו.

על מנת להחזירו לתחנת העגינה לצורך הטענה יש לבחור באופציה זו באמצעות התפריט, ותוך דקות ספורות הוא אמור למצוא את עצמו בחזרה. באחת הפעמים בהם תר אחר היעד, נדמה היה כי התבלבל ודקות ארוכות חג בסיבובים מבלי שהיה בכלל באיזור הרלוונטי, כך שנאלצתי להרימו ולהטעין אותו באופן ידני. מבחינת ההטענה, עוברות דקות ספורות עד שהרובוט מתחיל להיטען, ועד שאותו סימון מופיע במסך, אין אף עדכון אודות סטטוס ההטענה והתחושה היא כי לא מתרחש דבר, מה שמעט הפריע לי בתחילת השימוש, אך מהר מאוד הבנתי כי כך מתוכנת.

מקור: Geektime

מקור: Geektime

טעון שיפור

מכיוון שביכולתו של ניטו ללכת לאיבוד או להיתקע בכל מקום בבית, היה יכול להיות נחמד אם יצורף לו שלט (בדומה לדגם הרומבה 880) כך שבעזרתו ניתן לשחררו ולשלוט על תנועותיו מבלי להתכופף או להרים רהיט כזה או אחר. רעיון ׳עתידני׳ אף יותר שיכול להיות שימושי הוא יישום שיאפשר שליטה בו מרחוק, אשר יעדכן אודות מיקומו המדויק ובכל רגע נתון, כך שנוכל ׳להציל׳ אותו גם במקרים בהם נהיה מחוץ לבית.

אני לא יכולה להגיד שזה ׳בטוח׳ להשאיר אותו לבד בבית ולסמוך עליו שהוא כבר יסתדר ויעשה את העבודה, מכמה סיבות; ראשית, בפעמים בהן הוא פעל כאשר לא נכח מישהו בבית נאלצתי לצאת במסע חיפושים אחריו ברחבי החדרים. שנית, היו מקרים בהם התרוקנה לו הסוללה אך במקום שיסע לתחנת העגינה להיטען, הוא פשוט וויתר באמצע ונכבה במקום. כך שבעייני השימוש בו אידיאלי בעיקר במצבים בו אתם נמצאים בבית וזמינים לסייע לו.

סוגיה בעייתית נוספת היא במקרים בהם נתקע ויש לחלץ אותו באופן ידני, ברגע שמניחים אותו באיזור שונה ולו במעט, הוא ׳משתגע׳ ומאבד כל כיוון. כמו כן, מתוך עשרות הפעמים ׳ששלחתי׳ את השואב בחזרה לביתו, בודדות הפעמים שהוא ביצע זאת בהצלחה (וגם אם כן זה נמשך דקות ארוכות) ולרוב נאלצתי להטעין אותו באופן ידני.

neato9

לסיכום

סדרת Botvac מורכבת ממגוון דגמים, אך בפועל ההבדלים ביניהם מסתכמים בצבע העיגול ובאקססוריז הנלווים לשואב, כך שאל תרגישו ׳לא נעים׳ לרכוש את דגם 70E כאשר קיים גם 85E, שכן ההבדלים בביצועים לא יהיו מורגשים. מחירו של הדגם הנבדק הוא כ-2890₪ דרך היבואן הרשמי וזה מגיע עם מברשת סיליקון בסיסית, פילטר רגיל, עמדת טעינה ו- 2.5 מטר של פס מגנטי אחריות על המכשיר והסוללה למשך שנה.

יתרונות:

– מערכת הניווט באמצעות קרני הלייזר שממפה את החדר לפני תחילת הניקוי, מצמצמת באופן משמעותי ואף מבטלת היתקלותו ברהיטים, מה שהופך אותו לעדין הרבה יותר מהרומבה, שלא רואה ממטר (תרתי משמע).

– מנקה בצורה ייסודית ביותר שערות, פירורי אוכל למיניהם (גם יבש) ומשאיר רצפה או שטיח נקי למדי.

– הצורה המיוחדת שלו (D) מאפשרת גישה נוחה יותר לפינות וקצוות למיניהן כך שהניקוי ייסודי.

– במידה ונאלץ להפסיק באמצע לצורך הטענה, יזכור באיזו נקודה הפסיק כך שברגע שיטען במלואו יחזור לנקות באותה הנקודה.

– הודעות השגיאה של ניטו מאוד ברורות ולא מסתכמות ב-Error כללי עם מספר שגיאה אותו עליכם לפצח, ויאמר לכם בדיוק מה הבעיה (סוללה חלשה, פח אשפה מלא או שירגיש לכוד ויהיה צורך לפנות לו את המרחב).

– מחיר נמוך יותר מדגמי iRobot, ביצועים לא פחות טובים

חסרונות:

– רועש

– דורש השגחה וחילוץ בעת הצורך

– הסוללה לא מספיקה לניקוי כולל של הבית (תלוי כמובן בשטח)

– דרישה נוספת אותה יש למלא לפני שעושים בו שימוש היא כמובן לסדר ולפנות את הרצפה מראש, שכן מספיקה גרב אחת סוררת בשביל לגרום לו למרר בבכי ולהיתקע במקומו. (סוגיה זו היא רלוונטית עבור כלל השואבים הרובוטים).

שורה תחתונה

ניטו הוא כמו הכלב שמעולם לא היה לי שכן נוכחותו (לטוב ולרע) תמיד מורגשת ברקע. לאחר השוואה בין ביצועיו לבין אלו של הרומבה 880, המסקנה היא כי אם אתם מחפשים שואב איכותי, עקשן ויסודי שישמור על שלמות הרהיטים והחפצים שלכם בבית, מדובר באופציה אידיאלית ותמורה משתלמת ביותר למחיר.

מקור: Geektime

מקור: Geektime

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

11 תגובות על "Neato Botvac 70E: מחושב, יסודי, מפונק? [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אייל
Guest

לי נראה שנכתבה הדגישה לא מעט ביקורות משמעותיות של המכשיר, כך שלא ברור איך בסוף המכשיר מומלץ לקנייה.

mishax1
Guest

לסיכום: מוצר גרוע במחיר של iRobot 870

גיא
Guest

מה עם LG? האם תהיה סקירה עליו?

jely
Guest

רומבה ממזמן כבר לא הכי טוב בשוק. לעומת אחרים הוא רועש, לא מתוחכם, לא מפסיק להתקע בחפצים בבית. בלתי אפשרי להפעיל אותו כשאת הבבית (לא כמו בפרסומת שלהם שהיא מדברת בטלפון תוך כדי)

robert
Guest
יש לי הערות לביקורת : במידה וניטו נתקע ואת מרימה אותו למקום אחר אפילו מספר סנטימטרים הצידה,הוא איבד את המיקום שלו וחייב להתחיל מההתחלה היות והוא קיבל סטייה בניווט עקב ההזזה, זו לא תקלה,אבל שליחה לעמדת עגינה לאחר איבוד מיקום גם לא יוביל לתוצאה חיובית מאותה בעיית ניווט, רעש בשאיבה זה דבר חיובי במידה ומדובר במנוע שמייצר ואקום כי זה אומר עוצמה בניגוד לכל השקטים לוחשים למינהם שרק מלטפים את הרצפה בשקט בשקט ותכלס הלכלוך בחלקו נשאר, דבר נוסף שלא הזכרת שהוא לא מפספס המון משטחים קטנים בגלל השיטתיות שלו בדומה לרומבה שפועל רנדומלית ועובר אין סוף פעמים באותו המקום… Read more »
דליה
Guest

מוצר מעולה ויוצא דופן! כבעלת Irobot וותיקה החלטתי לעבור לבוטוואק בעקבות המלצה חמה של חברה שלי וניטו פשוט חוויה, הוא שואב נהדר, יש לי כלבה גדולה בבית שמשירה בלי סוף שיער ובלי בעיה הוא מנקה את הפרווה גם מהשטיח, 4 חודשים לא קרה שלא חזר לי לטעינה ועוד בבית גדול מאוד. לסיכום ממליצה בלי לחשוב פעמים

עופר
Guest
כבעל IROBOT לשעבר וניטו 85 היום(זהה לדגם שקיים כאן רק מעט יותר שקט מאחר ויש לו מברשת אוטמת ויעילה יותר) חייב לציין שגם אצלי בהפעלה הראשונה לא היתה חוויה מרנינה. הפעלה שניה ועד היום(שנה) אין תקלות. הוא מנקה מעולה ולא מפספס שום דבר. בית של 175 מטר. אם נגמרת הסוללה-חוזר להיטען ומייד ממשיך מאותה נקודה. לקח לי זמן להבין שהוא חייב ברחב בעמדת הטעינה שלו. אם אין לו לפחות מטר מכל צד(ימין שמאל) בעמדת הטעינה- הוא לא מוצא אותה בקלות ומתבלבל. תעשי את השינוי הקטן הזה במיקומה של עמדת הטעינה ויהיה לך סוס עבודה לתפארת. שטיחי שאגי גבוהים הוא לא… Read more »
דני
Guest

אפשר להסתפק ברומבה 620 שעולה 1500 ועושה אחלה עבודה.
כן, צריך להרים מידי פעם, וההפעלה היא בלחיצת כפתור ולא אוטומטית אבל וואלה עושה עבודה מעולה

asiwei
Guest
מוצר מעולה! הדגם הקודם נמצא אצלי בשימוש כבר מעל לשלוש שנים בלי שום בעיה. מנקה את כל הבית וחוזר לעמדת טעינה לגמרי לבד ללא תקלות כלל. צריך טיפה שכל ישר ולהבין מה הוא יכול ומה הוא לא יכול לעשות ואיך הוא עובד ואז אין שום בעיה. טיפה מרחב מסביב לתחנת העגינה (הם דורשים 30 ס"מ מהצדדים אבל אצלי עובד עם הרבה פחות) ואין שום בעיות בעגינה. כמובן שצריך להרים את כל מה שזרוק על הרצפה. וכן, צריך להבין שיש לו מגבלת גובה קטנה, בשביל למנוע ממנו ללכת למקומות שבהם הוא מועד להיתקע יש את פס המגנט שעובד נהדר בתור מחסום.… Read more »
אלי
Guest

מוצר מעולה

יש לי אותו שנה וחצי-מומלץ בחום.

ניתן להשיג במחיר הזול בארץ מיבואן רשמי בלינק:

http://www.petzone.co.il/#!neato-robotics/cboh

אתי
Guest

מוצר גרוע כל פעם מפתיע בכמות וסוג התקלות. בטרייה הוחלפה ב-400 ש"ח והחזיקה פחות משנה למרות שהשימוש בו מועט, פחות מפעם בשבוע.
אינו מפסיק באופן אוטומטי. יעבוד גם בחדר סגור עד כלות הבטרייה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: