על Macbook Air, מתאם Ethernet ומה שביניהם [מדריך]

חיבור האינטרנט במשרד שלנו הוא לא משהו שניתן להתגאות בו. חיפשתי מתאם Ethernet גנרי וזול למקבוק שלי ואכן מצאתי – אך עברתי דרך חתחתים עד שהצלחתי לגרום לו לעבוד. כעת, אני משתף אתכם כיצד

קרדיט תמונה: איביי

קרדיט תמונה: דף המוצר, איביי

רציתי לשתף אתכם בחוויה מעניינת שקרתה לי לא מזמן. חיבור האינטרנט במשרד שלנו (גם עם בזק וגם עם הוט) מעולם לא היה משהו שניתן היה להתגאות בו – לכך ניתן למנות מספר סיבות. הסיבה הראשונה היא, כמובן העומס הבלתי-יאומן על חיבור ה-Wi-Fi במשרד. תדר ה-2.4GHz במשרד סובל מלפחות עוד 20 רשתות המשדרות על אותו התדר, בערוצים שונים / זהים. לכך ניתן להוסיף את מספר המכשירים המחוברים לאותה הרשת – כ-2-3 מכשירים בממוצע לאדם (מחשב, סמארטפון, טאבלט, שעון חכם וכד') התוצאה? האינטרנט מקרטע בגלישה דרך רשת ה-Wi-Fi.

הפתרון הראשון היה כמובן לנסות ולהפעיל את תדר ה-5GHz במשרד. בעוד אני כותב את השורות הללו, התברכנו במודם Dual Band N600 של בזק המסוגל לשדר על גבי 2 תדרים – 2.4GHz אשר אותו רוב המכשירים יודעים לזהות ואליו להתחבר, אך גם תדר 5GHz אשר מספר המכשירים התומכים בו מופחת, כלומר העומס הכללי על התדר – קטן יותר. גם כאן התבדיתי לאחר שהתברר לי כי הראוטר הנהדר של בזק אינו מסוגל להחזיק חצי יום מבלי שהרשת המשדרת על גבי תדר ה-5GHz יקרוס, מה שמכריח את כל העובדים להתחבר לרשת המשדרת על 2.4GHz ולא להתחלק בעומס, או לחילופין לנתק את כולם מהאינטרנט למשך כמה דקות ולבצע אתחול לראוטר.

מתאם כבל רשת – הזול עולה ביוקר

לנוכח כל הסיבות הללו, התחלתי לחפש פתרונות אלטרנטיביים, יציבים יותר שיוכלו לשמש אותי גם בשעת חירום כאשר הרשת האלחוטית נופלת. הפתרון הראשון שעלה לי לראש הוא כמובן שימוש בחיבור כבל רשת "קלאסי" בכדי לנסות ולקבל חיבור נורמלי ויציב יחסית לאינטרנט במשרד, בעקבות העומס הרב על תדר ה-2.4GHz של רשת ה-Wi-Fi וחוסר האמינות של תדר ה-5GHz. ישר קפצתי לאתר של איידיגיטל, ובחיפושיי אחר מתאם USB ל-Ethernet (או RJ45 בשמו הרשמי) נתקלתי בתג מחיר מפלצתי של 169 שקלים עבור מתאם של חברת Kanex. אמרתי תודה רבה והחלטתי להסתכל בארץ לעולם לא של האלקטרוניקה – איביי. חיש-מהר, לאחר שהבנתי שאין הרבה הבדלים בין מתאם יקר למתאם זול, מצאתי שם מתאם גנרי בעלות של 5 דולר שאמור לספק את הצרכים שלי (או לפחות כך חשבתי).

לאחר מספר ימים (שאת מספרם המדוייק אני כבר לא זוכר, נניח שבועיים) קיבלתי אליי הביתה בדואר את המתאם. חיברתי אותו ליציאת ה-USB ב-Macbook Air שלי, האור דלק. חיברתי את כבל הרשת למודם הביתי שלי – הכל נראה בסדר. הפעלתי את הדפדפן – וכאן נדהמתי לגלות שלא הכל ב-OSX זה Plug & Play. בשלב הזה קרו 2 דברים – הראשון, החל המירוץ למצוא את הדרייברים המתאימים לאותו המתאם. השני, לסיים עם העניין הזה כמה שיותר מהר וללכת לישון.

צילום מסך

צילום מסך

לאחר קריאה קצרה באינטרנט, נתקלתי במספר אנשים שנתקלו בבעיה דומה לשלי. הנורה דלקה, הכל נראה בסדר ואפילו ה-System Report של OSX הראה לי כי מחובר למחשב שלי USB to Ethernet Adapter. עם זאת, כאשר הצצתי בהגדרות הרשת שלי לא ראיתי שום סימן לחיבור Ethernet. אז מה הבעיה? כנראה שאפל לא ממש אוהבים מתאמים גנריים שאנשים קונים ב-5 דולר והחליטו להפסיק את התמיכה בהם. בשלב הזה, הייתי צריך לפעול בקצת יותר יצירתיות בכדי לפתור את הברוך שנכנסתי אליו.

קודם כל, דרייברים. לאחר קריאה באינטרנט גיליתי שאת רוב הדרייברים, כולל זה שנמצא במתאם ה-USB 2.0 to Ethernet אותו אפל מוכרת דרך האתר הרשמי שלה ומוכרת ב-29 דולר (כאמור, פי 6 מהמחיר בו קניתי את המתאם הגנרי שלי), מפתחת חברה טיוואנית חביבה בשם ASIX Electronics Corporation. כמובן, המתאם של אפל עבר, ככל הנראה בקרת איכות גבוהה יותר ועובד באופן אוטומטי עם מחשבי החברה – אך בדיוק למטרה הזו אני כותב את הפוסט. אל מסע החיפושים שלי לקחתי את ה-Product ID וה-Vendor ID של המתאם. כמו כן, הבנתי שהמתאם הספציפי הזה לא יאפשר לי קישוריות במהירות גבוהה – עד 12 מגה-ביט לשנייה בלבד.

חיפוש קצר באינטרנט הביא אותי לבלוג פוסט הזה, שם הצלחתי לחלץ את הדרייברים המתאימים (בתקווה) ל-OSX ולמתאם הגנרי שלי, אשר מחיר הזמן שהשקעתי בו עד עכשיו כבר עבר ממזמן את המחיר שהייתי משלם על מתאם דומה של אפל שעובד Plug & Play. אבל לא וויתרתי. התקנתי את הדרייברים, הפעלתי מחדש את המחשב והופ! – עדיין לא עובד. אז מה הבעיה? הדרייברים ה"רשמיים" של המתאם מותקנים, המחשב מזהה אותו והנורה דולקת – אבל עדיין אין לי אפשרות להתחבר אליו דרך הגדרות הרשת. אז מה עושים?

Kernel Extensions

לאחר מעט קריאה באינטרנט ובמיוחד בבלוג-פוסט כאן, הבנתי שישנה פקודה ב-OSX שכל מטרתה היא להפעיל דרייברים. עצם העובדה שהמחשב זיהה את מתאם ה-RJ45 אבל לא הציג לי את האפשרות המתאימה בהגדרות הרשת, הביאו אותי לתובנה שהדרייבר אמנם קיים, אך אינו פעיל. קראתי ב-Daring Fireball שהדרייברים הללו, המכונים בשפת המק Extensions נמצאים בתיקיית /System/Library/Extensions. שמתי פעמיי לשם ואת הרשימה הארוכה שקיבלתי צמצמתי על ידי המילה Ethernet:

צילום מסך

צילום מסך

גיליתי שישנה פקודה בשם kextload (קיצור של Kernel Extersion Load) המסוגלת להפעיל את הדרייבר ולגרום לכך שהאפשרות תופיע כבדרך-קסם בהגדרות הרשת שלי. הלכתי ל-Terminal החביב ובדקתי אילו Kernel Extersions יכולים להיות אחראיים לכך. בעוד הבנתי שה-AppleUSBEthernetHost הוא הדרייבר הרשמי של אפל, שיחקתי עם קובץ ההתקנה של הדרייבר הלא-רשמי וגיליתי שהדרייבר הנחוץ לי הוא USBCDCEthernet. נתתי קפיצה ל-Terminal של OSX בכדי לנסות להפעיל את הדרייבר הזה בעצמי (אמור לעבוד, לא? אז זהו, שלא), ונתקלתי בתשובה הבאה:

צילום מסך

צילום מסך

NOT PRIVILEGED. כאילו המחשב הזה לא שלי. מי אתם בכלל? חשבתי לעצמי… ואז החלטתי לחקור עוד יותר לעומק והבנתי שאפל שילבה החל מ-OSX 10.10 (יוסמיטי) הגנה משוכללת לאותם Kernel Extensions, דבר שמונע התקנה של רכיבי תוכנה לא מקוריים במחשבים של אפל. דוגמא אחת מוכרת יותר היא כונני SSD, המצריכים ביצוע פעולה שנקראת TRIM בכדי שניתן יהיה לעבוד איתם כמו שצריך. עשיתי אחד ועוד אחד, והחלטתי לנסות לבטל את אבטחת ה-Kernel Extensions בעצמי.

חיפשתי את הפרמטר המבוקש ומצאתי אותו – sudo nvram boot-args="kext-dev-mode=1" הקלדתי אותו במהרה ב-Terminal אך שוב, נתקלתי באותה הודעה מעצבנת בה נאמר לי שאני, בעל המחשב לא יכול לשנות דברים שאני רוצה במחשב שלי. הפתרון היה כניסה לריקברי מוד (על ידי החזקת כפתור Command + R) והקלדת הפקודה בטרמינל המובנה שלו (דרך תפריט ה-Utilities). ביצוע ריסטרט למחשב, הפעלת ה-Kernel Extension על ידי הפקודה אותה ניסיתי להפעיל קודם לכן (kextload). לשמחתי, הפקודה עבדה! ביצעתי אתחול נוסף למחשב עם ה-Adapter מחובר, והפלא ופלא:

צילום מסך

צילום מסך

האפשרות להתחבר לרשת הקווית ניתנה ולשמחתי גם קיבלתי קישוריות לאינטרנט, שעבדה לא רע בכלל. אמנם במהירות נמוכה בגלל התמיכה הרעועה של ה-Adapter הגנרי שקניתי, אבל עדיין, הצלחתי להתגבר על המגבלה של המק העקשן שלי. כמו כן, בכדי להחזיר את כל משתני האבטחה למקומם, הקפדתי להיכנס שוב לריקברי ולהקליד ב-Terminal שם את הפקודה הבאה: sudo nvram -d boot-args ולהפעיל שוב מחדש את המחשב. כעת, אני יודע בדיוק מה אני צריך לעשות בכדי להפעיל דרייברים שאפל לא מרשה לי להפעיל, אך כמובן לנהוג בזהירות הרצויה.

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

27 תגובות על "על Macbook Air, מתאם Ethernet ומה שביניהם [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Elad Zazon
Guest

הכל באפל טוב ויפה ב Plug & Play רק כאשר קונים מוצרים מקוריים שלהם, אותו דבר היה לי כשקניתי מתאם מהאייפד2 שלי לטלוויזיה (לא מקורי, המקורי עלה באיזור ה30$) והייתי צריך לפרוץ את האייפד ולקנות אפליקציה מה Cydia שתדע להתמודד עם הדבר הזה.
כמו במקרה שלי הזמן + קניית האפליקציה מה Cydia כנראה לא השתלמו..

avishayil
Guest

הכל נכון, אבל עם זאת חשוב לזכור כי שה"אגו" של אפל והמגננה שלהם בפני חלפים לא מקוריים הוא מה שעושה את המוצרים שלהם, ברוב המקרים לטובים ביותר בשוק ולנקיים ביותר מבאגים.

ארנון
Guest

אחלה פוסט!

צחי שמפו
Guest

כל הכבוד. תותח!!

י.א.
Guest

יופי של פוסט אבישי,
תודה על הטיפים!

אבי
Guest

לא מאמין שבשנת 2015 קורא מדריך ארוך ומורכב על חיבור כבל אטרנט למחשב.
יש דברים שאפל פשוט מעצבנים בהם..

avishayil
Guest

אבי, גם בשנת 2115 יהיו מדריכים כאלו, לא משנה על איזה מוצר מגוחך מדובר וכמה פשוטה אמורה להיות דרך ההפעלה שלו. זוהי דרכו של עולם :>

Omer
Guest

כבר היה עדיף לשלם את המחיר המופקע ולחסוך לעצמך את כאב הראש. או פשוט לא לקנות מחשב של אפל.

avishayil
Guest

צודק לגמרי! בדיוק מה שכתבתי בפוסט.

אבי
Guest

החיים ממש פשוטים לך עם אפל

DON
Guest

WINDOWS.

אחד שמבין
Guest

או שפשוט קונים PC …

יניב
Guest

כל הזמן שהשקעת כבר שווה יותר משוי הכבל

דניאל
Guest
אבישי, יכלת לייצר כתבה איכותית ומפוקסת. במקום זה היא קנטרנית ו"סנסציונית" עם כל הפרשנויות והילדותיות שלך כגון: " כנראה שאפל לא ממש אוהבים מתאמים גנריים שאנשים קונים ב-5 דולר והחליטו להפסיק את התמיכה בהם." "כעת, אני יודע בדיוק מה אני צריך לעשות בכדי להפעיל דרייברים שאפל לא מרשה לי להפעיל" אפל לא אמורים ומעולם לא התיימרו לתמוך בכל סוגי המכשירים הקיימים בשוק, ניתן כמובן למצוא דרייברים מכאן ועד הודעה חדשה, אשר לא עברו סייקלים של QA ולא נתמכים באופן רשמי. הפעולות שאתה מבצע הן פעולות שנועדו למפתחים, וכמו שכבר ציינת הן מסוכנות מכיוון שהן מבטלות אמצעי אבטחה כאלה ואחרים שאתה… Read more »
avishayil
Guest
היי דניאל, אני מקבל את הפידבק, תודה. לא כתבתי את הפוסט בצורה הרגילה שבה אני כותב מדריכים. הפוסט נכתב ממקום אישי (חוויה שעברתי ו"הייתה לי בראש"), ולא היה נכתב בכלל אם לא היו קורים כל התאקלים בדרך. ניסיתי להעביר בכתבה את התחושות שעלו באמצע התהליך, לדעתי לא כל פוסט צריך להיות רק "טכני ומשעמם". בקשר לאפל – כפי שכבר ציינתי כאן בתגובות, חשוב לזכור כי ה"אגו" של אפל והמגננה שלהם בפני חלפים לא מקוריים הוא מה שעושה את המוצרים שלהם, ברוב המקרים לטובים ביותר בשוק ולנקיים ביותר מבאגים. זה עדיין לא אומר שכל מי שרוצה לקנות עכשיו מתאם USB to… Read more »
אלון
Guest

בלינוקס זה לא היה קורה (מצטער, אבל זה מתבקש)!

יניב
Guest

חברים, אני משתמש במתאם פשוט וזול שקניתי לפני 4 שנים ב DX.
כנראה שפשוט נפלת על מוצר ממש נחות.
זה מזכיר לי את הימים שהייתי מחפש דרייבר ל WebCam שפשוט לא הצליח לעבוד על ה Windows.

הבעיה היא שאם מדובר באפל – אז קל מאוד לקפוץ באוויר ולספר כמה שהם נוראיים…

מה שאתה מתאר בכתבה לא רחוק מנסיון להתקין על Windows דרייברים לא חתומים.

בתכלס, מאז שאני עובד על Mac – אני מקלל את הימים שבהם אני צריך לפתוח ואפילו לרגע את מערכת ההפעלה של Microsoft.

יהשפט
Guest

זה עונשם של מכורי אפל

א
Guest

וואו, כל זה כדי להיות פלצן עם מק ולא מחשב ווינדוס נורמלי.

עמית
Guest

יש את המתאם הזה:
http://store.apple.com/us/product/MC704ZM/A/apple-usb-ethernet-adapter

כתוב פה שהוא רק למקבוק אייר. לדעתי בעבר הוא היה גם למקבוקפרו. לא?

עכשיו חייבים לקנות את הthunderbolt אם רוצים לפרו.

יהושפט
Guest

כי זה אפל ואפל זה חרא!! תתעוררו וואי כמה עוד תמשיכו לסבול???

דן
Guest
אולי אני מקובע אבל כל פעם שאני עובד עם מק אני מרגיש ממש מוזר, הקיצורים במקלדת ממש מוזרים לי, כל ההתנהלות על המסך די מוזרה. קשה לי לבצע פעולות פשוטות. ספציפית ב finalcut pro ממש קשה לעבוד לעומת Premiere Pro, השקעתי כמעט פי 2 זמן על עריכה. וזה לא שלמדתי פרמייר ברגע אבל בכניסה הראשונה כבר הצלחתי לבצע את רוב הפעולות הבסיסיות. מלינוקס בכלל יש לי חוויה רעה אבל אני מניח שזה פשוט לא בשבילי, אני עובד עם הרבה תוכנות די כבדות והמערכת פשוט לא בנויה לסוג שימוש הזה. עוד דבר לא מצאתי עד היום תחליף ראוי לאופיס של מייקרוסופט,… Read more »
דנה
Guest

למה לא לקנות מתאם מאפל שזה כן Plug & Play ועובד אפילו ב WINDOWS שמותקן על PARALLELS ?? מה משעמם לך בחיים או רצית לכסוך קצת כסף?? עבודה מיותרת וכתבה מיותרת.

דנה
Guest

BOOTCAMP שמותקן עם WINDOWS גם

קקטוס
Guest

אני עובד עם מתאם מקורי, עבד בלי שום צורך בהגדרות, חסכתי כסף וזמן (תחשוב כמה באמת עלה לעבודה שלך הזמן שבו ניסית לחסוך 120 ש״ח.. – בטוח שאתה מרויח יותר מזה בשעה) – בקיצור, לא תמיד שווה להיות חסכן ומתחכם

ניסן
Guest

הזול הוא יקר.
אבל הייתי מצפה מgeektime לא לפרסם מדריך טכני ״אישי״ על בעיה ספיציפית שקרתה בגלל מתאם זול שאינו תואם.
הייתי שמח אילו הייתם משקיעים, מחפשים וקונים עוד מספר מתאמים אחרים ובודקים אותם. ואחרי זה מוציאים כתבה שמשווה בין 3-4 מתאמים, כולל מחירים ואם צריך כמו במתאם הזה קישור לדף אחר קצר עם הוראות התקנה המיוחדות כמו במדריך הנ״ל.

אלמוג
Guest

כתבה נהדרת!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: