האם הדרך שבה אתם מנהלים נתונים תהיה רלוונטית גם בעוד כמה שנים?

גם אם אתם יודעים מהי מידת עומס הנתונים של העסק שלכם היום, המספרים ישתנו בעתיד – ואתם חייבים להיות ערוכים לכך. הפתרון: יישום ארכיטקטורת IT מבוססת נתונים, המאפשרת ליישומים גישה לנתונים ללא קשר למיקום שלהם

הצעד הראשון בדרך להפחתת עומס נתונים: ייעול המיקום שלהם (צילום: dreamstime)

מאת נועה פרנקו

נתונים הם נכס הכרחי לעסקים בכל הגדלים, בדיוק כמו נכסים פיזיים או קניין רוחני, והגידול ביצירת הנתונים – מובנים ומבוזרים – ימשיך בקצב חסר תקדים בשנים הקרובות. בינתיים, התפשטות הנתונים – מגמה הולכת וגדלה שבה עסקים לא מייצרים נתונים ממקור אחד, אלא ממגוון רחב של מקורות – רק מוסיפה מורכבות לקשיים בניהול הגידול בנתונים, השינוע והשימוש בהם.

כדי להתמודד באופן יעיל מול כמויות הולכות וגדלות של נתונים בענן ובנקודות הקצה, עסקים חייבים להשליט אסטרטגיית ניהול נתונים. היום קריטי מתמיד לתכנן את תשתית ניהול הנתונים באופן מותאם ומחושב לתשתית בקנה מידה גדול. משקל וגודל הנתונים משפיעים על כל תשתית ה-IT של החברה או הארגון, ולכן הם צריכים להיות גורם משמעותי כאשר מתכננים את אסטרטגיית ניהול הנתונים: חשוב לוודא שאף מערך נתונים יחיד לא יכביד על שאר מערכות ה-IT והיישומים.

עומס הנתונים ותכנון האסטרטגיה

מה שעבד בעידן הטרה בייטס לא יכול לעבוד בעידן הפטה בייטס, וכעת ארגונים נדרשים להתגבר על העלות והמורכבות של אחסון, שינוע והפעלה של נתונים בקנה מידה גדול. הם צריכים לחפש תמורה טובה יותר למשאבים שהם משקיעים, כלומר – פחות חיכוך וחוויית שימוש פשוטה יותר, כזו שבנויה למעבר כמויות עצומות של מידע.

המושג עומס נתונים הוא אלמנט חשוב שכדאי מאוד להתחשב בו עוד בשלב תכנון התשתית. לפי מחקר חדש שבוצע ב-IDC במימון סיגייט, כאשר אחסון שמשויך למאגר נתונים עצום ממשיך לגדול, כך גדלה גם ההכבדה שלו על שאר מערכות עולם ה-IT.

באופן כללי, כוח כבידת הנתונים הוא תוצאה של כמות הנתונים ומידת השימוש בה. לדוגמה, אם נרצה לשלב שני מערכי נתונים – אחד במשקל 1 פטה בייט ושני במשקל 1 ג’יגה בייט – הדרך היעילה לעשות זאת תהיה להעביר את מערך הנתונים הקטן למיקום של הגדול. בגלל שמערך הנתונים הגדול “ימשוך” את מערך הנתונים הקטן, הוא יגדיל את ה-Data Gravity שלו – הוא ימשוך אפליקציות, שירותים ומשאבי תשתית אחרים אל “כוח הכבידה” שלו.

פעולות ניהול, ניתוח והפעלת נתונים מסתמכות גם על יישומים ושירותים, בין שהם מסופקים על ידי ספק ענן פרטי או ציבורי ובין שעל ידי צוות ניהול נתונים מקומי. היישומים אוספים ומייצרים נתונים, וגם צורכים, מנטרים ואוגרים אותם – וזאת הרבה עבודה. באופן טבעי, ככל שמערך הנתונים גדל כך יותר קשה להשתמש בהם.

על פי המחקר, מערכי נתונים מאסיביים יכולים להפוך למעין חורים שחורים שכולאים נתונים, יישומים ושירותים בנקודה אחת. אבל יש לכך פתרון: לאפשר ליישומים גישה לנתונים ללא קשר למיקום שלהם.

תתחילו לשנן: ארכיטקטורת IT מבוססת נתונים

אסטרטגיית ארכיטקטורת ה-IT צריכה לשים את אחסון כמויות הנתונים הגדולות ותנועת הנתונים במרכזה, וזה מתחיל בייעול מיקום הנתונים. ארכיטקטורת IT מבוססת נתונים מקרבת יישומים, שירותים ואינטראקציה של משתמשים למיקום בו נמצאים הנתונים. זאת, במקום להסתמך על העברות של כמות גדולה של נתונים אל הספק המרכזי וממנו – צעד שלוקח הרבה זמן ולעתים אף עולה ביוקר. ובמילים פשוטות: ריכוז מחדש של כל אחסון הנתונים כך שיעבוד עם היישומים ללא קשר למיקום.

הצלחת המודל יכולה להתבצע על ידי ריכוז מחדש של מרכזי נתונים, שימזגו ביחד ספקי שירותי ענן פרטיים וציבוריים. מטרת העל של ארכיטקטורה מבוססת נתונים היא נגישות לנתונים: נגישות מקלה על שימוש ושינוע הנתונים באופן חלק ויכולה להשפיע על חדשנות עסקית עתידית. בנוסף, היא מאפשרת את היכולת ליצור מטה-נתונים ומערכי נתונים חדשים, ובכלל זה חיפוש ומציאה מהירה של נתונים והפעלה של מערכות AI בצורה יעילה וחכמה יותר.

לצד כל אלה, יישום הארכיטקטורה יכול להשפיע לטובה גם על אופטימיזציה של יישומים, בעיות בהעברת נתונים, עלות האחסון וצורכי הביטחון והתאימות. בהקשר הזה חשוב לדבר גם על העמידות והאמינות של הנתונים: אמינות היא היכולת לגשת לנתונים במקרה הצורך, ועמידות היא היכולת לשמור על הנתונים לאורך תקופות זמן ארוכות. המודל המדובר עונה על שני הצרכים בצורה אופטימלית.

אז מאיפה מתחילים?

ליישום הארכיטקטורה ישנן השלכות משמעותיות על תכנון ניהול הנתונים הארגוניים – מהגדרת אסטרטגיית ה-IT הכוללת ועד גיבוש היוזמה העסקית. תכנון עומס העבודה והפעולות דורש התחשבות בעומס הנתונים.

בבואנו לתכנן את התשתית, נרצה לשאול את עצמנו קודם את השאלות הבאות: מהי כמות הנתונים שמיוצרת או שנמצאת בשימוש? מהי התפלגות הנתונים על פני מרכזי הנתונים, עננים פרטיים, עננים ציבוריים, מכשירי קצה ושל סניפים מרוחקים של החברה? מהי מהירות העברת הנתונים על פני כל האקוסיסטם של ה-IT? התייחסות לשאלות האלה יכולה להגביר את יעילות תשתית הנתונים ולהפחית בעיות בשינוע הנתונים בהמשך הדרך.

חשוב מאוד שלא תתנו לעומס עבודה אחד או למיקום תפעולי להכתיב את תנועת הנתונים או משאבי האחסון. תשתית הנתונים צריכה להיות מתוכננת בצורה כזאת שתמנע ממערך נתונים מאסיבי או מעומס עבודה מקומי להפעיל משקל דומיננטי מדי על משאבי האחסון. הדרך לעשות זאת היא לתכנן מראש בכל זמן נתון אילו מערכי נתונים ישונעו ולאן, מה הדרך היעילה ביותר להעביר נתונים ומה יעזור לכם לתפעל עומסי עבודה.

כדי לממש את הרעיונות האלה צריך לפרוס ארכיטקטורת נתונים, תשתית ותהליכי עיבוד נתונים מותאמים. אמנם לעסקים רבים יש מושג בנוגע למידת עומס הנתונים שלהם היום, אבל צריך להביא בחשבון שהוא ככל הנראה ישתנה בשנים הקרובות.

וזה מביא אותנו לטיפ האחרון: מכיוון שעומס הנתונים אינו נשאר קבוע, מערכות ניהול הנתונים וארכיטקטורת הנתונים חייבות להיות גמישות. בהמשך הן יצטרכו להסתגל לצרכים עסקיים משתנים, וכמובן להזדמנויות טכניות חדשות.

הכתבה בחסות Seagate

Seagate הינה אחת מחברות האחסון וניהול הדאטה הגדולות בעולם. היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד ויגיע עד שנת 2025 ל-175 זטה בייט.
מרכז Lyve Labs של סיגייט הוקם בישראל על מנת ללמוד את אתגרי הדאטה של האקוסיסטם ולפתח פתרונות על בסיס הרעיון ששיתוף פעולה מקדם חדשנות בצורה הטובה ביותר. המרכז הוא פלטפורמת למידה דו כיוונית וגם מרכז ליצירה משותפת.
מפתיחת המשרדים בפברואר השנה, פועל המרכז לפיתוח שיתופי פעולה עם חברות סטרטאפ מקומיות, במטרה למנף את החדשנות הטכנולוגית בישראל. המרכז הישראלי של סיגייט מזמין אתכם לבדוק את ההכרזות החדשות -בתחום הענן,
ולהגיש מועמדות לתחרות סטארט אפים: Innovator of the year 2021.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: