מיקרוסופט מכריזה על Startup Accelerator חדש בישראל

גם מיקרוסופט מצטרפת לחגיגת תוכניות ההאצה בישראל עם תוכנית Startup Accelerator עצמאית משלה שתעסוק בתחום מחשוב הענן. הצעד הבא, תוכנית סטארטאפים ייעודית למפתחי משחקים.

מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בהרצליה פיתוח. מקור: אתר החברה

לפני מספר חודשים הייתה זאת גוגל שהודיעה על פתיחת תוכנית סטארטאפים חדשה המיועדת לסטארטאפים ישראלים והשבוע תצטרף אליה גם מיקרוסופט שהכריזה השבוע גם היא על תוכנית האצה חדשה (Startup Accelerator Program) המיועדת לסטארטאפים בשלבים המוקדמים. ממידע שהגיע לניוזגיק אנו למדים כי גורמים במרכז הפיתוח הישראלי של החברה פועלים מזה קרוב לשנה על הקמת התוכנית, אשר בדומה לתוכניות האחרות, צפויה לשמש קרש קפיצה משמעותי עבור חברות סטארטאפ בשלבים המוקדמים לחייהן.

ה-Accelrator המיקרוסופטי הראשון?

מי שהוביל את המאמצים לפתיחת התוכנית בישראל הוא צחי וייספלד, סמנכ"ל פיתוח עסקי ואסטרטגיה במרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל (ILDC). וייספלד מסביר כי אף על פי שהחברה כבר מפעילה תוכנית האצה לסטארטאפים יחד עם תוכנית הסטארטאפים האמריקנית Techstars (התוכנית הוכרזה לפני מספר חודשים ופועלת בימים אלה בסיאטל), זוהי הפעם הראשונה שבה מיקרוסופט מפעילה תוכנית עצמאית משלה והבחירה לבצע את התוכנית בפעם הראשונה דווקא בישראל מצביעה על הבעת אמון משמעותית מצד מטה החברה ברדמונד.

התוכנית החדשה תקרא Windows Azure Accelerator ותפנה ליזמים וסטארטאפים המפתחים פתרונות שונים לסביבת הענן. "זה לא משנה אם מדובר ב-Social, Mobile, Web, Consumer או Enterprise IT ולא משנה אם הפתרון נכתב בטכנולוגיות מיקרוסופט או בקוד פתוח" מסביר וייספלד, "העיקר שהפתרון המפותח ירוץ על-גבי פתרונות הענן של מיקרוסופט".

במסגרת התוכנית, שאורכה יהיה ארבעה חודשים, יזכו צוותים שיתקבלו לשבת במתחם חדש המשופץ בימים אלה ממש בבניין מיקרוסופט בהרצליה פיתוח. כמו כן, סטארטאפים שיתקבלו לתוכנית יזכו בכל ההטבות הנלוות במסגרת תוכניות Bizspark ו-Bizspark Plus, כלומר גישה ורישוי לכל מוצרי מיקרוסופט השונים ושימוש בפלטפורמת הענן של מיקרוסופט, Azure, עד לשווי שימוש של כ-60,000 דולרים.

כמו כן, יהנו המשתתפים בגישה ל-Top Talent במיקרוסופט בישראל ובעולם וממעל ל-30 מנטורים בכירים מהתעשייה. "את התוכנית ינהלו שני אנשים מאוד בכירים שיועסקו במשרה מלאה במרכז המו"פ של מיקרוסופט בישראל", מסביר וייספלד, "ויחד איתם יעבדו כל המנטורים, כשלפי המודל שאנחנו עובדים איתו, לכל סטארטאפ יהיו 3-5 מנטורים קבועים ולכל מנטור יהיה רק סטארטאפ אחד". בנוסף, יהנו החברות משירותי ראיית חשבון של משרד ארנסט אנד יאנג ושירותי ייעוץ משפטי ממשרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר.

אחד מהערכים המוספים המשמעותיים שמביאה מיקרוסופט לשולחן במסגרת התוכנית הוא גישה ללקוחות הבכירים ביותר של החברה בארץ ובחו"ל ותאפשר לסטארטאפים לקבל פידבקים ולנסות את הפתרונות שלהם "בשטח", במקומות אסטרטגיים במיוחד.

על כסף מזומן אין יותר מדי על מה לדבר. בדומה לתוכנית ההאצה של גוגל שהוכרזה בסוף השנה שעברה, גם מיקרוסופט לא תשקיע כסף ישירות בסטארטאפים המשתתפים בתוכנית, אך גם לא תיקח אחוזים בחברה בתמורה להשתתפות (כפי שנהוג בחלק מהמודלים של תוכניות ההאצה הפרטיות).

בסוף התוכנית, צפויים הצוותים המשתתפים להציג את הסטאטראפים שלהם במסגרת שני אירועי Demo Day, האחד שיערך במרכז המו"פ של מיקרוסופט בהרצליה והשני שיערך במטה החברה, ברדמונד שבוושינגטון, ארצות הברית.

לא מתחרים באף אחד

האקסלרטור של מיקרוסופט לא היה יכול להגיע בתקופה טובה יותר לתעשיית הסטארטאפים הישראלית, או גרועה יותר, תלוי מאיזה צד של המראה אתם נמצאים. מצד אחד, כמות הסטארטאפים שצצים בשנה האחרונה היא היסטרית כמעט בכל קני מידה שהוא, אך מצד שני, גם כמות הכסף שזורם לתעשיית ההשקעות והסטארטאפים בארץ ממשיך לגדול.

בשלושת החודשים האחרונים נפתחו מספר תוכניות האצה פרטיות דוגמת ה-IDC Elevator ו-DreamIT Israel שמצטרפות לתוכניות האצה אחרות ומודלים שונים המיועדים לספק מענה לאותו קהל של יזמים לא מנוסים בשלבים המוקדמים של הסטארטאפ. תוסיף את העובדה שגם גוגל הודיעה לפני מספר חודשים על פתיחת מיזם שמזכיר מאוד את מה שאתם עושים כאן. כולם רוצים שהסטארטאפים הכי טובים יבואו אליהם. איפה זה מציב אתכם? 

"הפרויקט הזה מבחינתנו הוא הוא הגדרה מחדש של מערכת היחסים של מיקרוסופט עם יזמים בישראל ובכלל. באופן כללי, אני לא חושב שאנחנו מתחרים בתעשייה מכיוון שהמטרה שלנו היא לעבוד יחד עם התעשייה. אנחנו רוצים להיות גרעין שממנו נעבוד עם כל התוכניות המקבילות לנו בארץ ושהמשאבים שלנו יהיו זמינים גם עבורם.

אחת מהמטרות של התוכנית היא לקחת את האנשים הבכירים במרכז הישראלי ולתת להם לעבוד עם אנשים צעירים שרוצים לשנות את העולם. זה משהו שיכול רק לעזור לנו להמשיך ולהתפתח. בסופו של יום, המטרה המרכזית שלנו היא להביא את ה-Startup Nation למיקרוסופט, להצליח לייצר הצלחות מישראל ולייצר ייזמויות מוצלחות כדי לשכנע את מיקרוסופט להמשיך ולהשקיע בישראל.

ובכל זאת, מה לגבי גוגל? מה שונה בין התוכנית שלכם לשלהם למעט החברה שנותנת את מטריית החסות שמעל?

לפי מיטב הבנתי, התוכנית של גוגל היא להשתמש בחלל קיים שיהיה זמין במשרדים החדשים שלהם ולתת לסטארטאפים מקום לשבת. אנחנו קיבלנו החלטה אטסטרטגית ברמת סגן נשיא בכיר במיקרוסופט, שהמקום הראשון בעולם והכי נכון לעשות את זה כחברה זה לפתוח את התוכנית בישראל. עצם העובדה שקיימת מחויבות של סגן נשיא בכיר לתוכנית ושהיינו צריכים לארגן מחדש את המבנה הארגוני בישראל ולבנות מקום ספציפי כדי ליישב את האנשים שישתתפו בתוכנית הופך את זה למשהו הרבה יותר משמעותי עבורנו.

באופן כללי, אני מאוד שמח שגם הם וגם אנחנו וגם אחרים עושים את הפעילות הזאת בישראל, זה רק אומר שיש מספיק מקום לכולם. בסופו של יום, אני מאמין שכל אחד מאיתנו יקבל אליו את החברות שיותר מתאימות לאופי שלו – בגוגל נראה יותר חברות Consumer ואפליקציות לאנדרואיד ואצלנו נראה יותר חברות Enterprise IT ואפליקציות לענן, שם הערך שאנחנו יכולים לספק הוא גבוה יותר.

איזה סוג של סטארטאפים אתם מחפשים?

אנחנו כרגע בחיפוש אינטנסיבי של סטארטאפים ויזמים שרוצים לעשות משהו בתחום הענן ויש חזון משמעותי מאחורי מה שהם עושים. אנחנו מגבילים את הצוותים שאנחנו מחפשים לעד ארבעה אנשים, כשאנחנו מצפים שלפחות אחד מאנשי הצוות יהיה בעל רקע וניסיון טכנולוגי חזק. (סטארטאפים המעוניינים להגיש מועמדות לתוכנית מוזמנים לעשות זאת דרך הקישור הבא).

השלב הבא: X-Box Accelerator ובית ספר ליזמים

לפי תוכניות הבנייה של המתחם החדש שאמור לשמש את התוכנית, אשר הגיעו לידי ניוזגיק, נראה כי מיקרוסופט מתכננת בשלב הבא לפתוח Accelerator נוסף באותו המתחם, אשר מיועד כפי הנראה לחברות המעוניינות לפתח משחקים ועזרים לסביבת ה-Xbox של מיקרוסופט.

כפי שניתן לראות בתוכנית (המצורפת למטה), חלק ניכר מהמתחם (קרוב ל-25%), מוקצה לטובת חדר שנקרא במפה (X-Box Accelerator). וייספלד אישר כי מיקרוסופט אכן מתכננת להרחיב את פעילות התוכנית הקיימת וכי השלב הבא אכן יהיה קשור ב-Xbox, אך עדיין לא ידוע האם התוכנית תהיה יותר בעלת אופי אקדמי או שיהיה מדובר בתוכנית דומה לתוכנית שהוכרזה היום.

בנוסף, ניתן לראות כיתת לימוד בחלקו העליון של השטח, המיועדת לדברי וייספלד, לצורך יצירת "בית ספר ליזמים" עם מערכת לימודית שלמה. "זה יהיה מקום שאליו אנשים יוכלו להגיע וללמוד בלי קשר לסטארטאפים שיהיו בתוכנית. זה יהיה מקום ללמוד על יזמות, על סטארטאפים ואיך להצליח".

תוכנית המתחם החדש תוכנית הסטארטאפים של מיקרוסופט. לחץ להגדלה

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

1 תגובה על "מיקרוסופט מכריזה על Startup Accelerator חדש בישראל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבנר
Guest

השאלה היא אחרת… מה לעזאזל אפשר לעשות עם מוצרי מיקרוסופט בסטארטאפ….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: