זה אחד העכברים הכי משונים, והכי טובים שנתקלתי בהם

מפתחים, מעצבים וכל מי שמבלה יותר מדי זמן מול המחשב: ללוג'יטק יש עכבר אנכי שנראה נורא, אבל מצד שני הוא אחד הנוחים ביותר שבהם נתקלנו

צילום: גיקטיים

בעולם שמקדש מובייל, טאבלטים, מחוות ידיים באוויר ו-AR, לי תמיד יש מקום של כבוד לעכבר הישן והטוב. אבל בעוד שרובנו משתמשים בעכברים שמגיעים בעסקת חבילה עם המקלדת, מדי פעם מגיע חידוש שמנסה לאתגר את התחום. כזה הוא ה-MX Vertical, החבר החדש בליין העכברים היוקרתי של לוג'יטק.

כפי שניתן להבין משמו, העכבר החדש מתגאה בעיצוב אנכי ומוזר מאוד למראה ולשימוש. אבל מה הם היתרונות בעיצוב הזה, מה הם החסרונות והאם תצליחו להתרגל לעיצוב הזה?

פעולה חלקה

ה-MX Vertical נהנה מעיצוב מעודכן, שהזכיר לנו סוג של צדפה עתידנית, ג'ויסטיק מתקדם או פשוט עכבר רגיל שהונח על צידו. החלק העליון שלו, היכן שאתם מניחים את היד מצופה במשטח גומי קשיח עם מבנה הדרגתי דמוי "צלעות".

צילום: גיקטיים

מעבר לעניין העיצובי הייחודי, מדובר בשילוב בין חומר ועיצוב שממש תורמים לאחיזה טובה של העכבר – העכבר ישב היטב ביד שלנו גם כשהיד מזיעה או רטובה.

צילום מסך: גיקטיים

בראש העכבר נמצא כפתור שניתן להתאמה אישית – על פי הצרכים שלכם – זאת בעזרת אפליקציית Options של Logitech – רק למה 150MB קובץ התקנה למה?! בנוסף, האפליקציה גם מבקשת משום מה שתיצרו חשבון Logitech, אבל אם תתאמצו, תוכלו למצוא את האופציה לחמוק מזה.

בצידו הימני נמצא בזווית את הכפתורים הסטנדרטיים והגלגלת שמוכרים לנו מכל עכבר. הגלגלת לחיצה, אבל היא כוללת מצב סיבוב אחד ולא סיבוב אינסופי. זאת בניגוד למשל לגלילה האינסופית שאהבנו ב-Mx Master 2S למשל.

מקור: Logitech

עוד נמצא בחלקו העליון של העכבר צמד כפתורים שישמש אתכם בדפדפן ל"קדימה" ול"אחור". לצערי, המיקום של הכפתורים הפך אותם לפחות שימושיים עבורי. בכל פעם שרציתי ללחוץ על אחד מהם, הייתי צריך קצת לחץ מהכיוון הנגדי – ובכיוון הנגדי יש את הכפתור הימני והשמאלי הסטנדרטיים של העכבר – מה שגרם לי לא פעם ללחיצות שגויות.

בקצהו הקדמי – הפתעה הפתעה – חיבור טעינה ל-USB-C. מה שזה אומר הוא שתוכלו להטעין אותו בעזרת כל מטען סמארטפון מהשנים האחרונות. בנוסף, החיבור יכול לשמש לחיבור חוטי למחשב. חוץ מהחיבור החוטי תוכלו גם להשתמש בקישוריות רדיו רגילה או Bluetooth.

צילום: גיקטיים

למרות שהוא הרבה יותר מצויד מעכבר סטנדרטי, לא תמצאו בו פיצ'רים וכפתורים שתמצאו בעכברים אחרים בסדרת ה-MX – כמו למשל גלגלת צד או משטח מגע. עוד משהו שלא תמצאו בו וחבל – כי בכל זאת מדובר על עכבר פרימיום – הוא טכנולוגיית ה-Darkfield Laser המגניבה של לוג'יטק שמאפשרת לכם להשתמש איתו גם על משטחים מבריקים כמו זכוכית או מראה. לכן, אל תמהרו עדיין לזרוק את פד העכבר שלכם.

יתרון נחמד של ה-Mx Vertical הוא שתוכלו לשלוט איתו על 3 מכשירים שונים. המעבר בין המכשירים השונים נעשה על ידי לחצן זעיר בתחתית שלו. בעזרת פיצ'ר ה-Flow המגניב תוכלו גם לעבור בין מסכים שונים של מכשירים שונים פשוט על ידי הזזה של העכבר.

עיצוב ארגונומי

צילום: גיקטיים

כמובן שהמאפיין הגדול ביותר של העכבר הוא היותו ארגונומי. אם אתם יושבים ימים שלמים מול מחשב ועכבר, אתם בוודאי מכירים את הכאבים בפרק כף היד, במרפק או בכתף.

המטרה הראשית של ה-MX Vertical היא למנוע את מה שמוכר כ"תסמונת מנהרת שורש כף היד", כלומר, עקצוצים וכאבים בשורש כף היד – שנגרמים בין היתר ממנח היד שלנו על העכבר. מכיוון שהעכברים הרגילים שטוחים, כף היד שלנו מונחת מעליהם בצורה ישרה, מה שגורם ללחץ של עצמות שורש כף היד על העצבים שביניהן – מה שעלול לגרום לכאבים ולהקרנה עד לכתף, עקצוצים, חולשה בשרירי האגודל ותחושה של נמלול באצבעות. ה-MX Vertical  לעומת זאת מחייב את היד להיות מונחת בזווית 57 מעלות – שעל פי לוג'יטק היא האופטימלית ביותר כדי למנוע את הלחץ על הרקמות והגידים.

כתוצאה מכך אתם לא צריכים להזיז את כל היד. היד מונחת כל הזמן קדימה במנח הטבעי כלומר משהו כמו "לחיצת יד" והתנועה נעשית על ידי הזזה מינימלית של פרק כף היד.

לוקח זמן להתרגל, אבל שווה

המפתח פחות התחבר… צילום: גיקטיים

ייקח לכם זמן להתרגל לעכבר אנכי. כמה זמן – זה כבר תלוי בכם, אבל ההבדלים נובעים הן מזווית האחיזה המיוחדת של העכבר והן מתנועות השליטה. אני התרגלתי די מהר לעכבר – משהו כמה שעה – ודי קשה לי להתרגל לעכבר רגיל שוב, אבל מצד שני, אחד המפתחים שלנו שקיבל אותו להתנסות – החזיר לי אותו אחרי שעה כי זה "הספיק לו".

אבל לא רק האחיזה. הבדל נוסף מעכברים רגילים הוא טווח התנועות. לרוב אנחנו שולטים בעכבר עם תנועות רחבות יחסית. תחשבו נגיד על גודל ממוצע של משטח לעכבר. ב-MX Vertical השליטה נעשית עם הזזה מינימלית של כף היד שחובקת את העכבר. כלומר, אם היינו צריכים לייצר לו משטח עכבר מיוחד, בואו נגיד שאפשר להסתפק ברבע מהשטח של משטח העכבר הרגיל. העכבר תומך ברגישות שבין 400 ל-4000 DPI, ובלוג'יטק אף טוענים שנוכל להזיז את היד כרבע ממה שנהגנו להזיז קודם לכן.

אז נכון, הזזתי פחות את היד, אבל מצד שני, ההתרשמות שלי היא שהוא פחות מדוייק בעקבות זה, והיו לי יותר לחיצות שווא – כלומר קליקים במקומות אחרים על המסך מאיפה שתכננתי.

כאמור, הבדל נוסף הוא שהבסיס של תנועת היד שלכם נמצא בפרק כף היד שלכם ולא בכתף או במרפק שלכם. כתוצאה מכך לא הרגשנו עומס או כאבים באיזור הכתף והמרפק – וזה היתרון הגדול ביותר של העכבר.

זמן סוללה

כשהסוללה תיגמר… חיבור USB-C. לייק. צילום: גיקטיים

אני משתמש בעכבר כחודשיים ולמרות שהוא לא הגיע טעון במלואו – עדיין לא הזדקקתי להטענה. בלוג'יטק מתגאים בסוללת 240mAh עם זמן פעולה של מעל ל-4 חודשים, אבל גם אם תזדקקו לטעינה קודם לכן, העכבר תומך בטעינה מהירה, כך שדקה אחת בלבד של טעינה תספק לכם 3 שעות פעולה.

אחד המוזרים… והטובים

צילום: גיקטיים

ה-Mx Vertical הוא אחד מהעכברים הנוחים ביותר שנתקלתי בהם. אמנם, לוקח זמן להתרגל אליו, ובגלל מימדיו הוא פחות מתאים לנסיעות, אבל אם אתם סובלים מכאבים מציקים בעקבות העבודה הרבה עם העכבר – החסרונות האלו בטלים. אלא אם אתם שמאליים כמובן, ואז העכבר הוא ממש לא בשבילכם. לתחושתי הוא גם פחות מתאים לגיימרים, שצריכים לקסטם כל כפתור אפשרי בעכבר. אבל אם אתם למשל מפתחים, שרגילים לעבוד עם קיצורי מקלדת למשל, יש בעכבר הזה את כל מה שאתם צריכים.

אמנם בשוק קיימים מספר "עכברים אנכיים" וחלקם אף זולים יותר, אולם נראה שלוג'יטק מפצה על כך באיכות חומרים, בנייה וגימור של העכבר ושל הרכיבים השונים כמו הגלגלת המדוייקת והכפתורים שניתנים להתאמה אישית. אם תתרגלו למימדים ולצורה המאתגרת שלו – אין ספק שהוא יהיה אחד מהעכברים הנוחים ביותר בהם תשתמשו.

Logitech MX Vertical מיובא לישראל על ידי בנדא מגנטיק, יבואנית רשמית של מוצרי לוג'יטק בישראל. מחירו ביום פרסום הכתבה נע בין 400 ש"ח ל-600 ש"ח.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

 

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

15 תגובות על "זה אחד העכברים הכי משונים, והכי טובים שנתקלתי בהם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יאיר נתניהו
Guest

מה לגבי תאימות לMac?

משתמש
Guest

אני עובד איתו במק כבר מעל חצי שנה והוא מדהים.

Roee FL
Member

Awesome! thanks

יוש
Guest

כל עכבר שאין לו גרסה שמתאימה ליד שמאל – לא ראוי להיקרא ״ארגונומי״.

דניאל
Guest

Ankor vertical mouse, 18$.
אין צורך לשלם כלכך הרבה על מותג

רועי
Guest

אפילו להפך – Ankor הוא ה'מותג' המוצלח בתחום וכשראיתי את העכבר למעלה ישר הבנתי שיש פה ניסיון חיקוי של לוג'יטק.
יש לי את העכבר של Ankor והוא מעולה לטעמי.

Roee FL
Member

Been using the Anker Vertical Mouse as well for the past 2 years.
Cost me 25$.
Fucking amazing, best bang per buck on any purchase I've ever made.
מצטרף להמלצה

דנה
Guest

היי רועי,
יש מצב לקישור? מחפשת ולא מוצאת את המוצר
תודה רבה!

דנה
Guest

היי דניאל,
יש מצב לקישור? מחפשת ולא מוצאת את המוצר
תודה רבה!

עידן
Guest

משתמש בעכבר עקום כזה מעל לשנה וחייב להודות שזה ממכר

שם שם
Guest

מאיפה קניתם את anker vertical mouse?

רועי
Guest

amazon

meirav
Guest

אני כבר שנים משתמשת בעכבר כזה של minicute https://www.amazon.com/MINICUTE-Ezmouse2-Wireless-Ergonomic-Left-handed/dp/B00HPL39DC

יצחק כהן
Guest

ב"ה

בעקבות הכתבה כאן רכשתי את העכבר הזה
אז קודם כל הוא עובד טוב דורש טיפה התרגלות

החסרונות שלו ביחס לעכבר הקודם שלי MX Master הם
א. חסר לי שליטה ב mode של הגלגלת, אני לדוגמה אוהב דף רץ, ובעכבר הזה לא ניתן לכוון mode כזה
ב. חסר לי הכפתור של שליטה במדיה, ב MX ניתן לתכנת בכפתור אחד שלחיצה עליו בתוספת תנועה ניתן לבצע 4 פעולות שנות
ג. חסר כפתור מעבר מסכים

כעת צריך להתרגל לדברים החסרים..
עכבר טוב ונוח אבל החסרונות מציקים
בקיצור לא ממליץ בחום אם התרגלתם לעכבר עם ריבוי כפתורים

יוסי
Guest

האם מתאים ליידים גדולות ,22 + ס"מ …?comment image

wpDiscuz

תגיות לכתבה: