13 סרטי חובה שמציגים את העתיד הטכנולוגי שלנו

סרטי מדע בדיוני הצליחו לא אחת לחזות את העתיד שלנו. קבלו הצצה ל-13 סרטים מלווים ב-13 טריילרים שיעניקו לכם הצצה למה שצפוי לנו בשנים הקרובות עם ניתוח של חוקרי אינטל

prometheus

כתבה מאת חוקרי אינטל.

לפני שיצר את העולם הטכנולוגי העגום של שנת 2054 שמצייר שובר הקופות “דו”ח מיוחד”, התייעץ הבימאי סטיבן ספילברג עם צוות עתידנים מומחים שכלל מדעני מחשב, פילוסופים, אמנים ואדריכלים. “רציתי שכל הצעצועים יהפכו יום אחד למציאות,” אמר ספילברג בראיון עם מבקר הקולנוע רוג’ר אברט. הסרט, שיצא לאקרנים ב-2002, התווה באופן יצירתי וחזה במדויק כמה מהטכנולוגיות הקיימות כיום, לרבות ממשקי מגע, סורקי רשתית, נייר אלקטרוני ואפילו תוכנת חיזוי פשעים (We See You, NSA). לאמיתו של דבר, הרבה יזמים וחברות פנו לקולנוע בשביל לשאוב השראה לחידוש הטכנולוגי הבא שלהם.

העתיד שימש תמיד כמקור לא אכזב לאפשרויות וסיומים יצירתיים עבור הקולנוענים ומספרי הסיפורים, מעין אמצעי להתמודד עם הפחד שלנו מהלא-נודע על-ידי תיאורו כבּדייה. ניתן אולי להרחיק לכת ולומר שסיפורים עתידניים הם סימולציות של מה שהעולם שלנו יכול להיות. לאור ההתפתחות המהירה באפקטים החזותיים המתאפשרים עם תמונות ממוחשבות (CGI) וכלים אחרים של יצירת סרטים, אפשר ליצור היום המחשות עוד יותר פנטסטיות ומפורטות ביותר של מה שאנו מדמיינים. הגאות בטכנולוגיות דיגיטליות ליצירת סרטים מקלה על שרטוט תמונה מדויקת יותר של עולם המחר הדיגיטלי. אם כך, כיום, אחרי “דו”ח מיוחד” ושנים רבות אחרי “אודיסיאה בחלל” מ-2001, מה הדבר הבא שיחזו יוצרי הסרטים? אילו חידושים יעלו במוחם? הנה 13 סרטים נוספים העוסקים בעתיד הטכנולוגיה.

1. איש הברזל (2008-2013)

מה רואים בסרט: המעבדה של המולטי-מיליארדר טוני סטרק מלאה בחפיצים מעוררי קנאה, אבל הפריט הכי מרשים בה היא מערכת המחשוב והעוזר האישי שלו, J.A.R.V.I.S. מה שמרשים במיוחד מבחינה חזותית הוא ממשק המשתמש של J.A.R.V.I.S והציוד ההיקפי ההולוגרפי שטוני מסוגל לתמרן עם ידיו (בניגוד ל”דו”ח מיוחד”, הוא אפילו לא זקוק לכפפות).

מה מכל זה אמיתי? J.A.R.V.I.S הוא לא רק מה שסירי חולמת להיות, אלון מאסק, המנכ”ל של Space X (אשר אומרים שדמותו העניקה את ההשראה לדמות של טוני סטארק), עובד על דרכים ליצור חלל עבודה וירטואלי כמו המעבדה של טוני. בשנה בעברה, הוא הציג דרכים לתכנון חלקי טילים עם מחוות ידניות. הוא עורך את הניסויים עם בקר Leap Motion, Oculus Rift ומקרן. מאסק מאמין שהטכנולוגיה הזו תחולל מהפך בתכנון ובייצור. ובפינה אחרת של העולם, מעצב האינטראקציה ג’ינהה לי, עורך ניסיונות בדרכים להעלים את צג המחשב. האב טיפוס שלו ל-SpaceTop הוא המחשב השולחני שעבר חשיבה מחדש והפך לפורטל שבתוכו ניתן לתמרן עצמים דיגיטליים. גם לי וגם מאסק מנסים ליצור אופן אינטראקציה טבעי יותר בין בני אדם למחשבים ועצמים דיגיטליים. באינטל ישראל מפתחים למשל את ה-J.A.R.V.I.S שהוצג בתערוכת CES האחרונה במרכז הפיתוח של החברה בהרצליה.

2. טרילוגיית המטריקס (1999-2003)

מה רואים בסרט? בעתיד הדיסטופי (ההיפך מאוטופי), מה שבני אדם תופסים כמציאות היא רק סימולציה וירטואלית שנוצרה באמצעות מכונות של רגשות שהשתלטו על אוכלוסיית האדם ומעניקות משמעות חדשה לגמרי למושג “להיות מחובר”.

מה מכל זה אמיתי? למרות שהוא אינו מאיים כמו המכונות החכמות ששולטות במה שנקרא “המטריקס”, מערכת ה-Oculus Rift מגיעה קרוב מאוד לתחושה שעולם חדש לחלוטין אופף אותך. בגרסה החדשה ביותר של ערכת המפתחים שיצרו, מהנדסי Oculus Rift הצליחו ליצור מעקב מיקום גיאוגרפי ומשמעות הדבר שהעולם הוירטואלי נע יחד עם ראשו של המשתמש עם פחות טשטושים הנובעים מתנועה, ועם צג OLED בעל תוחלת חיים קצרה ומחקה באופן מדויק את עפעוף העיניים.

3. היא (2013)

מה רואים בסרט? בחזון העתידני של ספייק ג’ונז לא תמצאו מכשירים שמזכירים את Google Glass או שעון Pebble. למרות שהטכנולוגיה נמצאת בכל מקום, היא שקטה ולא מפריעה ומשתלבת באופן חלק בחייו של הגיבור, תיאודור. בעולם הזה אין מקלדות; כל עולמו מופעל באמצעות קול, החל מהמחשב שלו, דרך קונסולת המשחקים וחברתו, מערכת ההפעלה עם הבינה המלאכותית, הלא היא סמנתה.

מה מכל זה אמיתי? לעת עתה, הטכנולוגיה של סמנתה עדיין מעבר להישג ידם של סייענים ממוכנים כגון Google Now וסירי, אבל העתידן ריי קורצווייל מאמין שכך ייראה העולם ב-2029. כבר היום, מדענים עורבים ניסיונות במציאת דרכים לשימוש בטכנולוגיה לסיוע בבעיות פסיכולוגיות אנושיות, כמו למשל, רובוטים של גורי כלבי ים לחולי דמנציה. הטכנולוגיה כאמצעי ריפוי לבדידות כבר נמצאת מעבר לפינה.

4. שמש נצחית בראש צלול (2004)

מה רואים בסרט? הנאהבים ג’ואל וקלמנטיין שוכרים את חברת Lacuna Inc. בכדי למחוק את זיכרונותיהם אחרי שנפרדו. הרופא רושם ומתעד את פעילות המוח של ג’ואל בעת שג’ואל מתאר כיצד הוא וקלמנטיין התאהבו ונפרדו ומשתמש ב”מפת קלמנטיין” בכדי לאתר ולמחוק באופן סלקטיבי את הזיכרונות המכאיבים שיש לג’ואל מאהובתו. רוב הסרט מתרחש במוחו של ג’ואל.

מה מכל זה אמיתי? למרות שעוד אין טכנולוגיה המסוגלת להקל על כאב הפרידה, המדענים גילו לאחרונה גן מוחק זיכרונות אצל חולדות ובדקו תרופה הקרויה מעכב HDAC2 על מנת לבצע מניפולציה במוחה של חולדה עד ל”מחיקת” זיכרונות טראומטיים. מחקר זה עשוי להועיל במיוחד למטופלים הסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית. בנוסף, האפקט החזותי והקולנועי של אופן היווצרות הזיכרונות, כיצד הם מתנוונים וכיצד הם מאוחסנים הנו מדויק למדי מבחינת מדעי המוח המודרניים, כך לדברי הסופר המדעי סטיבן ג’ונסון.

5. זיכרון גורלי (גרסת 2012)

מה רואים בסרט: כל סצנה היא יצירה-חלום מסחרר המתעד התקנים, זיכרונות מושתלים, מכוניות מעופפות, תקשורת הולוגרפית ומקררים עם מסכי מגע. אבל האפקט/גדג’ט הוויזואלי הבולט ביותר הוא של שתל הטלפון המשובץ בכפות ידיהן של הדמויות. כאשר הגיבורים מניחים את ידם על משטח מוצק כלשהו, כמו למשל חלון זכוכית, המשטח הופך לצג.

מה מכל זה אמיתי? צג Airborne Ultrasound Tactile , שיצרו חוקרים מאוניברסיטת טוקיו, מקרין תמונה של מקלדת וגירויים מוחשיים על כף היד. המפתחים חוזים שטכנולוגיה זו תלוטש ותושלם בתוך עשור.

6. פסיפיק רים (2013)

מה רואים בסרט? ה”ייגרים”, רובוטי ענק דמויי אדם, נוצרו בידי האדם על מנת להתגונן מפני ה”קאיג’ו”, מפלצות ענק המגיחות מתוך מעבר הנמצא בקרקעית האוקיינוס השקט. כל “ייגר” נשלט על-ידי מוחותיהם של שני טייסים. ככל שהמוחות מסונכרנים ומתואמים יותר, כך הייגר אפקטיבי יותר (הרובוטים מסוג “מכה – Mecha – הפכו ללחם חוקם של סופרי המדע הבדיוני כבר בספיידרמן 2, דרך סדרת גאנדם, הפאואר ריינג’רס Mighty Morphin עד “אוואטאר”.

מה מכל זה אמיתי? מקובל לחשוב שהייגרים לא יוכלו לשרוד בפיזיקה של כדור ארץ. אך Suidobashi Heavy Industries מיפן הגיעו הכי קרוב שאפשר עם ה-Kuratas, רובוטים לבישים בגובה של כ-4.5 מטרים שמשקלם כעשרה ק”ג והם ניתנים לרכישה תמורת 1.3 מיליון דולר. ה”קוראטה” הוא “חייל אמנות” שיוכל להגשים את החלום שלכם להפוך לטייסי רובוטים, טוענת Suidobashi Industries. למרות שיידרשו עוד שנים עד שיצורים אלה יהיו מוכנים לקרב, החתיכה החסרה בפאזל, היינו ממשקים המופעלים בעזרת המוח, כבר הפכו למציאות.

7. אליסיום (2013)

מה רואים בסרט? ב-2154 האנושות נחלקת לשניים: בעלי זכויות היתר החיים בנוחיות באליסיום שבחלל ושאר בני האדם, המתגוררים על כדור הארץ, שממנו נותרה רק קליפה הרוסה, מזוהמת ומוכת עוני. מקס דה קוסטה, המתגורר בכדור הארץ, יוצא במשלחת לאליסיום כשהוא מצויד בשריון ממונע.

מה מכל זה אמיתי? הבימאי ניל בלום קמפר אמר בראיון ל-Entertainment Weekly, “בזמן האחרון כולם שואלים אותי מה התחזיות שלי לעתיד. לא, לא, לא. לא מדובר במדע בדיוני אלא בהווה.” והוא צודק – קבוצה של מדעני מוח מברזיל פיתחה חליפת שריון מלאה שהוצגה בהופעת בכורה בפתיחת משחקי גביע העולם בכדורגל ב-12 ביוני. אדם משותק, אשר מוחו מתייחס לחליפת השלד החיצונית שהולבשה עליו כאל שלוחה של מוחו, עמד, צעד אל המגרש ובעט בכדור. וזה עוד לא הכל. פנסוניק מתכוונת להשיק בקרוב שלד חיצוני שיאפשר ללובשו להרים חפץ במשקל של עד 100 ק”ג ולנוע במהירות של 8 קמ”ש וכל זאת בפחות מ-5,000 דולר.

8. מלחמת הכוכבים, פרק 6: שובו של הג’דיי

מה רואים בסרט? זוכרים את סצנת המרדף? הנסיכה ליה ולוק סקייווקר חולפים דרך יערות אנדור בכלי רכב היברידי המשלב מכונית ואופנוע.

מה מכל זה אמיתי? עד 2017, ה-Aero-X hoverbike כבר אמור לצאת לשוק. לדברי המהנדסים של Aerofex, האופנוע המרחף נוסע כמו אופנוע ומעופף כשלושה מטרים מעל הקרקע במהירות של 70 קמ”ש. הנהגים יוכלו להשתמש בכלי הרכב ללא רישיון טיסה אבל יצטרכו לקבל הכשרה של שבוע. וזה עולה בסך הכל 85,000 דולר.

9. פרומתיאוס (2012)

מה רואים בסרט? מוחו של רידלי סקוט, הסנדק של סרטי המדע הבדיוני והבימאי של “בלייד ראנר”ו”אליין” הקלאסיים, שופע תמיד חידושים טכנולוגיים. בשנת 2093, חברת Weyland Industries – בת כלאיים היפותטית של אפל, גוגל ו-SpaceX – שולחת צוות של בני אדם למצוא את היוצר של האנושות כשהם מצוידים בתאי שינה מיוחדים, אנדרואיד דמוי אדם מהדור השמיני ששמו דייוויד, תאים מיוחדים המבצעים פרוצדורות רפואיות וכלי טייס לא מאוישים למיפוי אזורים לא מוכרים.

מה מכל זה אמיתי? אנחנו עדיין רחוקים מאנדרואידים דמויי אדם שניחנו בסקרנות וברגשות של דיוויד מהסרט וגם עוד לא קרובים לטכנולוגיה הדרושה ל”שנת היפר”. המדענים רק מתחילים עכשיו לפצח את דפוסי שנת החורף של הדובים. ה-Med-Pod בעולמו של רידלי הוא חלום בלהות בעולמנו – הרופאים עורכים ניסיונות ברובוטים כירורגיים הנשלטים מרחוק אך עד כה לא הופיעו פתרונות אוטומטיים לחלוטין. המל”טים למיפוי שמתעופפים באזור המגורים של החייזרים בכדי לסרוק את הקרקע, לעומת זאת, הנם אמיתיים מאוד. הם מבוססים על LiDAR, טכנולוגיית חישה וריינג’ינג מרחוק שעושה שימוש באור על מנת ללכוד את פני השטח של כדור הארץ. מדענים במנהל האוקיינוסים והאטמוספרה של ארצות הברית כבר משתמשים בכלי רכב ללא טייס בכדי ליצור מפות מדויקות יותר של קו החוף. אפילו גוגל רתמה לאחרונה את הטכנולוגיה לשירותה כחלק מהתכנון של המכוניות ללא נהג.

10. המשחק של אנדר (2013)

מה רואים בסרט? הרומן שעליו מבוסס הסרט “המשחק של אנדר” יצא לאור בשנות השמונים, כך שהיה לו שפע של זמן להגיע למסך הגדול. עקב חילוקי דעות קריאטיביים, הסרט לא הצליח להתרומם במשך כל השנים הללו. יתכן שזה היה לטובה: בהתחשב בבשלות של טכנולוגיית ה-CGI שקיימת כיום, ניתן להפיח חיים בחלק גדול מחזונו המקורי של הסופר אורסון סקוט קארד. סצנות עם קרבות הלייזר בחדר הקרבות שבו שורר אפס כוח משיכה וקרבות הסימולציה האפיים של אנדר וויגין על המחשב נגד גזע החוצנים מסוג פורמיק מעניקות תחושת מידיות ליצירת המדע הבדיוני האפית הזו.

מה מכל זה אמיתי? פיתוחן של מערכות נשק אוטונומיות – כלי נשק הנשלטים באמצעות אלגוריתמים מורכבים עמד בלב הדיון האתי על אמנת השימוש בכלי הנשק הקונבנציונליים בז’נבה, שוויץ במאי 2014. עד 2030 או 2040, לפחות רבע מחיילי ארה”ב יוחלפו ברובוטים ובכלי טייס לא מאוישים, כך לדברי גנרל רוברט קון. הטכנולוגיה ממלאת תפקיד משמעותי בשדה הקרב עם מל”טים המטילים טילים, מכונות ירייה הנשלטות מרחקו על-ידי רובוטים ורובוטי BigDogs המסוגלים לשאת אספקה במשקל של כ-130 ק”ג. לכן, לא יהיה זה מופרך לדמיין מלחמות המתנהלות על-ידי מחשבים.

11. פפריקה (2006)

מה רואים בסרט? “Paprika” הייתה קיימת שנים לפני “Inception”. בעולם שבו ניתן לרפא בני אדם באמצעות ה-DC Mini, התקן שמאפשר למשתמש להיכנס לחלומותיו של אדם אחר, דוקטור אצוקו צ’יבה משתמש במכונה בכדי להיכנס לחלומות של מטופליו כאלטר אגו של עצמו, הקרוי פפריקה.

מה מכל זה אמיתי? ב-2011 המדענים שינג’י נישימוטו וג’ק גאלאנט קידמו את האנושות צעד אחד לקראת היכולת לצפות בחלומות של הזולת. בעזרת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) הם מודדים את פעילות המוח בכדי להבין כיצד הוא מפרש גירויים חזותיים ומתרגמים אותם לוידיאו. בשנה שעברה, חוקרים מקיוטו, שהשתמשו אף הם באלגוריתם וסריקות מוח הצליחו לחזות את התמונות ברמת דיוק של 60%. תשנו על זה.

12. טרון: המורשת

מה רואים בסרט? סרט ההמשך לסרט הפולחן הראשון מ-1982 מתרחש 20 שנים לאחר קודמו. בן יוצא לחפש את אביו ונלכד במשחק מחשב המתפתח מעצמו. (דרך אגב, הידעתם ש”טרון” הוא הסרט הראשון שעשה שימוש בטכנולוגיה ממוחשבת והיה מועמד לפרס האפקטים המיוחדים אך לא זכה בו בגלל שהאקדמיה של האמנויות הנעות (Academy of Motion Arts) סברה שטכנולוגיית CGI לא תצליח להשתרש.

מה מכל זה אמיתי? בראיון ל-Scientific American, ג’והן דיק, פיזיקאי שייעץ למפיקי הסרט, אמר, “מה שהשתנה בעולם המדע מאז ש”טרון” הראשון יצא לאקרנים הוא מחשוב הקוונטום והטלפורטציה. היום כבר ניתן להעלות על הדעת שיום אחד נוכל לקחת חלקיק מהעולם הממשי ולהעבירו למחשב קוונטום. תהליך הטלפורטציה יהיה כרוך, קרוב לוודאי בשליחת המידע של החלקיק למחשב בעוד שהמימן והחמצן יישארו בעולם הממשי.” בשבוע שעבר, מדעני מכון Kavil למדעי הננו בדלפט דיווחו על “שינוע” (teleportation) של מידע קוונטום שהיה מאוחסן ביהלום אחד ליהלום אחר במרחק של שלושה מטרים. הישג חשוב, ללא ספק.

13. וול-אי (2008)

מה רואים בסרט? תאגיד הענק Buy-N-Large גרם נזק כה רב לכוכב ארץ עד שבני האדם חיים כעת בספינת חלל עצומה המזכירה ספינת תענוגות. אנו עוברים במהירות 700 שנים קדימה ונראה שהכל רק נעשה יותר גרוע: כל בני האדם מגיעים ממקום למקום בכיסאות מרחפים, הם שמנים עד גיחוך ושקועים כל היום במסכי הרשתות החברתיות.

מה מכל זה אמיתי? המסכים שמשחררים את ידינו לפעולה, נראים מאוד מוכרים. באוניברסיטת קובה גאקוין יצרו החוקרים אב טיפוס של Hoveround, כיסא הצף על כרית אוויר ומסוגל להעביר ממקום למקום עד 150 ק”ג. למרות שמטרתם לחולל מהפך בניידות של הקשישים, המתקן דומה באופן מפחיד למתקן שדמיינו יוצרי Wall-e. ולסיום, Wall-e עצמו כבר אמיתי. הנה ההוכחה.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "13 סרטי חובה שמציגים את העתיד הטכנולוגי שלנו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שיודע
Guest

ומה עם זה??

וזה עוד מישראל!

וים
Guest

עד סוף העולם של וים ונדרס

תום
Guest

הגהה הגהה הגהה!
כמה טעויות כתיב, תחביר ותרגום בכתבה אחת, זוועה

coc
Guest

פוצ

Y
Guest

סרטים מעולים!!

גלעד
Guest

אלי
Guest

מראה שחורה
פחמן משודרג

יוסף ביציע
Guest

ואיך אפשר לפספס את בלייד ראנר”…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: