זה קרה: מיקרוסופט מגניבה יותר מאפל [דעה]

אירוע ההכרזה של מיקרוסופט אתמול גרם לאירועים האחרונים של אפל השנה להחוויר. הענק האפור מרדמונד הפך לצבעוני, יצירתי והראה שבנושא חדשנות הוא מצליח לעקוף לראשונה את מתחרתו המיתולוגית

surface studio

לטוקבקסיטים שרצים לסוף הפוסט להגיב כי כבר קראו את הכותרת כולה, הערה קצרה: אני משתמש מק כבר קרוב ל-20 שנים, מחזיק באייפון מ-2007 וכל טענה שנועדה לשייך אותי לכת כזו או אחרת בעייתית מיסודה. במסגרת התפקיד שלי אני עובד על מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים שמריצים גם חלונות, אנדרואיד ולינוקס, ועדיין בחרתי מרצוני לעבוד דווקא עם macOS ו-iOS.

עכשיו, כשההבהרה הזו מאחורינו, בואו נדבר רגע על אירוע ההכרזה של מיקרוסופט אתמול.

בזמן שאנחנו צמאים לחדשנות מצד אפל, בעיקר כי התרגלנו לאורך השנים שהיא זו שקובעת את הטון בעולם הטכנולוגי ומחדשת באמת, אם נשווה את אירועי ההכרזה האחרונים של מיקרוסופט לאלו של אפל, יש לנו מנצחת ברורה ובנוק אאוט. בעוד מיקרוסופט הדגימה אמש את יכולות ה-AR וה-VR המתקדמים שפיתחה לצד מכשיר מעוצב שהופך ברגע ממחשב שולחני לעמדת עבודה שלקוחה מסרטים בדיונים – אפל התרברבה באירוע ההכרזה האחרון שלה בתעוזה האמיתית שהפגינה: ביטול חיבור האוזניות באייפון 7.

אפקט ה׳וואו׳ עבר מקופרטינו לרדמונד

כבר תקופה ארוכה שהחדשנות שמציגה אפל בליין המוצרים שלה חיוור ומצומצם מבעבר. אפקט ה״וואו״ שהיה אופייני באירועי ההכרזה של החברה בעידן ג׳ובס הלך והתמעט, ובעוד החברה ממשיכה לייצר מוצרים טובים ואמינים, חדשנות נעדרת מקופרטינו כבר תקופה ארוכה.

הדבר המלהיב והחדשני ביותר שחשפה אפל באירוע ההכרזה האחרון שלה היו אוזניות ה-Airpods, שהציגו חווית משתמש שונה בתכלית מזו שאנחנו מכירים מאוזניות אלחוטיות, אולם הקונספט כשלעצמו כבר קיים תקופה ארוכה בקרב מתחרות שהציגו מכשירים דומים קודם לכן. באותה הזדמנות אציין לאלו מכם שהמתינו בסבלנות להשקתן בסוף אוקטובר שאפל הודיעה אתמול רשמית לטקראנצ׳ כי היא דוחה את השקת ה-Airpods למועד מאוחר ולא ידוע.

בגזרת האייפון, ובכן, העיצוב נותר זהה והעמידות למים מגיעה מאוחר מידי ביחס לשוק והפעם שלא ממש בצדק, כי משיכת הזמן לא הציגה איזה פיתוח יוצא דופן שהצדיק את ההמתנה הארוכה.

מה אגב בנוגע לטעינה מהירה וטעינה אלחוטית? שני פיצ׳רים שהפכו סטנדרט בגזרת אנדרואיד כבר שנים ונעדרים (עדיין) ממכשירי האייפון? לא ברור.

ה׳הולולנז׳ של מיקרוסופט - מגרש המשחקים העתידי בתחרות האינסופית בין מיקרוסופט לאפל

ה׳הולולנז׳ של מיקרוסופט – מגרש המשחקים העתידי בתחרות האינסופית בין מיקרוסופט לאפל

סאטיה נדלה מסמל עידן חדש למיקרוסופט

בפברואר 2014 נכנס לתפקיד מנכ״ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה שהביא לסיומו של שלטון ארוך ומייגע של קודמו בתפקיד: סטיב באלמר. באלמר שלט במיקרוסופט 14 שנים בתקופה שבה החברה שגשגה כלכלית אך התמוטטה תדמיתית וסבלה מיוהרה שבאה לידי ביטוי במהלכים שאימצה. ב-2007 כשאפל חשפה לראשונה את מכשיר האייפון, זה שישנה לחלוטין את העולם הטכנולוגי ויפיל את אימפריות הסלולר דאז, באלמר התייחס בזלזול לאפל וטען שאף אחד לא ירכוש סמארטפון יקר כל כך. הוא טעה.

לא רק שטעה, מיקרוסופט ונוקיה ששלטו בשוק המובייל באותה העת איבדו את המשתמשים במהירות לטובת אפל, גוגל, סמסונג, HTC, LG ואחרות שהבינו בדיוק לאן הרוח נושבת. באותה העת מיקרוסופט, יחד עם Rim (יצרנית בלאקברי) בחרו להתעלם לחלוטין מהאייפון ומאנדרואיד והתעוררו ביום שאחרי כשהן לא רלוונטיות יותר.

הרוח שהביא עימו נאדלה שונה בתכלית מזו של באלמר. היוהרה התחלפה בצניעות, הקיבעון ביצירתיות והכי חשוב – הוא הניח את האגו בצד והפסיק להתייחס למתחרים כאל אויבים. כך קרה שמיקרוסופט התחילה לנצל את האקוסיסטם החזק של מתחרותיה והגדילה את הנוכחות שלה שם. למה להמנע כל כך מהאפסטור אם אפשר לכבוש אותה? מיקרוסופט החלה לפתח את התוכנות והשירותים המעולים שלה גם למשתמשי iOS ואנדרואיד, הפכה חלק נכבד משירותיה לחוצי פלטפורמות והחלה להשקיע במה שהיא יודעת לעשות הכי טוב – תוכנה, כשהיא מותאמת גם לפלטפורמות מתחרות.

apple watch

מבחן החדשנות: Apple Watch מול Hololens

אחת הקטגוריות החדשות אליהן נכנסה בשנים האחרונות אפל היא תחום השעונים החכמים. החברה הימרה על התחום בכל הכוח ולמרות שהאפל ווטש הוא השעון החכם הנמכר בעולם, קשה להשוות את ההצלחה שלו לאייפון, לאייפד או לאייפוד.

שעונים חכמים הם עדיין בגדר פיילוט לא כל כך מוצלח שמסרב להמריא. כמה אנשים אתם מכירים סביבכם שמחזיקים באייפון או באייפד ולעומתם כמה באפל ווטש? שעונים חכמים הם פתרון שמחפש עדיין לפתור בעיה – הפיתוח שלהם נולד הפוך. הם מעניקים פונקציונאליות טובה רק לחלק קטן מהשימוש היומיומי שלנו ורלוונטים לקהל נישתי מידי בשלב זה. אין זה מקרי כי בדו״חות הרבעונים של אפל, בהם היא מפרסמת באופן מפורט את מכירות האייפון, המק והאייפד, היא עדיין מעדיפה לדחוף את השעון החכם שלה לקטגוריית ״שונות״ על מנת לערפל את היקף המכירות המדוייק שלו. אפל מוכרת לא מעט שעונים, אבל היא ממש לא שינתה את השוק והמוצר הזה עדיין אחראי לחלק זניח מהרווחים שלה.

חשוב מזה – כמה חדשנות מציג האפל ווטש? איזה ערך מוסף אמיתי ופורץ דרך הוא הציג ביחס לשעונים חכמים אחרים הקיימים בשוק?

עכשיו בואו נדבר רגע על הולולנז, משקפי המציאות הרבודה של מיקרוסופט. המשקפיים נמצאים עדיין בפיתוח אך כבר הושקו, וגם הם מיועדים לנישה מצומצמת ולא לשוק הרחב. עם זאת, כמה חדשנות הם מציגים, כמה הייתם רוצים להתנסות בהם? כמה פוטנציאל גלום שם? למי משני המוצרים: האפל ווטש או הולולנז הייתם מעניקים את חותמת אפקט ה״וואו״?

מוקדם מידי להספיד את אפל

אז למה אני מעדיף עדיין להשתמש במוצרי אפל ולא באלו של מיקרוסופט? ובכן, אפל עדיין מייצרת מכשירים אמינים עם חווית משתמש חסרת תחרות של ממש מבחינתי. חברה שמפתחת את החומרה והתוכנה שלה בעצמה יוצרת בהכרח מוצר שלם יותר, אינטואטיבי יותר, יציב יותר וזה יתרון עצום מבחינתי.

עם זאת, בכל הנוגע לחדשנות, אפל איבדה השנה את התואר מבחינתי. לא בגלל שהיא לא מחדשת בכלל, אלא בגלל שביחס למתחרותיה, היא כבר מחדשת היום הרבה פחות.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

19 תגובות על "זה קרה: מיקרוסופט מגניבה יותר מאפל [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טל ק
Guest

הכל העתקות. כנראה שאתה לא מחובר למציאות או לקרקע.

משה
Guest

אני מסכים איתך שהרבה ממה שהוצג הריח אפל, אבל אם אתה חושב שלהעתיק זה קל… תחשוב שוב.

יאיר
Guest

פוסט אמיץ

דוד
Guest

מערכת הפעלה נחותה ומלאה בעיות עם עיצוב שהועתק בצורה עקומה

מישהו
Guest
בוא נשים את זה על השולחן: אפל הצליחה רק בזכות העתקות. סמארטפונים, מסך מגע, מחשבים, עכברים, הכל העתקות של אפל (אגב על אחד מהסמארטפונים טרום עידן האייפון אחראית מיקרוסופט עם Windows Mobile שלה, שהושקה כבר בשנת 2000!). ולגבי מה שאני מניח שאתה מתייחס אליו, UI, אפל גנבה ממעבדות זירוקס (כמו את העכבר). ואם אתה מדבר על עיצוב הממשק עצמו, הרי שאת הטרנד השטוח התחילה, הפלא ופלא, מיקרוסופט עם Windows 8 ב-2012. ואם חשבת לרגע שאין סיכוי, בטח אפל השיקו את העיצוב השטוח שלהם זמן קצר אחרי, אז תתפלא שוב. אפל השיקה לראשונה את iOS 7, המערכת הראשונה של אפל שהציגה… Read more »
יהושפט
Guest

אפל זה חרא וכל מי שאוהב אפל הוא בן אדם שאוהב להתפשר

ASD
Guest

מי שמוכן להתפשר על אקוסיסטם פתוח יעבור לאפל ויקבל חוויית שימוש חלקה ושלמה. מי שמוכן לקבל קצת קירטועים לטובת ממשק פתוח, הולך לאנדרואיד.

החיים מלאים בפשרות, השאלה מה חשוב לך יותר. והיי! זה לא הופך אותך לבן אדם פחות טוב מהשני.

אפל
Guest

במחיר הזה קונים מק פרו (לא מקבוק פרו)

ירדן
Guest

לא מבין את הצורך להתנצל . מאמר דעה שוט דונט טוק.

גיא סדגר
Guest

אתה בהחלט צודק על ההדרדרות של אפל מבחינת אפקט ה"ואוו" בהשקות האחרונות. ואתה גם צודק בעובדה שבהשקה של מייקרוסופט אתמול כן היו מוצרים שגרמו להתלהבות. אבל יש בעיה במייקרוסופט. כשאתה נכנס לפרטים הקטנים, הדברים שאחרי ההשקה ושבסופו של דבר אתה משתמש בהם ביום יום, חווית המשתמש היא הרבה פחות טובה משל החברות המובילות האחרות (בעיקר אפל, גוגל, פייסבוק ואמזון). וזה הורס את הכל.
ממש לא ברור לי העניין הזה. יש שם מנכ"ל טוב, מהנדסים טובים וגישה משתפרת. תעשו חווית משתמש נורמלית במוצרים שאתם מוציאים. תשקיעו בזה כסף, יש לכם. הם בטוח מפסידים על זה משתמשים.

עודד
Guest

לגמרי נכון. רק כמה דוגמאות:
– תפריט ההתחל של ווינדוס. מחמיר מגירסה לגירסה.
– אפליקציית אאוטלוק לאנדרואיד. זוועה.
– תוכנת Windows Server: למה לעזא… זה מעוצב כאילו זה אמור לעבוד על טאבלט???

שוקי
Guest

חכה ל- SP2 הידוע…. :)

דודו
Guest

ברגע שאמרת חווית משתמש והכנסת את פייסבוק (וגם גוגל בקטנה)
כל השאר שכתבת כבר לא רציני

זוי ל
Guest

כל ההתחסדות הזו בהתחלה – מגוחך.

מישהו
Guest

זה חובה היום עם כל הפאנבויז האלה….

אלי
Guest

מאמר מעניין ובהחלט משקף את רוח הדברים לדעתי.אני התאכזבתי מההכרזות של אפל בנוגע לחדשנות בהקשר של האייפון והאפל ווטש, עדיין רכשתי אייפון 7 כי אני מרוצה מהעבודה עם מערכת ההפעלה. נותנת מענה הכי טוב לצרכים שלי ותמיד עובדת. אבל אין ספק שכבר כמה הכרזות שמכריז כאילו הם מגרדים פיצ׳רים כדי להציג מצג שווא של חידושים.

ואכן מיקרוסופט הפתיעו לטובה. חברה שהתייאשתי ממנה כבר, דינוזאור זקן שלא תיארתי לעצמי שיהיה להם את התעוזה להשיק כזה מחשב מלהיב. בתקווה שהתאימו את מערכת ההפעלה לאופן השימוש החדשני, כי מאז חלונות 8, זה פשוט ממשק משתמש מרגיז.
תודה על הכתבה.

גיל בייטס
Guest

מגניבה- אולי.. אבל הם עדיין קונים חברות וסוגרים אותם כדי לפגוע במתחרים
נחמדים הם לא- כל הפתיחות זה למראית עין כדי להשתלט מחדש על שוק התוכנה

אוהד
Guest

משהו שקראתי כבר לפני איזה 3 שנים שאולי חזה בדיוק את הרגע הזה, ואולי גם מאפשר להמשיך ולחזות את עתיד המאבק הזה שבין מיקרוסופט החדשה ואפל:

http://forum.iphones.co.il/thread265380.html

מומלץ.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: