היזם שעבר 3 אקזיטים והתקף חרדה כבר יודע מה באמת חשוב בחיים

במהלך 30 שנות הניסיון של מרסיו למפרט בתעשיית ההייטק הוא הספיק לראות הכל אבל שום דבר לא הכין אותו לאתגרים האמיתיים של החיים. עכשיו הוא מספר לנו איך התמודד עם סיטואציות קשות ותבניות מנטליות, ואיך הצליח בסופו של דבר ליצור איזון בין החיים האישיים והמקצועיים. פרק מרגש במיוחד של ”עוד פודקאסט לסטארטאפים”

מאת: טל סלמן, צוות ‘עוד פודקאסט לסטארטאפים’

“אני מאמין בגישה לצמיחה. לא כולם מונעים מצמיחה, זה יכול להישמע שיפוטי אבל בסוף האנשים האיכותיים בעולם מונעים מצמיחה. זה גם מה שהניע אותי והביא אותי להרבה הישגים. זה גורם לך להיות חדור מטרה אבל מצד שני גם להזניח דברים אחרים, בלי להתכוון. אתה מזניח את הדרך, אתה לפעמים מזניח את עצמך ולא מספיק קשוב למה שקורה בפנים, ואפילו לפעמים מזניח את אהובייך כי להם הכי קל לסלוח לך”.

הסיפור של מרסיו למפרט מאוד ייחודי בנוף תעשיית ההייטק הישראלית. הוא נולד בברזיל בשנת 1961, ועלה לארץ בגיל 17 כנער ציוני נלהב. את שירותו הצבאי עשה כחובל בחיל הים. לאחר שירותו הצבאי החל בקריירה בעולם ההייטק שבמהלכה צבר ניסיון רב בתפקידי הנהלה בכירים בחברות בישראל ובארה”ב. בתפקידו האחרון בחברת פינג׳אן סופטוור סקיוריטי (Finjan Software Security), מרסיו היה גורם מרכזי בהובלת רכישתה על ידי חברת M86 Security, ובהמשך ע״י חברת Trustwave בשנת 2012. כיום הוא משמש כמנטור, חבר דירקטוריון ומשקיע בסטארטאפים. במסגרת עבודה זו היה שותף בליווי 3 סטארטאפים לאקזיט – חברת סולביט שנמכרה למיימקסט (Mimecast); חברת פריאמפט סקיוריטי שנמכרה לקראודסטרייק (CrowdStrike); וחברת פולירייז שנמכרה לוארוניס (Varonis).

המשבר של 2008 טרף את הקלפים

“בשנים 2008-2009 כשהייתי כבר כמה שנים בחברת פינג’אן, היינו בדרך לאקזיט גדול ולהנפקה אבל המשבר הגדול בשווקים הפיננסיים טרף את הקלפים. נוצר משבר פנימי בחברה ברמת הדירקטוריון שפגע בי נורא, והחלטתי לזרוק הכל ולעזוב”, מספר למפרט על הרגע שבעקבותיו התחיל לנסות לאזן בין החיים האישיים והמקצועיים שלו בפרק מרגש של ‘עוד פודקאסט לסטארטאפים‘ בו אירח גיא קצוביץ’ את מרסיו למפרט. “לא הבנתי איך הגעתי למצב שבו אני רוצה לעזוב את החברה שאליה הקדשתי שנים רבות מחיי וכל הזמן הייתה בראש סדר העדיפויות שלי. זה גרם לי לעצור, לנשום, ולחפור עמוק בעצמי”.

“זה המשיך ב-2012, לאחר המכירה השנייה של החברה, כאשר החלטתי שאני פורש מהעבודה וממציא את עצמי מחדש. איתגרתי את עצמי לעצב את עצמי מחדש ולפתח זהות שלא תהיה פונקציה של תפקיד מנכ״ל או סמנכ״ל, כזה או אחר. אמרתי שאם אני ממציא את עצמי מחדש אני אאתגר את עצמי ואפתח לעצמי זהות שלא קשורה למקום העבודה. אני מודה שלשמחתי, המצב הפיננסי גם איפשר לי לשקול להפסיק לעבוד. במקביל, לצערי רצה הגורל ונחשפתי למחלה קשה של בת זוגתי שבמהלכה למדתי המון דברים בהיבט ההתמודדות עם אתגרי החיים”.

מחלת הסרטן שמגיעה פתאום באמצע החיים

“הייתה לי בת זוג מדהימה, היינו ביחד למעלה מ-30 שנה. מחלת הסרטן פגשה אותה באמצע החיים אבל היא לרגע לא ויתרה והמשיכה לעבוד ולנסות לחיות כרגיל. אני מצידי לקחתי את המחלה כמשימה וכעוד פרויקט חיים. ניסיתי להתמקצע וללמוד כל מה שאני יכול, ומעבר ללמידה ניסיתי להיות גם בן זוג תומך. ניהלתי את הפרויקט הזה במטרה אחת – לנצח. בשנה הראשונה היה נראה שדברים מתחילים להשתפר אבל לאחר מכן המחלה הכתה שוב, הבנו שהטיפולים הקונבנציונליים לא צולחים וניסינו לתקוף את זה גם בדרכים אחרות שלבסוף גם לא צלחו. לצערי, לאחר כשנתיים, בגיל 50, עפרה אשתי נפטרה”.

“עברתי תהליך ארוך ורגשי, גם לפני המחלה, תוך כדי ומאז מותה, כך שהיום אני מוצא את עצמי במקום אחר לגמרי והרבה יותר שלם. אני מוקף באנשים טובים ועם תודעה חדשה של עצמי ושל מה שמניע אותי. התודעה החדשה וההסתכלות החדשה על החיים לימדו אותי שניתן להגיע לא רק לאושר רב יותר אלא גם לתוצאות הרבה יותר טובות גם בפן המקצועי וגם בפן האישי עם פחות אנרגיה ויותר צניעות”.

– מה הם האלמנטים שעזרו ועוזרים לך להתפתח?

איזון – “במקרה שלי, בחלק הראשון של החיים הייתי חדור מטרה בצורה טוטאלית. זה היה הכרחי כי זה מה שהניע אותי לצמוח ולהתקדם. אבל גם צריך לדעת לעצור ולהסתכל על הדרך. כאשר ‘רואים’ רק את המטרה מול העיניים מפספסים בדרך פניות שאולי היו משנות את הכל. החכמה היא לפתח מנגנון שעוזר להבין מתי צריך להיות חדורי מטרה ומתי צריך לעצור לרגע, להתבונן בפניה ולהבין אם שווה לקחת אותה או להמשיך הלאה. האיזון הזה בין נחישות ומיקוד במטרה לבין הקשבה עצמית וחיצונית תוך כדי, הוא קריטי לא רק להצלחה בקריירה אלא גם בחיים בכלל”. מודעות והקשבה עצמית – “החופש האמיתי שלנו הוא היכולת לבחור במה לעסוק. ובכדי לבחור, אתם צריכים להבין מה מניע אתכם, במודע ובתת מודע, איפה אתם נמצאים כרגע ביחס למטרות שלכם, ומה אתם מרגישים. העלאת המודעות והכרה עצמית (שזה תהליך אינסופי) מוסיף דרגת חופש מדהימה לחיים”. אומץ – “האומץ לקבל החלטות קשות וגם לתקשר דברים קשים הוא אחד הדברים החשובים. יש רגעים שבהם חייבים לשים את הדברים על השולחן מבלי להחסיר פרטים מחוסר נעימות או מבוכה. זה נכון כלפי עצמנו וגם כלפי הקרובים אלינו (כמובן כולל השותפים שלנו והעובדים שלנו). בנוסף, דבר שמחזק ועוזר לצמיחה הוא האומץ לחשוף את החולשות שלנו, כאשר חושפים את החולשות ומכירים בהן ניתן להבין איך לחזק אותן. לקחו לי המון שנים להבין, שבאופן פרדוקסלי, דווקא ההכרה והביטוי לחולשות שלנו מחזק אותנו”. צניעות וסקרנות – “עם השנים הגעתי להבנה שאני לא יכול להבין הכל ואני לא יודע הכל, אז החלטתי שאני מנסה להיות יותר קשוב לעצמי ולאחרים, ומגלה יותר סקרנות לכל מה שקורה סביבי. שמתי לב שככל שאני יותר צנוע וסקרן, אני מאפשר לעצמי לצמוח וללמוד יותר”.

– אתה מלווה יזמים שעשו אקזיטים ומקימים סטארטאפים, מה אתה יכול לייעץ להם מחוויות היזמות שלך?

“כאשר מקימים מיזם, בין אם זה סטארטאפ או בין אם זה מיזם אחר, אתם כמובן צריכים להיות מלאי תשוקה, נחישות, ועם אנשים טובים לצידכם. אך האתגר המשותף לכל היזמים בלי יוצאי דופן, הוא הדיכוטומיה בין אי-הוודאות לבין השליטה שצריכים להראות כלפי חוץ. לכן, יזמים מוכרחים להיות מודעים לשני העולמות ולדעת להתנהל בתוכם. בנוסף, אני ממליץ ליזמים להקיף את עצמם באנשים שניתן להרגיש איתם בנוח ולפתוח בפניהם את הלב. לא בהכרח אנשים שהם בפוזיציה של שותף או משקיע, וגם לא תמיד בן או בת הזוג יכולים לעזור כי הם לא תמיד מבינים את הדילמות. אני מתכוון לאנשים שיבינו אתכם ויאפשרו לכם להיות חלשים, להתלבט, וליפול אם צריך”.

למפרט משתדל לתת מעצמו בחזרה לחברה ומעבר לעיסוקים המקצועיים שלו הוא פעיל חברתי ומתנדב במספר מסגרות: היה מנכ״ל קרן דואליס לעסקים חברתיים (בשנים 2013-2016), מנטור בקרן הישג (ליווי ומלגות לחיילים בודדים), מנטור בפעמונים, מנטור בתוכנית מושל (מלגות למעוטי יכולת מהפריפריה) וחבר ועד מנהל בקרן שמש מקבוצת עוגן. כיום הוא מעורב בהקמת עמותת גיטא (GITA) להעצמת קהילה, עשייה והשקעות אימפקט בשילוב טכנולוגיה. בנוסף למפרט גם מרצה על יזמות (כולל סיקור יזמות חברתית ויזמות אימפקט). הרצאות שהוא משלב מניסיונו המקצועי והאישי. “אני רואה את זה בתור שליחות, אם אני אספר את המסע שלי ואוכל לסייע לאנשים אחרים זה יגרום לי לתחושת סיפוק אדירה”.

“היום למזלי, אני זוכה לעשות אך ורק דברים שאני שלם איתם. נכון שמבחינה כלכלית אני יכול להרשות לעצמי, אבל כל אחד ואחת יכולים להפעיל את המסננת המתאימה להם על בחירות שהם עושים בחיים. אני כיום בוחר את הפעילויות שבהן אני מעורב ע״פ 4 פרמטרים: מקומות שיש בהם אנשים טובים עם אנרגיות טובות; מקומות שיש לי מה לתרום בהם; מקומות שיש לי מה ללמוד בהם; ולבסוף, אני חייב להאמין במקום ובאנשים שאיתם אני עובד.

הציטוטים הללו הם קטעים בלבד מתוך הפרק המלא שלנו עם מרסיו למפרט, בסדרה מיוחדת בעוד פודקאסט לסטארטאפים אשר עוסקת ב”צד האפל” ובנושאים הלא מדוברים – האתגרים והקשיים הרגשיים והמנטליים בהקמת וניהול סטארטאפ בתקופה הנוכחית. האזינו לפרק המלא כאן.

 

 

עוד פודקאסט לסטארטאפים

"עוד פודקאסט" הוא הפודקאסט המוביל בישראל לסטארטאפיסטים ולמתעניינים ביזמות. אנו מארחים דמויות מובילות בתעשייה – יזמים סדרתיים, משקיעי הון-סיכון ואנשי מקצוע מובילים - בכדי לאפשר לכל מי שמקים סטארטאפ או חושב להקים אחד, לשמוע את סיפורם וללמוד מהם. הפודקאסט נעשה בשיתוף פעולה עם גיקטיים. הפודקאסט הינו בתמיכת מערכת גיקטיים ו-Google for Startups. את "עוד פודקאסט" מנחים תומי בר-אב, מייסד תחום Supertools (עוזרים לאנשים וחברות להפוך לעל-אנושיים של סביבת העבודה המודרנית), וגיא קצוביץ', מייסד-שותף ב-Fusion LA (תוכנית האצה לסטארטאפים ישראלים בלוס אנג'לס).

הגב

2 תגובות על "היזם שעבר 3 אקזיטים והתקף חרדה כבר יודע מה באמת חשוב בחיים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שלא יודע
Guest

איש מדהים, מהיכרות אישית. כן ירבו כמותו.

עומרי
Guest

יש אנשים שמרגישים שהנוכחות שלהם בחיים שלך חיובית ורצויה, ויש מתי מעט שגורמים לך לראות את כל העולם במשקפיים אופטימיות יותר ושנותנים לך תקווה למה שניתן להגיע. מרסיו משתייך לאותם יחידי סגולה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: