הגיע הרגע לומר את האמת על אילון מאסק, ואתם לא תאהבו את זה [דעה]

הגיע הזמן לומר את האמת. עם כל הכבוד לילדים הלכודים בתאילנד או ליישוב המאדים. אילון מאסק הוא קודם כל אלוף ביחסי ציבור. אתם לא מסכימים איתו? התכוננו לחטוף

Bloomberg/ Getty Images Israel

Bloomberg/ Getty Images Israel

הכותרות זועקות!
הטוויטרספירה מצייצת עצמה לדעת!
הפייסבוק מלא באימוג'ים מזועזעים!
הרדיט מרדט(?)!

איש העסקים הדרום אפריקני כינה את הצוללן הבריטי פדופיל!!!!
החלה מלחמת הבורים השלישית!

זה באמת משעשע אותי עד האינסוף וחזרה, שבתפנית אירונית, גנב מאסק שוב את תשומת הלב מהדברים החשובים (שלומם של הילדים) ומהגיבורים האמיתיים (האנשים שהצילו את הילדים). כעת כולם שוב מפזרים רסיסי תשומי על האיש שנדמה כאילו הוא זקוק למחיאות כפיים כדי להמשיך ולהתקיים. אפקט הטינקרבל המהלך שוב עלה לראשות טבלת חצאי האלים המהושטגים ביותר בעולם. באוטו-אירוניה לא מודעת (או שמא), אילון הוכיח שהוא לא זקוק לטכנולוגיה. אם לא ניסיון רכיבה על גב הילדים המסכנים בעזרת הצוללת המיותרת, אילון יקח את מלוא רוחב הפס של הריכוז שלנו במו אצבעותיו המקלידות.

נכון שתשומת הלב השלילית הנקודתית עושה לי מאוד נעים בבלוטת ה"אמרתי לכם", וסופסוף אני יכול לנשום מלוא הריאות ולומר את אשר על ליבי ללא הצורך להסתכל מעבר לכתף. אבל לא על זה אני רוצה לדבר.

הפערים של מאסק

אני רוצה לדבר על חוסר החיבה הכללי שלי לאילון, יקיר החוגים שבהם אני מסתובב לאחרונה.

לא שאין לי הערכה לכל ההישגים של האיש. לא שאני לא מסכים שמגיעה לו טפיחה על הגומץ על חלק מהפרוייקטים שהוא עמד בראשותם. הוא באמת בחור מוצלח, שנון ומשעשע. אולם, כמי שעוקב אחר הקריירה של הבחור מאז טרום ימי השיער השופע שלו, מה שאני באמת רוצה לדבר עליו הם הפערים האדירים שהם אילון מאסק.

בשביל אנשים מסויימים, הפערים אשר אזכיר הם לא משמעותיים מספיק בכדי להוריד את מאסק מהאולימפוס של כוכבי הרוק של הטק. בשבילי (וכעת מסתבר שגם בשביל רבים אחרים), הפערים גדולים מדי בשביל לפתור אותם בהינף מקלדת.

"תבטיח הרבה ותקיים מעט"

אתחיל עם הפער הנפוץ, הפער בין ההבטחות לבין המציאות. באנגלית קיים ביטוי נפלא שמהווה בסיס לעולם העסקים: under promise and over perform. בקצרה, הביטוי מהווה השראה לאנשי עסקים להבטיח מעט, ואז להפתיע בסיום עם תוצאות גבוהות בהרבה. יש המאמינים בגרסה המעודנת והמדוייקת יותר, promise and perform, אשר במסגרתה יש לתת הערכות מבוססות מציאות, ולפעול כדי לספק את המובטח. אילון, לעומת זאת פועל בעקביות לעשות את ההפך. ההבטחות בדרך כלל אדירות מימדים, ואילו התוצאה הסופית פושרת לרוב. כך עם פרוייקט הדגל, טסלה, שהיא סה"כ מכונית נחמדה על בטריה, אבל גם לאחיין שלי יש אחת, ואפילו עם שלט רחוק, והוא הרבה יותר צנוע בקשר אליה. יש סאברדיט שלם המוקדש לנושא הבטחות השווא של אילון (אני מודה, חלק מהנקודות קטנוניות מעט, אולם כבר בחלק הראשון של הרשימה ברור הפער בין המובטח לקיים).

אולי הנקודה המעיקה ביותר, לפחות בשבילי, היא הפער בין יחסי-הציבור והנראות לבין התוכן. כאן יש לי בעיה עם הפן האישי וגם עם הפן המסחרי של הדמות. לדוגמה, מבחינה אישית, נראה שלאילון לא נמאס מהנראות הפסאודו צנועה הכה אהובה על מיליארדרי הטק. בטח אל מול רכישות בשווי של עשרות רבות של מיליוני דולרים של נכסי נדל"ן יוקרתיים. לא שיש בעיה עם התפנקות באחוזה יוקרתית או שתיים או חמש, אבל הגיע הזמן לעזוב את העבודה בעיניים על תדמית ה- "אני בדיוק כמוכם".

מעבר לכך, בנסיון לפתח את תדמית הוורקוהוליק המסור, אילון צוטט כאילו הוא עובד שעות לא אנושיות ביממה. בנסיונות לעודד את עובדיו לעבוד פי שניים משבוע העבודה הרגיל (בעזרת השטיק השחוק על היות טסלה סיירת ועל הצורך של העובדים לתת מעל ומעבר, כי… גאוות יחידה), אילון צוטט כקובע שהוא עצמו עבר תקופות ארוכות בהן עבד 100 שעות בשבוע. זהו ללא ספק הישג מרשים. ברצינות. אבל כשצוללים פנימה, מתגלה שהוא מכליל בשעות העבודה השבועיות בערך כל שנייה שבה הוא לוקח נשימה. אילון אמר שכשהוא משחק עם בנותיו, ועונה למיילים, זה לגמרי נחשב מבחינתו לשעות עבודה. אני די בספק שעובדיו המנוצלים יכולים להגיש את רשימת שעות העבודה השבועית שלהם על פי אותם הקריטריונים. מעבר לכך, הנסיון להראות כאילו הוא עובד ממש מאוד המון קשה, ואפילו ישן במפעל טסלה, נראה מביך במקרה הטוב, ומזיק במקרה הגרוע. האם זה המסר שאילון מנסה לשלוח לעובדיו? "בואו והתנתקו מחבריכם ומשפחותיכם" כדי למלא את חשבון הבנק שלו? כי לאילון עצמו, כך נראה, זה לא ממש נגמר טוב, כל הסיפור עם מאזן המשפחה-עבודה (אני באמת מאחל אושר ובריאות לאילון, לנשותיו ולילדותיו באשר הן).

אבל מספיק עם האישי. נעבור למקצועי. גם שם היח"צ נראה כדבר החשוב ביותר, זאת על חשבון האיכות. לדוגמה, ברשת קיימות אינספור עדויות על בעייתיות המוצר של מכונית הטסלה. היה ניתן לחשוב שכל המאמץ יושקע בנסיונות לשפר את המוצר, אבל במקום זאת, מיליוני דולרים מושקעים בפרסום המוצר הבינוני, בתקווה לשכנע אנשים לבזבז את מיטב כספם על המכונית הבעייתית והמתומחרת יתר על המידה. בנוסף, כח מחשבה ויצירתיות בחברה מבוזבזים על שליחת חתיכות מתכת לחלל, בשביל הזדמנות צילום אחת וריטוויטים אינסופיים של תמונה חסרת חשיבות לחלוטין לדעתי.

נושא הנראות קיים גם בנושא מוצרים אחרים (לכאורה) כשמאסק מואשם בגניבת רעיונות ומוצרים של אחרים, לכאורה, כדי להאדיר את שמו. כך עם פרוייקט הסוללות באוסטרליה שהוכרז בכותרות כ- "אילון מאסק בנה את הסוללה הגדולה בעולם" והתברר שחברת טסלה רכשה המון סוללות של חברת סאמסונג ושמה אותן בתוך קופסאות עם לוגו החברה שלהם בשביל הנראות, כך עם רעיון ההיפרלופ שנראה שהועתק כמעט בשלמותו, וכך אפילו עם המצית המגודל שהרשת התלהבה ממנו לפני כחצי שנה (מבלי להזכיר את רמת חוסר האחריות במוצר מסוכן כמו זה).

התקפה היא ההתקפה הטובה ביותר

בנוסף, קיים הפער המביך שבין העור הדק בכל הנוגע לבקורת עליו ועל עבודתו, לבין היכולת להשתלח כאחרון הבהמות בבני אדם שרק עושים את עבודתם. כפי שהבטחתי, לא אעמיק בתקרית הנוכחית, כי זו לא חוכמה להיות הדוקר האחרון של הקיסר (Et_tu#).

באופן כללי, אילון הוא בחור רגיש. במיוחד לביקורת. הוא נראה כפרח עדין עלעלים שבסך הכל צריך את חום תשומת הלב הציבורית בכדי לפרוח. אולם אם אתם עומדים בדרכו לחיבוקי, הזהרו. מאסק נתפס מספר פעמים צורח על עיתונאים בלייב, הדוברות שלו מוציאה בקביעות תגובות נעלבות במקום להתמודד עם בקורת לגיטימית על מוצרי החברות שלו. מלחמתו האישית בכתבים המסקרים אותו או את הפרוייקטים שלו בצורה לא אוהדת מספיק מעוררת רגשות שליליים עזים. קרבות הטוויטר שלו מגוכחים במקרים העדינים ומחלחלים לפרקים. לעזאזל, הוא אפילו הציע להקים ארגון המדרג עיתונאים, ולקרוא לו על שם שופר התעמולה הסובייטי, פראבדה. כי הרי מה ישדר יושרה עיתונאית יותר מבריה"מ על גולאגיה, וההוצאות ההמוניות להורג של מבקרים.

מעבר לנקודות אשר הוזכרו לעיל, יש צורך להזכיר בנוסף את הפער שבין ההצהרות המנופחות (כגון על כיבוש מאדים), לבין התלונות הארציות להחריד על תנאי העבודה במפעליו. מאסק הוא מוכר מצוין. על כך אין עוררין. הוא מתמחה במכירת חלומות ענק ובניפוח בלונים. הנישה שלו היא הצהרות אדירות מימדים וממוקמות רחוק מספיק בעתיד בכדי שאף אחד לא יוכל להתחרות עימן. דוגמה נהדרת היא הצהרות חסרות הבסיס על כיבוש המאדים בעוד עשור. כי מה הגיוני יותר בתקופה של בעיות כלכליות של חברת הדגל שלך, טסלה, מאשר להתחיל פרוייקט שאפתני בצורה לא פרופורציונלית, אולי הגדול בתולדות האנושות? חזון הוא באמת דבר נהדר, אולם יש משהו אירוני במנהל הנושא עיניו לשמיים מבלי להחזיר מבט אל קרקע המציאות. בנוסף להתעלמות מבעיות החברה,

מאסק נראה כמתעלם בצורה סדרתית מטענות חוזרות ונשנות של עובדי החברות שלו. לדוגמה, טענות על אפלייה במפעליו, על פיטורין של עובדים כתגובה לנסיון להתאגד לועד, אפליה על רקע גזע, העדפות מיניות, ועוד. אגב, בצורה עקבית הוא אישית ודובריו נוהגים לתקוף את העיתונאים אשר מפרסמים סיפורים אלו.

מי אתה, אילון טראמפ?

אילון מאסק הוא אישיות ססגונית, מרתקת וסופרלטיבים נוספים. הוא דמות ממגנטת בצורה עד כדי כך גדולה שיש הרבה אנשים שמוכנים לשכוח את הצדדים הזוהרים פחות באישיותו. יכול להיות שמדובר בצורך בסיסי של בני אדם למצוא להם דמויות מופת,  בלי קשר לעדויות על אופיים האמיתי, מבחינה אישית וגם מבחינה מקצועית, כפי שהיה לכאורה סטיב ג'ובס.

אסיים בתצפית אנתרופולוגית. יש משהו מאוד מעניין בכך שהטאנטרומים ברשת, האגו והחשיבות העצמית, המלחמה בעיתונות, חשיבות התדמית, ואפילו דברים שטחיים לכאורה כמו העושר או נושא השיער, מזכירים דמות אחרת, מעניינת וססגונית לא פחות, דמותו של נשיא ארה"ב הנוכחי, דונאלד ג'י טראמפ. אצל שתי הדמויות, נדמה כאילו כלל הפעילות הכלכלית והעסקית (והפוליטית?) נועדו בעיקר לשרת את תדמית האדם שמעמיד עצמו כדמות בלעדית במרכז כל עשיה באשר היא. המעניין הוא שתכונות זהות לחלוטין של טראמפ אשר גורמות לרגשות שנאה ולזלזול, מעוררות התפעלות בקרב אותו הקהל הלוגם בשקיקה כל ציוץ וכל ציטוט של מאסק.

אליה כהן

הגב

97 תגובות על "הגיע הרגע לומר את האמת על אילון מאסק, ואתם לא תאהבו את זה [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איציק
Guest

אז בקיצור, כתבה פוליטית סמויה, וכולה בשביל השורה האחרונה והפסיכולוגיה בעשרה שקלים שיש בה.
אוי הזלזול המוחלט בקוראים, אוי אוי אוי.

moti
Guest

כנראה שגם פה אנשים עשו שורטים למניות של טסלה.

ברנר של איילון
Guest
ברנר של איילון

וואו. מישהו פה ממש מקנא

הגהה
Guest

קראת את הראיון איתו בבלומברג בסופש האחרון? כנראה שלא…

Shai
Guest

מסכים עם רוב הכתוב. פשוט מפריע לי כמה הבטחות מפוזרות בלי קשר למציאות וליכולת אפילו של מאסק הגדול. באופן כללי נהייתה תרבות כזו של "הכרזות" על מוצרים עתידיים כבר בשלב היזום…העיקר שלא מישהו אחר יגיד שהוא הראשונה… גם אם מדובר בנושאים מופרכים מהיסוד וגם בנושאים קטנים שחברות רוצות להציג חדשנות כביכול…

ממממ
Guest

טפיחה על השחי? זה מושג חדש אני לא מכיר?

name
Guest

טפיחה על השחי????

אלכס
Guest

כתבה דמוגוגית, מלאה קנאה ושנאה.
אפס עובדות

מאיר
Guest

כתבה יפה
אפשר כך על הרבה תופעות עדר מיותרות

אורי
Guest

טראמפ דווקא קיים הבטחות יותר מכל נשיא אחר לפניו. האישיות שלו לא בדיוק מודל להערצה, אבל את הזכויות שלו אי אפשר לקחת ממנו

Tal
Guest
"פרוייקט הדגל, טסלה, שהיא סה”כ מכונית נחמדה על בטריה, אבל גם לאחיין שלי יש אחת, ואפילו עם שלט רחוק, והוא הרבה יותר צנוע בקשר אליה" אליה, המכונית הזו של האחיין שלך, גם היא עשתה לתעשיית הרכב מה שהאייפון עשה לתעשיית הטלפונים? ואת זה לא אני אמרתי, את זה כתבי רכב מומחים ממני אמרו. טסלה ניערה את כל יצרניות הרכב והוכיחה שרכב חשמלי, לראשונה בהיסטוריה, יכול לעבוד. מערכת הנהג האוטומטי שלהם, שעדיין בבטא, מבשילה להיות מערכת מצילת חיים (שמעת על מובילאיי?), או את נושא פליטת גזי החממה ממרכזי הערים – את כל אלה המכונית צעצוע של אחיין שלך עושה? כן, יש… Read more »
יעקב
Guest

לא חושב בכלל ככה בכלל!
לתת ביקורת זה קל מאוד!
ונראה שהכתוב אלוף בזה!
אסלה שינה את העתיד של עולם החשמל והרכבים דווקא בגלל הבאז מסביב!
הבנאדם משקיע!
כשאתה תתחיל להוזיז את עצמך חוץ מלכתוב הערות במקלדת נדבר אז!

איש חכם
Guest

מי שלא מנסה לא טועה

הייקר
Guest

בכי של פרוגרסיב שמאלן ממוצע. אתה אפילו לא רואה כמה שאתה פתאטי.

נמאס מחוסר האיכות
Guest
נמאס מחוסר האיכות
עשית מחקר לפני שכתבת את הכתבה הזו? אני לא מבין גדול במאסק וקיוותי להשכיל עם הכתבה הזו אבל המשפט ״היה ניתן לחשוב שכל המאמץ יושקע בנסיונות לשפר את המוצר, אבל במקום זאת, מאות מיליוני דולרים מושקעים בפרסום המוצר הגרוע, בתקווה לשכנע אנשים לבזבז את מיטב כספם על המכונית הבעייתית והמתומחרת יתר על המידה.״ פשוט לא נכון! טסלה נחשבת לחברת הרכב היחידה ללא תקציב פרסום! מערכת גיקטיים, אני מעיין באתר באופן יום יומי בחמש השנים האחרונות לפחות, בשנתיים האחרונות האיכות שלכם הידרדרה פלאים! החל מכתבות כאלו, שברור לעיין שהכותב אפילו לא עשה מחקר בסיסי וכלה בכתבות שמועתקות כמעט מילה במילה ו… Read more »
בן ר
Guest

ממש לא מתחבר לכתבה, לא הבנתי על מה היא מתבססת..
הבן אדם הרים חברות מאפס, בלי נסיון, בתחומים שלא רצו לגעת בהם, הסיכוי להקים חברה פעילה שתשרוד שואף לאפס ובלי שום קידמה טכנולוגית כבר שנים – מכוניות וטילי חלל.
הבן אדם הביא לשינוי תפיסתי עצום בעולם, הוזיל עלויות שיגור ופתח את השוק למדינות קטנות וחברות לשלוח לווינים ועוד לחלל מה שהיה שמור רק למדינות החזקות בעולם.

שאפו ענק לבן אדם גם אם לא אוהבים את הסגנון שלו

דביר
Guest

חחחחחח פתטי. פעם הבאה תנסה לכתוב על משהו מקורי ולא לרכוב על ההצלחה של הגאון הזה, כמו פאקינג כל אתר אפשרי. מעורר רחמים.

חברות של נוכלים
Guest
חברות של נוכלים

כתבה מעולה, נגעת בנקודה כואבת אצל כת המאמינים במאסק… זה בכלל דורש מחקר אנתרופולוגי בפני עצמו. למה אנשים כל כך מאמינים למוליכי שולל חרטטנים… ואני בכלל רואה קורולציה להתנהגות של פוליטיקאים. תזרקו את המניות של טסלה וצאו מהמאניה דיפרסיה…

טוקבקיסט
Guest
חבל מאוד שמאמר דעה בעצם כתוב כמאמר הסתה. גם דיעות צריכות להיות מגובות בעובדות שניתן להרחיב עליהן. הכותב מדבר כאחרון הטוקבקיסטים, עצוב מאוד לראות רמה כזאת. אין קשר בין מיזם החלל של אילון מאסק לtesla. באותו יום נעשתה היסטוריה חד משמעית בעולם המשגרים שעוד ידברו עליה עוד 100 שנה בגלל נחיתת השלבים הראשונים סימולטנית שהוא שיגר עם טיל חדש בשם falcon heavy. על הדרך החליטו לשים מטען מצחיק בגלל אי הוודאות של הצלחת המשגר הניסיוני ( הטסלה של אילון ) אך הכתב הטוקבקיסט שלנו החליט להכניס ראש לחול. בנוסף, טסלה מובילה שינוי חסר תקדים בעולם הרכב שיגרום לכך שמליוני אנשים… Read more »
david
Guest
שלום אליה, אני מסכים איתך שמהללים אותו אולי קצת יותר מידי אך בד ובד, *** חברת טסלה שינתה מקצה לקצה את כיוון והלך הרוח של חברות הענק המיושנות יש לומר של תעשיית המכוניות – כן המכונית של לא תביא מהפך כלשהו אך החזון שלהם כבר הביא לא מעט מדינות החליטו שלא יהיה מנועי בנזין. *** התעלמת לגמרי מSPACE X שיש כאן המון טכנולוגיה מהפכנית משימוש חוזר בטיל ע"י הנחתה אוטונומית. מיזעור ועוד וגם פה יש חזון ולא מעט כבר הושפע (דרך אגב החברה כמעט מונופול בשיגור לווינים תוך פרק זמן קצר ביותר). *** פרויקט הסוללות באוסטרליה הוקם תוך 100 ימים… Read more »
אליהו מאסק
Guest

מה לעזאזל קראתי??
כתבה ע"י מישהו שאין לו אפילו תמונת פרופיל ככתב…

תודה שחלקת עמנו את דעתך החשובה.. באמת תודה

אנוןב2
Guest

מאסק לפי הכתבה מדובר כמו תומאס אדיסון וחוץ מהכתבה גם באינטרנט.

אנדריי
Guest

היי אליה, לא התחברתי לכתוב ורציתי לדעת האם יצא לך לקרוא את הביוגרפיה שלו? כתוב שם המון על האתגרים שהוא נתקל בהם ועל כמה הוא בן אדם לא יציב, סוציופט וכו.
יש פה הרבה טענות שנשמעות יותר כמו דעה לא מבוססת וחסרת מחקר מקדים כלשהו.
אם לא יצא לך לקרוא את הספר, ממליץ לך.

טל
Guest
"הגיע הזמן לומר את האמת על אילון מאסק" אומר שעד עכשיו כל מה שאמרו עליו זה שקר? לא נשמע כמו דעה אלא כמו קביעה עובדתית חסרת בסיס. זאת ה"אמת" שלך בלבד. אם אתה מעוניין להביע דעה אנא הצג אותה כדעתך האישית ולא כ"אמת" שהוסתרה מפנינו ועתה תיחשף על ידך. הכותרת יוצרת מיד אנטגוניזם. חוץ מזה, נראה כמו סוג של רצח אופי, ההתייחסות לשיער כולל רפרנס לתמונות (לא מבין איך זה קשור לכתבה) והתייחסות לשעות העבודה שלו, להתנהגות שלו ולחולשותיו לא עניינים. הבן אדם תרם הרבה לעולם בהרבה תחומים, ממהפכה בתעשיית החלל (לא הייתי מתייחס לחלליות דראגון שמספקות ציוד ואספקה לתחנת… Read more »
דוד
Guest

כתבה מאוד מעניינת, יש נקודות באמת טובות שקולעות למה שמצטייר כמסכה שמאסק עוטה על הפרצוף שלו.
מה שכן, אי אפשר להתעלם (וציין זאת היטב הכתב) מההישגים של מאסק בתחומי החלל והרכבים החשמליים או בכלל בכל עניין היזמות. כך שגם אם כל ההישגים האלו בדרך כלשהי יירדו לטמיון, עדיין הם ישאירו חותם.

אריה
Guest

קונסיומרס ריפורט בחן את המכונית שלו. נתן לה 100. עוד ניסיון של העכבר להתלבש על הישיגי ופרסום הפיל….

יפרח הסוואג שבאדם
Guest
יפרח הסוואג שבאדם

אוי גיקטיים אוי. אי אפשר לקרוא כתבות שלכם יותר או שהם עם פרסומים סמויים או עם כוונות פוליטיות כאלו ואחרות. פשוט גועל!

אמיתי מדן
Guest

מסכים לחלוטין שבן האדם גדול ולעומת זאת הכתבה, ממש לא. נכון, לאילון יש פנטזיות שלפעמית לא מתיישבות עם המציאות כמו ההייפרלופ ויישוב המאדים, אבל איאפשר להתעלם מהצלחותיו. ההייפרלופ לא מעשי ולגבי מאדים, בינתיים לא חסרים מדבריות שניתן ליישב על כדור הארץ בייתר קלות.

משתמש אובונטו
Guest

בדיוק. אם נתעלם מהאמירות שלו ונשפוט רק לפי מעשיו והצלחותיו, האיש הוא אחד הגדולים שחיים היום.

אבי
Guest

מסכים לכל מילה !!!

אף אחד
Guest

ברכות על כתיבת הפוסט עם הכי הרבה תגובות עד כה

מורן בר
Guest

עם כל השמחה על התגובות לפוסט, הוא לא הפוסט עם הכי הרבה תגובות, אבל הוא בדרך :-)

Tal
Guest

מורן, לא בטוח שאלו חדשות טובות.
הקהל שלכם מצפה לאיכות, לא לכמות, ולאחרונה הכתבות שלכם התדרדרו, החל מכתבות מתורגמות מאתרים אחרים, ועד כתבות שמבטאות ״עובדות״ ללא מחקר, מקורות והרבה טעויות.

לצערי אתם מתדרדרים לרמה של כתבות באתרי המיינסטרים הישראלים, קרובים מאוד לאבד את הקהל היותר איכותי שלכם.

נקודה למחשבה, מכאן זה שלכם.
בהצלחה.

0x41414141
Guest

מה אתה חושב על ביטקוין?

Telsa model: you don\'t care
Guest
Telsa model: you don\'t care
לי נדמה שהכותב פשוט מקנא במאסק… מי אתה שתהיה "מאוכזב" ממאסק? שילמת לו כסף? יש לך אחוזים בטסלה? היית המורה שלו לפיזיקה קוונטית? הוא לא חייב לא לך ולא לאף אחד כלום! וגם אם הוא מבטיח פי 400 ממה שמקיים בסוף עדין תגיד תודה ושתוק כי בעוד אתה עסוק בכתיבת כתבות קנאה אילון מאסק שוקד יום יום על ההמצאה הבאה שתשנה את העולם! וגם אם הוא מבטיח עשר פעם ולא יקיים עדין אין לך זכות לטרוניה כלל! ונכון יש יחסי ציבור והבטחות שנועדו לממן השקעות ופיתוח אבל כל חברה בהיסטוריה עשתה את זה גם אם בקנה מידה קטן יותר ועדיין… Read more »
מר בחור
Guest

הוא לא איינשטיין אבל הוא בהחלט מהנדס מוכשר ובעל מעוף מנהל קשוח אבל יעיל חסר לאות ואיש שיווק מעולה( any publicity is good publicity )
אחרת איך אפשר להסביר שאנשים קונים במאות אלפי דולרים מכונית עם "תאונת דרכים מובנית" ככפיצר אופציונלי

אלירם
Guest

מקסימום מילים ומינימום משמעות. לא מרשים.

עומר
Guest

בניגוד לשאר חבריי כאן, נהנתי לקרוא.
כיף לשמוע דעה שונה כל עוד מצליחים להסתכל על הכל בעין ביקורתית וזוכרים שלכל סיפור יש שני צדדים.

מי יתן וירבו כתבות כמו זו!
שאפו

משתמש אובונטו
Guest
אתה מתעלם מהמבחן העיקרי של כל יזם: מבחן התוצאה. במבחן התוצאה האיש מדלוור. המוצרים שהוא מסר עד כה: המכונית, הטילים, הנחתת הטיל חזרה לכדור הארץ וחברות התוכנה שהקים בעברו הרחוק יותר (מה שהפך לימים לפייאפל וכו') זה מספיק כדי להכתיר אותו כיזם הגדול בימינו גם אם הוא לא היה מצייץ מילה אחת ברשת. איפה המתחרים שלו? כמה יצרני רכב חדשים קמו בעשרו האחרון שבנו מאפס רכב חשמלי שבמקרה גם יודע לנסוע לבד? כמה אנשים הטיסו טילים לחלל ולראשונה גם הנחיתו אותם בחזרה? הוא עשה במבחן התוצאה יותר מכל יזם או ממציא אחר שאני יכול לחשוב עליו. לפחות כמו סטיב ג'ובס… Read more »
אייל
Guest

ממתי גיקטיים הפך לפנאי פלוס?

איציק
Guest
חבל שלא נהגת על איזה טסלה פעם לפני שאתה כותב גיבוב שטויות כזה! ואני מצטט אותך: התוצאה הסופית פושרת לרוב. כך עם פרוייקט הדגל, טסלה, שהיא סה”כ מכונית נחמדה על בטריה, אבל גם לאחיין שלי יש אחת, ואפילו עם שלט רחוק, את זה אתה כותב על רכב שקיבל ציונים טובים יותר מרצדס s קלאס. חבל שלא ראית את אחד מאלפי ההשוואות של טסלה לכל אחד מהשורה הראשונה של הרכבי פאר בעולם! של כתבי הרכב המוערכים בעולם! שטסלה ניצחה אותם בלי טיפת מאמץ! כולל מרצדס, בנטלי, פרארי, BMW , יגואר.. ואני יכול להמשיך בלי סוף.. כל זה בלי לדבר על שאר… Read more »
א.ב
Guest

תעשה טובה לעצמך, תמחוק את זה.

מגיבה
Guest
אני מסכימה עם הרבה מהנקודות, אבל נראה לי שאתה קצת שופך את התינוק עם המים. קודם כל, נראה לי שהכתבה עצמה יוצאת מנקודת הנחה שכולם מעריצים את אילון מאסק ובדיוק מהזווית הזאת מסקרת אותו. זה נראה לי קצת חוטא לרעיון, למרות שאני מבינה מאיפה זה מגיע – הרצון לפוצץ את הבועה לאלו שבאמת מעריצים אותו בעיוורון. אם נסתכל עליו רגע כאל פשוט יזם, עם כל הכבוד לבעייתיות במיזמים האחרונים שלו, המיזמים הראשונים שלו (לדוגמה x.com שהפכה להיות פייפאל, מבין היותר ידועות) היו מוצלחים עסקית ומדובר בבחור משכיל שאי אפשר להגיד עליו שהוא באפון, מה שאפשר בביטחון לומר על טראמפ על… Read more »
מגיבה
Guest

אה, ודווקא – זאת אחת הכתבות היותר מעמיקות שהיו כאן. רוב מה שיש בזמן האחרון באמת שטחי ואו מתורגם. אנא הפרידו בין איכות לבין משהו שאתם לא מסכימים איתו ולכן פוטרים אותו כ"לא איכותי".

משה
Guest
קראתי את התגובות לתגובות של מר א.כ. ונראה לי שממש חשוב לו להיות צודק ואגב כך הוא הגיב בצורה מתגוננת על מרבית התגובות. אני עדיין מנסה להבין מה זה אומר… לגבי הכתבה, קראתי את ההתחלה וא״כ בדילוּגין, כפי שכולנו עושין כאשר העייפות מתעוררת לנוכח התוכן. הרגשתי קצת לא נוח. לא. אני לא מאלו שעוקבים אחרי כל פעולה של א. מאסק ואני לא מנוי בן מעריציו אבל אני מאוד מכבד את העשייה שלו והבחור מצליח לישם וליצר רעש (ואגב כך עינין) כתוצאה ממה שהוא עושה – וזה קשה שבעתיים מהעשייה, שכן שם, אין לך שליטה (להבדיל מהעשייה). אני אישית לא לגמרי… Read more »
איתי
Guest
בגדול, ניתוח שטחי. גם אם הבן אדם הוא אשף ביחסי ציבור (והוא כן), הוא מנסה לממן ולקחת פרוייקטים שאפתניים וגם מצליח. טסלה – אם אני לא טועה, בין חברות הרכב החשמלי הראשונות שהוקמה בתחילת שנות ה2000, אחריה – כל החברות רכב הגדולות התחילו תוכניות להפיכת רכבים לחשמליים. האם הרכב חף מבעיות? בוודאי שלא – אבל אתה יודע איזה בעיות היו לרכבים כאשר הם יוצרו לפני 120 שנה? spacex – מי עושה דבר כזה? חברה שנכשלה באופן עקבי עד שהצליחה. יש כאן סיכון הון ממש משמעותי – שקשה לכותב להבין, כי קשה לי להאמין שהכותב אי פעם יזם משהו שמסכן את… Read more »
משה
Guest

תעשיית הפג"נים (פחם גז נפט) המזהמת מבינה שסופה קרב, והאוויר הנקי עוד יגיע למחזותינו, ומזמינה כתבות נטולות קשר למציאות. המכונית שקראת לה בעייתית קיבלה תשבחות מכל מבקרי הרכב הידועים.

אבי
Guest

נהנתי מאוד מהכתבה הכוללת את הקישורים הרלוונטים, אפילו בתור מעריץ אילון מאסק!תודה אליה!

אמיר
Guest
א. מאוד אהבתי את הכתבה. ב. למה מראש אתה חושב שלא נאהב את הכתבה. ג. כל מילה שאמרת נכונה, חוץ מזה שהייתי מוסיף כמה דברים מעצמי. מאסק לכאורה אדם מגעיל, דוחה שרלטן לא קטן, ואינובטור לא אמיתי. כששאלו אותו את מי אתה מעריץ, את טסלה או אדיסון, בלי היסוס הוא בחר באדיסון. מי שמכיר את אדיסון יודע שאת הנזקים שהוא עשה למין האנושי במאה שנים האחרונות קשה יהיה לתקן. אדיסון ביחד עם הבנקאי ג.פ. מורגן הרסו את המצאותיו המדהימות של טסלה, רימו אותו ועד היום אנחנו משתמשים בזבל שאדיסון התוותה לנו, רק בגלל שהוא יכול היה לשים מד מדידה על… Read more »
דור
Guest

הםסקתי לקרוא ב"טסלה, שהיא סה”כ מכונית נחמדה על בטריה, אבל גם לאחיין שלי יש אחת, ואפילו עם שלט רחוק". אתר בדיחה אם הוא מפרסם זבל כזה.

ישראל
Guest
קוראי גיקטיים יקרים, נפל דבר בקרב האתר! בעבר גיקטיים היה אתר שהתמחה בכתבות סביב תעשיית ההייטק, הישראלי ובכלל. אתר מקצועי שיועד לקהל מקצועי כגון יזמים, משקיעים ושאר אנשים התעשייה. מעין "TechCrunch" הישראלי. לאחרונה (שנתיים – שלוש) האתר התחיל להשתנות, בהתחלה חלק מהמיקוד עבר למפתחים ואחר כך גם המיקוד פנה יותר ויותר לקהל הרחב. סמל השינוי לדעתי היא הכתבה הזאת. כתבה שברור שנכתבה כדי למשוך אליה קוראים וטוקבקים ולא נועדה כבעבר כדי לקדם את הידע האישי של הקוראים. בעבר, לא יכל להתקיים ככותב באתר כתב שלא יכיר את המושג "מדלוור", בעבר הכותבים לא השקיעו כל כך הרבה זמן בנסיון להוכיח את… Read more »
גיא
Guest

האיש צריך לזכות בפרס "דוש הזהב" כבר כמה שנים ברציפות.
אז נכון – יש את SpaceX וכו', אבל עדיין – כסף לא קונה אופי. ולמען האמת – מאסק הוא פשוט עוד דושבג עם הרבה יותר מדי כסף.

דייויד
Guest

״אילון אמר שכשהוא משחק עם בנותיו, ועונה למיילים, זה לגמרי נחשב מבחינתו לשעות עבודה.״
משחק עם בנותיו? רואים שאתה לא מכיר את הבן אדם.
דבר ראשון, יש לו רק בנים.
דבר שני, אתה קנאי, ואנשים כמוך לא יגיעו רחוק.
אנשים כמוך לוקחים את האנושות אחורה, אלון מאסק מקדם אותה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: