גם בעברית: סטארטאפ ישראלי טוען שהוא ישלים לכם מילים יותר טוב מגוגל

אוהבים את Smart Compose של גוגל? עכשיו אתם יכולים להתנסות בפיתוח ישראלי, שעל פי היזמים שמאחוריו, מהיר יותר, מדויק יותר, עובד בעברית – וגם שומר על הפרטיות שלכם

מקור: Lightkey

ב-2018 גוגל הכניסה לחיינו את Smart Compose, שהפך די מהר לפיצ'ר חובה בכתיבת מיילים עם השלמת מילים ותיקוני שגיאות – בייחוד לאנשים שהאנגלית שלהם קצת חלודה. אבל האם יכול להיות שדווקא פיתוח ישראלי עושה את זה טוב יותר, מהר יותר וגם בעברית?

עוקפים בסיבוב את המתחרים

בזמן שירותו ב-8200, מספר גיא כתבי, יצא לו לבלות שעות רבות עם משפחת מוצרי אופיס של מיקרוסופט:  "חיפשתי כלי בגוגל לניתוח דפוסי הקלדה ולחסוך זמן. משם התחלתי לשחק עם הרעיון הזה ובזכות הרקע מהיחידה, זה הפך למשהו הרבה יותר רציני", הוא מספר. לאחר שגילה שאין בשוק מוצר כזה, הוא הקים ב-2016 ביחד עם ערן בראור את הסטארטאפ Lightkey.

הפיתוח של Lightkey, כולל שבעה מודלים, המנתחים בזמן אמת את הטקסט שאתם כותבים, וכפי שכתבי מסביר "רבים" ביניהם כדי לספק לכם חיזוי של טקסט שאתם עומדים להקליד. בנוסף, הם מציעים למשתמשים תיקונים של שגיאות הקלדה או כשתחביר המשפט זקוק לשיפוץ.

מקור: Lightkey

לדברי כתבי, לכל מודל תפקיד אחר במערכת: "אחד מבין טוב את השפה, אחת את היסטוריית ההקלדה, אחד את הנושא שאתה עובד עליו, וכל אחד בא עם יתרון מסוים בהבנה שלו – כשהם כל הזמן מתעדכנים והם עושים בפחות מ-10 מילי שניות על כל הקשת מקלדת, מבינים אם יש משהו שיש להציע ואז מציעים". לדבריו, מרגע ההתקנה המערכת לומדת את המשתמשים וההצעות שלה הופכות מדוייקות יותר.

ובכל זאת, קשה שלא להשוות את המערכת שפיתחה לייטקי למערכות המוכרות של גוגל ומיקרוסופט, אבל לפי כתבי ישנם מספר יתרונות לפיתוח שלהם. ראשית, העובדה שהמערכת שפיתחו היא אגנוסטית – ולא ייעודית אך ורק למוצרי גוגל או מיקרוסופט. כך למשל, תוכלו להיעזר בה במדיה החברתית שלכם; באפלקציות מסרים מיידיים כמו סלאק או וואטסאפ; כלים לעבודה משותפת כמו נושן, מאנדיי וטרלו וכלים נוספים כמו סיילספורס, ג'ירה ו-Zendesk.

יתרון נוסף – שמציג כתבי – הוא שלדבריו, המערכת שלהם פשוט יותר מהירה מהמתחרות, כשאם תפתחו מסמך ותקלידו טקסט זהה – תקבלו באותו זמן נתון יותר הצעות מדויקות – עד פי 5 מהמתחרים.

ויש כמובן את העניין הזה של פרטיות. לייטקי, בניגוד למתחרות מבית גוגל ומיקרוסופט, עובדת on-premise וזמינה עבורכם גם אופליין – ובסטארטאפ הישראלי מבטיחים כי לא יעבירו שום מידע פרטי לענן. כתבי מציין כי המערכת מעבירה רק סטטיסטיקות שעברו אנונימיזציה על משתמשיה הפרטיים (ולא על המשתמשים הארגוניים) – וגם את השליחה של מידע זה המשתמשים יכולים לבחור לנטרל. "בתור יוצא 8200 גם ברמה הערכית היה חשוב לנו שהמידע של המשתמשים לא נשלח לענן בכלל, הכל מעובד על המחשב. אותנו זה מאתגר כי אנחנו לא משתמשים בדאטה שלהם כדי לשפר את המוצר אלא רק בדאטה ציבורי", הוא אומר.

כל הכתבות והעדכונים מעולם הטכנולוגיה וההייטק כל הכתבות והעדכונים מעולם הטכנולוגיה וההייטק מחכים לך עכשיו בערוץ גיקטיים בטלגרם

יש גם תמיכה בעברית

לעומת המוצרים של המתחרים, המתמקדים רק באנגלית – לייטקי חוזה עבורכם טקסטים גם בעברית (ובעוד יותר מ-80 שפות נוספות). כתבי אומר בשיחה איתי כי למרות שהאנגלית עומדת בליבת המוצר – בעיקר בגלל גודל השוק – עברית תמיד הייתה חלק מהפיתוח של לייטקי, בייחוד כי כל הרעיון מאחורי המוצר הגיע מהצורך שלו בחיזוי טקסטים בעברית.

"כשבנינו את לייקטי בנינו אותו כדי שיהיה רב שפתי, עם תמיכה ב-RTL. הכאב המקורי שלי הגיע משם, ב-8200 כותבים לרוב בעברית אז זה היה חשוב. גם ברמה הכי בסיסית רציתי את זה גם לעצמי. מאחורי הקלעים יש מערכת מאוד משוכללת ללמוד דפוסים ואפשר להפעיל אותה על כל שפה", אומר.

כאמור, הוא מסביר שאנגלית היא ה-Tier 1 מבחינת הפוקוס בפיתוח, כשעברית – יחד עם שפות לטיניות כמו ספרדית, צרפתית או איטלקית נמצאות במדרגה השנייה מבחינת כמות המשאבים שמושקעת בפיתוח הכלי עבורה. עם זאת, הוא – כמו כל מי שמנסה לייצר כלים שעובדים עם עברית – מציין כי זו שפה שלא פשוט לעבוד איתה: "רק המילה אהבתיה לבד יכולה להקריס לך את המערכת. יש המון מורכבויות וניואנסים שצריך לתפוס וזה גם אתגר". עם זאת, הוא מציין את הרוסית והקוריאנית בתור שפות שהצליחו לאתגר אותם אפילו יותר מהעברית. אגב שפות כמו סינית ויפנית עדיין לא פוצחו בגלל המורכבות שלהן.

כאמור, את לייטקי הקימו כתבי וערן בראור, שניהם בוגרי 8200. לשניים לא היתה היכרות מוקדמת מהיחידה או בכלל, שנפגשו בעקבות פוסט ובו נכתב על "חיפוש שותף לסטארטאפ מעניין". את הפוסט מצאה אשתו של בראור, שהעבירה אותו אליו – והוא כלל נכתב ע"י כתבי אלא על ידי קרוב משפחה, שעשה בסופו של דבר את החיבור בין השניים. לסטארטאפ הישראלי עשרות אלפי משתמשים ב-170 מדינות שונות העושים בו שימוש ביותר מ-80 שפות שונות. עד היום גייס הסטארטאפ הון קטן בסבב Pre-Seed והוא מרוויח מהכנסות של לקוחות משלמים.

כתבי ובראור מסבירים כי המודל הכלכלי שלהם כולל מוצר חינמי ומוגבל מבחינת כמות ההקשות שהוא חוזה – כשלאחר מכן מוצע למשתמשים מסלול בתשלום; מוצר Pro למשתמשים פרטיים הכולל חיזוי ללא הגבלה ופיצ'רים נוספים ומוצר עבור ארגונים גדולים. לדברי השניים הערך המוסף במוצר ה-Enterprise הוא העובדה שלייטקי יוצרת שכבת חיזוי ארגונית שיכולה לשפר את חוויית ההקלדה של כל משתמשי הארגון.

צוואר הבקבוק של ההקלדה

בשבועות האחרונים בדקתי את לייטקי, והפכתי אותה לחלק משגרת הכתיבה שלי – כדי לבחון את היכולות שלה בהשוואה ל-Smart Compose הפייבוריטית שלי. באנגלית, אני חייב להודות, לא הרגשתי את ההבדל כמעט – אם כי לא ישבתי להקליד אות אחרי אות כמו שעשו אנשי לייטקי. את ההבדל המשמעותי הרגשתי עם העברית, כשלייטקי הצליחה לחזות די מהר לא מעט מילים שהתכוונתי לכתוב – וזה מה שהכי הרשים אותי בה. אני בטוח שעם הזמן, וזה גם מה שמבטיחים כתבי ובראור, היא תשתפר עוד יותר.

בשיחה איתי אומר כתבי כי החזון מאחורי כל הדבר הזה הוא לחסל את מה שהוא מכנה צוואר הבקבוק של ההקלדה – המקלדת. "אנחנו חושבים בקצב של 2,000 מילים בדקה וכותבים בערך 40 מילים. ההקלדה היא פקק תנועה מטורף בינך ובין המחשב", אומר כתבי וטוען כי הרעיון להיות קצת כמו מה שנוירלינק של אילון מאסק רוצה לעשות – רק בלי השבב במוח שלנו. "החזון הוא זה לקחת את המחשבות האלה ולעזור לך להמיר אותן לתצורה הדיגיטלית שלהן מבלי שתצטרך להתעסק בדקדוק ותחביר, להתעסק יותר בעיקר ולא בטפל – שזו המכניקה של ההקלדה".

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

12 תגובות על "גם בעברית: סטארטאפ ישראלי טוען שהוא ישלים לכם מילים יותר טוב מגוגל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
fb_ohads
Guest

אחלה מוצר

קאטו
Guest
מודל פרימיום אינו מתאים לכלי טכנולוגי כזה מוצע למכור את המאגר והכלי הטכנולוגי פר סטארטאפ/חברה. ולגזור משם ערך לפי את כמות המשתמשים. לקוח הקצה אינו משתמש בודד אלא כל חברה שיש בה מאגר משתמשים בינלאומיים שמתקשרים אחד מול השני. כדי להעלות את איכות השירות והתקשורת ועדיין כדאי לתת למשתמשי קצה בודדים לעשות שימוש בעד 3-5 שפות שונות בחינם לחלוטין עם כל הפיצ'רים.( כך מאפיינים כאלה שמתקשרים קבוע בין מדינות יעד שיש ללקוח הקצה קשר ייחודי) ולהנות ממכירת פרסומות וטאריפיק גבוה והרחבת מאגר המשתמשים שרובם משתמשים היום בגוגל טארנסלייט ועוד 5 שנים כשיש מאגר משתמשים רחב, לבחון מודך כלכלי חדש. אליאקספרס… Read more »
8200
Guest

8200
אצלנו ב 8200 עשו דברים מדהימים
סיפרנו לכם על 8200?
אנחנו ב 8200 דיברנו 8200 שפות
בחדר אוכל היו 8200 מנות

נעמה
Guest

עובדת עם המוצר כבר שנים ומאוד מרוצה, גם עם התוסף של כרום וגם בעבודה שוטפת על המחשב. אין ספק שנחסך לי זמן יקר, בתור אחת שמלמדת וכותבת הרבה תכני הדרכה על המחשב. ממליצה בחום!

יפתח
Guest

מודלי שפה משתפרים בכל רגע, נגישים וחינמים
בהצלחה, אבל לא רואה עתיד לחברה ישראלית בתחום מחקרי כמו זה

8300
Guest

איזה מגניב, אם נגיד נכנסים לאתר שלהם, ונגיד המערכת המתוחכמת היתה מזהה שאני מתעניין, ואז אשכרה מזהה שאני מחפש קובץ להורדה, התקנה , משהו…??

קאטו
Guest

מתי ימציאו תרגומון ציטוטי סרטים?
לדוגמא

"אני הוכחתי לך"

Do you like apples? Well, i got her number, how do you like demn apples?

"בואי"
If you want to live, come with me

"אתה האמ אמא של האשמים"
"Don't you know, every body is inesent here"

תוך כמה זמן אפשר להקים מאגר תרגומים כזה מגניב?????????????

אחד העם
Guest

כמשתמש של התוכנה,
תפקיד מנהל פרויקטים
ממליץ בחום חוסך זמן וגם הרבה אי נעימויות.
קלה לשימוש ומאוד ידידותית,
הכי חשוב שכאן לאף אחד אין מעקב או שמירת נתונים אישיים.

הפי
Guest

חודש

אחד שלא יודע
Guest

המון בהצלחה! נראה מוצר נהדר.

יותם
Guest

לא רק גוגל, יש גם חברות אחרות עם מוצרים דומים, מדובר למעשה ב Me2
מדובר למעשה במוצרים מבוססי מילון ומודלי שפה.
אם גוגל יחליטו להשקיע בעברית באפס זמן יעקפו חברה זו !

מייק
Guest

איך מורידים!?
עובר באתר ולא מוצא אפשרות לdownload!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: