יזם פיתח נורה שחוסכת 90% בחשמל ומחזיקה שני עשורים

אחרי שהצליחה להפוך את מנורות הלד החסכוניות והעמידות שלה לתחליף ראוי לאור בבתים הפרטיים, מנסה חברת קרי לכבוש את השוק – בשלבים ובהדרגה. בינתיים, היא כבר הגיעה למחזור מכירות של מעל מיליארד דולר

בפרסומת לנורות קרי (Cree) רואים שלג מצליף על פני שדה נטוש, כשחמת חלילים מנגנת בחריקה את "חסד מופלא״. כרוז אוחז בידו נורה ומדבר אל המצלמה. "מר אדיסון, היום אנו משכיבים למנוחת עולמים את היצירה שלך, נורת הליבון. אני יודע שאינך המום מכך, אדוני. ידעת שהיא זקוקה לכמות בלתי סבירה של אנרגיה כדי לעשות את העבודה שלה, ושהייתה לה תוחלת חיים של חרק בר־מזל״.

הכרוז מניח את הנורה בתוך ארון מתים זעיר מעץ, וטומן אותו באדמה. אחר כך רואים את נורת ה־LED החדשה של קרי. "הדבר הכי גדול מאז נורת הליבון״, אומרים לנו.

זו פרסומת משעשעת, ולצ׳אק סוובודה, מנכ״ל קרי, אין כל כוונה לנהוג בחוסר כבוד כלפי ההמצאה של אדיסון. "וידאנו שליורשי אדיסון אין עם זה שום בעיה״, הוא אומר. "ישנה אמרה של אדיסון שתמיד שימשה לנו השראה: ‘יש דרך טובה יותר לעשות זאת. מצאו אותה׳״.

סוובודה מאמין שזה בדיוק מה שהחברה שלו עשתה. יותר מ־130 שנה לאחר שתומס אדיסון יצר את נורת החשמל המסחרית הראשונה, התכנון שלו השתנה אך במעט. החשמל זורם לאורך תיל התנגדות בסביבה נקייה מחמצן, וזוהר. הנורה של קרי, לעומת זאת, משתמשת במערך של דיודות פולטות אור כדי ליצור סוג דומה של אור חם ועשיר, ללא ההבהוב המחולל כאב ראש של נורות פלורסנט קומפקטיות.

וידאו: הפרסומת של Cree

היא עושה זאת בחסכנות שלא ניתן לערער עליה: נורת ליבון רגילה עולה דולר ומשתמשת בחשמל בשווי 7 דולרים לשנה, אם משתמשים בה שלוש שעות ביום. נורה של קרי אולי עולה עשרה דולר, אבל משתמשת רק ב־10% מהחשמל של מקבילתה הרגילה, כך שהיא עולה דולר אחד בלבד לשנה. ובעוד שנורה מהסוג הישן תישרף בתוך פחות משנתיים בקצב הזה, נורות לד ימשיכו לפעול במשך יותר מ־20 שנה. נורת LED אחת של קרי, שאמורה לפעול 20 שנה, תעלה 9.97 דולרים עבור המקבילה של נורת ליבון 40 ואט, או 12.97 דולר עבור תחליף ל־60 ואט – זולות ביחס למתחרות.

ביצועים אלו הם הסיבה העיקרית לכך שקרי מתגאה במכירות של 1.3 מיליארד דולר וברווחים של 70 מיליון דולר. שווי השוק שלה, 7 מיליארד דולר, הוכפל תוך פחות משנה; המשקיעים צופים אימוץ נרחב של לד ברגע שתקני התאורה הפדרליים יכפו את סילוקן ההדרגתי של נורות ליבון 40 ואט ו־60 ואט ב־2014.

מתוך כ־6 מיליארד נורות בבתים ברחבי ארה״ב, 3.6 מיליארד הן נורות ליבון. התאורה צורכת כ־14% מהחשמל באמריקה; החלפת כל נורות אדיסון הללו בנורות לד תוכל לקצץ את הביקוש הזה במחצית.

וידאו: כך פועלת נורת ה-LED של Cree

האינטל של המנורות

החברה מדורהאם, קרוליינה הצפונית, נוסדה ב־1987 והונפקה לציבור ב־1993. בתחילת דרכה היא הייתה עסק מצליח של מכירת שבבים מוליכים למחצה העשויים גליום ניטריד, הזוהרים כשזרם חשמלי מועבר דרכם. אבל הדיודות פולטות האור הראשונות הגיעו רק בשני צבעים: אדום וירוק. השאיפה החמקמקה של התעשייה הייתה מנורת לד "לבנה״. אם יצליחו ליצור איכשהו לד כחול בהיר, הם יוכלו לשלב אותו עם האדום והירוק כדי ליצור את מה שהעין האנושית תתפוס כאור לבן. במשך שנים סברו פיזיקאים שכחול בהיר אינו אפשרי, עד שב־1994 הוכיח חוקר בחברה היפנית נישיה שניתן לעשות זאת.

מיד לאחר מכן פיתחו מהנדסי קרי שבב לד כחול בהיר משלהם, העשוי מפרוסות של סיליקון קרבייד. "משם הכל התחיל״, אומר סוובודה, שהצטרף לחברה ב־1993, כשהיו בה רק 30 עובדים. כיום יש בה לא פחות מ־6,000.

בתחילה קרי רק ייצרה את השבבים ומכרה אותם ליצרניות הלד; השימושים המוקדמים כללו תאורה אחורית ללוחות מחוונים במכוניות ולטלפונים סלולריים. הפוטנציאל נראה כה רב, עד שב־2004 כינו אנליסטים את קרי "האינטל הבאה״. אבל אורות לד לבנים עדיין לא היו מוכנים לשוק המגורים. הגופים הראשונים היו יקרים מדי וסבלו מבעיה נוספת שלא היה לה פתרון בימים ההם: לד הוא מקור אור כיווני; כמו גרסה חלשה יותר של לייזר, הם מטילים אור רק בכיוון אחד. זה בסדר אם רוצים להאיר נקודה מסוימת, אבל זו נקודת פתיחה בעייתית אם המטרה היא להחליף את אור נורות הליבון, המאיר את כל הסביבה.

המנורה של Cree. צילומסך: creebulb.com

המנורה של Cree. צילומסך: creebulb.com

יצרני הלד החליטו לשחק במגרש שבו הם מצטיינים, והחלו לשווק את מה שקרוי "דאון לייט״ – גופי תאורה המופנים כלפי מטה. ב־2007 רכשה קרי את יצרנית גופי התאורה הסינית קוטקו, וב־2008 רכשה את "לד לייטינג פיקסצ׳רס״. היא החלה בקשרים עסקיים עם הום דיפו, ומכרה גופי דאון לייט תחת מותג "אקו סמארט״ שלה.

החברה אפילו לא ניסתה לפתח תחליף לנורות הליבון הביתיות, ובמקום זאת התמקדה בעיריות ובלקוחות תעשייתיים. העיר אנקורז׳ באלסקה החליפה 16 אלף פנסי רחוב של נתרן בלחץ גבוה בנורות לד; לוס אנג׳לס מחליפה בהדרגה 140 אלף נורות. וול מארט התקינה נורות לד במאות מחנויותיה. כדי להרוויח משוק תעשייתי זה רכשה קרי ב־2011 את יצרנית גופי התאורה Ruud תמורת 525 מיליון דולר.

אור נגד דיכאון

אז איך גורמים ללד לחקות את נורות הליבון? המפתח היה לתכנן מחדש את המבנה באמצע הנורה, הקרוי חוט להט, ולסדר שם 10 או 20 לדים באורות שונים. התצורה של קרי אפשרה למקורות הבודדים של האור להימצא בחפיפה זה עם זה, ובכך ליצור אור שמאיר לכל הכיוונים.
לעת עתה הום דיפו היא המקום היחיד שבו ניתן לקנות את נורות קרי, כחלק מעסקת בלעדיות שבמסגרתה יוצעו הנורות ביותר מ־2,000 חנויות הרשת. "הבלעדיות נתונה למשא ומתן. בשלב כלשהו נבחן שותפויות נוספות״, אומר סוובודה.

הום דיפו מצפה להפיק את המרב מיחסים אלה: "עבדנו יחד עם קרי במשך שנתיים כמעט כדי לפתח את מה שהפך לנורת הלד באיכות הגבוהה ביותר ובמחיר הנוח ביותר בשוק״, אומר מארק וויקוביץ׳, המפקח על השותפות מצד הקמעונאית.

אולם נורות הן רק ההתחלה. היות שצריך להחליפן רק לעתים נדירות, ניתן לבנות אורות לד לתוך גופים ורהיטים. פרופ׳ מייקל סימינוביץ׳, ראש מרכז טכנולוגיית התאורה של קליפורניה באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, מעלה חזון של נורות לד המתוכנתות לשנות צבעים ועוצמה במהלך היום, כך שיתאימו לאור המגיע מהשמש. היות שהשעון הביולוגי האנושי מקבל אותות מאור השמש, סימינוביץ׳ סבור שתאורת לד חכמה תשפר מצבי רוח ותפחית דיכאון עונתי. קרי ומתחרותיה עושות "צעדים ממש נכונים״ בדרך לעתיד כזה, הוא אומר.

הפוטנציאל הלא ממומש הזה, הוא שמותיר את סוובודה מתוסכל. "אני לא חושב שהשגנו כל כך הרבה״, הוא אומר. "העולם עדיין מואר בנורות ליבון״. כנראה שייקח עוד קצת זמן לקבור את אדיסון.

וידאו: פרסומות הטלוויזיה של Cree

הכתבה נכתבה על-ידי כריסטופר הלמן ופורסמה במקור באתר פורבס ישראל

כתבות נוספות מאתר פורבס ישראל

אחרי 9 שנים באוויר: פייסבוק סובלת ממשבר אמצע החיים

ממשלת סעודיה חסמה את אפליקציית וייבר הישראלית

פורבס ישראל

הגב

6 תגובות על "יזם פיתח נורה שחוסכת 90% בחשמל ומחזיקה שני עשורים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דימה
Guest

קשה להבין למה אתרים מרשים לעצמם לפרסם פרסומת בתחפושת של כתבה. אפילו לא פיסקה קצרה של מבט ביקורתי?
הבעיה של האור המונוכרומטי של נורות הלד?
הבעיה שכמו בכל נתוני יצרן, האורך חיים והחסכון באנרגיה מנופחים.

Alon P
Guest

אור לבן הוא ממש לא מונוכרומטי…
בשביל זה יש שלושה צבעים בנורה

ל.א
Guest

בשונה ממנורה רגילה, תאורה חלשה יותר, אורך חיים קצר יותר, מהווה חשמל סטטי (ויש קבוצות סיכון לדבר)
המחיר גבוה פי כמה ממנורה רגילה

והחיסרון הבולט שהם לא אומרים לכם בכתבות או באתרים, מבטיחים לכם 2 עשורים
אך 2 עשורים שהמנורה מגיעה למצב שכמה פיסגלים נשרפים

כלומר אם פיסקל אחד נשרף מתוך העשרים, הם לא מחשיבים את זה כבלאי
כלומר הם מכתיבים את "התנאים" ואומרים לכם שזה מוצר טוב ובעצם זה זבל של דבר.,

להזכיר לכם שמנורה רגילה יכולה בכיף להחזיק 100 שנה ואף יותר

אלון פלג
Guest

לשחקן שמציג את המוצר קוראים לאנס רדיק. הוא שיחק בסידרת הטלויזיה "אוז"
בתפקיד כסוכן חשאי של המשטרה בשם "ג'ון בזיל" החי בכלא בשם "דזמונד מובאי".

עוז
Guest

תגובות הפייסבוק למעלה מדברות על הסרט הבא:
http://www.emetaheret.org.il/השבתה-מתוכננת-קונספירציית-הנורה-החשמ/

יוני
Guest

נורת לד הביאה למהפכה בעולם התאורה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: