מובי, סלולרי מותאם לילדים [סקירה]

עם שליטה מלאה לא רק בהוצאות הסלולריות של הילדים שלכם, אלא גם ובעיקר בשאלה לאן הם מתקשרים, מובי הישראלית מציעה פתרון לא רע בכלל לשאלת הדיגיטציה של ילדים בימינו

תמונה: יח”צ

אחת המתנות הפופולאריות ביותר בקרב ילדים בימינו היא המכשיר הסלולארי. זאת אומרת, זאת אחת מהמתנות הפופולאריות ביותר בקרב אלה שלא קיבלו אחד ממילא עם עלייתם לכיתה א’, כי בכל זאת, הם יהיו עכשיו כמה שעות בלי אבא ואמא. בואו נודה על האמת, הילדים של ימינו ממילא טכנולוגיים הרבה יותר ממה שאנחנו היינו בגילם, ומראה של ילד בן 3 שמשחק להנאתו בחתול מדבר אינו נדיר.

ועדיין, אנחנו נמצאים בדיוק במרכזן של שתי גישות שונות. האחת, שטוענת שאי אפשר לגרום לילד להיות מפגר טכנולוגית בעולם של טכנולוגיה ולכן אי אפשר למנוע ממנו מכשירים חכמים פחות או יותר, והשניה שטוענת שעם כל הכבוד לעולם המודרני, ילד צעיר במיוחד לא צריך מכשירים מקרינים מדי, חכמים מדי, ובכלל, למה שיהיה שקוע במסך קטן מאוד במקום לשחק עם החברים. תוסיפו את זה לדאגה הלגיטימית לגמרי של הורים לשלום ילדיהם בכל רגע נתון, וקיבלתם בעיה שקשה מאוד למצוא לה פתרון.

שליטה בהוצאות

מובי, המצאה ישראלית חדשה, מנסה לפתור את הבעיה ולמעשה למצוא את דרך הביניים. מדובר במכשיר סלולרי ייעודי לילדים, המאפשר להם לשמור על קשר עם ההורים מצד אחד, ולא להוציא סכומי עתק הן על רכישת המכשיר והן על תוכנית השיחות מן הצד האחר.

החברה אומנם מדגישה כי מדובר במכשיר המיועד לפלח שוק צר יחסית, ילדים בגילאי 6 עד 9, אך הוא מצויד בכמה תכונות שיכולות להיות מועילות גם בהתמודדות עם אוכלוסיות אחרות, ובעיקר כאלה בעלות צרכים מיוחדים. וכאן נכנסת לתמונה גם הדילמה שלנו. מצד אחד, מדובר במכשיר פשוט למדי ולא חכם במיוחד, המצויד בכמה מאפיינים ייעודיים, ולכן, אם הוא עונה לצרכי ההורים, למה להתקטנן על הפרטים הטכניים? מצד שני, מדובר במכשיר סלולרי ואנחנו בכל זאת פורטל טכנולוגי.

אם כך, למרות העובדה שלא מדובר במתחרה הבא של האייפון, ננסה לסקור כאן לפניכם את תכונותיו השונות של המכשיר החדש, על יתרונותיהן וחסרונותיהן.

ראשית, המכשיר אמור להתאים לילדים, וזה בא לידי ביטוי בעיקר בשני מקומות: גודלו של המכשיר וממשק המשתמש. נתחיל בגודל, מדובר במכשיר קטן במיוחד, בגודל כף יד של ילד ממוצע, והילדים יכולים להפעילו בקלות מבחינה זו.

גם ממשק המשתמש נוח מאוד, כאשר במקום לגשת לתפריט ולבחור אנשי קשר, ישנם ארבעה כפתורים המיועדים לחיוג מהיר למספרים שתוכנתו מראש על ידי ההורים. הכפתורים מתאפיינים בציורים של גבר (אבא), אישה (אמא), בית ודבורה (מספר נוסף), כך שהחיוג עצמו אינטואטיבי למדי. יש לציין כי בעולם כל כך מתקדם ניתן היה לצפות מהיצרנית להתמודד עם כך שלא לכל ילד יש שני הורים (או שני הורים ממגדרים שונים), ולעצב את המכשיר כך שיהיה הולם יותר מבחינה זו, אך לא הייתי פוסלת את השימוש בו בשל עובדה זו.

באופן בסיסי, המכשיר אמור לחייג רק לארבעת מספרים אלה, אבל המתחכמים שביניכם יוכלו להכניס את כרטיס הסים למכשיר סלולארי רגיל, לשמור עליו את כל המספרים בהם הם חפצים, והילד יוכל לנווט ביניהם ולהתקשר לכל אחד ואחד מהם.

מכיוון שאחת הרעות החולות של החיבור בין עולם הסלולר לילדים הוא ההוצאות הרבות העלולות להיגרם, השליטה בהוצאות מובי היא לחלוטין בידי ההורים. זאת, מכיוון שהמכשיר מוצע מראש עם כרטיס חיוג של הום סלולר. היתרון הטמון פה אינו רק בשליטה על ההוצאות, אלא גם יתרון חינוכי. בצורה כזו הילד לומד שישנו קשר ישיר בין זמן שיחה לבין כסף, ולומד שיעור בשליטה בהוצאות.

בכל מקרה, גם אם תחליטו להתחבר עם המכשיר לאחת הרשתות הסלולריות באמצעות כרטיס סים, עדיין ההורים יוכלו לקבוע זמן ניתוק אוטומטי של השיחה, על מנת לשלוט הן בהוצאות והן בחשיפת הילד לקרינה.

תמונה: יח”צ

בסופו של דבר זה עניין של בטיחות

יתרון נוסף הוא לחצן המצוקה המוטמע במכשיר. בלחיצה ארוכה עליו, המכשיר שולח אוטומטית הודעת טקסט לארבעת המספרים המתוכנתים ומחייג אליהם ברצף עד שיתקבל באחד מהם מענה. עם זאת, לחצן המצוקה הוא למעשה רצף לחיצה על שני מקשים, וקשה לי להאמין שילד הנמצא במצוקה אמיתית יוכל לשחרר את המכשיר מנעילה וללחוץ על הרצף מבעוד מועד.

אפשרות הניטור המוטמעת במכשיר מאפשרת להורים לשלוח הודעה ספציפית למכשיר, שברגע שתתקבל תפתח אותו להאזנה. המשמעות היא שההורים יוכלו להאזין לסביבת הילד בכל רגע נתון, גם אם הוא עכשיו באמצע שיעור מולדת. ואם כבר אנחנו מדברים על בית ספר, המכשיר מגיע עם אפשרות הגדרת כיבוי והדלקה אוטומטיים, מה שחוסך הן את האפשרות שהמכשיר יצלצל באמצע שיעור, והן את האפשרות שהילד פשוט ישכח להדליק אותו, ויגרום להורים התקף לב עד שייזכר.

אפשרות נוספת באה להתמודד עם מכת הגניבות המתרחשת עלינו לרעה. ברגע בו יוכנס סים זר למכשיר, המערכת תשלח באופן אוטומטי הודעות טקסט למספרים שהוגדרו בחיוג המהיר, וכך יהיה אפשרי לאתר את המכשיר הגנוב. יש להדגיש כי למרות שמדובר בטלפון סלולרי לכל דבר ועניין מבחינת איכות השיחה, המכשיר אינו חכם. אין בו משחקים וגם אין אפשרות להתקינם, אין לו מצלמה והוא לא מאפשר גלישה ברשת.

שיחות נכנסות למכשיר אפשריות מכל מכשיר סלולרי המכיר את מספר הטלפון של הילד, וכך גם קבלת הודעות. עם זאת, שיחות יוצאות אפשריות רק למספרים המוגדרים מראש, והודעות יוצאות אינן רלוונטיות שכן אין מקשי הקלדת אותיות. יש בזה יתרון כמובן, כי כך אם סבתא מגיעה היום לאסוף אותו מבית הספר היא תוכל להודיע שהיא מתעכבת בפקק, אבל מצד שני זה אומר שמטרידים מסוגים שונים עלולים לפתות את הילד למסור להם את מספרו וכך יוכלו להטרידו, לאיים עליו ועוד. ייתכן שזו סתם מחשבה פרנואידית, וממילא הילד לא חייב לדעת את המספר, אך מצד שני, עצם קיום המכשיר הזה נועד להרגיע חששות של הורים מודאגים, כך שהפרנויה לגיטימית, בעיניי לפחות.

המכשיר מגיע בצירוף חוברת הוראות להורה, כרטיס הוראות מקוצר לילד, וסיפור חביב על הדבורה מובי, שצריכה שמישהו בכוורת ישגיח עליה. הבעיה היא שכל החומרים הללו הגיעו לידינו בעברית בלבד. ייתכן שמדובר בגרסה הנשלחת לעיתונאים ולא בגרסה הנמצאת בשוק, אך בהחלט הייתי מצפה לחומרים הללו לפחות גם בערבית, רוסית ואנגלית.

מחיר: 600 שקלים. האריזה כוללת מלבד המכשיר גם מטען וסרט קשירה לנשיאה נוחה. המכשיר קטן וקל משקל, ומגיע בצבעי צהוב ולבן. הכפתורים נמצאים כולם בחזית המכשיר ונוחים לתפעול. איכות השמע סבירה למדי, הן בעת ניהול השיחה והן בעת הפעלת פונקציית המוניטור. (פרטים נוספים באתר החברה)

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

4 תגובות על "מובי, סלולרי מותאם לילדים [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קוקו
Guest

קשורים לאמובי?
השם והלוגו דומים בצורה קיצונית….

mano
Guest

אם כבר שליטה של ההורים על הילד אז מדוע אין GPS שמאפשר להורים לראות היכן הילד נמצא?

ירון שהרבני
Guest

רמת הקרינה של המכשיר היא 0.939 w/Kg, אם אתם רוצים לשמור על חיי הקטנטנים שלכם תנו להם גלקסי 2 עם 0.3 w/Kg ותנעלו את המכשירים עם הכלים המובנים, יותר איכותי ויותר הגיוני.

זוז
Guest

ג’יפיאס לאיתור ילד שהלך לאיבוד או אם המכשיר נגנב יכול באמת לעשות את ההבדל..
חוץ מזה זה קצת יקר בשביל מכשיר כה מוגבל עם ציור של דבורה :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: