מוטורולה אטריקס: אנדרואיד חזק עם חזות כפולה [סקירה]

מוטורולה אטריקס הוא סמארטפון אנדרואידי חזק במיוחד שיכול להפוך גם למרכז מולטימדיה ביתי או למחשב נישא. לקחנו אותו לבדיקה וחזרנו עם לא מעט תובנות

צילום: יח"צ

מוטורולה אטריקס זוכה לפרסום בארץ בתור הסמארטפון החזק ביותר בעולם. זה היה נכון כשהוא הושק בחו"ל לפני מספר חודשים, אבל כשיש בשוק מספר מכשירים עם אותו מעבד – טגרה 2 ובזמן שהגלקסי S2 כבר הושק, כשהדור הבא של המכשירים כבר ממש מעבר לפינה: עם מכשירים כמו הנקסוס פריים שעוד שנייה מושק, גלקסי Note ומכשירים מצויידים במעבדים מהדור הבא של nVidia, המשפט הזה כבר מאבד ממשמעותו.

למרות זאת לאטריקס יש עוד הרבה מה להציע מלבד מעבד חזק – במידה מסויימת הוא עושה את מה שמודו ניסתה לעשות, ומציע מגוון מכשירים שלתוכם נכנס המכשיר הבסיסי. האם הוא עושה זאת בצורה מוצלחת?

חומרה

החומרה של האטריקס היא מהחזקות ביותר שניתן לאתר היום בשוק הסמארטפונים – אם לא החזקה מכולן. מעבד טגרה 2 כפול ליבה במהירות 1 ג'יגה הרץ, ג'יגה זיכרון RAM ועוד 16 ג'יגה לאיחסון בנוסף לחריץ מיקרו SD למי שזה לא מספיק לו. המסך הוא מסך רב מגע בגודל "4 ובעל רזולוציה בת 540X960. נראה שהוא תומך בשתי נקודות מגע בלבד, בזמן שמכשירים אחרים שבדקתי לאחרונה תומכים בהרבה יותר מזה, אבל עוד לא מצאתי אפליקציות שבהן יש צורך אמיתי ביותר משתי נקודות מגע, כך שזאת לא בעיה. המצלמה ברזולוציה של 5 מגה פיקסל ומצלמת וידאו ב-720P – במוטורולה מבטיחים שדרוג ל-1080P בעדכון תוכנה עתידי, והיא מצויידת גם בפלאש כפול חזק.

ראויה לציון במיוחד הסוללה – באחד מימי הבחינה הוצאתי את המכשיר מטעינה בחמש וחצי בבוקר, ניהלתי שיחות טלפון רבות באותו יום, חלקן באמצעות הרמקול. בלוטות' ורשת אלחוטית פעלו כל היום, בדקתי דוא"ל לעתים קרובות, וגם ביליתי לפחות שעה נטו במשחקים. בשעה שתיים עשרה וחצי בלילה, כשחיברתי מחדש את המטען, הסוללה עדיין הייתה טעונה ב30%. נראה שלמשתמש הממוצע הסוללה הזאת יכולה להספיק ליומיים מלאים בין הטענות – נתון פנטסטי כשמדובר בסמארטפונים, וזה עוד עם מערכת ההפעלה שהגיעה מהמפעילה הישראלית.

אחרי החלפת רום, סביר להניח שתראו שיפור נוסף בתפקוד. מלבד כל אלה יש למכשיר חיבור מיקרו USB שמשמש גם לטעינה ובסמוך אליו חיבור מיני-HDMI. חיבור אוזניות, מיקרופון, וכפתור ההדלקה וכיבוי הנוח ביותר שראיתי בסמארטפון – הוא ממוקם באלכסון, בין החלק העליון לגב המכשיר, כך שניתן להגיע אליו בקלות עם האצבע, אפילו אם הידיים שלכם לא גדולות במיוחד.

תוכנה

תחום התוכנה מעט פחות מוצלח מתחום החומרה. המכשיר סובל משתי בעיות עיקריות: הראשונה: הוא משתמש באנדרואיד בגרסה 2.2. בפורומי המפתחים ב-XDA יש אזכורים לגרסה 2.3, כך שאם עדיין אין תמיכה של הקהילה בנושא, היא תגיע בקרוב, אבל מי שמשתמש במכשיר כמו שהוא לא יהנה מהגרסה החדשה בזמן הקרוב.

הבעיה השניה היא הממשק שמגיע איתו – motoblur. מדובר בממשק מוגבל יחסית, שמציע רק שלושה כפתורים שלא ניתנים להחלפה בתחתית המסך – אנשי קשר, אפליקציות וחייגן. ניתן להחליף את האפליקציות המופעלות על ידי הכפתורים, אבל לא את ייעודם. בנוסף מציע הממשק שבעה מסכי בית, ולא מצאתי דרך לשנות את המספר. כמובן שניתן להחליף את הממשק בממשקים אחרים, מוצלחים יותר, שזמינים בשוק האפליקציות. לא ברור איך בדיוק הגדירו במוטורולה את הממשק, אבל הוא לא נחשב למסך בית מבחינה טכנית – ברגע שתתקינו ממשק אחר, הוא יחליף מיד את הממשק הקיים, וכדי לחזור אליו תצטרכו להסיר את ההתקנה החדשה, כך ששימוש במספר ממשקים לא אפשרי.

ביחד עם הממשק מגיעים מספר ווידג'טים חביבים, כמו ווידג'ט פייסבוק מוצלח יחסית, מספר ווידג'טים לכיבוי והדלקה של רשת, בלוטות' ועוד, שגם מתאימים זה לזה מבחינה עיצובית, או פתקים נדבקים. גם המקלדת העברית שמגיעה עם המכשיר מוצלחת למדי, מלבד העובדה שהאותיות ף' ו-ץ' נמצאות בקצה השמאלי העליון של המקלדת מסיבה לא ברורה.

בסך הכל, מדובר בבעיות שניתן לפתור בקלות, אבל חבל שמכשיר מתקדם כל כך מגיע עם בעיות כאלה.

תחנת עגינה

צילום: יח"צ

כשתרכשו את המכשיר תקבלו איתו תחנת עגינה. התחנה יכולה לשמש כמטען (היא מגיעה עם ספק כח משלה), אבל הייעוד שלה הוא חיבור המכשיר לטלויזיה או מסך אחר. כבל HDMI שמסופק בחבילה יאפשר לחבר אותה למסך, ושלט רחוק יאפשר לשלוט ביישומי המולטימדיה מהספה.

למרבה הצער, זוויות הפעולה של השלט צרות מאוד, כך שלא כל לחיצה נקלטת. בנוסף, למכשיר, לפחות כשמשתמשים באפליקציות המולטימדיה שנשלטות על ידי השלט, יש תמיכה במגוון מצומצם מאוד של פורמטי מולטימדיה, כך שלא ניתן להשתמש בו כנגן לסרטים בפורמט MKV שהורדתם מהרשת, ואפילו תוכנות שנועדו להזרמת מדיה כמו Playstation Media Server המצויינת לא עזרו, מכיוון שהן מבצעות המרה לפורמטים שלא נתמכים. בנוסף יש לתחנת העגינה שלוש כניסות USB, אליהן ניתן לחבר עכבר ומקלדת, ולהשתמש במכשיר כמחשב – שולחן עבודה שמיועד למחשב אישי כבר קיים בתוכו במידה ותרצו להשתמש בו בצורה זו, אבל עוד על אותו שולחן עבודה בהמשך הביקורת.

לפ-דוק

הלפדוק היא תחנת העגינה הנוספת הזמינה למכשיר, אולם אותה תצטרכו לרכוש בנפרד. מדובר בלפטופ עם מסך, מקלדת, משטח עכבר, סוללה, וזהו. המכשיר ישמש כמעבד וזיכרון עבור המחשב, וכשיחובר תראו את אותו שולחן עבודה שכבר הוזכר למעלה. בתחתית יש מספר קיצורי דרך לאפליקציות מולטימדיה או לדפדפן פיירפוקס. אפליקציה שמראה את מה שמופיע על מסך הטלפון נמצאת בפינת המסך. מדובר במחשב מינימלי למדי, בלי יכולת התקנה של אפליקציות נוספות, אלא אם מדובר באפליקציות רשת שרצות למעשה בתוך דפדפן, אותו לא ניתן להחליף. המעבד של המכשיר אולי חזק, אבל לא חזק מספיק בשביל להריץ מחשב, והעבודה על הלפדוק איטית למדי. היא לא בלתי אפשרית – הביקורת הזאת, למשל, נכתבה על הלפדוק ללא בעיות מיוחדות וכל העסק עובד הרבה יותר טוב מאסוס טרנספורמר עם מקלדת, למשל, אבל עם הלפטופ הרגיל שלי הייתי מסתדר טוב יותר.

צילום: יח"צ

שולחן העבודה הוא חלק מאפליקציה בשם webtop שנמצאת במכשיר. ברגע שתחברו את המכשיר ללפדוק האפליקציה תופעל, וכשתנתקו אותו היא תמשיך לפעול ולשמור את מצב שולחן העבודה כולל כל הטאבים שפתחתם בדפדפן, כך שניתן להמשיך את הגלישה מהמכשיר או להמשיך בדיוק מהמקום בו הפסקתם כשתחברו אותו שוב ללפדוק או לתחנת העגינה המצורפת למכשיר. הסוללה שבתוך הלפדוק משמשת לטעינת המכשיר, ומספיקה למשהו כמו שתי הטענות מלאות. כפתור בחזית הלפדוק ידליק שורת נורות שמראות כמה מיץ עוד נשאר לכם בסוללה.

בסך הכל, אטריקס של מוטורולה הוא טלפון מצויין מבחינת חומרה שסובל מתוכנה פחות מצויינת, אולם הבעיה הזאת ניתנת לפתרון בקלות. הרעיון של תחנות עגינה למולטימדיה או לעבודה כמחשב הוא רעיון יפה מאוד, אבל החומרה עדיין לא מספיק חזקה, כך שהעניין הזה הוא יותר גימיק מאשר מוצר שימושי. על המכשיר עצמו אני ממליץ בחום, אבל על תחנות העגינה עצמן אפשר לוותר.

המחיר הנמוך ביותר בזמן כתיבת הפוסט: 2,167 ש"ח

וידאו: סרטון הפרסומת של מוטורולה אטריקס

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

5 תגובות על "מוטורולה אטריקס: אנדרואיד חזק עם חזות כפולה [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בית דפוס
Guest

החלטה קשה בין זה לטרנספור של אסוס :/

יותם
Guest

רכשתי את המכשיר בארה"ב בAT&T. והוא הגיעה עם אנדרואיד 2.3.4. אומנם המערכת רצה באנגלית אבל עם התקנה של AnySoftKeyboard בעיות העברית נפתרו והמערכת עובדת בצורה מצויינת.
כנראה באוראנג' עדיין לא הגיעו לתרגום של הממשק ולכן אין עדיין שדרוג ל-2.3.4

אופנועים
Guest

צריך לחכות איזה שנה-שנה וחצי עד שסלולרי כזה יוכל להחזיק לפטופ שלם בכבוד…

אבי
Guest

יש לי מוטורולה אטריקס שנקנה באורנג ומשתמש בו עם סים של סלקום ויש לי בעיה כרונית של הורדת אפליקציות ומשחקים. יש לציין שהמכשיר גולש באינטרנט. מה עושים??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: