כל מה שחשוב לדעת לפני שמבקשים מענק מרשות החדשנות

מענק מרשות החדשנות מביא לא רק תמיכה כלכלית, אלא גם התחייבויות ומגבלות שונות הקשורות לידע שנצבר בחברה. מתי הפרת המגבלה היא עבירה פלילית, באילו מקרים דרוש אישור של הרשות ומתי מספיקה הודעה בלבד?

 

מקור: Pixabay

מאת עו”ד דנה יגור, שותפה במחלקת תאגידים וניירות ערך, מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות’

אחרי ששלח את כל המסמכים הדרושים, במספר ההעתקים הדרוש וצלח את כל הבירוקרטיה, יזם בחברת הזנק מקבל הודעה כי בקשת החברה לקבל מענק מרשות החדשנות אושרה. היזם מחייך בשביעות רצון – הוא עבר עוד משוכה בדרכו הלא קלה ועכשיו אפשר להתפנות ליתר המשימות הבוערות שעל שולחנו. אך מחשבות לחוד ומציאות לחוד – היזמים לא תמיד מבינים שהמענק אינו מתנה ושעם קבלתו מוטלות עליהם גם מגבלות שיכולות להשפיע משמעותית על הפעילות העסקית של החברה.

אחרי קבלת המענק ולפני ביצוע עסקאות ופעולות בחברה חשוב לדעת מתי הפרת המגבלות מהווה עבירה פלילית, באילו מקרים דרוש אישור הרשות ומתי מספיקה הודעה בלבד ובאילו סעיפים ההגדרות די מעורפלות.

איסור על העברת ידע מחוץ לישראל

מבדיקה שנערכה עם חברות שקיבלו תמיכה מהרשות עלה, כי רוב היזמים היו מודעים לכך שמוטלות על מקבלי המענקים חובות ומגבלות, ובכלל זה חובת תשלום תמלוגים וחובת הגשת דוחות לרשות. רובם ציינו גם את האיסור להעביר ידע שנוצר בתמיכת הרשות לחו”ל כמגבלה המשמעותית ביותר.

יחד עם זאת, יזמים מעטים היו מודעים להיקפה של חובה זו, וקשה להאשים אותם. עיון בחוק החדשנות (או, בשמו הקודם, חוק המו”פ) מלמד כי אין בו הגדרה למונח “ידע” או הסבר למה נחשב “העברה” של ידע. גם עיון באתר של הרשות לחדשנות לא מסייע לפתרון התעלומה, וכך יזמים רבים חושבים שהכוונה היא למכירה של פטנטים או זכויות קניין רוחני אחרות, אך למעשה מגבלה זו מתפרשת בצורה רחבה הרבה יותר וחלה על כל הידע שנוצר במסגרת פיתוח שמומן על ידי מענקי הרשות, ובכלל זה קוד מקור, נוסחאות, תוצאות של ניסויים, פיתוחים ועוד.

גם המונח “העברה” פורש על ידי הרשות בהרחבה והוא כולל מכירה, העברה ללא תמורה, מתן רישיון (למעט במקרים חריגים), הפקדה בנאמנות וגם הענקת גישה לידע לגורמים מחוץ לישראל, למשל באמצעות העלאת הידע לענן וירטואלי. מבחינת הרשות אין גם הבדל אם העברת הידע נעשית בין חברות קשורות. כלומר, אם חברה בת ישראלית שקיבלה מענקים מהרשות נותנת לחברה האם בחו”ל גישה לידע שפיתחה, הדבר עלול להיחשב “העברת ידע” בניגוד לחוק. גם חברה ישראלית הבוחנת שיתוף פעולה עם חברה זרה, ובמסגרת זו מעניקה לה גישה מוגבלת לידע שפיתחה, עלולה למצוא את עצמה במצב של הפרת החוק.

חשוב מאוד לשים לב לכך שהפרת הוראות החוק הנוגעות להעברת ידע מהווה, על פי חוק החדשנות, עבירה פלילית שעלולה לגרור סנקציות חמורות על החברה ומנהליה.

איסור על העברת ייצור לחו”ל

אחד הקווים המנחים לאישור המענקים על ידי הרשות לחדשנות היא שהמו”פ והייצור יתבצעו בישראל. העברת ייצור לחו”ל טעונה אישור מראש של הרשות וכרוכה בתשלום תמלוגים מוגדלים לרשות. יש לשים לב כי גם רכישה בחו”ל של חלק משמעותי מרכיבים של מוצרים שלאחר מכן מורכבים בישראל עלולה להיחשב כהעברת ייצור לחו”ל. עם זאת, העברה לחו”ל של עד 10% מהייצור לא מחייבת קבלת אישור מראש ודי בהודעה בלבד.

העברת ידע בישראל

יזמים רבים לא מודעים לכך שגם העברת ידע של חברה שנתמכת על ידי הרשות לגורמים אחרים בישראל טעונה אישור מראש של הרשות. הדבר נובע מדרישת הרשות כי הידע שפיתוחו מומן על ידה יישאר בבעלות החברה שקיבלה את המענק, ולא יועבר לגורם אחר ללא אישור והתחייבות מצדו לעמוד באותן המגבלות שחלות על מקבלת המענק.

המגבלות חלות גם לאחר החזרת המענקים

חברות רבות סבורות כי לאחר החזרת המענקים הן משוחררות ממגבלות כלפי הרשות, אך זו תפיסה מוטעית. אמנם לאחר החזרת המענקים החברות לא יצטרכו לשלם תמלוגים או להגיש דוחות תמלוגים לרשות, אך כל המגבלות האחרות, ובכלל זה איסור על העברת ידע או ייצור לחו”ל, ממשיכות לחול במלואן. הדרך היחידה “להיפטר” מהתחייבויות אלה כרוכה בתשלום של דמי פדיון, שיכולים להגיע לסכומים משמעותיים לרשות.

קבלת מענק מגורמים ממשלתיים, כמו רשות החדשנות, סייעה, ועדיין מסייעת, ליזמים רבים לעשות את הקפיצה הראשונית וחשוב שאפשרות כזו תהיה קיימת וזמינה. עם זאת, חברות שנתמכות על ידי הרשות לחדשנות צריכות להיות ערות לחובות ולמגבלות שחלות עליהן כתוצאה מקבלת המענקים, ולבחון, בטרם ביצוע פעולות ועסקאות הנוגעת לידע של החברה, אם מדובר בפעולה המחייבת את אישור הרשות או לא.

הכתבה בחסות מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'

מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' הוא משרד עורכי הדין הבינלאומי הגדול בישראל והמשרד המוביל בשוק ההיי-טק והטכנולוגיה.
המשרד מייצג את החברות החדשניות והבולטות שצמחו בארץ, וחברות סטארט-אפ בתחומים מגוונים, מתוכן חברות המצויות בראשית דרכן, חברות בשלות ותאגידי טכנולוגיה מוכרים בארץ ובעולם.
המשרד מתמחה בכל ההיבטים הקשורים לחברות טכנולוגיה וקרנות השקעה, ומלווה יזמים, חברות סטארט-אפ, חברות טכנולוגיה בשלות, קרנות הון סיכון, חברות רב-לאומיות, אנג'לים ומשקיעים, בכל הכרוך בסבבי גיוס, עסקאות מימון, מיזוגים ורכישות וליווי משפטי שוטף בתחום.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "כל מה שחשוב לדעת לפני שמבקשים מענק מרשות החדשנות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיא
Guest

המון אי דיוקים – הרשות היא מתנה, לא מפלצת. ההגבלות אפילו פחות משמעותיות כשמגיעים לחממה שעובדת עם ובשביל החברה (ומכירים את האנשים ברשות באופן אישי).

לי אישית היה נסיון מצוין איתם.

רמי
Guest

דמי הפדיון הם רק עד פי 3 או פי 6 מ”הסכום הבסיסי”, לא מדי הרבה..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: