שיטת הפרמידה נחתה בפייסבוק ככאב הראש התורן

שיטת השיווק הפופולארית שמאפשרת לאנשים להרוויח לכאורה מכל אדם שיגייסו תחתם עברה את האבולוציה המתבקשת והגיעה לפייסבוק. ככה נראה כאב ראש שעבר הסבה דיגיטלית

shutterstock pyramid

על פי הגדת ליל הסדר, הפירמידות במצרים נבנו לפני אלפי שנים במאמץ גופני אדיר של אבותינו הישראלים שהפכו לזן נכחד, אלה שטובים בעבודות כפיים ולא בחלוקת הוראות. הן אמנם נוצרו בתנאי עבדות, אך הפכו לאחד מפלאי תבל לאורך ההיסטוריה האנושית. אלא שגלגולו העכשווי של המושג פירמידה, שמתקשר בבירור אף הוא לישראל, אינו כרוך בשום מאמץ גופני ואינו מהווה שום סיבה לגאווה.

כסף קל = טעות קשה

מדובר ב"המצאה" בינלאומית, שהייתה מוכרת כבר בשנות ה-70. יש הקוראים לה שיווק רשתי, שיווק רב-שכבתי ולעתים גם שיווק פירמידלי. אבל בקיצור, הכינוי הוא פירמידה. זאת מפני שמדובר בשיטת מכירה, שבה סוכן מכירות מתוגמל גם בגין מכירותיו וגם בגין מכירות הסוכנים שגייס והסוכנים שגייסו אלה שהוא גייס וכך הלאה. זהו מבנה קלאסי של פירמידה, כך שהכנסתו גדלה ככל שיש יותר אנשים בשכבות שמתחתיו. אם זה נשמע, כמאמר הקלישאה האמריקנית, יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי, זה בכלל לא אמיתי. אלא שהמנגנון בנוי על אנשים פתיים או רודפי בצע, שחושבים בתמימותם שיש אפילו יותר פתיים או רודפי בצע מהם – ולא בוחלים באמצעים כדי לאתר ולגייס אותם, אפילו באופן חשוף לגמרי.

באמצע העשור שעבר עברה הפירמידה גלגול מחודש באינטרנט, מדיום מושלם להפצתה. למעשה, אפילו נוצר בקטגוריית העבודה מהבית באתרי דרושים גדולים תחום השיווק הרב שכבתי. עד כדי כך התופעה השתרשה. אבל שום דבר לא הכין אותנו למה שקורה בחודשים האחרונים. באיחור חסר הצדקה, הרעה החולה הזו הגיעה לפייסבוק בישראל, ובפרט לקבוצות חיפוש העבודה. מדי יום בכל קבוצה יש המון פוסטים כאלה, ובעולם של ספאם – זה תת הז'אנר הנוראי מכולם. זהו גל של ממש, שעליו יותר מדי גולשים, תרתי משמע. הטכנולוגיים שבמשווקים טורחים להעלות מיניסייט תדמיתי של העסק לתכלית יצירת לידים (לרוב ב-Wix). הטקטיקנים ילכו על אסטרטגיה הפוכה עם מבחן התאמה לכאורה באמצעות שאלון מקוון (לרוב ב-Google Forms). המאותגרים או העצלנים פשוט יבקשו מכם לפנות אליהם בפרטי למידע נוסף – וכמובן לשתף את חבריכם. ככל שתרבו הרי זה משובח. שימו לב שכתובת דוא"ל ארגונית של מפרסם המשרה לעולם לא תצוין.

דוגמא לשיטת הפרמידה בפייסבוק, המאפיינים חוזרים על עצמם

דוגמא לשיטת הפרמידה בפייסבוק, המאפיינים חוזרים על עצמם

זהירות: עבודות בנייה לפניכם!

איך תזהו בקלות פירמידה במסווה של משרה בפייסבוק? פוסט שכזה יענה לכמה מהמאפיינים הקבועים הבאים בכל הנוגע לדרישות ולתיאור התפקיד. לפניכם קווים, או שמא צלעות, לדמותה:

כסף – לעולם לא תידרשו לציין ציפיות שכר, ומנגד השכר החודשי גם לעולם לא יצויין. כן יובטח לכם שאין גבול לרווחים או תקרה לשכר, ושלכל הפחות הללו יהיו גבוהים מאוד. וכמובן שזה תלוי אך ורק בכם. ההכנסה תהיה נוספת, כשנוכחות ברשתות חברתיות בלי לעשות מזה כסף תוצג כבזבוז זמן.

השכלה – אין צורך בשום ידע מוקדם. לא תואר אקדמי, לא תעודת הסמכה, ולמעשה אפילו לא תעודת בגרות. תנאי הקבלה המסנן היחיד הוא שתהיו בגירים, כלומר בני 18 ומעלה. סטיות מהפורמט גם יש בנמצא: ציון טווחי הגילאים 17-70 או 20-40.

לוקיישן – לא ינקבו בשמו של יישוב בו נמצאת החברה, ואפילו לא איזור גיאוגרפי. העבודה תהיה אך ורק מהבית מול שווקים זרים. החברה תוצג כבינלאומית או גלובלית ועם סניפים רבים בעולם, כשההנהלה בארה"ב.

פרופיל – הכי חשוב שתהיו צעירים. ואם לא צעירים אז דינמיים (חוכמת חיים של צעירים). ובכל מקרה אתם תמיד חייבים להיות רציניים (כי העסק הוא בדיחה). ושליטה ברשתות חברתיות היא הבסיס (כי בונים על גישה מהירה להמונים).

הכשרה – אישית ומלאה. תינתן לגמרי על חשבון החברה, אם מתעלמים כמובן מדמי רצינות בגובה 4 ספרות מצד הזכיינים, שלא יוזכרו במודעה. ההדרכה גם תהיה בליווי של הטובים בתחום, בדרך כלל מעולם התוכן של תיירות, מוצרי בריאות או תוספי מזון.

הקלות – ללא ראיונות, ללא התחייבויות, ללא מגבלות זמן. מינימום של שעתיים-ארבע ביום בלבד מול המחשב או הסלולרי בפייסבוק (כאילו שזו הרשת החברתית היחידה בעולם) ומעבר לזה לשיקולכם. רק אמביציה, נחישות ורצון. הקידום יהיה מהיר ולרילוקיישן באירופה.

מילות מפתח – המוצר תמיד יהיה חדש (ופורץ דרך), ולרוב יוגדר כפרויקט אינטרנטי. העבודה תמיד תשרת את החלום (חופש כלכלי). הטקסט ינסה להיות שילוב בין בלתי אמצעי, רווי קלישאות ומעורר התלהבות. בחלק מהמקרים ידברו על שותפים כמפתח לרווחים.

שיטת הפרמידה בפייסבוק, חולמים בענק? מעולה, תנו לנו להוליך אתכם שולל בדרך לשם

שיטת הפרמידה בפייסבוק, חולמים בענק? מעולה, תנו לנו להוליך אתכם שולל בדרך לשם

ועכשיו, מה עכשיו?

בישראל פעילות כיום מאות רבות של קבוצות פייסבוק, המוקדשות לחיפוש עבודה ו/או לפיתוח קריירה. רמות הפעילות, התחזוקה והפיקוח בהן משתנות מאוד ואינן אחידות כלל. אך המכנה המשותף להן הוא שאת רובן הגדול מנהלים בהתנדבות אנשים טובים, ששמו לעצמם למטרה לקדם את הביטחון התעסוקתי בארץ ככל האפשר. בתור מי שהקים קבוצה שכזאת ומקדיש לה מדי יום כ-3 שעות במשך כמעט 3 שנים, הטרנד המתפשט של הפירמידות מקומם אותי יותר משאוכל לתאר. לא יעלה על הדעת, למשל, שבוגרים חסרי כל ניסיון וחסרי כל הכנסה יוזמנו להשקיע אלפי שקלים במוצר שקר כלשהו במסווה של עבודה אטרקטיבית במיוחד. זהו ניצול ציני מביש על גבה של קהילה ייעודית עם ערכים ואג'נדה.

אין ספק: באחריותו האישית של כל מחפש עבודה להיות ביקורתי ולבחון בקפידה כל הצעה. אלא שיש כאן מקום לסולידריות חברתית, לעזרה הדדית ולהגנת הפרט. אני מאמין שמחובתכם המוסרית לתת יד, או בעצם אצבע, כדי להילחם בנגע הזה.

המקרים לא ייגמרו, אם אתם לא תספרו. פייסבוק אמנם טומנת ראשה בחול ומתעלמת לגמרי מדברים שקורים בתוך הקבוצות. אלא שהממשק של הרשת החברתית, שהפכה למונופול בישראל, מאפשר סימון פוסטים בעייתיים בקלות מירבית. אם תזהו במקרה את המאפיינים השכיחים של פירמידה שהצגתי בחלק הקודם, פעלו מיידית עם הקלקה מהירה על כפתור דווח למנהל. כך, הפוסט יסומן לאדמינים באדום בהתרעות הקבוצה, וייבחן על ידם כשיהיו מחוברים שוב. אם יש להם היגיון בסיסי, הם ימחקו את הפוסט ויחסמו את מפרסמו לאלתר, כך שלא יטריד אתכם עוד. אבל חבל להסתפק בזה וחבל על כל דקה. כתבו בינתיים בתגובה לפוסט המפוקפק במה באמת מדובר. אם תחשפו אותם, אנשי הפירמידות עשויים לברוח מאור הזרקורים שתפנו עליהם. ואם לא, לפחות תצליחו לגרום לקוראים התמימים להעלות סימני שאלה ולהימנע מהפיכתם לקורבנות הבאים של השיטה הצינית הזאת. לזה אני קורא חופש כלכלי.

קרדיט תמונה: pyramid via shutterstock

יואב מלמד

מייסד ומנהל “משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון”, קהילת חיפוש העבודה הגדולה בפייסבוק בישראל. יזם חברתי שמתמחה בגיוס ובהשמת עובדים, מרצה לסטודנטים ובוגרים על בניית קריירה ומייעץ למועמדים ולארגונים ממגוון תחומים. בעבר עבד במשך 8 שנים בתפקידי שיווק ופרסום ושימש 6 שנים נוספות כתב ועורך ב"מעריב" ו"במחנה".

הגב

34 תגובות על "שיטת הפרמידה נחתה בפייסבוק ככאב הראש התורן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שנמאס לו
Guest

שכחת לציין שרוב אלה שמפרסמים בפייסבוק בשיטה הזו קשורים ל- BHIP

שלומי
Guest

כתיבה מעולה. תודה על הפוסט

תפסיקו לבלבל בביצים
Guest
תפסיקו לבלבל בביצים
תקשיב נשמה אני יודע שאתה ממורמר כי אולי כל החברים שלך עזבו אותך והיום הם עושים כסף הרבה יותר ממך .. ואתה תקוע איפה שאתה נמצא .. אבל לפני שאתה חושב שאתה כלכך חכם לדבר על "פירמידות" כנס לאינטרנט ותקרא קצת על שיווק רשתי .. המליונרים הכי גדולים יצאו משיווק רשתי .. אנשים שעושים 1.3 מליון דולר בחודש למה שאתה וכל החברים שלך ביחד לא תצליחו להגיע .. וורן באפט המשקיע הכי גדול בכל הזמנים מליארדר מספר 3 בעולם בעל 3 חברות שיווק רשתי ביל קלינטון תומך בשיווק רשתי רוברט קיוסאקי מחבר הספר אבא עשיר אבא עני תומך בתעשייה ..… Read more »
איתי
Guest

נשמע בול משהו שמישהו בפרמידה יגיד

תפסיקו לבלבל בביצים
Guest
תפסיקו לבלבל בביצים

תקרא לזה איך שאתה רוצה .. אנחנו תמיד אומרים תודה לסקפטים אתם מחזקים אותנו :)

lawl
Guest

עוד שבוי של WorldVentures.

בבקשה אל תתרבו.

Max_White
Guest

Worldventures יישבו תביעה בסך 250 מיליון דולר.

ככל הנראה מדובר באחד הפרזיטים של bhip

רועי
Guest

ידוע שכל השיווק הרשתי הוא שקר אחד גדול. מי שמתפתה – פראייר.
אין דבר כזה עבודה שמחייבת אותך ב״דמי רצינות״ של אלפי שקלים. נוכלות לשמה.

asd
Guest

"שאתה וכל החברים שלך ביחד לא תצליחו להגיע"

במשפט אחד הצלחת להגיד בדיוק למה שיטת הפרמידה היא דבר שצריך להתרחק ממנה.
ברור שיש כמה שמצליחים לעשות כסף, זה כל הרעיון של השיטה, שיש כמה שיושבים למעלה ועושים מלא כסף על הגב של ההמונים מתחתיהם.

asa
Guest

פחחחח לך תקרא קצת עזוב אותך שטויות נו באמת..
אם אתה חושב ככה אז אתה אגואיסט חבל על הזמן!

עומר
Guest

תלמד עברית. כואב לי הראש

כדרלעומר
Guest

גם מיידוף עשה מיליארדים מכל השיטה הזאת.
ברור שיצאו הרבה מיליונרים מהפירמידה, זאת בדיוק המהות שלה: נוכלים בודדים ויצירתיים שמתעשרים מלרושש המוני אנשים טיפשים שנמצאים בתחתית הפירמידה.

Dr.Pyramid
Guest

איך אני שמח שכתבת את התגובה הזאת..
יש אנשים שיקראו את הכתבה וידעו להתרחק מהצעות שכאלה כמו מאש (בדיוק אותם האנשים שהכותב רוצה להזהיר ואפילו "להציל") ויש אנשים (כמוך) שיקראו את הכתבה ואו שיתחילו לקלל, להאשים ולהעליב את הכותב או שיקראו את הכתבה, יתעלמו ממנה וכן יפנו לאותן הצעות. לכם- לא צריך לעזור! ההיפך. אנחנו צריכים אנשים כמוכם, סה"כ מישהו צריך להשרף ולהוות דוגמא אמיתית.

בן זומא
Guest

בני ישראל בנו את ערי המסכנות פיתום ורעמסס. בשום מקום בהגדה לא נאמר שעסקו בבניית הפירמידות. אבל חוץ מזה, כל מילה בסלע :)

evyatar mor
Guest

או שבני ישראל לא בנו שם כלום 0-0

https://www.youtube.com/playlist?list=PLxaNcS5RCmyxr5eLRcEB-_OigIT5dzQCB

רפי
Guest

הפירמידות בנות5000. אנחנו בנינו את פיתום ורעמסס לפני 3500 שנה
ככה זה כשמשחקים הפלאפון בזמן ההגדה

aaa
Guest

רעמסס הראשון עלה לשלטון רק לפני כ-3300 כך שזה לא הגיוני שבנו את העיר רעמסס 200 שנה לפני שרעמסס היה פרועה. אז כנראה אנחנו לא בנינו כלום
ככה זה כשמשענים סמים בזמן שכותבים את התנ"ך

hitech7
Guest

חחחח

יוסי חן
Guest
hitech7
Guest

וואלה הכותב עשה סלט מכל מיני נושאים ועובדות. אפילו מה"עובדה" שאבותינו בנו את הפירמידות? מאיפה הביתה את זה בדיוק? מהאגדה? חחחח ממש לא כתוב שם כך. בנו ערי מסכנות פיתום ורעמסס שהן מאות קילומטרים מהפירמידות.

nnisim
Guest

הסוד הכי גדול בשיווק הרשתי שלא מגלים לכם , שאתם בעצמיכם הופכים להיות הצרכניים של המוצרים האידיוטים שלהם .

יוסי חן
Guest

טוב. פתחתי קבוצה ייעודית למלחמה בספאמרים בפייסבוק. BHIP לא הראשונים וכנראה שלא האחרונים, אבל בהתחלה נתרכז בהם… מוזמנים להצטרף ולצרף חברים שהנושא קרוב לליבם…
https://www.facebook.com/groups/1744723372421577/

שונא את BHIP
Guest

BHIP כמובן מי אם לא הם
גזל פשוט

מישהו
Guest
עכשיו ברצינות,אתם באמת חושבים שהבן אדם שכתב את הכתבה הזאת באמת דואג לפרנסה שלכם? אכפת לו בכלל אם מרמים אותכם או לא? הוא נטו דואג לאינטרסים שלו ..וזה ברור שאם הרבה אנשים יכנסו לתחום של השיווק הרשתי הוא יאבד את הפרנסה שלו..אני לא אומר ששיווק רשתי מתאים לכולם. ממש לא,כדי לעסוק בשיווק רשתי נדרש התמדה ונחישות והרבה מוותרים עוד לפני שהם התחילו כי הם חושבים שיהפכו למיליונרים מהיום למחר וזה לא עובד ככה .. אבל להסיק ישר מסקנות שזה רמאות ועבודה בעיניים ? עובדה שיש מלא אנשים שמרוויחים יפה מאוד וביושר . בסופו של דבר זה עניין של התאמה כמו… Read more »
כתבות תמיד אמיתיות
Guest
כתבות תמיד אמיתיות
תאמינו לעיתונות… ברור…כמו שרבים העיתונים וערוצי התקשורת בארץ שלנו ובעולם מציגים את ישראל בצד חיובי… 2 יהודים רצחו ערבי לאומת 2 ישראלים נהרגו ע"י מיידי אבנים. אנחנו מוסטים בקלות ממקורות "אמינים" כי אנחנו חושבים שהם יודעים הכל!!! תתעוררו!! אם אתם יורדים לסוף דעתי שתבינו שכל מה שמפורסם בעולם ובארץ היום הוא בעל אינטרסים-אפילו אני שאני בא מהתחום יש לי אינטרס שאנשים יצליחו במה שאני עושה ונוכיח לכולם שזה קנאים. אני לא אפתח פה בסיסמאות כי יותר מ90% לא ירצו אפילו להבין אותם וזאת בחירה שלהם זה בסדר.. עדיין צריך שיהיו :רוקחים-מוכרי ביטוח-קופאיות בסופר- ירקנים וכו'..תשארו שם הכל בסדר.. אבל מי… Read more »
אורח
Guest

יפה כתבת. מה המייל שלך?
אשמח לדבר.

ערן
Guest

לפחות טיפה תחקרו לפני שאתם קופצים עם הצהרות..

פלון
Guest
הכל שקר אחד גדול .זאת התרמית הכי גדולה וגאונית .הייתי שם הרבה כדאי לדעת כל פיפס משקרים ממצאים סיפורים בפייסבוק סרטונים ועוד (עשין הם מאמינים שבעוד 10 שנים זה ישתלם להם . משקיעים המון כסף כנסים בעולם .מחוייבים לקנות את המוצרים כל אם הם לא מוכרים כל חה בערך , 400 שקל , בכנס עולים אנשים שהרוויחו רק פעם אחת או פעמים , והפ מספרים עשיתי 1000 דולר בחודש הראשון , זה כי הם מכרו למשפחה שלהם , שקנו את זה בגלל תסריט מתוחכם שאומר אמא התחלתי עסק חדש , ואני צריך עזרה בלה בלה בלה , תהיה מוכנה להיות… Read more »
אורח
Guest

יפה כתבת. בכמה חברות כאלו היית?

MIKE
Guest

מדוויק בדיוק עברתי הדרכה ב BHIP ואמרתי להם בכנס בפנים שהם מחרטטים ולמה גם והצלחתי להוציא 20 איש משם שברחו איתי !!!)))

Amit
Guest

כל הכבוד על השיתוף.
מקווה שתכתוב את זה בעוד מקומות

ממממ
Guest

האם אנשים עושים שם כסף או שרק חולמים על כסף…מישהו יכול לספר מנסיונו?

חיים
Guest
ממש כמו היפנוט אך מה לעשות, זה חלק ממבנה גוף האדם ומי שיודע ללחוץ על הכפתורים הנכונים יכול להשפיע לטובה/ לרעה החבר'ה האלה עושים חיל ושובים עוד ועוד אנשים תמימים. תמימים זה לא אומר טיפשים בכלל בתחום הזה הם תמימים, כי שטפו את מוחם פסיכולוגית מצווה להציל נפשות טועות, מנזקים כלכליים, פיזיים והכי גרוע – נפשיים ! – – – עד כאן היה בקיצור, ליתר ביאור ארחיב כאן קבלתי אתמול טלפון מ "חברה" שצריכה אנשי שיווק בפייסבוק, אינסטגרם, גוגל וכו'. ומוכנה לשלם להם פר שעה, מה שנותן עוד השלמת הכנסה מהצד של כ 3000 שקל כאשר בהתחלה יש מפגשים שמסבירים… Read more »
חיים
Guest
פירמידת הונאה – גאונות פסיכולוגית שלום לכולם אתמול הייתי בהרצאה של BHIP בהרצליה הרגשתי מהר שמדובר בפרמידה בזכות זה שפעם נפלתי באחת כזו בשם world-venture הדברים נראו ממש זהים רק הפעם "המוצר" הוא בשם אחר השיטה שלהם היא פסיכולוגית מדהימה זה שיטה שעובדת על המוח האנושי – ממש טוב ממש כמו היפנוט אך מה לעשות, זה חלק ממבנה גוף האדם ומי שיודע ללחוץ על הכפתורים הנכונים יכול להשפיע לטובה/ לרעה החבר'ה האלה עושים חיל ושובים עוד ועוד אנשים תמימים. תמימים זה לא אומר טיפשים בכלל בתחום הזה הם תמימים, כי שטפו את מוחם פסיכולוגית מצווה להציל נפשות טועות, מנזקים כלכליים,… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: