עוצמה בגזרה דקה: “Macbook Air 11.6 / סקירה

בילינו חודש במערכת יחסים אינטנסיבית עם המקבוק אייר החדש וגילינו נייד עוצמתי במשקל נוצה. אם לא היה זה המחיר הגבוה, זה היה מסתיים בחופה וקידושין כדת וכדין

צילום: יח"צ

תעודת זהות

מעבד: Core 2 Duo במהירות 1.4GHz
מסך: 11.6 אינץ’
זכרון: 2GB
אחסון: פלאש SATA 128GB
כרטיס מסך: NVIDIA GeForce 320M
קישוריות: BlueTooth ואינטרנט אלחוטי Wifi

גובה: 1.7 ס”מ
רוחב: 29.95 ס”מ
עומק: 19.2 ס”מ
משקל: 1.06 ק”ג

מחיר: 6,499 לדגם הנוכחי באיידיגיטל, 5,399 לדגם הבסיסי יותר בנפח 64GB

החלטנו להניח את המקבוק פרו שלנו בצד למשך חודש וליטול את המקבוק אייר החדש והקטנטן להתנסות ארוכה. מודים, בשלב הראשוני היתה זו בעיקר סקפטיות שליוותה אותנו, לא היה נראה כי פיסת האלומיניום הדקיקה שקיבלנו תצליח להכנס לנעליו של הפרו העוצמתי, אלא שאז הבנו שהגודל לא באמת קובע.

המקבוק אייר החדש מציע נתוני חומרה בסיסיים, אך לרוב השימושים של המשתמש הביתי הוא מספק תוצאות מרשימות שלא היו מביישות את אחיו השמנמנים והגדולים ממנו. אפל לא התפשרה על גודל המקלדת ומשטח העכבר ומכאן המעבר מנייד גדול ונוח כמעט ואיננה מורגשת כלל.

אל תקראו לו נטבוק

צילום: Newsgeek

אל תתנו לגודל הממוזער של המסך להטעות אתכם – לא מדובר בנטבוק, מדובר במחשב נייד לכל דבר. כשהציג ג’ובס את מכשיר האייפד התייחס מנכ”ל חברת אפל לשוק הנטבוקים והצהיר כי הם לא טובים בשום דבר. הדברים שנשא ג’ובס נועדו להקדים את הצגתו של האייפד ולהצהיר שאפל איננה מתכוונת להצטרף לשוק הנטבוקים.

מאוחר יותר השנה חשף ג’ובס מחשב קטן ודקיק שלפחות בתצורה הבסיסית שלו קשה היה שלא לזהות אותו כמענה הנטבוקי של אפל לשוק. אלא שאם תתייחסו לנתונים של המקבוק אייר בדגם ה-“11, תגלו כי האנלוגיה בינו לבין נטבוק מקרית בהחלט.

תחילה נתייחס לגודל המקלדת שנותר זהה לחלוטין לזה המוכר לנו מדגמי הניידים הכבדים, משטח העכבר אמנם צר מעט יותר, אך ההבדל בינו לבין הניידים הסטנדרטיים מזערי והוא עדיין תומך במולטי טאצ’ באופן מלא.

שנית נתייחס למערכת ההפעלה. אין מדובר בגרסה רזה או ייחודית למקבוק אייר, אלא ב-OS X מן המניין בגרסתה האחרונה, שעולה במהירות מרשימה שטרם ראינו על גבי כל מחשב אחר, נייח או נייד של אפל.

איפה הדימיון דווקא כן משיק בין המקבוק אייר לנטבוקים? בעיקר בגודל ובמשקל. האייר החדש שוקל קילו אחד בלבד, בערך כמו שני ספרים שתניחו בתיק שעדיין יצליחו לתפוס הרבה יותר מקום מהאולטרה נייד של אפל.

נקודת דימיון נוספת היא העדרותו של הכונן האופטי, חסרון? לא בטוח. מתי בפעם האחרונה השתמשתם בדיסק או דיוידי? העולם הופך למקוון, את האחסון כבש כבר מזמן תקן ה-USB ואת אבא גנוב 18 לא תראו במילא על גבי מסך בגודל “11.

איך מתמודדים עם התקנה מחודשת של מערכת ההפעלה? שאלה מצויינת. אפל מעניקה יחד עם המחשב דיסק און קי קטנטן ומעוצב שמאפשר למחוק ולהתקין את מערכת ההפעלה מחדש במידת הצורך.

עיצוב מרשים ולא אופייני

צילום: Newsgeek

שלא כמו במקרים אחרים בהם העיצוב שהובילה אפל העפיל על הפרקטיות של המוצר המוגמר (ע”ע המג’יק מאוס). פה העיצוב הדק והמרשים של המקבוק אייר לא פוגע כלל בפונקציונאליות שלו.

המקלדת מלאה ונוחה, משטח העכבר גדול, המסך חד, המעבד והמאיץ הגרפי טובים, קליטת ה-WiFi והבלוטות’ מצויינת ועם זאת העיצוב דקיק להפליא והיחידה כולה קשיחה ועמידה.

העיצוב של המקבוק אייר הוא ללא ספק אחד המרכיבים המהותיים שבמחשב האולטרה נייד של אפל. פתיחתו של המחשב תחשוף בפניכם נתון אחד שמבדיל אותו משמעותית מאחיו הגדולים ושלא בצדק לטעמנו.

בעוד המסגרת במחשבי המקבוק פרו שחורה, בחרה הפעם אפל במסגרת כסופה, ככל הנראה על מנת לייצר גימור מוצלח יותר עם העיצוב הכסוף החיצוני של המכשיר.

אלא שלמסגרת שחורה יש חשיבות, הצבע איננו מקרי. באופן בלתי מודע, אנו נוטים שלא לשים לב אליה והיא יוצרת אשליה של מסך גדול יותר, אפקט חשוב מאין כמוהו עבור מסכים קטנים. במקרה הנוכחי בחרה אפל להעניק עדיפות גבוהה יותר לאחידות הצבעים, עדיפות מוטעת לדעתנו.

עוד מאפיין חריג בעיצוב של הדגם הנוכחי הוא מיקום החיבורים. משתמשי המק רגילים למצוא את כל מערך החיבורים שלהם בצד שמאל. יש לכך חשיבות, המיקום הגורף לכלל החיבורים בצד אחד של המכשיר יוצר סדר ונוח יותר לעבודה השוטפת.

מאילוצים הנוגעים ככל הנראה לעיצוב הדק של המקבוק אייר, הנקודה העבה ביותר במכשיר נמצאת בקצה החיבור בין המסך למקלדת ומאחר וכך, שם גם ממוקמים חיבורי ה-USB, שניים במספר, אחד מכל צד.

אין צורך לכבות

צילום: Newsgeek

תהליך הפיתוח של המקבוק אייר מבוסס במידה רבה על מכשירי האייפון והאייפד. אפל הובילה שינוי תפיסתי שנועד להשליך מהצלחתו של האייפון חזרה אל ליין המחשבים והיא עשתה זאת ברמת החומרה והתוכנה גם יחד. ברמת התוכנה צפויה אפל להשיק בקרוב חנות אפליקציות מקוונת בדומה לאפסטור שתאפשר להתקין ולהסיר אפליקציות באופן אינטואיטיבי במיוחד.

ברמת החומרה החליפה אפל את הכונן הקשיח בכונני פלאש וביטלה את הצורך לכבות את המכשיר כל פעם שמסיימים לעבוד איתו. לתוצאה מתרגלים בקלות. מדובר במחשב שזמין כל הזמן ולא הולך לישון לעולם. כשאתם מסיימים לעבוד עליו, סגרו את המסך והוא יכנס למצב המתנה שלא יגזול כמעט בכלל מזמן הסוללה של המכשיר. למעשה, המחשב יכול להשאר במצב כזה מספר שבועות, ממתין לרגע שבו תשובו ותפתחו שוב את המסך להמשך עבודה.

אם תחליטו בכל זאת לכבות את המחשב, תגלו כי זמן טעינת מערכת ההפעלה מהיר באופן כמעט מחשיד. ספרנו 10 שניות בדיוק עד לטעינה מושלמת של מערכת ההפעלה מרגע ההדלקה ושתי שניות לכיבוי.

הנתונים החומרתיים של המחשב מאפשרים לו גם לשמור על טמפרטורה נמוכה ועל שקט מופתי. למעשה, לא ממש יצא לנו לשמוע כל רחש מהמחשב במהלך כל תקופת הבדיקה.

אידיאלי לסטודנטים

צילום: Newsgeek

נניח לרגע את מבטי הזימה להם זכה המקבוק אייר במרחבי הקמפוס. המשקל המגוחך של המחשב, יחד עם גודלו, הופכים אותו לאידיאלי עבור נשיאה שמשמיטה את התהייה, ולו הרגעית ביותר, המיוחסת לשיקול האם לשאת אותו או להשאיר אותו מאחור.

גם המקלדת המלאה מהווה שיקול משמעותי. בעוד נטבוקים זוכים לרוב למקלדת קטנה ולא נוחה להקלדה, זוכה המקבוק אייר החדש למקלדת מלאה הזהה לאלו המצויים במחשבים נישאים כבדים וגדולים יותר.

שיקול נוסף ואחרון שמעניק למקבוק אייר יתרון בקמפוס הוא זמן הסוללה. פה נבקש להפריד בין מצב עבודה עם חיבור לרשת לבין מצב עבודה עם AirPort כבוי. ההבדל מתבטא ביחס כמעט כפול לטובת חוסר החיבור שיעניק 4.5 שעות עבודה רציפות וחיוניות ללא מקור מתח.

חסרונות

נקודות בהן כן מצאנו מעט בעייתיות עם המעבר למקבוק אייר על חשבון מחשב נישא אחר נוגעות בעיקר לנפח האחסון ולמחיר. המעבר של אפל לכונני פלאש הפחית משמעותית את נפח האחסון וייבא סטנדרטים שמתאימים יותר לאייפוד מאשר למחשב נישא.

הדגם הבסיסי שמציעה אפל מכיל כונן פלאש בנפח 64GB, הגדול יותר מגיע ל-128GB, שניהם לא הצליחו לספק אותנו. גם תג המחיר, רחוק מלהיות אטרקטיבי. ספק אם היינו מוכנים להשקיע סכום של למעלה מ-5,000 ש”ח על מחשב בעל מסך בגודל “11.6.

לסיכום

מחשבי המקבוק אייר החדשים משנים לחלוטין את התפיסה שלנו בנוגע למחשוב וניידות. השיקול האם כדאי לשאת את המחשב או לא בהתבסס על משקלו והנפח שתופס בתיק הופך לבלתי רלוונטי.

העובדה שאין צורך לכבות אותו בכלל, הופכת אותו לזמין ונגיש בכל רגע נתון, יחד עם נתוניו הטכנים, השילוב בין הדברים הופך אותו לפתרון מחשוב נייד אידיאלי.

שלושה דברים שהיינו רוצים שיהיו בו הם נפח אחסון גבוה יותר, חריץ עבור מיקרו סים לגלישה באמצעות הרשת הסלולרית ובעיקר, מחיר נמוך ואטרקטיבי.

אלו מכם הזקוקים לכוח מחשוב בסיסי אך עוצמתי, יגלו במקבוק אייר החדש פתרון מוצלח שיעצים את חווית הניידות ויעניק סביבת עבודה נוחה ללא פשרות. המחיר עם זאת, עדיין יקר.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

6 תגובות על "עוצמה בגזרה דקה: “Macbook Air 11.6 / סקירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עודד
Guest

הכל טוב ויפה, באמת מדובר במחשב טוב.
אבל 5000+ שקל זה מחיר מוגזם, מצטער…
אני חושב שאם התג מחיר שלו היה עומד על 3500-4000 שקל אז כל השוק של הנטבוקים והמחשבים הניידים היה קורס כי כולם היו קונים את המחשב הזה…

אורן
Guest

999$ זה המחיר בארה”ב לא כולל מס
מישהוא עדיין קונה בארץ?

Shaydav
Guest

שתי שאלות….
א. האם יש אפשרות לחיבור למסך חיצוני או איזה שהוא DOC ?
ב. למשתמש החלונאי שמעוניין בDual Boot האם התקנת windows אפשרית ?
תודה!

אבי
Guest

לשתי השאלה – כן.

Lorena Dunn
Guest

‫לשתי השאלה – כן.‬

wpDiscuz

תגיות לכתבה: