לוג׳יטק אומרת שהעכבר והמקלדת החדשים שלה ישמחו מפתחים. אז נתנו למתכנת לבדוק

המתכנת של גיקטיים שיחק עם העכבר והמקלדת החדשים של לוג׳יטק שמיועדים למתכנתים. האם הוא עבד בצורה יעילה יותר? האם הן נתנו לו את האומץ לדחוף דברים לפרודקשן ביום חמישי? להלן הרשמים

מקור: גיקטיים

כיום יוצאים כל יומיים גאדג’טים חדשים המיועדים לשפר את סביבת העבודה: החל מאוזניות מבטלות רעשים, עכברים ארגונומים, שולחנות עם יכולות הגבהה והיד עוד נטויה. מדובר באביזרים מתחומים שונים שמלבד תווית החברה ותג מחיר כזה או אחר, אין ממש ניסיון לצמצם את קהל היעד או לכוון את האביזרים לצרכים מסויימים. להיפך, החברות לרוב משיקות מוצרים ומפרסמות אותן לכל אדם שעלול לגהץ את כרטיס האשראי. מי שפועלת קצת אחרת היא Logitech שהשיקה לאחרונה דגם חדש לעכבר המוכר שלה  MX Master 3, וצירפה אליו מקלדת בשם MX Keys. על המקלדת והעכבר האלה, למרבה הפלא, היא הדביקה תווית מיוחדת שאף אחד לא טרח להדביק לפניה: “למתכנתים”.

העכבר והמקלדת מציעים ביחד ולחוד שלל פונקציות הבאות לייעל את אופי עבודתם של כותבי הקוד על שלל נגזרותיהם, ובאתר החברה ניתן למצוא שלל הסברים המנמקים כיצד הוחלט על כל פיצ׳ר; החל מהעיצוב עם הצבעים הסולידיים ועד הייעוד של כל מקש ומבנה לטובת פעולה מסוימת. הסתקרנתי, והחלטתי לבדוק האם הגאדג׳טים החדשים אכן עונים על הצרכים ואופן השימוש שלי, או שמדובר בנסיון לא מוצלח להיתפס כמגניבים בים הגאדג’טים הקיימים.

Dark Mode ומינימליזם זה שם המשחק

אחד הטרנדים המובילים כיום בעולם הטכנולוגיה הוא “מצב החושך” או ה-“Dark Mode”, ונראה כאילו Logitech שאבו ממנו קצת השראה. המקלדת עצמה נמכרת בצבע שחור בלבד והעכבר מגיע בשני צבעים מאוד בסיסיים: שחור ואפור. גם תאורת המקלדת צבועה בסגול בסיסי ולא באחד מצבעי מקלדות הגיימינג המוקצנים כמו אדום, ירוק או כחול. בין אם כדי להקנות לציוד מראה מקצועי יותר ופחות דמוי צעצוע, ובין אם כדי להמשיך את הקו העיצובי השחור.

העכבר הוא עכבר ארגונומי לכל דבר בו יש מקום נוח לכל האצבעות, כך שהיד לא מתעייפת לאחר שימוש מרובה. יותר מזה, לא משנה מי ממשרדי גיקטיים ניסה להשתמש בעכבר, העכבר היה נוח לכולם ללא הבדלים בגודל כף היד.

גם המקלדת הפתיעה לטובה אחרי רושם ראשוני שגרם לחשש קל. מקלדת ה-MX Keys היא מקלדת דקה, נמוכה, שקטה בעלת מקשים לא בולטים מדי. למעשה, נראה שהיא ההיפך הגמור מכל מקלדת מכנית כיום. אני חייב להודות שכחובב מקלדות מכניות בעצמי, המבנה שלה אפילו הרתיע אותי קלות ולא חשבתי שהיא תהיה נוחה מדי לשימוש. זה אכן הצריך ממני קצת תרגול, אבל במהרה השימוש הפך לקל ואינטואיטיבי כך שבזכות הגובה שלה – זה הרגיש כאילו אני מקליד על השולחן בלי להרגיש שבאמת יש שם מקלדת. אם הצורה הזאת אכן מרתיעה אתכם קצת, המקלדת מגיעה עם כרית נמוכה שאפשר למקם קרוב למקלדת ובכך גם החשש העיצובי נחסך ממני.

מקור: גיקטיים

התאמה אישית לסביבות עבודה שונות

מבחינה פרקטית, המקלדת והעכבר האלה הם כל מה שאומרים עליהם – ועוד קצת. בתור התחלה, עליכם להתקין תוכנה של Logitech שבעזרתה תוכלו לבצע התאמה שונה של המקלדת והעכבר. לאחר ההתקנה, ואפילו טרם פתיחת התוכנה ושימוש בציוד כלשהו – ברגע שתחברו את שני מתאמי ה-USB של המקלדת והעכבר למחשב, התוכנה תקפיץ הודעה – האם ברצונכם לאחד את השימוש במקלדת ובעכבר לכדי מתאם USB אחד כדי לחסוך לכם יציאת USB במחשב. נשמע אולי טריוויאלי בחלק מהמקרים, אבל עצם העובדה ש-Logitech מאפשרת לכם לקנות את המקלדת והעכבר בנפרד, ואז במידת הצורך מציעה לכם לבצע את הסינכרון הדרוש, זה בהחלט מוערך.

כמו שציינתי, העכבר הוא עכבר ארגונומי בכל רמ”ח כפתוריו, אבל הוא בהחלט לא רק פנים יפות. על העכבר קיימים 2 הכפתורים המוכרים, גלגלת אנכית ומתחתיה כפתור נוסף כדי לשנות את מצב הגלגלת. איזה מצבים קיימים? הראשון הוא מצב “מכני” רגיל בו ניתן להשתמש בגלגלת “בצעדים”. עם זאת, המצב השני הוא המצב “המשוחרר”, כשבלוגי׳טק הצהירו שניתן לגלול עד 1,000 שורות קוד בשניה ללא כל מאמץ. אמנם לא בהכרח מדובר במהירות של שנייה, אבל כן – הגלגלת במצב המשוחרר היא אכן מהירה דיו כדי לחלוף על פני כמה מאות שורות קוד באמצעות גלגול מהיר אחד.

מקור: גיקטיים

בנוסף, קיימת גלגלת אופקית, צמד כפתורי “הלוך-חזור” וכפתור כללי נוסף – כל אלה רק לצד האגודל, למקרה שתרצו להוציא עוד קצת מהעכבר שלכם. אני מוכרח להודות שכעכבר ארגונומי ראשון הרגשתי קצת מאויים, כי לא הצלחתי לראות את עצמי משתמש בכל הכפתורים שיש לעכבר להציע. עם זאת, אחרי שימוש אינטנסיבי של כמעט 3 שבועות, אני יכול להעיד שמתרגלים להכל מהר מאוד. ברגע שזוכרים שכל מבחר הכפתורים האלה קיים, תנועה ימינה ושמאל עם הגלגלת האופקית שבעכבר מתחילה להרגיש מאוד טריוויאלית לעומת חיפוש סרגל הגרירה במחשב. זה מרגיש שמעבר לניסיון להציע מבחר כפתורים ואופציות שימוש, ההצלחה של העכבר מגיעה בנוחות שלו ושהכל בנוי בצורה שדורשת מינימום מאמץ ולכן כל דבר כזה הופך לאינטואיטיבי מהר מאוד. ככה הצלחתי לעבור על מספר קבצי קוד ארוכים מאוד באותו פרוייקט בלי לאמץ כמעט את היד, מלבד לחיצה של כמה אצבעות וגרירה מועטה ממש של העכבר עצמו.

אם כל זה לא מספיק, כאן תוכנת המחשב נכנסת לפעולה. העכבר כולל אופציות מוכתבות מראש לכל כפתור – בהתאם לתוכנה בה אתם נמצאים כרגע. בין אם אתם משתמשים כרגע בכרום, באחת מתוכנות ה-Office של מיקרוסופט או אפילו בפוטושופ – כל כפתור יפעיל חלק הכרחי מסויים בתוכנה בה אתם נמצאים ובכך יהפוך את העבודה ליעילה יותר. כמובן שכל הגדרה של כפתור ניתנת לשינוי, אך הגדרות ברירת המחדל ברוב הפעמים נוחות גם הן ומאפשרות עבודה מהירה וקלה יחסית.

קיצורים, קיצורים בכל מקום

גם המקלדת דוגלת ביעילות וחיסכון בזמן עבודה, וניתן להבחין בכך רק על סמך המראה שלה. מכיוון שישנם הבדלים בין המקלדות של מחשבי Windows למקלדות של מחשבי Mac, נראה שהושקעה מחשבה אפילו בנסיון לחסוך בלבול בתחום הזה. לכן אפשר לראות שעל הכפתורים הרלוונטים ניתן למצוא מספר אופציות עם קו הפרדה ביניהן, כמו “opt | ctrl” או “cmd | alt” כך שהשימוש בכל פלטפורמה יהיה מהיר ונוח. בנוסף, בניגוד לסטטוס קוו הקיים – כפתורי ה-F1-F12 הם משניים כעת. קיימים 13 כפתורי פונקציות בצידה העליון של המקלדת כמו שינוי תאורת מקלדת, שינוי בהירות, שינוי עוצמת שמע, הרצה קדימה ואחורה בסרטונים ועוד מספר קיצורים שונים. בתחתית 12 מהכפתורים האלה, קיימת תווית F1-F12 כזו או אחרת כדי שנזכור שהכפתורים קיימים. לכן כשתנסו ללחוץ על alt+F4 במקלדת, יקפוץ לדוגמה sidebar האפשרויות של Windows, ורק אם תלחצו על alt+fn+F4, ייסגר החלון בו אתם נמצאים.

מקור: גיקטיים

האושר האמיתי במקלדת ובעכבר האלה היא התאימות לסביבות עבודה שונות. במקלדת ניתן למצוא 3 כפתורים שונים ובצידו התחתון של העכבר ניתן למצוא כפתור שלצידו 3 נורות שונות עם הספרות 1, 2 ו-3. בשני המקרים, מדובר למעשה באופציה להחליף סביבות עבודה וכך להשתמש במקלדת ובעכבר במחשבים שונים בלחיצת כפתור. בין אם אתם עובדים עם מחשב שולחני ולפטופ, שני לפטופים נפרדים או בכל תצורה אחרת – האופציה הזאת מאפשרת להשתמש באותו ציוד ולהחליף בין המחשבים בצורה חלקה ומהירה.

אם חשבתם שהמחשבים מחוברים מספיק האחד לשני עכשיו, תחשבו שוב. אם אתם משתמשים בשני מחשבים ומעלה, לא משנה על איזו מערכת הפעלה כל אחד מהם מבוסס – ניתן לגרור קבצים ממחשב אחד לשני. באותו מהירות ונוחות בהם עובדים עם שני מסכים על מחשב אחד, כך ניתן גם להעביר קבצים ממחשב אחד לשני, ללא קשר אם מדובר במעבר מ-Windows למק, כל זמן ששני המחשבים מקושרים דרך הציוד ונמצאים על אותה רשת. בתור אחד שעובד בבית עם Windows, וכבר יצא לו להתעסק בגיקטיים עם מחשבי מקבוק כאלו ואחרים – היכולת לקשר ביניהם ולעבוד על סביבות פיתוח שונות כאילו מדובר במחשב אחד יכולה לחסוך שעות של בדיקות תאימות והרצת מכונות וירטואליות.

פרודקטיביות חביבה vs. תאימות מדהימה

השתמשתי בעכבר ובמקלדת מספר שבועות, לצורכי פיתוח של פיצ’רים שונים ועבודה אינטנסיבית. לא אשקר, כל הקיצורים במקלדת חמודים ממש והעכבר נוח ברמה שמתרגלים אליו בשניות. האם מדובר בהמלצת קנייה זריזה וחד-משמעית? בערך, ואני אסביר. קיימים בשוק לא מעט עכברים ארגונומים וקיימות לא מעט מקלדות אחרות שהן נוחות יותר עם קיצורים דומים ונותנות יותר צבעי תאורה או רעשי הקלקות שונים ומגוונים. בקיצור, Logitech לא לגמרי המציאו את הגלגל. אז מה עושה את ההבדל?

העכבר כשלעצמו, לדעתי, הוא לא פחות ממדהים. הוא עכבר נוח, עם שלל כפתורים והגדרות שניתן לשנות שהופכות את העבודה איתו לתענוג שלא חוויתי עם עכברים בעבר. מה גם שיכולת גרירת הקבצים בין מערכות הפעלה יכולה להיות שובר שוויון אמיתי במקרים מסויימים. עם זאת, למקלדת לקח לי קצת זמן להתרגל, ולא הרגיש לי שהיא מביאה שינוי אמיתי. כיום, יש מקלדות מכניות או מקלדות עם פיצ’רים כאלו ואחרים שמחלקן נהניתי אפילו יותר. אז בתכלס? את המקלדת כשלעצמה לא הייתי ממהר לקנות, אלא אם קונים את העכבר ואז העבודה המשותפת והסינכרון איתו, בצירוף יכולת החלפת סביבות העבודה בלחיצת כפתור יכולה להיות שימושית. מה גם שחיי הסוללה של שניהם מדהימים (טעינה מלאה של העכבר מספיקה לכ-70 יום, וטעינה מלאה של המקלדת מספיקה ל-10 ימים או עד 5 חודשים, בהתאם לצריכת התאורה שלכם). העכבר, לעומת זאת, ישמח לדעתי כל אחד. המחיר המומלץ של העכבר והמקלדת עומד על 500 ש״ח.

Avatar

עומר להב

מכור לחפצים עם מערכות הפעלה, גיימינג ולאיסוף פוקימונים. לא בהכרח בסדר הזה.

הגב

27 תגובות על "לוג׳יטק אומרת שהעכבר והמקלדת החדשים שלה ישמחו מפתחים. אז נתנו למתכנת לבדוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ללא
Guest

מה עם תמיכה באובונטו?

שם כלשהו
Guest

אין, לינוקס תומך באופציות הפיזיות והכפתורים הסטנדרטים, אבל אין גרסה של התוכנה של לוגיטק כך שאין תמיכה בכל הפונקציות המיוחדות כמו flow והגדרת פעולות מיוחדות לכפתורים

תכנת בכיר
Guest

יש מקלדת בעברית?

שם כלשהו
Guest

כן, סביר להניח שלא תמצא מקלדת ברשתות גדולות ללא עברית

אביחי
Guest

הסתכלת על התמונות? יש 3 תמונות של המקלדת. בשתיים מהן האותיות בעברית נראות באופן מאוד ברור.

מה הקטע לשאול שאלות כשאפשר ל-RTFM ובמקרה הזה RTFP ?

רוני
Guest

איפה מוכרים את המקלדת בחנויות בארץ? לא מצאתי חנויות שמוכרות בארץ את המקלדת חוץ מחנות אחת שמוכרת את המקלדת ללא כיתוב בעברית

a a
Guest

לא הבנתי כלום.. על איזה סביבות עבודה אתה מדבר? word? photoshop?, אתה מתכנת לא? מה עם סקירת שימוש תוך כדי כתיבת קוד בIDE כלשהו?

Guest
Guest

נראה שיש מנעול fn על כפתור הescape. חשוב מאוד למי שכן מרבה להשתמש בפונקציות העליונות (f1-f12) ולא רוצה לשלב עוד כפתור. חבל שלא ציינתם את זה בכתבה.

DUDE
Guest

דברים שחסרים בכתבה הזו:
1. מחיר – המקלדת עולה באמזון בסביבות 350ש”ח וגם העכבר נמכר בנפרד במחיר דומה, לא הצלחתי למצוא דיל שכולל את שניהם בחבילה אחת.
2. יתרונות למתכנתים – כל הפיצ’רים שהוזכרו כאן נשמעים יעילים לכל מי שעובד עם מחשב, מה עם פיצ’רים יעודיים לתכנות? יש כאלה?

שורה תחתונה לדעתי, המקלדת לא ארגונומית ונראית לא נוחה בעליל, אם אתם מתכנתים שמבלים שעות רבות בהקלדה תעשו לידיים שלכם טובה ותקנו מקלדת יותר זולה ויותר נוחה, השוק מלא בכאלה.

שם כלשהו
Guest

לא יודע לגבי מחירים, לגבי מחיר חבילה, לוגיטק רואה את העכבר והמקלדת כשני מוצרים נפרדים אבל נותנים אופציה לאחד מבחינה פונקציונלית, זה כן מצויין בכתבה,
לגבי פיצ’רים מיוחדים למתכנתים, אין, יש פיצרים שטובים לכולם ובין היתר למתכנתים, למשל גלגלת שיש לה שתי מצבים ואחד מהם גלילה מהירה (אחד הדברים האהובים עלי בסדרת העכברים הזאת), האפשרות לקבוע קיצורים לכפתורים אחרים והאפשרות לעשות העתק הדבק בין שני מחשבים (שימושי במיוחד שאתה עובד על המחשב של העבודה ועל המחשב הפרטי), לכל אלו אין יעוד מיוחד למתכנתים בלבד אבל אין ספק שזה פיצ’רים שגם מתכנת ימצא להם שימוש (אני מצאתי…)

יוסי
Guest

כתבה ממומנת, זה כל כך זועק.

שם כלשהו
Guest

משתמש בגרסה הקודמת של העכבר ואסכים, העכבר לא פחות ממדהים ואחרי שימוש בו קשה להשתמש בעכבר אחר, לגבי המקלדת, אותתה פחות אהבתי מבחינת שימוש אך השילוב בין השתיים נחמד.
בנוגע לכותרת, למי שכתב ומתחזק את האפליקציה (במידה ומדובר בו) אסור לקרוא מתכנת (תעבירו את האפליקציה לקוד פתוח ותתחילו לקבל עזרה ממפתחים אמיתיים), ולשחרר דברים לפרודקשן זה לא אומץ, במקרה של אפליקציה כזאת זה במקרה הטוב חוסר מקצועיות.

אני
Guest
באיזה עולם מתכנט מעדיף את הסיידבר של וינדוס על פני סגירת חלון. קשה לי לקרו למקדלת זו מקלדת למפתחים מכמה סיבות: 1. מפתחים מקלידים עיבר, ולא אוהבים להסתכל על המקלדת, בטח לא כשרוצים לסגור חלון ולחפש את המיקום של f4, או כשמחפשים ב free commander עם alt+f7, או כל פעולה זריזה אחרת שה f מספקים. ולכן מקלדת למפתחים חייבת להפריד בין ה f כמו פעם- ברביעיות, אם כי גם עם שישיות אפשר להסתדר. 2. חייבת להיות אורגונומית. 3. חייב להיות רווח מספיק גדול בין המקשים לחצים, כדי שלא נתבלבל (אנחנו לא אוהבים לבזבז זמן ולהסתכל על המקלדת). 4. חייב להיות… Read more »
א.קור
Guest

לפי כמות שגיאות הכתיב, אז כנראה שאתה באמת לא מסתכל על המקלדת. לפחות אני מקווה שאלו הם typos .

מתכנת
Guest

אם יש לך 1000 שורות קוד בקובץ אחד, כדאי שתתכנן שוב את התוכנה שלך XD

מפתחלולבל
Guest

שטויות תעיף מבט לקרנל של לינוקס

איתמר
Guest

מניח שאתה מתכנת פרונט אנד

מפתחוני
Guest

בתוכנה של לוגי’טק עובדת גם על לינוקס? אם לא, הם שכחו חלק לא מבוטל של מפתחים

שם כלשהו
Guest

היא לא T_T (משתמש ב MX2)

בני
Guest

מה מחיר ? כי תמיד נותנים מחיר ממש לא נורמאלי

רותי לול
Guest

יש לי כזו מקלדת היא מצוינת בשביל ירושה בג’אווה אבל בפייתון זה מקרטע

nope
Guest

רק לי הפריע בעין שאפשר להעביר קבצים בעזרת העכבר?
Did I miss a meeting?

שם כלשהו
Guest

אפשר, עושים העתק במחשב אחד והדבק במחשב אחר

איתמר
Guest

דווקא יכול להיות רעיון טוב, מקלדת למפתחים. רק שכדאי לשאול מפתחים מה הם צריכים לפני שמוציאים אחת כזאת.

מישהו
Guest

מי שרוצה עכבר טוב לעבודה במחיר שפוי בלי כל השטויות והמחיר של MX Master מוזמן לבדוק על M720 Triathlon מחליפו של M705 Marathon הישן והטוב, אבל כולל גם בלוטות ועוד שיפורים.

אלון
Guest

מוכרים את המקלדת בארץ?
והאם יש עברית על המקשים?

אייל
Guest

איפה בארץ אפשר לקנות?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: