סטארטאפים ישראליים רוצים להביא לעולם קצת שלווה. בעזרת האלגוריתם כמובן

לא רק סייבר וראייה ממוחשבת: סטארטאפים ישראליים הצטרפו למגמת ה-Wellbeing העולמית ומציעים מכשירים ואפליקציות שונות לטיפול בסטרס ובחרדות

מקור: Pixabay

מאת: סיון אברהמי

איכות חיים רגשית, רוגע ואושר הופכים להיות יותר ויותר מטרות-העל של מוצרים טכנולוגיים חדשניים. היזמים מפתחים, המשקיעים מפרגנים, והציבור – צריך. החל מסנסורים לבישים ועד לאפודות שעושות וויברציות, ישראל והעולם בדרך ללעשות לנו טוב יותר על הלב (דרך המוח).

ביולי האחרון, בכנס חדשנות במילאנו, עלה יובל נוח הררי לבמה. הוא דיבר על השילוב של אדם ומכונה, הוסיף קצת על התיישבות במאדים ועל הנדסה גנטית, ואז הגיע לנושא אולי המופשט ביותר שיש, אך לפי דבריו, החשוב ביותר – התודעה האנושית. נוח הררי הפציר בקהל להשקיע בטכנולוגיה שתגרום לטיפוח התודעה האנושית והזהיר אותם, מפני מה שעלול לקרות – אם לא. 

ואכן, מבט מהיר על נתוני הסטרס והשחיקה בעולם המערבי וההשלכות הבריאותיות שלהם – בגוף ובנפש, מספר לנו שמי שצריך טכנולוגיות כאלו, שמטרתן שיפור הרווחה נפשית והרגשית שלנו – זה לא הוא או הם, זה ממש אני, אתה. כולנו. 

אם עד לאחרונה, בתחום ה-Mental Health ההתמקדות הייתה בפיתוח מוצרים שמטרתם לסייע לאנשים שחווים בעיות או מחלות נפשיות, הפוקוס המעניין החדש בשילוב טכנולוגיה ונפש הוא wellness, אבל כזה  שמופנה לרגש שלנו, לשמחה, לנחת, אפילו לאושר שלנו – Emotional wellbeing. אם כך, הטרנד העולה הוא הגאדג'ט הפשוט והנוח לשימוש, שיעזור לכל אחד מאיתנו שצריך איזה רגע של נחת, של בוסט למצב הרוח, או עזרה אולי, בלהצליח לעשות את כל המיינדפולנס הזה שכולם עושים. 

שוק אפליקציות המדיטציה הוא אכן החלוץ המוצלח ביותר כיום של החיבור הזה של רווחה נפשית וטכנולוגיה. העולם רוצה להירגע, ולפחות על פי המספרים, הוא רק ירצה את זה יותר ויותר. בין השנים 2015-2018, הושקו מעל לאלפיים אפליקציות מדיטציה, כשלשתי אפליקציות המדיטציה המובילות – Calm ו-Headspace מעל ל-40 מיליון משתמשים לכל אחת.

גם המשקיעים שמים את הכסף שלהם בנפש שלנו, וכנראה שגם בשלהם, כש-Calm הגיעה כבר למעמד של חד-קרן, כלומר הערכת שווי של למעלה ממיליארד דולר, ודוחות אחרים מראים שסטארטאפים בתחום הבריאות הנפשית ובתחום ה-Emotional wellbeing, גייסו ביחד מעל למליארד וחצי דולר בשנת 2018. 

המדע בשירות האושר

מה שמשותף למוצרים בתחום ה-Emotional wellbeing זה צורך בבסיס מדעי חזק. כדי להצליח לפתח מוצר שיכול לגרום לנו להפחית סטרס ולפתח חוסן רגשי, אנחנו צריכים להבין לא מעט על מה שקורה במוח, על הקשר בין הגוף והמוח, ובמיוחד על המנגנונים השונים הקשורים ברוגע, שמחה והנאה.
מוצרים ללא ביסוס מדעי כנראה שלא יחזיקו מעמד בשוק לאורך זמן, כי פשוט יהיה להם בעייתי ליצור אפקט אמיתי, בייחוד בנוף בו החברות מסביב פונות למדע ואף מבצעות מחקרים בעצמן.
אחת ההתפתחויות המדעיות האחרונות בתחום ה-Emotional wellbeing, היא מדד שונות קצב הלב (HRV). מדד זה, שכבר נמצא בגרסאות מסויימות של השעון החכם של אפל, נותן חיווי מדויק הרבה יותר על מצבנו המנטלי ורמת הסטרס שלנו, מהסתכלות על קצב הלב בלבד.
אם מסתכלים על החוקרים בארץ, אחת המגמות הבולטות שרואים היא פיתוח סנסורים מתוחכמים ומורכבים, שיוכלו לקרוא מדדים פיזיולוגים בדרכים שכיום לא ניתן, ולהסיק מכך על מצבנו הרגשי. חוקרים בארץ עובדים על פיתוח סנסורים שיאפשרו בעתיד מעקב דרך העור אחר חומרים, שכיום ניתנים למעקב ולניטור רק בצורה חודרנית. בין היתר יוכלו החיישנים לעקוב אחר מדדים כמו רמת הדופאמין במוחינו, או המולוקולות השונות המופרשות על העור, שיוכלו יום אחד לספר לנו לא מעט על מה שאנו מרגישים. 

כמה אני בסטרס מ 1-100?

גם הסטארטאפים בארץ ובעולם שמים פוקוס הולך וגדל על היכולת של המוצר שלהם לחוש את המשתמש, ולהבין את מצבו הרגשי מקריאת מדדים שונים בגופינו. היום, תמורת כמה מאות שקלים אנחנו יכולים לרכוש מוצר שיסתובב איתנו בתיק וישמש כמכשיר EEG פשוט ונייד, ויוכל לקרוא את הפעילות המוחית שלנו בזמן אמת. אחד המוצרים הפופולרים שעושה זאת הוא Muse, רצועה לראש שפיתחה חברה קנדית, בעלת סנסורים שקוראים את גלי המוח של המשתמש, ואפליקציה ייעודית שתתן לנו חיווי בזמן אמת, בצורת קולות מהטבע, על רמת הרוגע שלנו בזמן תרגול המדיטציה. רמת סטרס עולה תפיק לנו קולות סוערים של גלים, ואם הצלחנו להרגע, נזכה לשמוע קולות של ציוצי ציפורים.

מקור: Myndlift

חברה ישראלית בשם Myndlift, משתמשת ב SDK של Muse, ופיתחה מכשיר שמתחבר לאותה רצועה ומסוגל לקרוא איזורים נרחבים יותר בפעילות המוחית שלנו. המוצר מאפשר אימוני נוירופידבק, כיום בעיקר לטיפולים בהפרעות קשב, אך בהמשך גם לריכוז ולהפגת חרדות וסטרס.

חברה ישראלית נוספת, NYX Technologies, פיתחה מוצר שקורא גם הוא את הפעילות המוחית שלנו, והפוקוס העיקרי שלו הוא לעזור לנו להירדם טוב יותר בלילה ולקום רעננים יותר. המוצר של NYX מנתח את דפוסי הפעילות המוחית, משתמש בבינה מלאכותית ולמידת מכונה, ומבצע גרייה מוחית שמשנה את דפוסי המוח בזמן אמת כדי לעזור למשתמש להגיע לדפוסי שינה אופטימליים. 

להיטמע בחוויה

המגמה הבולטת הנוספת, באה מהכיוון השני של המתרס, או אם תרצו, של הסטרס. לא מספיק רק להצליח לקרוא ולהבין את מצבו המנטלי של המשתמש טוב יותר, אלא צריך גם לספק חווית שימוש, שתצליח באמת להשפיע וכמובן גם לגרום לנו לחזור ולהשתמש במוצר שוב. אנו מוצפים ורגילים לגירויים בכל זמן נתון, והמעבר לשקט נטול הגירויים החיצוניים כמו בפעולת מדיטציה ודומות לה, מאד מקשה עלינו להצליח לעשות זאת לאורך זמן. לכן, חברות סטארטאפ בארץ, וכמו כן בעולם, מפתחות מוצרים שמפעילים חושים שונים אצל המשתמש בזמן השימוש במוצר ובכך יוצרות איזה נרטיב שמחבר אותנו טוב יותר לחוויה.

מקור: XRHealt

השימוש במשקפי מציאות מדומה לשם כך היה מתבקש. Tripp ו-Healium האמריקאיות כבר עושות זאת ופיתחו סשנים להירגעות ושיפור המצב המנטלי תוך כדי שמספקות צורות, צבעים וצלילים שעוזרים לנו לשכוח מהכל ולהתמסר לרגע. ולרוגע. לאחרונה, גם חברת, XRHealth הישראלית, שמפתחת משחקי מציאות מדומה בעיקר עבור אוכלוסיות של אנשים בשיקום, הכריזה על שיתוף פעולה עם Healium, ומצרפת לסל הפתרונות שלה את עולם ה-emotional wellbeing עם חווית מציאות מדומה להקלה על סטרס או לשיפור חווית מדיטציה. 

כיוון נוסף בחוויה החושית שמתחיל לעניין את המשקיעים והיזמים, הוא שילוב חוש המישוש. סטארטאפ חדש מניו יורק, Wave meditation, שעשה כותרות לאחרונה בעקבות גיוס של קרוב ל-6 מיליון דולר, פיתח כרית המייצרת ויברציות בהתאם למקצב של מוסיקת מדיטציה מודרכת. כך, אנו נקבל תרגילים מונחים של נשימה ומדיטציה שאנחנו לא רק נשמע, אלא גם נוכל בפועל להרגיש.
חוויה חושית דומה מגיעה מסטארטאפ ישראלי בשם Woojer, שפיתח ווסט לביש הממיר צלילים לתחושות רטט וכך מאפשר לחוות קול בכל הגוף. המוצר מעצים את חווית השמיעה בפעולת שונות, כמו שמיעת מוסיקה או צפייה בסרטים, ומגביר את ההנאה שלנו ובהתאם, גם את מצב הרוח. 

שילוב של גירויים חושיים ניתן למצוא גם אצל חברה ישראלית בשם Calmigo, שפיתחה מכשיר להקלה על מצב של לחץ נפשי או חרדה באמצעות דפוסי נשימה. Calmigo משתמשת באור, ויברציות וארומתרפיה כדי להרגיע את המשתמש ולהדריכו באופן מותאם אישית, כיצד לווסת את הנשימה. חברה ישראלית נוספת, Moodo, משתמשת בארומתרפיה כדי לעשות לנו נעים יותר בראש ובלב, ופיתחה מפיץ ריח חכם ומותאם אישית, שמאפשר לנו לבחור את הריחות הרצויים לפי מצב הרוח שלנו.

כל אלו, זו רק ההתחלה. למרות הפוטנציאל הידוע והביקוש ההולך וגדל, התחום הינו חדש ולכן כיום יש מעט חברות ישראליות שממש פועלות בתחום ה-Emotional wellbeing. מה שאנו כן רואים בבירור, זה שלא מעט יזמים וחוקרים מבינים את המומנטום, וכבר פועלים בנסיון לפצח את הרעיון הטוב הבא. אחרי הכל, גם הם כמו כולנו רוצים עוד כמה רגעים של רוגע במהלך היום, ואין כמו להרגיש על בשרינו את הבעיה אותה רוצים לפתור, כדי להיות עם דרייב פנימי אמיתי לעשות זאת. 

מי יהיו הסטארטאפ, הקרן והאקסלרטור של השנה? מי יהיו הסטארטאפ, הקרן והאקסלרטור של השנה? הגישו את המועמדים שלכם לפרסי ה-GeekAwards

הכותבת היא מנהלת ידע ותוכן בקרן Joy Ventures

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "סטארטאפים ישראליים רוצים להביא לעולם קצת שלווה. בעזרת האלגוריתם כמובן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Sarit Magen, CPA, CHLC
Member

העלייה בסטרס נגרמת לא מעט "הודות" לטכנולוגיה ואז אנחנו משתמשים בטכנולוגיה כדי לעזור לסטרס…

סרטון קצרצר של Jason Silva בנושא

Sarit Magen, CPA, CHLC
Member

אייל לבקשתך – מציעה לך להצטרף לניוזלטר של הגוף להלן – מידי חודש הם מפרסמים על גופים בתחום
https://www.cohack.org/

יצאתי מסרט
Guest

אני עשיתי לי מנהג פעם בשבוע אני אצל המסאג'יסט מקבל מסאג לכל הגוף ולדעתי זה עוזר.. בנוסף אני עושה עם אשתי פעם בחודש יום חופש רק שנינו.. יום כיף

wpDiscuz

תגיות לכתבה: