מיתוס ה-NDA הסטנדרטי

בעולם ההי-טק הסכמי סודיות, או בלועזית: NDA, נפוצים כל כך, עד שאנשים נוטים לחשוב כי מדובר בטופס אחיד. למעשה, מדובר בטופס חשוב שכדאי להכיר ולדעת כיצד לנהוג בו

הפוסט נכתב על ידי עו"ד עומר בקרמן, המלווה חברות פרטיות וציבוריות בעסקאות מסחריות מקומיות ובינלאומית, במשרד עמית, פולק מטלון. כמו כן מלווה עו"ד בקרמן גם קרנות השקעה פרטיות והון סיכון בביצוע עסקאות השקעה בישראל ובחו"ל.

תמונה: flickr, cc-by, Post-Software

בעולם ההי-טק הסכמי סודיות, או בלועזית (Non-Disclosure Agreements (NDA, נפוצים כל כך, שאנשים נוטים כי המדובר בטופס אחיד. השפעה נוספת של שכיחות הסכמים אלה היא הנטייה להעריך את חשיבותם בחסר. רבות נכתב בזכותם של הסכמי סודיות, ובגנותם, ונכון שלא בכל הנסיבות הסכם סודיות מקובל, אבל קשה לדמיין יזמים או חברת הזנק שלא נתקלו או ייתקלו בהסכם שכזה.

קיומו של הסכם סודיות שנוסח לפי צרכיכם על ידי איש מקצוע מהווה נקודת פתיחה מצוינת. אבל, לא אחת יבקש הצד שכנגד שתחתמו אתם על הסכם הסודיות הסטנדרטי שלו (ומציין כלאחר יד ששינויים בהסכם יחייבו מעורבות של המחלקה המשפטית ועשויים לעכב את ההתקדמות). וכאן חשוב לא להתבלבל, 'הסטנדרט שלו' אינו בהכרח הסטנדרט שלכם, ובוודאי שאין דבר כזה הסכם סטנדרטי שמתאים לכל מקרה ומקרה. מטרתי במסגרת קצרה זו, היא לתת כמה דגשים שיקלו על הקריאה וההבנה של הסכם הסודיות. כמו כל דבר עליו אתם חותמים, אתם חייבים לעצמכם ולמיזם לקרוא היטב הסכמי סודיות, ועדיף תמיד להעבירם לעורך הדין שלכם לבחינה.

מהו "מידע סודי"?

לעיתים ההסכם יכלול רשימה ארוכה של סוגי מידע שיכולים להיחשב מידע סודי, דוגמת תרשימים, רעיונות, עיצובים, מידע עסקי, מפרטים טכניים וכדומה. כשאתם קוראים את אותה רשימה, חפשו את סוג המידע הספציפי אותו אתם מתעתדים לגלות לצד השני וודאו שהוא נכלל ברשימה וכך גם נגזרות של אותו מידע. חשוב לזכור בכל מקרה שזו אינה רשימה קבועה, ומה שאינו נכלל בה עשוי להתפרש מאוחר יותר כהשמטה מכוונת.

עם זאת, לא כל מה שעשוי להיות מסווג כמידע סודי תחת אותה רשימה, אכן יזכה להגנות המצויות בהסכם (ועוד על הגנות אלה בהמשך). כך למשל, הגדרת המידע הסודי לרוב תחריג מידע פומבי, מידע שהיה ידוע למקבל המידע טרם גילויו, מידע שנתקבל מצד שלישי ללא חובה של סודיות החלה עליו או מידע שהמקבל פיתח באופן עצמאי. הרציונל של ההחרגות ברור, אבל ייתכן וכדאי לדרוש כי טענה לתחולתו של חריג תועלה בסמוך לקבלת המידע או תגובה בהוכחות כתובות סבירות.

בנוסף, ההסכם מנסה להתמודד עם המציאות בה מידע רב מוחלף בין הצדדים בצורות שונות (מסמכים, דואר אלקטרוני, מצגות, פגישות, שיחות וכדומה). לעניין זה ישנה גישה הדוגלת בזיהוי וסימון כל מידע סודי ככזה ומונעת אי הבנות לגבי מועד הגילוי ותוכנו של המידע הסודי שהוחלף, למשל על ידי דרישה כי כל מידע סודי יימסר בכתב, תוך פרק זמן מסוים עם הכיתוב המפורש כי המדובר במידע סודי. אך, לפני שתסכימו למנגנון שכזה, חשוב שתדעו בכנות שתוכלו לעמוד בפרוצדורה נוקשה שתחייב אתכם, למשל, להעלות על הכתב ולשלוח לצד השני כל מידע סודי שמסרתם לו בעל-פה, בשיחה או בפגישה בתוך 15 יום מתאריך הגילוי. אל תסכימו לפרוצדורה שלא תוכלו לעמוד בה! אחרת, מידע שמכל סיבה אחרת צריך להיחשב סודי, עלול לא להיות מוגן על ידי ההסכם מכיוון שלא הקפדתם על התהליכים כראוי. משקיעים מנוסים שיבחנו אפשרויות השקעה בחברה מכירים את המלכוד, ובמידה וההסכם עליו אתם חתומים מחייב פרוצדורה מסוימת, ישנו סיכוי סביר שבבדיקת נאותות תידרשו להראות שעמדתם באותם פרוצדורה ושהמידע הסודי של החברה אכן מוגן.

תקופת הזמן שבה מידע סודי מוגן

לכאורה, נכון לומר שמידע סודי צריך להישאר מוגן כל עוד הוא עונה להגדרה של מידע סודי ואינו מוחרג ממנה. עם זאת, פעמים רבות תיתקלו בהתנגדות להסכם שאינו לתקופה קצובה.

עליכם להבין היטב את התקופה שההסכם משרטט לתחולת ההגנות ומתי תקופה זו מסתיימת, ולחשב האם תוכלו לחיות עם העובדה שהמידע הסודי שאתם מגלים היום יהפוך לפומבי בתום אותה תקופה. שאלות של התיישנות של המידע העסקי, פיתוחים עתידיים של הטכנולוגיה והגנות צפויות על המידע (כגון פטנט) מהוות חלק מהשיקולים המכריעים. קחו בחשבון שתהליכים תמיד לוקחים יותר זמן ממה שנדמה בתחילת הדרך; אם אתם סבורים ששלוש שנים יספיקו, בקשו ארבע!

ההגנה שניתנת למידע סודי

רוב הסכמי הסודיות מגדירים מה מטרת גילוי המידע הסודי (שיתוף פעולה עסקי, בחינת ההשקעה במיזם וכו'). משפט קצר ולקוני הקובע כי חובה לשמור את המידע הסודי בסודיות ולא לגלותו אינו הגנה מספקת. גם לא משפט ארוך ומסובך שאומר בתמצית את אותו הדבר. חשוב לוודא שההסכם אוסר על שימוש, במישרין או בעקיפין, במידע הסודי אלא לאותה מטרה שלשמה הוא נמסר.

אל תטעו לחשוב שעצם קיום ההסכם מונע ממקבל המידע לעשות שימוש פנימי במידע הסודי גם בתקופת ההגנה על המידע הסודי; להתחרות בכם בעתיד; או להעביר את המידע לכל אדם, או חלילה, לאינטרנט, לאחר תום תקופת ההגנה המוקנית למידע הסודי. למשל, אם בכוונתכם להעביר לידי הצד השני תוכנה או חומרה, קחו בחשבון שעל פי החוק, גילוי סוד מסחרי באמצעות הנדסה חוזרת (Reverse Engineering), אינו נחשב, כשלעצמו, אמצעי פסול לנטילת סוד מסחרי1. אם דרושה הגנה מסוימת לשימוש שעשוי להיעשות במידע הסודי – אל תניחו שהדבר ברור או משתמע, אלא וודאו שהאיסורים וההיתרים כתובים במפורש.

הסכמי סודיות בדרך כלל מסמנים את תחילת הדרך, ומהווים נדבך חשוב בהגנה על הקניין הרוחני של החברה, ומשכך – חשוב לקחת אותם ברצינות. אבל, גם תחת הסכם המדויק ביותר עדיף לגלות רק את המינימום הנדרש להשגת המטרה, וכמובן, לזכור שהסכמי סודיות לא יכולים ולא אמורים להוות תחליף לאבטחה ראויה של המידע הסודי, הרי, זהו הנכס העיקרי שלכם.

“To keep your secret is wisdom; but to expect others to keep it is folly”

(Dr. Samuel Johnson)

* האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.


הפוסט נכתב על ידי משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות'


משרד עמית פולק מטלון ושות' נוסד בשנת 1956 ומהווה אחד המשרדים המובילים בישראל בכל תחומי המשפט המסחרי. המשרד מונה צוות מקצועי ומיומן של מעל ל-70 עורכי דין מקומיים ובינלאומיים. מחלקת ההייטק של המשרד מייצגת, בין היתר, חברות טכנולוגיה מובילות, עשרות רבות של סטארט-אפים, קרנות הון סיכון ישראליות וזרות, קרנות אקוויטי, אנג'לים וחממות בתחומי התוכנה, חומרה, תקשורת, אינטרנט, מדיה חדשה, בטחון לאומי, קלינטק, מדעי החיים ועוד.

המשרד מלווה את היזמים וחברות ההייטק בפעילותם השוטפת החל משלב הרעיון דרך הקמת החברה, הסכמי מייסדים, הלוואות, הסכמי השקעות, קבלת תמריצים ממקורות ממשלתיים, קניין רוחני, הסכמים מסחריים, מיזוגים ורכישות, עסקאות אסטרטגיות ובינלאומיות ועוד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: