חצי סגווי, חצי רובוט: בדקנו את Loomo – הרובוט המגניב שתוכלו לתכנת לבד

הרובוט של סגווי הוא חצי כלי רכב, חצי רובוט ובעיקר, כלי מאוד מסקרן שאמור לעורר את הדמיון שלכם ואת המייקר שבכם. האם כל זה מספיק כדי להצדיק את תג המחיר?

צילום: גיקטיים

בדרך כלל כשאנחנו סוקרים מכשירים בגיקטיים, די ברור לנו מה המטרה שלהם: גאדג'טים לצילום, מדפסות, לפטופים, סמארטפונים. ברור לנו מי צריך אותם ולמה הם קיימים בעולם, אבל אז נחת במשרדינו חבר מכוכב אחר, שהוא גם מיני-סגווי וגם עוזר קולי רובוטי חמוד שהייתם מתים שהיה לכם כילדים, אבל לא ברור עדיין מה הוא בדיוק: רובוט? סגווי? עוזר אישי?

זה רובוט? זה סגווי? זה עוזר אישי? כן, ולא

Loomo הוא רובוט ממונע מתוצרת Segway, וממבט ראשון הוא ממש נראה כמו Segway-Mini, אבל עם גלגלים קצת יותר רציניים וראש יותר אסתטי. ממש כמו שאר כלי התחבורה מסדרת Mini, הוא מצויד במייצב מרשים כך שאתם יכולים לעמוד עליו עם שתי רגליים באופן יציב לחלוטין, להטות את הגוף קדימה כדי לנסוע קדימה, אחורה בשביל להאט או לנסוע ברוורס, ולדחוף בעדינות את הראש שלו עם הברכיים כדי לפנות ימינה ושמאלה. אבל זוהי אולי הפונקציה ההכי פחות מרגשת של לומו. בלחיצת כפתור על ראשו, יתגלה בפניכם המסך של לומו.

לומו הוא לא סתם כלי רכב עם מסך, אלא מחשב רובוטי די מתוחכם: הוא מצויד במעבד Intel Atom x7, חיישני אינפרה-אדום, מצלמת HD, חיישן על-קולי, ומערכת חיישני RealSense של אינטל (שאגב, פותחה בישראל), כך שהוא יודע לזהות עצמים (כדי להתחמק מהם במצב רובוטי) ולזהות אנשים ופרצופים (ותפוחים!). במצב הרובוט שלו, לומו משתמש במסך שלו כדי להציג את ההבעות שלו, והוא מזכיר לעיתים את WALL-E מהסרט של פיקסאר, ומרגיש קצת כמו האח הגדול של Cozmo, הרובוט הקטנטן שסקרנו לפני כמה חודשים, ויש ביניהם הרבה יותר מן המשותף ממה שחשבנו, אבל עוד נגיע לזה.

"אז מה הוא עוד יודע לעשות?", זו השאלה שנשאלתי שוב ושוב על ידי כל מי שראה את לומו, שהופך תוך שניה לדבר היחידי שמעניין את כל מי שנמצא בסביבה שלו. ובכן, אם ציפיתם למצוא כאן איזה מאש-אפ בין אלקסה/אסיסטנט של גוגל לבין סגווי, יכול להיות שצפויה לכם אכזבה. הפקודות הקוליות של לומו מוגבלות יחסית, וכוללות בעיקר צילום תמונות וסרטונים, מעקב ומעבר בין מצב הרובוט למצב הרכיבה. רוב הפעמים לומו לא שומע אתכם טוב מספיק, וצריך לצעוק לו מספר פעמים את אותה הפקודה כדי שיבצע אותה. המיקרופון של דגם האבטיפוס שקיבלנו לבדיקה הוא ככל הנראה לא המיקרופון הצלול ביותר בחדר, ובחברה מבקשים שתעמדו במרחק של עד מטר מלומו בסביבה לא רועשת. בדקנו עם מספר לא קטן של משתמשים במגוון מבטאים, וכולם נעזרו בלא מעט ניסיונות כדי לתת ללומו פקודות קוליות.

צילום: גיקטיים

אז לומו יכול לצלם תמונות שלכם ושל הנמצאים בחדר בעזרת מחוות יד או פקודה קולית, ודי מגניב לראות אותו זז ברחבי החדר כדי לתפוס זווית טובה יותר של כולם. עם זאת, איכות התמונה של מצלמת ה-1080 (ב-30Hz וזווית של 104 מעלות) היא לא מוצלחת, לא בוידאו ולא בסטילס, והיא בטח שלא נותנת פייט כלשהו למצלמת הסמארטפון שלכם, ולא סביר שזווית הצילום הנמוכה שלו תספק תוצאות מחמיאות. אבל דווקא בוידאו ישנה אפשרות של צילום שוטים בסגנון Dolly שבו המצלמה עוקבת אחרי הפרצוף שלכם, לאן שלא תלכו. מגניב, אבל שוב, לא שימושי במיוחד.

אחת הפונקציות הכי מגניבות וגם מצחיקות של לומו הוא פונקציית המעקב. מהרגע שתגידו ללומו לעקוב אחריכם, הוא פשוט ינסע מאחוריכם עם מוזיקה מטופשת להחריד (אני משער ,כדי להתריע לעוברים ושבים ברחוב שהוא בדרך), תוך כדי שהוא מתחמק ממכשולים בעזרת החיישנים שלו. לעיתים רבות הוא יאבד אתכם ותצטרכו להסתכל ממש אל לומו, כך שלא הייתי ממליץ לכם ללכת איתו ברחוב בלי שאתם כל הזמן מוודאים שהוא בסדר. אחד השימושים העיקריים לפונקציה הזו הוא אם אתם רוצים להעביר אותו ממקום למקום בלי לסחוב אותו, כי בכל זאת – 19 ק"ג – ואז הוא פשוט יילך אחריכם כמו כלב ממושמע.

איך הנסיעה עליו?

כאמור, לומו הוא לא רק עוזר אישי חמוד, אלא כלי תחבורה אלטרנטיבי. בלחיצת כפתור על ראשו, לחיצה באפליקציה, או על ידי אמירת המשפט "OK Loomo, Let's Go", לומו יישר את הראש שלו ויסתובב כמו רובוטריק כדי שאתם תוכלו להניח את הרגליים שלכם עליו ומשם להתנהג עימו ממש כמו מיני סגווי רגיל.

לומו הפך ללהיט ענק במשרדי גיקטיים, וכולם כלל כולם רצו לעלות עליו ולרכב עימו ברחבי מתחם העבודה, וגם עבורי זאת הייתה הפעם הראשונה שעליתי על סגווי, ולמרות החששות הראשונים, ברגע שאתם עולים עליו ישרים ורגועים, אין סיבה שתאבדו שיווי משקל. הטיה קלה של הגוף קדימה תגרום ללומו להאיץ, הטיה אחורה תגרום לו לבלום או לנסוע אחורה, ודחיפה של הברכיים כלפי המוט האמצעי (שהוא בעצם גם מסך המגע של לומו בתצורתו השניה) תגרום ללומו לפנות ימינה ושמאלה (כולל איתות מדליק!).

תמונה: סגווי

לומו יכול להגיע למהירות של עד 13 קמ"ש, מה שאומר שמקומו על פי חוק הוא אך ורק על המדרכות, שזה נשמע כמו דבר טוב בהתחלה, אבל הוא בעצם טומן בתוכו גם כמה הפתעות נבזיות: מצד אחד לא צריך לרדת לכבישים ולהסתכן כמו בקורקינטים ובאופניים החשמליים, אבל מצד שני, אתם על המדרכה. כשהמדרכה פנויה יחסית, זה תענוג לנסוע על לומו, אבל על מדרכות תל אביב העמוסות לעייפה, קשה לנסוע במהירות נורמלית, ולא אחת מצאתי את עצמי משייט במהירות הליכה ופשוט מרגיש מוזר.

מאחר וללומו אין כידון או צד שזמין לרוכב, אתם לא תדעו באיזו מהירות אתם נוסעים (אלא אם תחזיקו את האפליקציה הסלולרית פתוחה בידכם, וזה… לא מומלץ כשאתם דוהרים על המדרכה). בכל פעם שתתקרבו לגבול המהירות המוגבלת, המכשיר יצפצף ויכריח אתכם להתיישר כדי למנוע האצה ונפילה שלכם כתוצאה מההישענות קדימה. אין כל כך פתרון אחר לנושא של הגבלת המהירות, אבל כשאתם דוהרים ב-13 קמ"ש וכל כמה שניות המכשיר מתיישר מטעם עצמו, זה לעיתים מפחיד ולעיתים גם מתסכל.

לומו יכול לטפס על מדרכות בערך כמו כל כלי עם גלגלים (אבל לא בלי שתפחדו כמעט כל פעם), אבל ברגע שיש מדרכה גבוהה מדי, מצאתי את עצמי יורד מלומו, ומרים את כל 19 הקילוגרם שלו באמצעות הידית שלו. לא נוח, לא אופטימלי, אבל אין לכם בדיוק ברירה.

אחרי נסיעה של חצי שעה כבר הרגשתי שהרגליים שלי התעייפו. מאחר וכל הניווט של לומו מתבצע באמצעות הרגליים, מצאתי את עצמי במצב דרוך עם הרגליים כל הזמן. מחכה לבלימה, האצה או הפניה הבאה. למרות שיש לו טווח נסיעה מרשים מאוד של 35 ק"מ (לפי היצרן), אני חושב שהוא מתאים לנסיעות של קילומטרים בודדים ובעיקר לתנאי הדרך שלכם שהייתם עושים ברגל ממקום למקום. ועוד לא דיברנו על מה לעזאזל עושים עם הידיים כשלא צריך להחזיק שום כידון או הגה? שמים אותן בכיס? לצד הגוף? איך מתרגלים לחופש הזה?

אם תבחרו להשתמש בידיים כדי להחזיק את הסמארטפון, תוכלו להפעיל בעזרת האפליקציה את הצפצפה שלו, כדי להזהיר עוברים ושבים, או להפעיל ולכבות את הפנס. בנוסף, תקבלו סטטיסטיקות על המרחק שעברתם וזמן הסוללה שנשאר לכם. נייס.

לא בהכרח מתאים למשתמש הרגיל, אבל מושלם ל-Early Adopters

באפליקציה של לומו אפילו תוכלו לתכנת לו פעולות באמצעות בלוקים פשוטים וקלים לשימוש, ממש כמו ב-Cozmo שסקרנו לא מזמן. אמנם אין כאן אפליקציה עם אתגרים ורעיונות, אבל תוכלו באמצעות הטכניקה הזו לתת לילדים שלכם הצצה ראשונה לעולם התכנות, ואולי אפילו להתקדם איתם שלב אחד קדימה וללמד אותם קצת יסודות כמו Loops וחזרות.

לומו סירב לעבוד עם הרשת המשרדית שלנו, אבל עבד בצורה תקינה באיזורים אחרים. כמו כן, פונקציית ה-HotSpot שלו שמאפשרת חיבור ישיר בין הסמארטפון לרובוט עבדה באופן תקין על מכשירים של סמסונג, אבל הרובוט משתמש באופציות שידור שלא נקלטות למשל במכשיר הפיקסל 3 שלי או במכשירי וואווי. גם כאשר הצלחנו להתחבר ללומו עם מכשיר גלקסי S9, לאחר כמה דקות שהמכשיר היה מכובה, לומו איבד עימו את הקשר ונאלצנו להתחבר שוב ושוב. כאמור הרובוט שאנחנו קיבלנו לסקירה מוגדר כאבטיפוס, ולא כמוצר הסופי שיגיע ללקוח, ועל כן צריך לקחת בחשבון שחלק מהבעיות תוקנו וקיבלו מענה.

הפונקציות הבסיסיות של לומו שמגיעות "ישר מהקופסה" הן חמודות ואפילו מרשימות, אבל לא כאלו שמצדיקות בקלות תג מחיר של 10,000. בשלב הזה, יכול להיות שאתם תוהים "למי לעזאזל מיועד המכשיר הזה?", ואתם לא טועים, אבל ללומו יש הפתעה.

מערכת ההפעלה של לומו היא מבוססת אנדרואיד וקוד פתוח, וסגווי מספקת למפתחים SDK שבאמצעותו הם יכולים להשתמש בכל החומרה הדי מתקדמת של לומו, וכמובן ביכולות הנסיעה והייצוב שלו, כדי ליצור פחות או יותר כל פונקציה שעולה בדעתכם.

צילום: גיקטיים

בנוסף, ללומו יש מכסה בגבו שמסתיר חיבור לאביזרים חיצוניים, כאשר מי שאמור לייצר את האביזרים הללו הם לא אחרים מאשר אתם. המייקרים, היוצרים, המתכנתים והיזמים. זה קהל היעד של סגווי. משתמשים שיכולים לראות את החומרה של לומו ואת האפשרויות שהיא מביאה, ולתרגם אותה ליכולות חדשות ומקוריות.

יאיר יונגר, סמנכ"ל שיווק סגווי ניינבוט ישראל, שנתנה לנו את ההזדמנות לשחק עם לומו זמן מה לפני שהוא מגיע לחנויות בישראל, מסר: "אנחנו נרגשים להיות הראשונים באירופה שמשיקים את ה-LOOMO. אני בטוח שהצרכן הישראלי, שהוא מודל עולמי לחדשנות ויצירתיות, יפתח וייקח את ה-LOOMO לקצה."

בכל מקום שהסתובבנו עם לומו, הוא משך את תשומת לב כל הסובבים. כולם רצו לדעת מה זה הדבר המשונה הזה, ומה אפשר לעשות איתו. ואני יכול להגיד בבטחה שכל מתכנת שפגש אותו, כולל המתכנתים של גיקטיים שנתנו להם לשחק איתו, רצו לדעת כל פרט קטן אודותיו, והתחילו כבר לחשוב על רעיונות מקוריים לשימוש עם הרובוט הזה.

גם אנחנו תהינו לגבי יכולות הפיתוח של לומו, וגילינו למשל שבאוניברסיטה בדרזדן שבגרמניה השתמשו בלומו למטרות נגישות. במקום שאנשים כבדי ראייה ועיוורים יאלצו לחפש את דרכם ברחבי הבניין ולמשש את שלטי החדרים אחד אחרי השני בברייל, לקחו את לומו וחיברו לגבו טאבלט תומך פרויקט Tango (ז"ל) של גוגל. אל כבד הראייה חיברו חגורה שיכולה לתת לו חיווי הפטי לכיוון ההליכה, ולאחר שהוא אומר ללומו לאן הוא רוצה להגיע, לומו מתחיל לנסוע במסדרון תוך שהוא שומר על מרחק קבוע מהמשתמש, ומנווט את המשתמש אל עבר היעד.

לומו הוא אולי המוצר שהכי מכוון ל-Early Adopters שראיתי בחיי, אבל כזה שממש קולע להגדרה הכי קלאסית שלהם. אנשים שאוהבים לאמץ וללמוד טכנולוגיות מעט בוסריות, והם אלה שיגלו את השימוש האמיתי שלה. בגירסה שאנחנו בדקנו, לומו עוד לא מוכן להפוך להיות פריט חובה בכל בית ואפילו לא בהכרח בכל בית של חולי גאדג'טים, אבל הוא כן יכול לעורר את הדמיון והסקרנות של מייקרים ומתכנתים שכבר חושבים על פונקציות שונות ומגניבות עבורו, ובזה הוא מצליח בגדול, עכשיו נחכה לראות מה אתם הולכים לעשות איתו.

סגווי לומו מיובא לארץ על ידי סגווי ישראל והוא זמין לרכישה דרך אתר החברה.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

1 תגובה על "חצי סגווי, חצי רובוט: בדקנו את Loomo – הרובוט המגניב שתוכלו לתכנת לבד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
המגיב החד פעמי
Guest
המגיב החד פעמי

מעניין כמה שילמו שהכתבה הזו תשאר בטופ כמה ימים.
אותי בתור קורא זה לא מעניין ומבלבל שכאילו אין חדשות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: