מדריך: כך תיראו טוב יותר בשיחת הוידאו הבאה שלכם

משבר הקורונה גרם לכך ששיחות הוידאו הלכו ותפסו מקום מרכזי בחיים שלנו. הכנו לכם מדריך וידאו קצר ותכליתי, כדי שגם אתם תיראו טוב יותר בזום הבא שלכם

מאת: רודריגו גונזלס

זום, סקייפ, וואטסאפ, וובאקס, FaceTime ו-Teams… בשבועות האחרונים מצאנו את עצמנו בעשרות שיחות וידאו. אבל בעוד שרבות מהשיחות האלו הן בעלות אופי חברי או משפחתי, לא מעט מהן כוללות שיחות עם מנהלים, לקוחות, ספקים או שותפים, וכאן, כבר יש חשיבות לתוכן השיחה כמו גם למראה עיניים. במדריך הבא ריכזנו מספר טיפים, שיעזרו לכם להיראות טוב יותר במהלך שיחות הוידאו האלו.

קודם כל, חשוב להבין ששיחת וידאו מקצועית מתבססת על שלושה קריטריונים הלקוחים גם מעולם הפקות תוכן וידאו וגם מרטוריקה וסטוריטלינג: תאורה, קומפוזיציה, תוכן – הסיפור והמספר.

1. תאורה

צילום טוב מתחיל כמעט תמיד בתאורה נכונה. אין דבר מחמיא יותר מתאורה טבעית. לכן עשו שימוש בכל הכלים שיש ברשותכם בבית. תאורה נכונה תגרום לכם להיראות טוב ומקצועיים.

הימנעו ככל האפשר מתאורת פלורסנט – או כל מקור אחר לריצוד כמו טלוויזיה ומנורת פלורסנט. אם אין אפשרות, נסו להרחיק את המקור ככל האפשר מהמצלמה. זה נכון לכל זווית – קדימה, אחורה או מהצדדים.

הימנעו מאור המגיע באופן ישיר מלמעלה – זה אחת הטעויות הנפוצות ביותר, תאורה שמגיע למעלה, יכולה לגרום לצל על העיניים (או מלמטה או מהצדדים). זה לפעמים דבר שלא ניתן לתיקון במהלך השיחה וזה יכול לגרום לצד השני לחושב שאתם עייפים או גרוע מכך, לאבד איתכם קשר עין שעלול לגרום לאובדן של מסר ומידע עם הצד השני.

מקמו את מקור האור שלכם מאחורי המצלמה – אפשר להשתמש במנורה שולחנית ולכוון אותה ישירות אל הפנים שלכם. כמובן שכשמדובר על המחשב או על הנייד שלכם, שימו לב שהאור מגיע מקדימה.

סיגרו את שאר החלונות או כל מקור תאורה אחר – אם זה אור ישיר של שמש, קחו בחשבון שהוא עלול ליצור צל. ואור ישיר גם עלול "לשרוף" את התמונה, כך שהבעות הפנים שלכם לא יעברו היטב. אגב, הימנעו גם ממראות בחדר שינה למשל. אלו יכולות להחזיר את ההשתקפות של האור ולפגוע בתאורה שלכם.

2. קומפוזיציה

קומפוזיציה היא בעצם בניית התמונה, אנחנו מחליטים מה יהיה בתוך התמונה ומה יישאר מחוץ אליה. תחשבו על התמונה/קומפוזיציה כעל שטח נדל"ן יקר שאנחנו צריכים לחשוב כיצד לנצל אותו הכי טוב. את החלל הזה אנחנו יכולים למלא ב"דברים" שיכולים לחזק את המיתוג האישי שלנו – תמונות של המשפחה, עציצים, תעודות או חפצים גיקיים מגניבים. כן, הלייטסייבר המגניב שיש לכם יכול להיות שובר קרח מעולה.

קומפוזיציה טובה יכולה לעזור לכם למכור סיפור. הנה כמה עקרונות חשובים:

ודאו שהמחשב בגובה המתאים: אחד הדברים הראשונים שעליכם לבדוק הוא שהמחשב או הטלפון באמת בגובה המתאים לשיחה. מקמו אותם במקום שיאפשר לכם להזיז ידיים, ומצד שני לא לדבר למקומות מוזרים – כמו למעלה מדי או נמוך מדי.

המצלמה בגובה העיניים – שימו לב, בכל מחשב המצלמה במיקום שונה ויש לה נטייה שונה, לכן זה משהו שאתם חייבים לעשות באופן עצמאי ועדיף כמובן לפני שהשיחה מתחילה. אם אתם מבצעים את שיחת הועידה בלפטופ, הגביהו אותו עד שהמצלמה תהיה בגובה העיניים או מקבילה לקו השיער שלכם כשהמסך אנכי ולא בזווית.

מרכזו הכל – תהיו במרכז הפריים. סימטריה מחמיאה לפנים שלכם.

צרו קשר עין – זו מומחיות שתגיע עם הזמן, אבל ככל שזה ישב לכם בראש ותזכרו את הכלל הזה, זה יעזור לכם להיראות יותר מקצועיים ופחות כאלה שכל היום עסוקים בעצמם. אל תסתכלו על עצמכם, כשאתם מדברים. אנחנו יודעים, זה קשה, אבל נסו לשמור על קשר עין עם העדשה. זכרו שהעדשה זה האדם שנמצא מולכם ואצלו בפריים לזווית שאליה אתם מסתכלים יש חשיבות.

רקע נייטרלי בבקשה – ופחות זה יותר. רקע מבולגן יכול לגרום לכם להראות לא מקצועיים, או שמשהו אחר ברקע יסיח את דעת הצופה.

3. תוכן

לפני משבר הקורונה, מאמרים רבים נכתבו על כך שיזמים ו/או מנהלים בימינו צריכים לפתח יכולות נוסופות כמו עמידה מול קהל או דיבור מול מצלמה. אם תשאלו את וורן באפט, הוא בכלל יגיד לכם שהיכולת שלו לתקשר טוב יותר את הרעיונות שלו, היא שהכפילה את שווי נכסיו.

כעת, כולנו צריכים לדבר מול מצלמה. בין אם זה במהלך ה-daily standup, או במקרים אחרים שזה מול חבר צוות, מנהל, או לקוח. מלבד הכלים הטכניים של תאורה וקומפוזיציה, חשוב להבין שבמהלך שיחת וידאו, המון דברים יכולים להפריע לקשב וריכוז ולכן עלינו להיות מדויקים.

בתיאטרון ובקולנוע יש מגוון של תיאוריות לימוד ועבודה מול קהל. שתי הנפוצות ביותר הן של סטניסלבסקי ושל איוונה צ'באק. אנו יצרנו תמהיל של שניהם יחד. אלו הם הטיפים העיקריים:

מה המטרה – החלק החשוב ביותר, הוא שתדעו מראש מה המטרה של שיחה. אתם יכולים לרשום לעצמכם במשפט גדול ולתת לזה ללוות אתכם במהלך השיחה.
מה אני רוצה מהצד השני? זו שאלה שיכולה להוביל למשהו קטן או משהו גדול, זה לא משנה כרגע. ממליץ לכם לכתוב את זה על דף לפני שאתם מתחילים את השיחה, זה ישמור אתכם בפוקוס.
מעשים – מה המעשים שאתם יכולים לעשות כדי להשיג את מה שהגדרתם שלב אחד לפני. זה  יכול להיות "חנופה", "מחמאה", הצעה מפתה", פתרון לבעיה… ככל שתעברו על יותר "מעשים" כך תשלטו יותר בדיאלוג.
המניע – מה המניע שלי ומה של הצד השני? זה מתאים מאוד למכירות, או לפיץ'. ככל שנדע לפני השיחה להבין את המניע שלי ושל הצד השני, נוכל להוביל את הצד השני למעשים ותגובות.
מכשולים – מה עלולים להיות המכשולים שלנו בהשגת המטרה. תרגישו בנוח לכתוב הכל, כי נושא המכשולים, הוא הפתח לדיאלוג פורה ובריא.

4. סאונד

אי אפשר להגזים בחשיבות של סאונד טוב, או אתם יודעים מה, אפילו נורמלי, בזמן שיחות וידאו.

אם תוכלו – הצטיידו במיקרופון נורמלי. לרוב, אפילו מיקרופון פשוט יחסית יספק סאונד נורמלי יותר מהרמקול המובנה של הלפטופ או הסמארטפון שלכם. אם תצטיידו באוזניות – חוטיות או בלוטות' – רובן מגיעות עם מיקרופון מובנה ויספקו לכם יתרון כפול: גם תוכלו להימנע מפידבק (כשאתם שומעים את עצמכם בלופ אינסופי), וגם המיקרופון המובנה שלהן קרוב יותר לפה וטוב יותר מזה של הלפטופ למשל.

אם ניתן, נסו לבחור חדר או חלל נטול הד.

***

אין ספק שאנו צריכים להפנים כי המדיום הזה עומד ללוות אותנו זמן רב, לכן כדאי שנאמץ אותו ונדע כיצד להשתמש בו. אסיים עם טיפ של ווארן באט – תחייכו עם העיניים, זה תמיד עוזר.

הכותב הינו מנכ”ל חברת ויאו, סוכנות תוכן וידאו

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "מדריך: כך תיראו טוב יותר בשיחת הוידאו הבאה שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
David
Guest

כתבה מעולה, תודה!

נדב
Guest

כתבה מצויינת!

אבל בהתחלה בגלל הכותרת והתמונה חשבתי שאתם עומדים לדבר על איך לשפר את איכות התמונה המזוויעה שלרוב נתקלים בה בשיחות ווידאו.

איך יכול להיות שעם אינטרנט מהיר עדיין יש בעיות כאלה…

איזה אינטרנט צריך בשביל לראות באיכות טובה ולא מפוקסלת? זה תלוי בפינג, במהירות האינטרנט או בשירות הסטרימינג?

אשמח אם תעשו על זה כתבה.

רודריגו
Guest

בגדול הבעיה של איכות הינה בגלל מספר דברים, אבל הגורם העיקרי (בישראל) הוא תשתיות לקויות וישנות. זה כמובן גם תלוי בחומרה, במערכת, ביכולת שלה לקבץ קובץ וידאו. באיזו מערכת אתה עובד?

ישראל מעצמת אינטרנט!!!
Guest
ישראל מעצמת אינטרנט!!!

בזק מתחננת למשרד התקשורת שיתן לה לשדרג ל200Mb אבל משרד התקשורת לא
מסכים- כנראה רוצים להכריח את הציבור לעבור ל5G

רודריגו גונזלס
Guest
רודריגו גונזלס

אחת הבעיות הגדולות בתשתיות היא בזק. היא מונופול, אין שחקנים חדשים. ברגע שיכנסו מתחרים, המשחק ישתנה.

מישהו
Guest

בזק מתחננת == דרך שהם מצאו לשווק את הסחיטה להקלות רגולטוריות כדי שיסכימו לשחרר את הסיבים. חברה בריונית

מישהו
Guest

1. מהירות העלאה גבוהה, ברוב חבילות האינטרנט הקווי ההעלאה נמוכה מאוד. גם אם אין לך אפשרות לקבל 200 מגה באזורך שווה לרכוש כדי לקבל 5 העלאה, זה המינימום הראוי. 2. רצוי Latency נמוך – חיבור קווי עדיף על WiFi ו LTE עדיף מאוד על 3G גם המהירים יחסית. 3. מצלמת רשת טובה שווה השקעה. לפעמים אפשר להשתמש במצלמה דיגיטלית כמצלמת רשת אבל זה לא טריוויאלי. 4. בדוק את הגדרות התוכנה שאתה משתמש בה, בזום צריך להפעיל את ה HD. כמו"כ לפעמים שווה להחליף שירות או ספקית אינטרנט אם הם עושים Shaping לתעבורה.

Ben
Guest

בדר"כ איכות הווידאו ממש ירודה דרך הלפטופ. כדי לשפר זאת, ניתן להשתמש במצלמה המעולה של הסמארטפון. יש כמה מדריכים ברשת שיכולים לעזור לכם להפוך את המצלמה של הסמארטפון (והמיקרופון) למקור עבור אותןשיחות המתבצעות במחשב מה שמשפר משמעותית את הדרך בה אתם נראים ונשמעים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: