יוטיובר עם 15 מיליון עוקבים הסתבך בעקבות פרובוקציה שיצאה משליטה

היוטיובר הפופולארי חשב שהוא עומד לעשות היסטוריה, אבל לא תיאר לעצמו את הסערה שיחולל

Logan Paul

תמונה: Kevin Mazur/Fox, Getty Images

ביום האחרון של שנת 2017, יוטיובר פופולארי למדי, עם 15 מיליון מנויים לערוץ שלו, בשם לוגאן פול העלה וידאו יומי במהלך הטיול שלו ביפן, כאשר באותו יום טייל ביער אאוקיגהארה (AOKIGAHARA), הידוע לשמצה גם כ”יער ההתאבדויות”. זהו יער שבו רבים הולכים כדי ליטול את חייהם. במהלך הסרטון, פול וחבריו הבחינו בגופת אדם תלויה מעץ, שככל הנראה שם קץ לחייו כמו רבים ביער זה. היוטיובר העלה את הסרטון לערוץ היוטיוב שלו, אך נאלץ למחוק את הסרטון לאחר שספג לא מעט ביקורות מצופים, הורים, סלבריטאים ויוטיוברים אחרים.

צחק וסיפר בדיחות בזמן שצולמו תקריבי גופה

לטענת היוטיובר, הקבוצה הגיעה ליער במטרה לחקור את הסיפורים הרווחים לגביו בנושא רוחות רפאים, אך במהלך הטיול וצילום הסרטון הבחינו ממרחק בגופת אדם. מדריך הקבוצה התקשר לכוחות ההצלה כדי לדווח על המקרה, ובמקביל התקרבה החבורה אל הגופה והחלה לצלם אותה מקרוב. היוטיובר אמנם טשטש את פני הקורבן, אך ניתן היה להבחין בתצלומי תקריב של ידיו, תיקו ומכנסיו. פול אמנם התייחס מדי פעם במהלך צילומי הסרטון ברצינות לחומרת המקרה, אך כל כמה רגעים הוא סיפר בדיחות או התאפק שלא לפרוץ בצחוק. לאחר שיצאו מהיער, צילמה החבורה את עצמה שותה סאקה בעוד כוחות ההצלה עושים את דרכם אל היער. היוטיובר אף אמר בשלב מסוים כי “אני חושב שזהו רגע היסטורי בתולדות יוטיוב”. הוא אולי צדק, אבל אנחנו לא בטוחים שבאופן שבו הוא קיווה.

מלבד חוסר הרגישות שהיוטיובר הפגין במהלך הצילומים, והניצול הספק-ציני שעשה למקרה, עצם הפצת הסרטון לקהל הענק שהוא מחזיק (כ-15 מיליון עוקבים), עשוי לגרום לנזק אדיר משניתן לתאר. מחקרים עדכניים מעידים על כך שבני נוער וילדים (מרבית קהלו של פול) מושפעים יותר מכוכבי רשת מאשר מאושיות אחרות כמו סלבריטאים. כל זאת מצטרף לעובדה שרבים סבורים כי הסרטון עלול לעורר תופעה הנקראית “אובדנות מדבקת” (suicide contagion), אשר גורסת כי סיקור נרחב ונלהב של התאבדויות עשוי לגרום להפעלת “טריגר” אצל קהל רגיש ופגיע יותר, שעשוי לחקות את הפעולה.

טוען כי ניסה לעורר מודעות להתאבדות, ויוטיוב בינתיים מסרבת לקחת עמדה

אמש הגיב היוטיובר בחשבון הטוויטר שלו לפרשה, וכתב כי מעולם לא ניסה להשיג יותר צפיות בעקבות הסרטון, אלא ניסה לעורר מודעות להתאבדות ומניעת התאבדויות, וטען כי השתמש בכוח הרב שהאינטרנט נותן לו בצורה לא נכונה לראשונה, ולמד את הלקח. בסרטון התנצלות שפרסם, טען פול כי הוא מתבייש בעצמו, וביקש ממעריציו לא להגן על הפעולות שלו, כי הן אינן ראויות להגנה. פול הסביר כי הוא היה צריך להניח את המצלמה ולא להעלות את הסרטון, וכי הוא מתנצל בפני האינטרנט, כל מי שאי פעם נפגע או חווה מחלה נפשית, ובעיקר בפני הקורבן ומשפחתו, וטען כי מטרתו מאז ומתמיד הייתה לבדר ולמתוח את הגבולות.

משתמשים ועיתונאים רבים דרשו את תגובת יוטיוב לפרשה, אך זכו לתגובה לקונית למדי: “ליבנו יוצא אל המשפחה של האדם המופיע בסרטון. יוטיוב אוסרת על תוכן אלים או בוטה שמוצג בצורה לא מכבדת. אם וידאו מכיל תוכן גרפי, הוא יכול להשאר באתר רק כאשר הוא נתמך במידע חינוכי או דוקומנטרי, ובמקרים מסוימים הוא יוגבל לגילאים מסוימים. אנחנו חוברים לקבוצות בטיחות כמו הקו החם למניעת התאבדויות בכדי לספק מקורות מידע חינוכיים שמשולבים במרכז הבטיחות של יוטיוב”. האתר לא לקח בעצם עמדה או אחריות על הסרטון, וממשיך לספוג ביקורת בעת האחרונה על התוכן הבעייתי אשר עולה אליו, ומצליח לעקוף לא מעט מנגנונים שאמורים להגן על תוכן שכזה מלהגיע לילדים.

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה, או פשוט מעוניינים לשוחח עם מישהו, אנו ממליצים לפנות לאגודת ער”ן (עזרה ראשונה נפשית בטלפון) דרך המספר 1201 או שליחת SMS למספר 076-88444-00

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

להגיב

9 תגובות

 1. Go vegan הגיב:

  פוץ

 2. .... הגיב:

  גירויים נו באמת… עזבו את זה שהכותרת היא clickbait גמור, כתבות כאלה לא בדיוק תואמות את התוכן של האתר. תחזרו לכתוב על טכנולוגיה.

 3. D.d הגיב:

  אולי הוא לא ביקש שיגנו עליו אבל הוא יצטער והיא אפשר ליראות את זה על הפנים שלו לא תמיד אנשים מודעים למה שהם עושים ואז מגלים שזה לא מתאים או הלך כמו שצריך וזה שהתקשורת אכזרית ורעבה לסיפורים לא אומר שצריך לצאת עליו הוא סך הכול עוד דיי צעיר ולא עבר את ה-25 אפילו…

 4. חמוצים בפיתה הגיב:

  מה אתם גנובים הוא אמר בסרטון לפי מה שזכור לי שגם אם הוא נראה כאילו הוא שמח הוא לא יודע איך להגיב לסיטואציה פשוט הוא לא רצה להרוס את הגוד וייב

 5. קרן הגיב:

  הוא נראה כמו רוסיה בת 40

 6. לפי התגובות פה... הגיב:

  וואו איך קרה שרק עכשיו הבנתי שצורכי התוכן של גיקטיים הם חבורת ילדים בני 14

תגיות לכתבה: