תפאורה מרהיבה אבל לא חף מבעיות: Mad Max ל-PS4 [סקירת גיימינג]

מקס הזועם הוא משחק עולם פתוח שמבוסס על הסרט ושואב ממנו לא מעט השראה. חווית המשחק מדהימה וכך גם התפאורה, אבל הוא לא חף מבעיות. יצאנו למדבר

mad max

כבר התרגלנו בשנים האחרונות לראות משחקים גדולים מושקים במקביל לסרט עליו הם מבוססים. ואם לא בדיוק באותו הזמן אז בעיתוי ממש סמוך. “מקס הזועם” הוא משחק כזה וכדי לקצר את ההשוואה לסרט צריך להגיד – המשחק שואב את ההשראה הגרפית של העולם הפתוח, הרכבים, כלי הנשק והאויבים שמסביב, מהסרט – את כל התפאורה בה תשחקו, וזאת עובדה נפלאה. אבל מפה, העלילה, המשימות ומטרת המשחק הם כבר סיפור עצמאי בפני עצמו. ושוב, גם זה נהדר. אף אחד לא רוצה לשחק במשחק שנותן לך תחושה שאתה כבר מכיר אותו מאיפשהו. אלמנט ההפתעה הוא קריטי להצלחת הכותר.

מקס הזועם, המשחק, לא חף מבעיות. בסקירה הקרובה אגיע גם אליהם. אבל בסופו של דבר מדובר במשחק עולם פתוח, שאם תתנו לא את ההזדמנות הראשונית, הוא יחזיר לכם שעות של הנאה ברוטלית, יפה ומספקת. בואו נתחיל.

סוחף לעולם פוסט אפוקליפטי

כבר לאחר כמה דקות משחק, יהיה לכם קשה להתעלם מהמשחקים הרבים שמקס הזועם מזכיר, ובראשם shadow of mordor. הדרך שבה בנוי העולם, בן הלוויה של הגיבור, התפריטים, ההשראה מהסרט עליו הוא מבוסס (כאן מדובר על סרטיו של ג׳ורג׳ מילר), הדמויות השונות שמלוות אותך, מאוד מזכירות את הכותר הכי מפתיע של השנה שעברה. אבל גם כיבוש המבצרים השונים (far cry למשל), מבנה העולם הפתוח, ופתיחת אזורי מעבר מהיר (אססינס קריד) בהחלט נותנים תחושה מוכרת מעוד משחקים. אבל התחושה הזו, אני חייב להודות, חולפת די מהר. המשחק, שמתחיל עם תחושה מהוססת מעט, מצליח לסחוף אותך לעולם מדברי, פוסט-אפוקליפטי חסר חוקים ומרגש. החול והשממה מעולם לא נראו כל כך טוב ומעולם לא טמנו בחובם כל כך הרבה הפתעות.

העלילה, שמתחילה ממש טוב, דועכת ככל שתתקדמו במשחק. היא פשוט הופכת ללא מעניינת. חבל. אבל הסירו דאגה, זאת לא נקודה שפוגעת בחוויה הכללית. בגדול הסיפור מוכר, במיוחד למי שגדל על סרטי מקס הזועם של מל גיבסון. מקס, הגיבור רדוף השדים שלנו, מחפש את השקט והשלווה, בעולם הרוס, בו הוא איבד הכל. את משפחתו, את הרצון לחיות, ומתבקש מכל זה, גם את שפיותו. בדרכו בשממה הזו, שפעם הייתה עולם שוקק חיים, הוא נתקל בפורעי חוק ברוטליים ומשוגעים, להם הוא מוכיח די מהר, כי הוא המשוגע הגדול באמת. והוא עושה זאת בעזרת, איך לא, המגנום אופוס! הרכב הזה הוא אולי הכוכב האמיתי של המשחק, או לפחות מתחלק בכבוד הזה עם מקס.

אז במהלך המשחק, כדי לצבור יכולות ולפתוח משימות, אתם תצטרכו לשדרג את המגנום ואת מקס. המשחק כולו סובב סביב המטרה הזו, שבסופו של דבר תעצים את חווית המשחק ותיתן תחושה עוצמתית לגיבור שלנו. והנה הבעיה הראשונה של המשחק. התרגלנו כבר ממשחקים בשנה האחרונה לקבל גיבור שמרגיש לנו מהרגע הראשון חזק. סופר-הירו כבר בהתחלה. כך היה בבאטמן, בצל של מורדור ובשלל משחקים אחרים. כאן המצב שונה. כמו שקשה באמת לחיות ולהסתדר במדבר, כך המשחק מגביל את היכולות שלכם. דלק ומים הם מצרכים שאתם לא יכולים להסתדר בלעדיהם, והם מעטים.

מים ואוכל מחזירים למקס כוח שאיבד בקרבות (בר החיים) ויהיה עליכם למצוא מקורות מים כדי למלא את המימייה (?) הקטנה שאתכם. בהמשך תוכלו להגדיל את התכולה שלה והמצב ירגיש קצת יותר הגיוני. אני מבין את כוונת המפתחים לייצר משחק ראליסטי שיתפוס את התחושה של מקס הזועם שנזרק נטוש אל עולם שומם. אבל ברגע שזה בא על חשבון ההנאה מהמשחק זה קצת מאבד מהלגיטימיות. לעיתים, מקס שלנו מרגיש כמו גיבור של משחקים לפני 5 שנים. הוא רץ, אבל לא כל כך מהר, הוא בקושי קופץ והוא בטח לא יכול לטפס על כל פיסה וחלק מהעולם הפתוח היפה שמולנו. דווקא כאן חסר לנו הדמיון לצל של מורדור. תכף נראה איך המשחק מפצה על הבעיה הזו. אז מעבר לשתיית מים, מקס גם ממלא את בר החיים שלו על ידי אכילת תולעים או אוכל של כלבים. נו בכל זאת, זאת לא אגדת ילדים, זה מה שמתאים למקס הזועם. ברגע שתצליחו לשפר קצת את היכולות שלכם תראו שהמוגבלות הזו די נעלמת, או לפחות הופכת פחות מציקה, ושאתם מצליחים סוף סוף באמת ליהנות מהמשחק. ויש הרבה ממה.

mad max

Chumbucket

הוא החבר הנאמן שלכם המלווה אתכם לכל מקום. המכונאי שנמצא על המכונית דואג לתקן את המגנום אופוס בכל הזדמנות שתתנו לו. רק תעצרו את האוטו והוא כבר אוטומטית יקפוץ ויתחיל לתקן. הוא גם יזהיר אתכם מסופת חול אדירה שמתקרבת, משיירה שצריך לפוצץ ומעוד מיני התרחשויות שעשויות לעניין אתכם. לא משנה כמה פעמים תעשו את זה, תמיד כיף ללחוץ על הדוושה, בעוד הוא עדיין מתקן, ולראות אותו זוחל ומזנק אחורה במקצועיות. אז צ׳מבאקט הוא החבר הכי טוב שלכם ובעזרתו הרכב שלכם יחזור להיות המכונה המפלצתית שתשלוט במדבריות. בגדול אתם צריכים להרוס כל מה שקשור לאל המלחמה הגדול סקיביוס סקרוטוס. (Scabius Scrotus).

מגדלי אש המכונים ״דחלילים״ (לא ממש ברור איך הם עוזרים לו לשלוט על האזור אבל נו בסדר), כיבוש בסיסים, פיצוץ מאגרי דלק, חיסול שיירות ממוגנות ועוד, הכל כדי להתחיל למזער את השליטה שלו בשממה המסוכנת.

חווית נהיגה מושלמת

וכאן צריך להתייחס לאחת הנקודות הכי חזקות של המשחק – חווית הנהיגה. המרדפים השונים, הנהיגה עצמה במדבר ובחול, פשוט מעולים. השליטה על הרכב טובה, יש תחושת גרביטציה מצוינת. המאבק מול השיירות והרכבים השונים מייצרים רגעי משחק אדירים ומהנים. לרכב שלכם מתווספות כל הזמן יכולות ושיפורים, ואתם תוכלו למשל לירות בנהגים השונים שרודפים אחריכם (או שאתם אחריהם), לפוצץ את חבית הדלק שלהם, או לשגר כידון קשור בחבל ״הרפון״, אתו תוכלו למשוך ולהעיף את הנהג השני, לעקור לו דלת או גלגל. לשיקולכם.

בעזרת ״ההרפון״ תוכלו גם לתלוש מגדלי דחליל או מגדל צלפים, לעקור שערים, או לפוצץ מאגרי דלק שיורקים אש אדירה בשלל נקודות בעולם שלכם. ההתקלות עם שיירות הרכבים פשוט מהנות. רכבים שונים ממגונים, יש כאלה שיורקים אש אחורה ומבעירים אתכם וכאלה שמפזרים אחריהם פצצות מהן תהיו חייבים להתחמק. והאינטליגנציה המלאכותית שלהם בהחלט מספקת.

mad max

במהלך המרדפים השונים תבחרו כיצד אתם מפרקים את השיירה ומשתלטים על המוביל שלה. ביריות, הרפון או התנגחויות עוצמתיות. שוב, תלוי בכם. והכל דרך המדבר השומם הכי יפה שנוצר עד היום במשחק וידאו.

כיאה לרכב דורסני תוכלו להשתמש בכל פעם לזמן קצוב, במכות גז ״נייטרו״ שיעניקו לכם עוד ממד של כוח ועוצמה. כיאה לעולם ללא חוקים, האינסטינקט הראשוני הוא לנסוע לכל עבר ללא התחשבות במפה. מהר מאוד תבינו שהדרך הכי מהירה היא להישאר על השבילים. אחרת הדרך הופכת אטית ומסורבלת. אין ספק שהנהיגה כאן היא מהטובות שנעשו עבור משחק עולם פתוח שאינו משחק מירוצים. וכפי שאמרנו, כדי לנסוע צריך דלק, אז לא פלא שהמקום ׳הקדוש׳ של המשחק נקרה גאסטאון (עיר הדלק).

mad max

והמשחק לא עוצר כאן. אתם תמצאו הנאה רבה גם מחוץ לרכב, בשיטוט ברגל. כדי להתקדם במשחק ולרכוש שדרוגים, אתם תאלצו להיתקל פנים מול פנים עם עשרות/מאות פורעי חוק. הכינו את האגרופים שלכם. מכניקת הקרב כאן די פשוטה אבל עושה את העבודה. תוכלו לייצר סדרת ׳מכות רצף׳ ו,חיסולי זעם׳ fury mode עבור סיומת מרשימה ואקסטרה ניקוד, לחסום התקפה, ולהתחיל התקפת נגד כדי להתמודד עם מספר רב של פורעים בו זמנית.

אינספור כלים שיעצימו את החוויה

בנוסף, תוכלו להשתמש בכלים שונים שיעצימו את תחושת הקרב. כידונים, גרזנים, כידוני אש, סכינים ועוד שלל אבזרים שתרימו מהרצפה ותכו אתם כל מה שזז. ברגע שתבינו את טקטיקת הקרב אני מאמין שלא תתקשו יותר מדי במפגשים הקרובים שלכם. לא משהו שלא עשיתם כבר במשחקים אחרים. עם זאת, הסאונד, ההילוכים האטיים ותחושת העוצמה של המכה מעניקים חווית קרב מתגמלת ומהנה. כזאת שלא יהיה אכפת לכם לחזור אליה. בכל מקרה אין לכם יותר מדי ברירות. חייב להפשיל שרוולים.

למקס רובה צייד עם ממש מעט כדורים אז תחשבו היטב לפני שאתם יורים (למה כל כך מעט??). שתחזרו לרכב, תוכלו להשתמש ברובה צלפים שנמצא בחלק האחורי, כדי לנטרל אויבים מרחוק. בגדול המשחק נותן לכם ברוב המקרים בחירה כיצד לנטרל איומים שונים בעולם. בין אם לירות בצלף מרחוק, להתקרב ולתלוש אותו עם ׳ההרפון׳ של הרכב, או לקחת חבית דלק בוערת, לרדת מהאוטו ולפוצץ אותו לחתיכות. את טביעת האצבע של החברה מסדרת המשחקים ג׳סט קוז just cause (שתכף יוצאת עם משחק חדש) אפשר להרגיש בכל חלק בו אתם יוצרים כאוס בעולם.

mad max

בכל רגע נתון וכדי להתקדם בכל אספקט של המשחק, תצטרכו לאסוף ׳שאריות׳ מכל מיני נקודות עניין במפה, מרכבים שפוצצתם, מפורעי חוק שחוסלו ומבסיסים שונים. בכל מקום יש ׳סקרפ׳ scrap אז תשימו לב טוב לכל מקום ואל תוותרו על אף שארית כזו. זה בעצם הכסף שלכם בעולם הזה ואתו אתם עושים הכל. בשאריות האלו יש לעתים חלקים לרכב, תחמושת, דלק ואוכל. בקיצור, בכל מקום כזה שיהיה לכם אפשרות, תוודאו שסיימתם ׳לעשוק׳ אותו, כי כל שארית כזו קריטית להתקדמות שלכם. לפעמים זה קצת מציק אבל האמת מדובר באותה שיטת loot שאנו רואים במשחקים השונים. גם כאן, מקס הזועם לא ממש מחדש לנו אלא בונה על טקטיקת משחק מוכרת וידועה.

כדי לנוע מהר יותר מהרכב שלכם (היה אפשר להוסיף כלי תחבורה נוספים כמו רחפת, מסוק או כל כלי שבעזרתו היה ניתן לחוות את העולם הפתוח טוב ומהיר יותר) תוכלו ׳לפתוח׳ אזורי מעבר מהיר. כאן הם בצורת כדור פורח, עליו תשלטו ותפריחו השמימה. שתגיעו מספיק גבוה, האזור כולו יפתח למעבר מהיר כמו גם נקודות עניין חשובות. שוב, אלמנט מוכר מאוד.

מילה על הגרפיקה. כל מי שמכיר את סדרת הסרטים הוותיקה הזו לא יכול שלא ליהנות מכל רגע של משחק כאן. הגרפיקה נאמנה לג׳אנר הסרט, משחקי האור מצוינים והצבעים של היום המשתנה הם פשוט חוויה. זה משחק עולם פתוח שנראה כל כך טוב שפשוט קשה לעזוב אותו. סוגי החול השונים, קרקעיות הנהר היבשות, הספינות הנטושות באמצע השממה, האבנים, החלודה בכל מקום, הדיונות וההרים, משחקי האור והחושך (בחלקים חשוכים רבים תדליקו את הפנס שלכם ותעברו בשלל מקומות אפלים) הכל פשוט ברמת ביצוע מרשימה. למרות באגים קטנים בחלקים מסוימים במפה בהם קצב הרענון חרק, התוצר כאן ממש טוב ובהחלט מעניק חוויה גרפית יוצאת מן הכלל. שימו לב לסופות חול אדירות, המלוות ברעמים וברקים, שיכולות לחסל אתכם בקלות. מצאו מחסה וחכו עד שתעבור.

mad max

הסאונד בסך הכל טוב, במיוחד של הרכבים. הסופות והרעשים שבאים איתן בהחלט מעניקות תחושה של סופה מדברית אדירה . הקריון די בנאלי וקמצן במילים אך נאמן למבטא האוסטרלי של מקס. שוב, לא משהו יוצא דופן. שגרתי אבל מעביר את האווירה. בעמודת הביוגרפיה של הדמויות השונות תוכלו לקבל מונולוג קצר של כל דמות. תוספת נחמדה לחובבי הסאונד.

המשחק מכוון אתכם למשימות הסיפור המרכזיות למרות שלכל מקום אליו תיסעו תתקלו תמיד במשימות צד שיסיטו אתכם מהנתיב. בהתחלה הן ממש נחמדות אבל לאורך זמן הן מרגישות ממש חוזרות על עצמן. משימות הסיפור עם זאת טובות ומהנות. כך או כך אין לכם ממש חופש מושלם בנושא הזה. כדי להתקדם במשחק מחייבים אתכם להמשיך ולבצע משימות מסוימות.

רוצים לראות על מה מדובר? הנה 15 דקות של גיימפליי

לסיכום

מקס הזועם הוא משחק עולם פתוח עם תפאורה מרהיבה, שיחזיר לכם המון, אם תשקיעו קצת בהתחלה. נכון, הגיבור מרגיש קצת מוגבל ואלמנטים רבים כמו המים והדלק יכולים ממש להפריע לחוויית המשחק ולכיף הפרוע שבמשחק וידאו. אם הגענו לזמן שבו יש לנו טענות למשחק כזה, אז מצב משחקי הווידאו כנראה ממש טוב. למרות הכל, המשחק הזה יעניק לכם כל מה שמשחק AAA גדול יודע להציע – מרדפים מרגשים ומפתיעים, עולם פתוח ענק שנראה פשוט נפלא, סצנות קרב מתגמלות וחווית נהיגה מעולה. קל מאוד ללכת לאיבוד בשממה הנפלאה של המדבר. אם הגיבור היה מרגיש קצת יותר חזק, וורסטילי יכול מאוד להיות שהמשחק הזה היה קוטף בחטף את הפתעת השנה. זאת גם הייתה הציפייה של החבר׳ה ב-WB. לחובבי העולם הפתוח והאקשן צפויה הנאה גדולה, למי שמצפה למשחק יותר עמוק, כנראה שמקס הזועם לא בשבילו. כך או כך, תניעו את המגנום אופוס וצאו לחקור את המדבר, הולך להיות לכם פיצוץ!

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

1 תגובה על "תפאורה מרהיבה אבל לא חף מבעיות: Mad Max ל-PS4 [סקירת גיימינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גל
Guest

מציע לעבור על העברית לפני שמפרסמים כתבה. כש במקום ש, קרניות במקום קריון, נקרא במקום נקרה. זה צורם מאד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: