מארק צוקרברג כפי שלא הכרתם

בתוך 12 שנים בלבד בנה מארק צוקרברג אימפריה של 1.71 מיליארד תומכים. המטרה שלו: לחבר את כל שאר האנושות לרשת החברתית שלו. הצצה לסדר יומו של אחד האנשים החזקים בעולם

מארק צוקרברג (צילום: פ.סקוט שייפר, מדע פופולארי)

מארק צוקרברג (צילום: פ.סקוט שייפר, מדע פופולארי)

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 268 שראה אור בספטמבר 2016 ונכתבה במקור על ידי דייב גרשגורן

בקצה המסדרון המוביל אל שולחן העבודה של מארק צוקרברג שוכן סטודיו של מציאות מדומה.
ידוע שראשי מדינה זרים ונכבדים אחרים שכחו את עצמם כאן במשחקי פינג-פונג באפס כוח משיכה ובחוויה שמרגישה אמתית, של ירי זיקוקי די-נור וירטואליים. מספרם כה גדול, ותדירות ביקוריהם כל כך גבוהה, שבשעה מוקדמת של בוקר קיצי צוקרברג לא מצליח לזכור – או שהוא אולי דיפלומטי מדיי כדי לחשוף – את שמו של אחד מהם. לעומת זאת, הוא זוכר אנקדוטה משעשעת מביקורו של האיש.

"הוא לא היה מוכן לעזוב", אומר צוקרברג, כשהוא יושב בחדר ישיבות שקירותיו זכוכית, במשרדים הראשיים האדירים של פייסבוק אשר בפארק מנלו, קליפורניה, שנראים כמעט כמו מפעל. "העוזר שלו אמר משהו כזה: 'אדוני ראש הממשלה, אתה חייב לצאת לדרך… אתה מאחר בשעתיים לטיסה שלך'".
זו בדיוק התגובה שצוקרברג – מייסד ומנכ"ל פייסבוק, בן 32, לבוש ג'ינס וטי-שירט – רוצה לעורר בקרב מיליוני בני אדם שהוא מקווה שירכיבו את קסדת ה-Oculus Rift שלו. אבל טמון בזה הרבה יותר מתחושה של נוכחות בין יריבי פינג-פונג. צוקרברג רוצה שה-Oculus, או גרסה עתידית כלשהי שלה, יחליפו את מקומם של המחשבים הניידים שלנו, הטלפונים החכמים שלנו, הטלוויזיות שלנו, האמנות שעל הקירות שלנו, ובמקרים מסוימים, את המפגש פנים מול פנים עם חברינו. לכן במקום להיות הבעלים של קומץ מכשירים, אתם תדפדפו בין האי-מיילים שלכם ותכניות הטלוויזיה האהובות עליכם על התצוגה הווירטואלית, ותצפו בכל מה שתבחרו. המטרה היא לא לחיות במצב עבודה או משחק מבודד, אלא לתקשר עם אנשים בתדירות גבוהה אף יותר באמצעות טכנולוגיה שעובדת על המוח שלכם לחשוב שהוא נמצא במקום אחר, מבלי שתצטרכו למעשה להיות שם. או שהיא תאפשר לכם לאחוז בקבצים דיגיטליים בשולחן העבודה שלכם כאילו הם פיזיים ולדפדף בהם, בעזרת מציאות רבודה. משהצליח לאסוף יחד 1.71 מיליארד אנשים ברשת חברתית שהחלה לפני 12 שנים בלבד בחדר שלו באוניברסיטה – רשת שמהווה כיום את הקהל הגלובלי הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית – צוקרברג רוצה שכולנו נתחיל להתחבר במציאויות החדשות שלו.

כפי שהוא רואה את זה, בתוך עשור בלבד "VR תהיה פלטפורמת מיחשוב מרכזית". ובדיוק כפי שראינו התפוצצות של אפליקציות עבור הטלפונים החכמים שלנו, מערכת אקולוגית שלמה של פעילויות תיבנה סביבה.

"אתה יכול להביא את החפצים האלה אל תוך כל חלל", הוא אומר. "אני אוכל להגיד, 'או-קיי, אנחנו כאן יחד, בואו נשחק שחמט'. הנה עכשיו יש לוח שחמט, ואנחנו יכולים להיות בכל חלל שנבחר. אנחנו יכולים לשחק שחמט על המאדים".

מבט על תוך היטמעות: צוות התכנון של אוקולוס בוחן חומרה במשרדים הראשיים של פייסבוק

מבט על תוך היטמעות: צוות התכנון של אוקולוס בוחן חומרה במשרדים הראשיים של פייסבוק

יתרום 99 אחוזים ממניותיו בפייסבוק למין האנושי

המשחק הארוך של צוקרברג הוא לא לוח השחמט, או אפילו בנייה של מאדים מדומה – אף על פי שהוא מתכנן לקחת חלק גם בזה. החזון המניע אותו הוא לקשר את כל כוכב הלכת שלנו. זו הסיבה לכך שב-2014 הוא דחף את פייסבוק לרכוש את Oculus במחיר של שני מיליארדי דולרים – כשכל השאר חשבו שהיא רק מסך נוסף לגיימרים, הוא ראה בה אמצעי להתרועע עם אנשים בטכניקולור מטמיע מצדו השני של העולם. מהסיבה הזאת הוא גם פועל לשדר אינטרנט באמצעות משדרים עשה זאת בעצמך, או רחפנים או לייזרים, אל מיליארדי בני אדם ברחבי העולם שאין להם עדיין גישה לרשת. ובמסגרת המשימה הרחבה יותר הזאת של קישור אנשים וטכנולוגיות, הוא התחייב להעביר כמעט את מלוא הונו (99 אחוז ממניותיו בפייסבוק, שמוערכות בשווי של כ-45 מיליארד דולר) ליזמת ׳צ'אן צוקרברג׳ שלו, הקרויה על שמו ושם רעייתו פריסילה צ'אן. המטרות המוגדרות שלה הן "קידום הפוטנציאל האנושי ושוויון". בין השאר הוא מתכנן לעשות זאת על ידי שיפור החינוך וניסיון לרפא את המחלות הקשות ביותר בעולם – באמצעות חיבור בין מדענים ומהנדסים, שעבודתם עשויה לכלול בינה מלאכותית.

אין ספק שאין אדם שעושה יותר ממנו, בכל כך הרבה תחומים, להגשמת החזון הייחודי הזה של קישוריות. "אני בהחלט לא הייתי מזלזל בו", אומר בן הורוביץ, שחברת השקעות הון הסיכון שלו, Andreessen Horowitz, משקיעה בפייסבוק. "הוא נחוש בדעתו, מוכן להיכשל ולנסות שנית, יש לו את המשאבים לכך, והוא גאון. אם הוא לא יכול להוביל את הדרך, אני לא בטוח שיש מישהו שיכול".

זו ממש לא הייתה הדעה הרווחת בעמק הסיליקון לפני שנתיים, כשצוקרברג דחף את פייסבוק לרכוש את Oculus. "כולם אז גירדו את פדחתם ואמרו: 'VR, זה דבר אמיתי? ופייסבוק? למה פייסבוק עושה את זה?'" אומר מארק שרופפר, מנהל הטכנולוגיה הראשי של החברה, בהתייחס לרעיון שפייסבוק נכנסת לעסקי החומרה. בזמנו, לא הייתה ל-Oculus הפונקציה ההכרחית של מעקב אחר מיקום היד והראש, שהייתה גורמת ל-VR להיראות יותר אמתית ומאפשרת למשתמש להיטמע בה. "זה היה מין דבר כזה של הדגמה אחת", אומר שרופפר.

בשנתיים האחרונות התרחשו כמה התפתחויות חשובות: מסכי LED בעלי צפיפות פיקסלים ואיכות גבוהות יותר; מעבדים מהירים יותר; וחיישנים משופרים. ובמהלך אותו הזמן, אחרים הלכו בעקבות צוקרברג. גוגל תמכה ב-Magic Leap, פלטפורמת מציאות רבודה שמקרינה דברים על העולם האמיתי. (היא גם השיקה את ה-Google Cardboard במחיר 15 דולר, אשר מציע חוויית VR בעזרת הטלפון החכם שלכם). מיקרוסופט חשפה את ה-HoloLens שלה (גם מציאות רבודה). ואפל, לפי הדיווחים, מפתחת משקפי VR משלה.

מה שצוקרברג מציע – ופועל כדי ליצור – הוא חישוב רדיקלי מחדש של מערכת היחסים בינינו לבין הטכנולוגיה האישית שלנו, שכרגע הוא לא חושב שהיא אישית במיוחד. "זה די מטורף בעיניי שאנחנו כאן ב-2016 ומערכת היחסים המוגדרת שיש לנו עם מחשבים וטלפונים היא אפליקציות, לא בני אדם", הוא אומר. "זה מרגיש מאוד לא טבעי וטכני בעיניי". המטרה שלו היא לסייע לבנות את פלטפורמת מיחשוב הדור הבא, שבה, הוא אומר, "אנשים הם האלמנט היסודי".

הימור של 46 מיליארד דולר - מארק צוקרברג ופריסילה צ׳אן מהמרים על כך שתכנה יכולה לפתור את הבעיות של העולם

הימור של 46 מיליארד דולר – מארק צוקרברג ופריסילה צ׳אן מהמרים על כך שתכנה יכולה לפתור את הבעיות של העולם

המטרה שלו היא להגיע לשילוב המשכי של חיינו הדיגיטליים והאנלוגיים: מציאות רבודה, המוכרת גם כמציאות מעורבת. לא אזור וירטואלי לחלוטין כמו במציאות מדומה, אלא מציאות המבוססת על העולם האמיתי, שבה אתה יכול לזמן את הדברים שנחוצים לך, כשאתה זקוק להם. "אם אתה סוקר את החדר", הוא אומר, ומצביע על חדר הישיבות הריק כמעט, "כמה מהדברים כאן צריכים להיות פיזיים?" מתברר שלא הרבה. לא המחשבים הניידים שעל השולחנות, לא מסכי הטלוויזיה שעל הקירות. "במקום לרכוש את הדברים האלה במאות דולרים", הוא אומר, "נוכל לרכוש אותם במחיר של דולר בחנות האפליקציות, ולהשתמש בהם מתי שנרצה".

בנוסף לאפליקציות החברתיות שהוא מצפה למצוא בעולם הווירטואלי (השתתפות בהרצאה בצדו השני של העולם, לדוגמה, או עמידה בתוך שידור חי של 360 מעלות, של הפגנת רחוב בעיר בירה של מדינה זרה, שיועבר בסטרימינג), צוקרברג חוזה שהטכנולוגיה הזאת תשתלט על הרגעים שבהם אנחנו לבד. במקום לצפות שמונה שעות ברצף ב-Netflix, כשהמוח שלנו מחוק, צוקרברג רואה את חלקנו בוחרים את חוויות המוח הפעיל האינטראקטיביות של מציאות רבודה ומדומה. "אני חושב שהרבה פעמים אנשים מנסחים את השאלה כך: 'האם זה מוזר שאנשים יבלו זמן בתוך משהו כמו מציאות מדומה כשבמקום זאת הם יכולים להיות באינטראקציה עם אנשים אחרים?'" אומר צוקרברג, ומציין שיש לו צוותים שמבצעים מחקרים על ההשפעות המנטליות של חשיפה למציאות מדומה. "אני חושב שהשאלה מפספסת את הנקודה בכמה רמות, שהעיקרית מביניהן היא שמה שבעצם מוחלף זה תצורות טכנולוגיה אחרות כמו טלוויזיה, שם אני חושב שאנחנו הכי פסיביים. …אתה רוצה לחוות חוויה מותאמת אישית, שבה אתה מבצע החלטות. אתה רוצה להיות באינטראקציה עם אנשים אחרים. ומציאות מדומה היא הרחבה טבעית של זה". לכן בעתיד הרבוד של צוקרברג, כולנו הופכים לחברותיים יותר, לא פחות.

על פני השטח, קל לטעון שהמאמצים של צוקרברג לקשר בין בני האדם נובעים מאינטרס אישי. הרי בסופו של דבר, פייסבוק היא חברה ציבורית שעושה כסף ממכירת פרסומות נגד המשתמש שלה. ותכנית הגישה לאינטרנט שלו, שנקראת Free Basics, אשר הופכת חלקים מוגבלים של האינטרנט לזמינים בחינם, הואשמה בהטיה לפייסבוק. כשהודו דחתה אותה בחודש פברואר, הביקורת התמקדה בפייסבוק הפועלת כשומר סף ומחליטה למה תהיה גישה ולמה לא.

אינטרס מובהק של פייסבוק לחבר את מדינות העולם השלישי לרשת

אך צוקרברג טוען שהאינטרנט יכול להוציא אנשים מעוני ולקדם חינוך, מה שמסביר מדוע הוא הפך קישוריות לאבן הפינה של החברה שלו, שמוערכת ב-350 מיליארד דולר. כפי שמציג זאת הורוביץ: "למארק יש משימה גדולה בהרבה מלדאוג לעצמו, והוא לא יפסיק עד שהוא לא ישיג אותה". בתוך פייסבוק, מושקעים סכומי כסף גדולים במשימות מורכבות כמו תרגום שפה אוטומטי. בצורה הזאת, בסופו של דבר האנושות כולה תוכל לתקשר עם פחות מכשולי הבנה.

בעוד הודו הייתה מכה משמעותית – "יש מיליארד אנשים בהודו שאינם מחוברים לאינטרנט, אז זה הפסד גדול", אומר צוקרברג – שהעבר שלו מוכיח שמתנגדיו טעו. כיום, פייסבוק השיקה את Free Basics ב-42 מדינות, והעלתה לרשת 25 מיליון בני אדם בפעם הראשונה.

צוקרברג מחלק את העולם הבלתי מחובר לשלוש קטגוריות: מיליארד שאינם יכולים להרשות לעצמם חיבור לאינטרנט, מיליארד שאין להם גישה מפני שהם מחוץ לטווח הקליטה של ה-Wi-Fi, ושני מיליארדים שמלכתחילה אינם יודעים למה להם לרכוש חבילת גלישה.

בשביל מיליארד בני האדם שרוצים לרכוש אותה אבל ידם אינה משגת, פייסבוק מתכננת תכניות לתשתיות זולות יותר, ולהפחתת העלויות עבור חברות התקשורת. בחודש יולי הציגה פייסבוק מוצר חומרה נוסף לשיפור קישוריות באזורים כפריים; OpenCellular, משדר בגודל קופסת נעליים שמתחבר לתשתית קיימת, יכול לשדר שירותי סלולר 2G ו-LTE נוסף על Wi-Fi, ויכול לתמוך בעד 1,500 משתמשים בטווח של 9.5 ק"מ. פייסבוק מפרסמת את השרטוטים בחינם, ומעודדת חברות טלקום או יזמים לבנות תשתית אלחוטית על פלטפורמת ה-OpenCellular.

עבור אנשים שחיים באזורים נידחים, פייסבוק מתכננת לשדר אינטרנט מהשמים. למזל"ט שלה, שנקרא Aquila, יש מוטת כנפיים של בואינג 737 – 34.5 מ' – משקלו 400 ק"ג בלבד, והוא צורך חשמל כמו מיקרוגל גדול. הוא למעשה כנף אחת גדולה, עמוסה לייזרים משדרי אינטרנט. המזל"טים האלה עשויים בסופו של דבר להישאר באוויר למשך שלושה חודשים בכל פעם, תוך שימוש באנרגיה סולארית ואנרגיה של כוח המשיכה. בטיסת המבחן שלו, המזל"ט נשאר באוויר למשך 96 דקות – פי שלושה מהמתוכנן – לפני שהונחת בשל כשל מבני. הלייזרים של ה-Aquila ישלחו אותות למגדלים ולצלחות לוויין ברדיוס של 50 ק"מ, ויספקו רוחב פס שיוכל לשרת אלפי משתמשים.

שני המיליארדים הנותרים, אלה שאינם בטוחים שהם מבינים את המטרה של האינטרנט, הם הקשים ביותר. צוקרברג מנסח את זה כך: "מעולם לא השתמשת באינטרנט, ומישהו בא אליך ושואל 'האם אתה רוצה לרכוש חבילת גלישה?' אתה עונה, 'למה?'"

אכן למה, אם מעולם לא שלחת אי-מייל? ההתחייבות היא אדירה, והיזמה מלאה סוגיות פוליטיות ותרבותיות לא קלות, כפי שהוכיח המשבר עם הודו. אך המטרה הזאת היא חיונית לאמונה של צוקרברג שהאינטרנט הופך את העולם למקום טוב יותר. "אם אנחנו מנסים לתת לכל אדם את הכוח לשתף ולהתחבר לכולם", הוא אומר, "אז קשה לעשות את זה כשיותר ממחצית האנשים לא מחוברים לרשת".

גם אחרים רוצים לראות את הדבר הזה קורה. אילון מאסק ו-SpaceX מנסים להתמודד עם המשימה הזאת באמצעות לוויינים משדרי אינטרנט, כפי שעושה גם המתחרה הגדולה ביותר של פייסבוק, גוגל, עם הבלונים המתנפחים והרחפנים שלה. אז למה שצוקרברג יהיה זה שיצליח? "אני חושב שכל אחד יכול לעשות את זה", הוא אומר בכנות. "אבל אני חושב שפעמים רבות השאלה היא 'למי הכי אכפת לדאוג שזה יקרה?'"

מזל״ט ה-Aquila ביצע את טיסת המבחן הראשונה שלו ב-28 ביוני

מזל״ט ה-Aquila ביצע את טיסת המבחן הראשונה שלו ב-28 ביוני

ב-2015, כשנולדה מקס, בתם של צוקרברג וצ'אן, צוקרברג כתב לה מכתב פתוח שבו הוא הבטיח להקדיש – בתקופת חייהם – 99 אחוז מההון שלהם בין היתר לרפורמה בחינוך ולמלחמה במחלות.

חינוך חשוב לצוקרברג מזה זמן רב. ב-2010 הוא תרם 100 מיליון דולר למערכת בתי הספר של ניו-ארק, ניו-ג'רזי – יזמה שהותירה אותו מתוסכל בשל הביורוקרטיה והפוליטיקה שבהן הוא נתקל. הפעם הוא מתמקד ברפורמת החינוך באמצעות משהו שהוא מבין בו: תכנה.

״נוכל לנהל את כל המחלות עד סוף המאה״

בינואר 2014 סייר צוקרברג בבית ספר בסאניוייל, קליפורניה, שהוא חלק ממערכת בתי הספר הציבוריים Summit, מערכת חינוך עצמאית הזוכה לתקצוב מדינה, שהוקמה על ידי מהנדסת תכנה. חדרי הלימוד היו מאורגנים כמו חברת סטארט-אפ, בלי קירות ביניהם, ועל כל שולחן משותף היו מחשבים. אבל הדבר שהכי מצא חן בעיני צוקרברג היה שהם עשו ניסויים בחינוך מותאם אישית. כל תלמיד למד בקצב שלו. קבוצות עבדו יחד על בעיות מורכבות יותר. צוקרברג ביקש ממייסדת התכנית לפגוש את צוות ההנדסה של בית הספר שבנה את פלטפורמת החינוך המותאם אישית הראשנית. "תגובתה הייתה, 'כן, בטח שאני אציג אותו בפניך'", אמר צוקרברג.

צוקרברג, שהופתע מכך ש"הצוות" הוא אדם יחיד, הציע לה עסקה. הוא יספק לה מהנדסים נוספים (מאנשיו שלו, שעד סוף השנה מספרם יגיע ל-30) כל עוד התכנה תישאר חינמית לשימוש בתי ספר אחרים, וכך תחבר בין המחנכים והמידע יופץ. היא קיבלה את ההצעה. בשנת הלימודים הנוכחית, כ-120 בתי ספר ישתמשו בתכנת החינוך המותאם אישית. בעשר השנים הקרובות, פחות או יותר, צוקרברג מקווה לצרף חצי מהמדינה לתכנית.

עבור צוקרברג, חינוך הוא רק בעייה הנדסית נוספת. כך גם בנוגע למחקר רפואי. כך בנוגע לכל דבר. זהו לבה של יזמת צוקרברג צ'אן בעודה מתפתחת: הרעיון שמהנדסים יכולים להגדיל את קנה המידה של ההתפתחות בכל תחום. לחוקר שבוחן חתכי רוחב של המוח כדי להבין נתיבים עצביים, או כדי להתבונן בהתחלקותם של תאים סרטניים, עלולות להידרש שנים, אפילו חיים שלמים, של סריקה פיזית ומחקר. אבל שימוש במציאות מדומה (והיכולת למיין מידע במהירות גבוהה בהרבה מבני אדם) בתהליך הזה יוכל להפחית עשרות מונים את משכי הזמן האלה. "אם מאחורי המדענים יעמוד ארגון הנדסה ברמה עולמית", אומר צוקרברג, "אני אופטימי למדיי שנוכל לעזור לבנות כמה כלים שיכולים לאפשר הרבה הבנה חדשה".
כבעל חזון, הוא מוכן להרחיק לכת ולומר שהמדע יוכל בבוא היום, באמצעות מציאות מדומה ולמידה חישובית, לנהל או לרפא את המחלות העיקריות שהורגות בני אדם, כמו סרטן. "אני ממש רוצה לשכנע את העולם שזה אפשרי", אומר צוקרברג, "כדי להגיע לנקודה שבה נוכל לנהל את כל המחלות עד סוף המאה. אני מאמין שנוכל לעשות את זה". ועד כה אף אחד לא טעה כשהימר עליו.


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בגיקטיים? Popular Science ישראל וגיקטיים יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו 100 הגולשים הראשונים להנות מגיליון חינם של Popular Science מתנה, ללא כל התחייבות.  לפרטים נוספים

מדע פופולארי

הגב

2 תגובות על "מארק צוקרברג כפי שלא הכרתם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אייל
Guest

גאון של אמא

kkkkk
Guest

הגיע הזמן שיתחילו כבר להטיל מגבלות על פייסבוק
מונופול בדיוק כמו גוגל, רק בתחום שלה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: