כשהשותף להקמת הסטארטאפ הוא גם בן הזוג: "יושבים בערב ומדברים על פיצ'רים מגניבים על כוס יין"

כאילו שהקמת סטארטאפ היא לא עסק קשה גם ככה, פועלים בישראל בשקט בשקט כמה מיזמים שהוקמו על ידי יזמים שהם גם בני זוג. איך עושים את זה נכון מבלי שזה יפגע בזוגיות, ומה קורה במצב שבו חלילה הזוגיות נגמרת? כתבה מיוחדת לט"ו באב

מקור: Pixabay

יש לא מעט גורמים שיכולים להשפיע על הצלחה של סטארטאפים. החל מטכנולוגיה, מוצר, שוק וכלה בהזדמנות ומזל (שלום Zoom). אבל בכל זאת, כששואלים יזמים או משקיעים מה הדבר הכי חשוב, הרי שכולם יצביעו על הבחירה של השותף הנכון למסע – כדבר החשוב ביותר. אבל אם רכבת ההרים של הקמה וניהול סטארטאפ לא מספיקה, היו גם כאלו שהחליטו שהאדם הנכון ביותר להקים איתו את המיזם הבא שלהם – הוא דווקא בן ובת זוגם. לכבוד ט"ו באב, חג האהבה המקומי שלנו – חשפו בפנינו כמה מהזוגות האמיצים את הדרך הלא פשוטה הזו, ואיך עושים את זה נכון.

לא מצאו מוצר, אז הקימו סטארטאפ שיפתח אותו

לאחר לידת ביתה הראשונה, אניה, ניסתה מאשה את כל משאבות החלב המומלצות ביותר בשוק אך כולן היו אותו הדבר ולא עבדו טוב. לכן, בשלב מסוים היא פנתה לבעלה ואמרה לו: ״תבנה לי משאבה שמדמה יניקה של תינוק״. בעלה, סניה ולדברג, מספר לנו כי הוא אמר לה שאין בעיה, והוא פשוט יקנה לה אחת. אבל מהר מאוד התברר לו שאין אחת כזו בשוק. ״לא האמנתי שדבר כל כך בסיסי וברור לא קיים, ואז גם אני הצטרפתי והתחלתי לחקור לעומק. די מהר הבנו שיש לנו הזדמנות ליצור מוצר מעניין שישנה את כל שוק משאבות החלב בעולם". כך נוצר הסטארטאפ Annabella, שהצליח לגייס יותר ממיליון דולר השקעות מאז. "מההתחלה היה לנו ברור שאת הסטארטאפ אנחנו מקימים ביחד. זה לא היה המיזם הראשון שאנחנו מקימים ואני בטוח שגם לא יהיה האחרון״ אומר ולדברג.

מי שעוד החל ממש במקרה את הדרך המקצועית הם חן ויואב לב-עמי, שהקימו את Yummy, פלטפורמה שמחברת בין אנשים שאוהבים לבשל לאנשים שאוהבים לאכול. חן מספרת כי הרעיון להקים את המיזם היה שלה, תוך כדי צפייה משותפת בפרק של ׳הישרדות׳. ״בהתחלה יואב היה שם כדי לתמוך, והמשיך לעבוד בהייטק, כדי להביא כסף הביתה. אחרי 6 שנים כאלה קרו שלושה דברים – נולדו לנו תאומים (וזה בנוסף לעוד שני ילדים נוספים…), יואב ׳התפוטר׳ מהעבודה, וגם לא הצלחנו למצוא ל-יאמי חברת פיתוח מתאימה. הבנו שזאת ההזדמנות שלנו לאחד כוחות ויואב התחיל ב-יאמי להיות אחראי על הפיתוח וה-IT״, מאז, הכל היסטוריה, והשניים עובדים זה לצד זה בפיתוח, ניהול ומוצר.

גם קמביום, חברה ישראלית לפיתוח תוכנה הפועלת בירוחם, נולדה כתוצאה משיתוף פעולה ראשוני בין בני הזוג דוד ושירה זלצר. הזוג, שהגיע לירוחם בגיל צעיר והיה מעוניין להישאר ולהתגורר בעיר הדרומית, החליט לנסות ולהגשים חלום ישן משותף – להקים משהו חדש במרחב הנגב. ״זה אמנם היה חלום מאד לא קונקרטי, אך פתאום הרעיון התחיל להתגבש לכדי החלטה שנישאר בירוחם וננסה להקים חברת הייטק מקומית, שתספק עבודה לאנשי ההייטק בנגב וכך נוכל להישאר לחיות כאן בלי להתפשר", מספרים לנו בני הזוג.

אפילו שם החברה – ״קמביום״ – נובע מהקשר ביניהם: ״קמביום הוא מונח מעולם הצומח, זו השכבה בגבעול הרך שבסוף הופכת אותו לגזע חזק ויציב שמאפשר את צמיחת העץ – ואז העץ יכול לגדול, להתפתח ולהניב פירות, צל ועוד דברים נפלאים. זה החלום – להתחיל ממשהו רך, צומח, שיגדל ויהיה בעל השפעה במרחב. יש לנו עוד עבודה״, מספרים בני הזוג.

איך עושים את ההפרדה?

גם כאשר שורדים בני הזוג את התהליך הראשוני הקשה של הקמת חברה, הם נתקלים בקשיי היום יום והקושי בעירוב של חיי משפחה, זוגיות ויזמות. אנסטסיה לוגביננקו וטל יהב, בני זוג שהקימו את Pudding.ai, סטארטאפ שקיבל לאחרונה השקעה ראשונה מנילסן, מספרים כי החלוקה ברורה ובשעות העבודה היחסים הם מקצועיים לגמרי. עם זאת, נזכרת לוגביננקו בתקרית משעשעת שקרתה להם בעבר: ״פעם מנטור שהיה לנו ביקש מטל את הפרטים שלי. טל שלח לו את הפרטים כמו שהם מופיעים אצלו בנייד וזה נשלח עם הכינוי שלי ולא השם המלא… עד היום הבחור קורא לי "קטנטונת-פיצפונת" כשאנחנו נפגשים". השניים הסיקו מסקנות כמובן אחרי המקרה, ולוגביננקו מספרת שכדי למנוע פדיחה הפוכה היא עשתה לטל "downgrade בפרטי אנשי קשר" והוא מופיע עתה בשמו המלא והרשמי. גם חן ויואב מ׳יאמי׳ מנסים לשמור על פורמליות במהלך העבודה. אצלם זה מתבטא בניסיון שלא לקרוא אחד לשנייה בכינויי חיבה, ובכלל – להתנהג יותר כמו קולגות מאשר בני זוג.

טל יהב ואנסטסיה לוגביננקו, Pudding AI

מי שלא הסתפק באינסטינקטים ונעזר בייעוץ מקצועי הם סניה ומאשה ולדברג: ״במיזם הראשון הלכנו ליועץ ארגוני וקיבלנו הרבה כלים לעבודה נכונה – גם כבני זוג באותו המיזם וגם כיזמים בכלל. היום כמובן ההפרדה הזו כל כך ברורה מאליו שאנחנו שוכחים שאנשים אחרים לא חיים ככה. יוצא לנו מידי פעם לתווך לשותפים ולעובדים שלנו את הנושא. בהתחלה היו תגובות מופתעות כשההצבעות שלנו מידי פעם היו מנוגדות בהחלטות דירקטוריון, או כשאנחנו לא מוכנים לערב אחד את השני, כדי לפתור חילוקי דעות פנימיים בחבר". לדברי השניים, ההפרדה ברורה לכל הגורמים: "היום בסטארטאפ ברור לכולם שאנחנו לא מקבלים לעולם החלטה רק כי אנחנו בעל ואישה, אלא אנחנו נסתמך רק על ידע מקצועי והניסיון אחד של השני".

אבל אם לא האתגר לא מספיק קשה לזוגות, הרי שהעניינים הופכים עוד יותר מורכבים כאשר מעורבים בפנים גם ילדים. דוד ושירה זלצר מקמביום למשל הם הורים ל-6 ילדים. ״הורות לשישה ילדים היא עסק בפני עצמו. אנחנו גם גרים רחוק מהמשפחה, כך שבכל מקרה לא נוכל להרשות לעצמנו שהעסק יתפוס מאה אחוז מתשומת הלב שלנו. הבית והילדים מקרקעים אותנו במובן החיובי ומחברים אותנו כל הזמן לכאן ועכשיו, לערכים שחשובים לנו ולסדרי עדיפויות בריאים באיזון בין הבית לעסק״. גם חן מ׳יאמי׳ מחזיקה בגישה דומה: ״יאמי הוא כמו ילד נוסף שלנו, ואנחנו מדברים עליו תמיד, אבל לא מרגישים שזה מפריע או הורס משהו בזוגיות. לעיתים רחוקות אחד מאיתנו אומר – "די עם עבודה", ואז כמובן שמפסיקים לדבר.״

כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

׳׳אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בערב יושבים ומדברים על פיצ'רים מגניבים על כוס יין׳׳

אם נדמה שהמאמץ להשאיר את הזוגיות והמשפחה מחוץ למשרד הוא קשה, נראה שהמצב ההפוך קשה עוד יותר. אבל האם ניתן בכלל להניח את העבודה מחוץ למפתן הבית, ולהתמסר אחד לשני ולחיי המשפחה והזוגיות? לדוד ושירה מקמביום, שהם במקרה גם זוג מסורתי, יש חוק מאוד ברור והוא השבת: ״בשבת אנחנו ממש לא מדברים על העסק, וכמו שאנחנו שמים בצד הרבה דברים, מתנתקים ומתכסים פנימה למשפחה ולקהילה ולמנהגי השבת, כך גם העבודה נשארת בחוץ באופן מוחלט. אף פעם לא החלטנו על זה בקול רם, אבל גילינו תוך כדי תנועה שזה שומר עלינו ומאפשר לנו לשים את הגבולות הנכונים. אחרת, בניהול עסק משותף שהוא כל כך אינטנסיבי וללא הפסקה, היינו יכולים לטבוע״.

גם בני הזוג ולדברג מאנאבלה מעידים כי הם עושים הפרדה טוטאלית בין העבודה לבית – יש שעות של בית ויש שעות של עבודה. ״כמובן שמי שאוהב את העבודה שלו כמו שאנחנו אוהבים את שלנו לא באמת יכול לא לדבר על עבודה גם בשעות משפחה, אבל זה רק זה כדי לספר משהו מעניין שקרה, ולא כדי לדבר על בעיה שצריך לפתור בעסק״, מספר סניה. כלל הזהב של הזוג הוא לא לעבוד בתפקידים חופפים באותו העסק. סניה גם מספר כי בעבר היו פרוייקטים עליהם אחד מבני הזוג ויתר מכיוון שלא היה לו כיצד לתרום לעסק. ״אני ומאשה לעולם לא נסכים להיכנס לפרויקט אחד של השני אם אנחנו מכירים מישהו מוכשר יותר שיידע לעשות את העבודה טוב יותר״.

חן לב-עמי ויואב צורף, Yummy

אבל זה לא קל. אנסטיה וטל מתוודים בפנינו כי פעמים רבות העבודה נכנסת גם לחיים האישיים והם מתקשים לבצע את ההפרדה. עם זאת, יש להם חוק – במסגרתו הם מנסים לא לעבוד במהלך סופי השבוע. אם זה לא הולך, הם מחליפים את היום הזה ביום חופש אחר במהלך השבוע. ״שיחות על עבודה עולות כל הזמן, כי זה מעסיק אותנו ביום יום והרעיונות הכי טובים באים דווקא כשאנחנו בפסק זמן – ואז הוא נגמר ועוברים לשיחת אסטרטגיה. קורה לפעמים שאנחנו נסחפים ממש בעבודה ואז אחד מאיתנו מזמן את השני בלו"ז ל"זמן זוגי" – שבו אנחנו עושים פסק זמן, הולכים לבלות. זה זמן קדוש ולא מוותרים עליו״.

לירן וליזי סטון הם זוג נשוי, שאמנם לא הקימו מיזם ביחד (בינתיים) אבל עובדים בתור מפתחים באותו הצוות בסטארטאפ הישראלי Zero Networks. גם כאן מדובר בסיטואציה לא פשוטה עבור רבים, וליזי מציינת כי לא פעם הם מוצאים את עצמם מדברים על העבודה בדייט זוגי במסעדה. אז מה עושים? לירן מספר כי אין להם חוק כתוב לפי הם מפסיקים לדבר על עבודה במועד מסוים, אבל הם כן יכולים להעיר האחד לשניה ולבקש להפסיק לדבר על עבודה להיום. ״לפעמים גם קורה שאנחנו מפסיקים לדבר על עבודה ואז הנושא הזה שוב עולה בחלוף כמה דקות, פשוט כי אנחנו מעבירים שם ביחד את רב היום״. ליזי מוסיפה ואומרת שאין להם בעיה לדבר על איך עבר היום שלהם בעבודה, כל עוד זה לא נהיה שיח מקצועי על העבודה. עם זאת, ״גם אז אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בערב יושבים ומדברים על פיצ'רים מגניבים על כוס יין״.

ליזי ולירן סטון, עובדים באותו הצוות ב-Zero Networks

אין ספק שלעבוד עם בן זוג באותו הצוות היא משימה לא פשוטה, בטח אם בלילה או דקות ספורות לפני שהגעתם למשרד אחד מכם עשה משהו שעיצבן את האחר. לירן מספר כי לאשתו ליזי יש חוק – לא הולכים לישון כועסים. ״יש ימים שאחד מאיתנו מתעורר בלי מצב רוח ויש טיפה הבלחות כשצריך לעבוד ביחד, וכמובן שזה יוצא יותר אחד עם השני כי אנחנו מרגישים מאוד בנוח אחד עם השני. אבל מאוד משתדלים שזה לא יקרה כדי לא לתת תחושה לא נעימה ומביכה לחברי הצוות האחרים״. הדרך של ליזי להתמודד עם המצבים האלו היא פשוט להתייחס האחד לשני כחברים טובים; ״אז גם אם רבנו בזוגיות, אנחנו עדיין חברים טובים וכשאנחנו בעבודה אנחנו לוקחים את הערך הזה ושמים בצד את כל הפוצי מוצי״.

"חיכינו שהבייבי שלנו יעמוד על הרגלים כדי להתחתן"

הקמה של סטארטאפ היא תהליך שגוזל לא רק שעות עבודה מרובות, אלא גם משאבים כספיים. ברגע ששני בני הזוג מחליטים להקים מיזם ביחד, צריך לצאת מנקודת הנחה שהכנסות – לא יהיו בזמן הקרוב, מה שבהחלט עשוי להשפיע על אורח ואיכות החיים. אצל חן ויואב מ׳יאמי׳, סוגיה זו מורגשת בהחלט; חן מספרת כי בעבר שניהם היו הייטקיסטים, עם משכורות יפות ונטולי ילדים, מה שאיפשר להם להוציא כסף על מה שבא להם. עם זאת, ברגע שהגיעו הילדים והמיזם, הם הפסיקו ללכת למסעדות, כמעט ולא טסים לחו״ל, ובאופן כללי – חיים בצורה יחסית צנועה. ״אבל זה בסדר, כי כשמרגישים טוב עם מה שעושים אז כסף הוא באמת פחות חשוב״, אומרת חן.

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

״הדבר היחיד שבאמת ויתרנו עליו בהתחלה זה הטיסות לחו"ל״, אומר סניה ולדברג. ״חלקית בגלל שזה גם ככה מורכב עם תינוקת בבית, וחלקית בגלל שכשאתה בעשייה ומתלהב מפרויקט כל כך חדש וגדול אתה לא באמת רוצה לטוס ולחו"ל ולהתנתק ממנו״.

אצל דוד ושירה מקמביום ההתחלה אמנם הייתה קשה, אבל כיום הם לא מרגישים שהם נאלצים להתפשר בשום דבר; ״ברור שבשנים הראשונות המצב הכלכלי היה מורכב, כי הקמנו את החברה ללא השקעות וללא הון עצמי אלא רק מכספי המכירות והרווחים (כשהיו) וזה העמיד אותנו לא פעם באתגר כלכלי כמשפחה אך העובדה שקמביום משלבת בין הדברים שחשובים לנו, אפשרה לנו גם לראות את האתגר וגם את ההזדמנות. ככל שהחברה התפתחה והתייצבה הרגשנו שאנחנו יכולים לעשות גם את ההפרדה הזו – בין משאבי החברה ובין המשאבים שלנו כזוג״.

סניה ומאשה ולדברג, Annabella

אבל לא רק חו״ל ובילויים נדחקים הצידה בשל הקמה של סטארטאפ משותף. בני הזוג אנסטסיה וטל נמצאים בסטטוס ׳מאורסים׳ כבר שלוש שנים. ״חיכינו שהבייבי שלנו יעמוד על הרגלים כדי להתחתן. עכשיו שהכל הולך טוב והתחלנו לחשוב על חתונה… הגיעה הקורונה״.

ומה אם האהבה תיגמר?

העבודה ביחד של יזמים בסטארטאפ מורכבת. מורכבת מאוד. וכמו שראינו ההפרדה היא קשה עד-בלתי אפשרית. אבל האם זוגות היזמים הללו חושבים על היום שאחרי? הרי מה שמורכב ולא פשוט לכל זוג, עלול להיות אסון עסקי לבני זוג שהם גם מייסדים-משותפים בסטארטאפ.

האם יצא לכם לחשוב על עתיד החברה במצב שבו תיפרדו חלילה?

ולדברג: ״שמעתי פעם איש חכם אומר שיותר חשוב לדעת ממי להתגרש מאשר ממי להתחתן. אני לא רוצה לדבר בשם מאשה אבל ניראה לי שבחרתי נכון. כבר יצא לנו לדבר על כך, שגם אם נתגרש אנחנו לא רואים מצב בו אנחנו מפסיקים לעבוד ביחד או מפסיקים להיות חברים טובים. רומנטיקה זה לא הכל בזוגיות, וגם אם אי פעם האהבה שלנו תיגמר אז יש עוד כל כך הרבה דברים טובים שיש לנו להציע אחד לשני, שאני לא רואה סיבה לירות לעצמנו ברגל ולהרוס את כל מה שבנינו יחד. באף עסק לא בריא להעסיק אדם שכל החברה תלויה בו. כך שגם אם אחד מאיתנו יעזוב אפשר יהיה להחליף אותו והחברה תמשיך להתקדם״.

לעומתם, אנסטסיה וטל, שנמצאים כבר 10 שנים ביחד, קצת פחות חוששים מהעתיד: ״זוגות שהיו ביחד בצבא ושרדו את הבידוד במהלך הקורונה יכולים לעבור הכל״.

שירה ודוד זלצר, קמביום. צילום: נועם אור

כאשר אני מנסה לגלות מה החסרונות המרכזיים ביזמות עם בן-זוג, עולה בעיקר הלחץ הכלכלי שנובע מכך ששני בני הזוג מתפרנסים מאותו המקום. חיסרון נוסף, שעלה אצל כל הזוגות הוא, חוסר היכולת להתלונן לבן הזוג על השותף בעבודה.

עם זאת, בשורה התחתונה, נראה כי לפחות בקרב הזוגות שאנחנו דיברנו איתם, יש נטייה ברורה לצד של היתרונות שבעבודה משותפת עם בן זוג. בין היתר דיברו הזוגות על הפתיחות והיכולת לדבר על הכל; העובדה שנמצאים שם האחד בשביל השני – ואם אחד מהם עובר יום קשה, השני נמצא שם פיזית כדי לעודד; ויתרון משמעותי נוסף הוא העובדה שהם מכירים את כל הרבדים של השותף שלהם: "אתה יודע שהוא תמיד יהיה הוגן עסקית ויחתור לאותה המטרה אליה גם אתה חותר". יתרונות נוספים הם היכולת ״הטלפתית״ לדעת מה השני חושב, ולדעת שההצלחות של בן זוג אחד הן גם ההצלחות של האחר. ״שנינו מאמינים שהחיים שלנו היו הרבה יותר משעממים אם לא היינו שותפים עסקיים. לא משנה כמה קשה היה בתחילת הדרך אני מאמין שזה היה שווה זה״, אומר ולדברג.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

7 תגובות על "כשהשותף להקמת הסטארטאפ הוא גם בן הזוג: "יושבים בערב ומדברים על פיצ'רים מגניבים על כוס יין""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אילנה
Guest

סניה ומאשה ולדברג תותחים. המצאה גאונית!

יזם
Guest

לא רוצה להיות הparty pooper אבל אין שום סיכוי בעולם שנשאר שם איזשהו זוגיות.
מקום עבודה משותף זה כמעט בלתי אפשרי.
יזמות, co founders, בזוגיות זה בלתי אפשרי.

יש הרבה יזמים שוויתרו על זוגיות בשביל הסטארטאפ, הזוגות האלה לא שונים רק שעל הנייר הם במערכת יחסים.

birch
Guest

מהנסיון שלי פרוייקט משותף עושה רק טוב לזוגיות. במילא זוגיות זה הרבה פרוייקטים משותפים. לארגן חתונה, לגדל תינוק, לגדל ילדים, לקנות בית, לנהל בית, חופשה עם ילדים…

איש
Guest

וואו כתבה מעניינת, כל הכבוד לזוגות ששיתפו!

היוזמה
Guest

ברגע שיש יחסי כוחות בזוגיות זה לא בריא ואל נכון

אוה
Guest

לא מתאים לכולם, אבל כשזה עובד, זה עובד ממש טוב.
שאפו חכל הזוגות בכתבה ובהצלחה!

Mark wood
Guest

BeeTV is an entertaining application for the two main mobile operating systems in the world; Android and iOS. It is compatible with Windows platforms as well. This app is originally developed to entertain you with high definition quality movies and TV shows.Download Here

wpDiscuz

תגיות לכתבה: