היזם מיקי בודאי, אחרי הגיוס הראשון הגדול בתולדות ההייטק הישראלי: ”פחות מתחברים לחברות שלא מפסיקות להפסיד כסף”

המנכ”ל והמייסד של Transmit Security ששברה היום את שיאי הגיוסים הראשונים מספר על איך החברה החזיקה 7 שנים שלמות במתכונת בוסטראפ, וחושף כי ממש לא הכל היה פשוט בדרך לגיוס הענק שהוכרז

צילום: Omri Erel

היום (ג’) הסטארטאפ הישראלי Transmit Security הודיע על סבב הגיוס הראשון הגדול בהיסטוריה של הסייבר העולמי והסבב הראשון הגדול ביותר עבור סטארטאפ ישראלי. הסטארטאפ, שגייס בסבב ה-A שלו 543 מיליון דולר, עשה זאת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר. מי שעומד מאחורי הסטארטאפ, שרוצה להעלים מחיינו את שמות המשתמש והסיסמאות, הוא מיקי בודאי, היזם הסדרתי שעומד מאחורי האקזיטים המוצלחים של Imperva ו-Trusteer. בראיון מיוחד לגיקטיים מספר בודאי על כיצד מחזיקה חברה מעמד 7 שנים, בלי לגייס סנט ממשקיעים; מה ניפח את שווי החברה ומה גרם ליזמים להחליט שהגיע הזמן לפתוח את הדלת למשקיעים.

“אתה צריך להתחיל לספר להם את הסיפור הכמעט-מתנצל של למה אין קרנות”

את Transmit Security הקים בודאי ביחד עם ראקש לונקאר בשנת 2014, שנה בלבד לאחר שמכרו את הבייבי הקודם שלהם, Trusteer, ל-IBM במאות מיליוני דולרים. אבל הפעם הוא ממש לא רצה ללכת בדרך השגרתית של הסטארטאפ הישראלי הכוללת גיוסים, פיתוח קונספט, גיוסים, פיתוח מוצר אמיתי, עוד קצת גיוסים ואז אקזיט חגיגי. “אנחנו פחות מתחברים לחברות שלא מפסיקות להפסיד כסף”, אומר לנו בודאי. “אנחנו אוהבים לראות מודל שמייצר הכנסות. אנחנו משייכים הכנסות לערך שחברות מייצרות עבור לקוחות”.

במקום לגייס כספים, בודאי ולונקאר הודיעו ב-2017 כי הם ישקיעו כ-40 מיליון דולר מכספם הפרטי ב-Transmit. “הזרמנו בפועל מיליונים בודדים שהוחזרו לנו. הם היו סוג של הלוואת בעלים”, הוא מסביר. מאז, לדבריו, החברה הפכה לרווחית. “זה אפקט שאנחנו גאים בו, וזה איתגר אותנו”.

נשמע שהצלחתם להתנהל בצורה טובה בפורמט של בוטסטראפ. בשביל מה לגייס עכשיו כל כך הרבה ולהכניס משקיעים מבחוץ?

בודאי: “תראה. התחלנו את החברה כבוטסטראפ מתוך ראייה שלנו, ואמרנו שזה אתגר ובוא ננסה לעמוד בו, ולהקים חברה רווחית וחזקה ויחסית גדולה מבלי לגייס כסף חיצוני. סימנו על זה וי בצורה מושלמת. כשהגענו לאן שאנחנו נמצאים, ראינו שיש לזה חסרונות”.

מדבריו עולה כי כאשר טרנזמיט ניסתה לגייס עובדים, משימה קשה גם לסטארטאפים המצליחים ביותר, אלו לא בדיוק התרשמו מסיפור הגבורה של סטארטאפ שעומד בפני הפיתויים הרבים: “אנחנו נמצאים בעולם תחרותי מבחינת גיוס כוח אדם והיום כשאנחנו מנסים לגייס עובדים משווים אותנו לחברות אחרות שגייסו ככה וככה והווליואציה שלהן ככה וככה. כשאנחנו מספרים להם את הסיפור של בוטסטראפ הם לא מבינים את גודל ההזדמנות לעומת חברה אחרת שגייסה 100 מיליון דולר ומעריכים אותה ב-500 מיליון”.

עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר עוד ועוד חברות בוחרות בגיקטיים אינסיידר רוצים לראות את ההייטק הישראלי מבפנים? היכנסו עכשיו

אבל לא רק גיוס עובדים. בודאי מספר בגילוי לב שהבחירה בבוטסטראפ פגעה גם בסיקור התקשורתי סביב החברה: “עובדה שאנחנו מדברים היום (גיקטיים ו-Transmit, ע.ב). ברגע שאתה לא במפת הגיוסים של התחום אתה כמעט ולא קיים, או לא מעניין. לא קיבלנו את הכיסוי שהיינו שמחים לקבל, וזה חשוב לנו מבחינת גיוס כוח אדם ולקוחות. גם לקוחות שואלים אותנו מי הקרנות שמאחורינו ואז אתה צריך להתחיל לספר להם את הסיפור הכמעט מתנצל של למה אין קרנות”.

“הרגשנו שאנחנו מגיעים לגדלים של חברה שאין לנו ניסיון בהם”

במקביל, Transmit Security הצליחה להגיע להכנסות שנתיות חוזרות (ARR) של כ-100 מיליון דולר. “הרגשנו שאנחנו מגיעים לגדלים של חברה שאין לנו ניסיון בהם”, מספר בודאי. “הקמנו כמה וכמה חברות, אבל זה ה-High End של מה שעשינו עד היום… ראינו שחברות ו-VCs גדולות לקחו חברות בגודל שלנו והפכו אותן לחברות ציבוריות ענקיות. הם יכולים להביא ערך מוסף משמעותי ולעזור לנו לאורך הדרך”.

בודאי טוען כי בעבר, הערך שקרנות היו מסוגלות להביא לחברות היה מאוד נמוך: “פעם זה היה שותפים שנותנים לך כסף, והיום זה באמת שותפים שיודעים לעזור לך לנוע קדימה ולכוון אותך. זה משהו אחר”. ואכן בודאי ולונקאר החליטו לקחת את הצעד המשמעותי ולהכניס משקיעים מבחוץ, ולא סתם משקיעים, אלא את Insight Partners שממשיכה להעמיק את האחיזה שלה בהייטק הישראלי אחרי שרכשה את Armis, והשקיעה בעשרות סטארטאפים בשנים האחרונות. לצידה, הובילה את הסבב גם General Atlantic שהשקיעה השנה גם ב-Zoomin ואחת המשקיעות האמריקאיות ב-ByteDance, שאולי מוכרת לכם יותר בתור חברת האם של אפליקציה אלמונית בשם טיקטוק.

ובכל זאת, יש הבדל משמעותי בין גיוס Round A סטנדרטי, לבין מה שראינו היום כש-Transmit Security הודיעה על סבב הגיוס הראשון שלה. בודאי טוען כי הפער הזה נובע מהעמדה שבה החברה נמצאת בגיוס הזה שיותר דומה לחברה שהנפיקה מאשר לסטארטאפ צעיר שמגייס בפעם הראשונה: “יש לנו כמות גדולה של לקוחות, מעל 200 עובדים. הוליואציה הראשונית שנקבעה לנו היא יחסית גבוהה מאוד לגיוס ראשון בשל הרצון של הקרנות להחזיק נתח שהוא לא מאוד שולי בחברה. זה גורר את המספרים”.

תמונה: Transmit Security

לטענתו, הקרנות המשתתפות בסבב לא מדדו את טרנזמיט על בסיס הפוטנציאל או החזון שלה, אלא על בסיס הביצועים שלה: “ה-Due diligence שהתבצע עלינו התבצע בכלים פיננסיים תוך ניתוח של ה-Pipeline שלנו בהשוואה לשוק הציבורי. בסופו של דבר נקבעה ווליואציה שבעקבותיה קרן יכלה להגיד שהיא רוצה X החזקות בחברה, ומכאן נגזר המחיר”.

אני מתאר לעצמי שבשוק התחרותי של ימינו קשה מאוד להחזיק עובדים בסטארטאפ בוטסטראפ בזמן שמסביב עשרות סטראטאפי סייבר אחרים מגייסים מאות מיליונים. בודאי מספר כי לחברה אכן יש עובדים נאמנים שנמצאים איתה מתחילת הדרך ועד היום, אבל מסרב להרחיב בנוגע לרכיב הסקנדרי בעיסקת הענק ומסתפק בלהגיד לי ש”המטרה היא תמיד לדאוג לעובדים בתנאי השוק הנוכחיים”.

לאן הולכים מכאן? תמשיכו לגייס או שפניכם להנפקה?

בודאי: “אני לא רואה סיבה לגייס עוד פעם. אם אתה מסתכל על הסיבות שבגללן עשינו את הגיוס, הן נקודתיות ואין צורך לשחזר אותן. לא נראה שנגייס שוב. הכנסנו קרנות פנימה שאומרות שהן מצפות להחזר על ההשקעה שלהן. זה כן מכניס אותנו למסלול IPO. המטרה שלנו היא לראות איך בונים חברה שהיא באמת גדולה. השקענו 7 שנים, זה לא הדבר הראשון שעשינו, ורצינו ללכת עם זה הכי רחוק שאפשר ואנחנו מאמינים שאפשר ללכת יותר רחוק. זה שוק ענק שרק גדל”.

עבדתם 7 שנים כדי להגיע לרגע הזה והגעתם להישגים מרשימים. לא מפריע לכם לראות סטארטאפים צעירים בהרבה מגייסים סכומי עתק בוליואציות חריגות?

בודאי: “האמת שאני לא יודע מה לחשוב. אני חושב שיש למגמה הזאת יתרונות. יש לה חסרונות. חברות מאוד חכמות יצליחו לנצל את היתרונות ואת החסרונות, והרבה יפלו לחסרונות מבלי לנצל את היתרונות… האם אני חושב שאפשר להצליח מבלי לגייס סכומים אדירים? כנראה שכן. האם זה יותר קשה? כנראה שכן. אני לא נגד הגיוסים, אבל אני לא מצליח להבין למה הכסף הזה ממשיך לזרום”.

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "היזם מיקי בודאי, אחרי הגיוס הראשון הגדול בתולדות ההייטק הישראלי: ”פחות מתחברים לחברות שלא מפסיקות להפסיד כסף”"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ichs
Guest

”פחות מתחברים לחברות שלא מפסיקות להפסיד כסף”
אותי קנית – כמה אפשר להשקיע בחברות שמדממות כסף

Or Vaknin
Guest

ואנחנו מחפשים עובדים בטירוף! לרשימת כל המשרות הפתוחות אצלנו בטרנסמיט:
https://grnh.se/60111ac62us

אור האמיתי
Guest

לינק שבור, תיקון: https://grnh.se/056026f62us

רוני
Guest

הלוואי אף אחד מכם לא יראה שקל אחד בחיים מגיוס עובדים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: