מפחדים מ-OLED? מסך ה-QNED של LG בבדיקה עמוקה

לקחנו את מסך ה-Mini LED של LG לתקופת ביקורת משמעותית – ויש לנו לא מעט להגיד על הניסיון הראשון שלה עם הטכנולוגיה החדשה

תמונה: LG

לא מעט יצרניות וטכנולוגיות שונות מנסות להתחרות על מקום בסלון שלכם, ואם אתם מעודכנים, סביר להניח שאתם יודעים שמסכי הטלוויזיה הטובים ביותר שאתם יכולים לקנות כיום הם מסכי OLED, אבל יש להם חסרונות משלהם שעשויים להרתיע אתכם מלקנות אחד. אז בדיוק בשביל אותם מתנדנדים, מסכי ה-Mini LED החלו להיכנס לשוק בשנה האחרונה – ואנחנו בילינו פרק זמן מכובד עם התשובה של LG, מלכת ה-OLED לתחום המיני ליד, ה-QNED99, כדי להבין האם מדובר בחלופה הולמת.

מה לעזאזל ההבדל בין LED ל-Mini LED ל-OLED ל-QNED ל-Neo QLED

לפני שנצלול, חשוב להבין את ההבדל בין מסכי Mini LED, ובעיקר למה LG בכלל שיחררה מסך שכזה: ל-LG יש את מסכי ה-"Nano Cell", שהם בעצם מסכי LED די סטנדרטיים, שזה אומר שהם מגיעים עם איזורי הארה מוגבלים (בין אם צידיים או אחוריים). סביר להניח שכבר יש לכם בבית מסך LED, ומטבעה של הטכנולוגיה הזאת, אפשר להניח שהוא גם סובל מתופעות כמו Macroblocking, Color Banding וגם הילות משונות סביב עצמים. אתם יודעים, זה מסך שנותן לכם תמורה מצוינת עבור הכסף שלכם, בעיקר כי אתם לא צריכים לשלם עליו סכומי עתק.

אבל LG ידועה בשנים האחרונות בתור מלכת ה-OLED (ובתור יצרנית הפאנלים של טלוויזיות ה-OLED של סוני למשל). בניגוד לנורות LED שתלויות באיזורי הארה, במסכי OLED כל פיקסל ופיקסל מואר באופן עצמאי, מה שמאפשר לא רק דיוק של הצבעים והפרטים, אלא שבמקרה שהתמונה אמורה לייצג את הצבע השחור – הפיקסלים פשוט לא נדלקים. כך נוצר אפקט ה"שחור מוחלט" שתמיד מתלווה לסופרלטיבים של מסכי ה-OLED. באופן כללי, מסכי OLED נחשבים לבעלי איכות התמונה הטובה ביותר (לפחות עד שמסכי Micro LED יגיעו לשוק).


מבולבלים? עשינו סדר בכל המושגים שצריך להכיר לפני שרוכשים מסך טלוויזיה


למרות היתרונות המשמעותיים, יש למסכים הללו גם חסרונות משמעותיים, כיוון שהם מבוססים על חומר אורגני שהולך ונשחק עם הזמן, ועשוי לסבול מתופעות כמו צריבות. בנוסף, הוא גם לא מסוגל להגיע לרמות בהירות גבוהות במיוחד בהשוואה למסכי LED. אמנם מעולם לא נתקלתי בבעיית צריבות במסכים שבדקתי, אבל אני מסוגל לגמרי להבין למה מישהו או מישהי תעדיף שלא להוציא כמעט 10 אלף שקלים בשביל מסך שעשוי להיצרב – ולא משנה כמה פעמים מבטיחים להם שזה לא יקרה. הנה אגב מישהו שגם בדק את זה לעומק.

וכך זה נראה

מסכי Mini LED הם סוג של פתרון אמצע שמציע הרבה יותר איזורי הארה (כ-2,500 איזורים ששולטים על 30,000 נורות), מה שאמור לתת לטלוויזיה את היכולת לספק תמונה בהירה ומדויקת יותר, וגם לא להדליק איזורי הארה שאמורים לייצג את הצבע השחור. אם זה נשמע לכם מוכר, יכול להיות שזה בגלל שבדקנו מסך שכזה עם ה-iPad Pro החדש וגם את מסך ה-Neo QLED הראשון של סמסונג, ששניהם מגיעים עם מסכי Mini LED – ומאוד התרשמנו משניהם. QNED הוא פשוט השם השיווקי של LG למסכי Mini LED, והסדרה הזאת אמורה לתת את הטוב של שני העולמות. מעין תמונה שקרובה לביצועים של מסכי OLED, אבל בלי הסיכונים לצריבה, ועם בהירות מוגברת. אז איך זה באמת נראה?

כמה בהיר עוד אפשר להיות?

הדגם שאנחנו קיבלנו לבדיקה הוא ה-QNED99, שמגיע לישראל רק בגודל 75 אינץ' ו-86 אינץ' (מה שגם משפיע על תג המחיר שנגיע גם אליו), וברזולוציית 8K. אחרי שההתקנה של המפלצת הזאת הסתיימה, העברנו עם המסך זמן רב שבו בדקנו את המסך בשלל תרחישים ועם שלל תכנים באיכויות שונות. התוכנית שלקחה את החומרה היחסית-חדשה הזאת לקצה היא Severance (או "ניתוק") של Apple TV Plus. עזבו אתכם מזה שהיא באמת אחת הסדרות הטובות ביותר שראיתי בחיי והיא חובת צפיה לכל גיק ואדם – היא פשוט הדגמה מושלמת למה המסך הזה מסוגל לעשות. מצד אחד, סצינות המשרד והמסדרונות מדגימות בצורה מעולה את רמות הבהירות המאוד גבוהות של המסך (ברמה שבה שהוא מסוגל לסנוור היטב בערב – מה שאפשר לפתור עם משחק בהגדרות הבהירות, אבל זה כן עשוי להפתיע אתכם במהלך צפייה שגרתית). מצד שני, גם בסצינות המאוד בהירות יש המון אלמנטים צבעוניים וסטורטיביים שמדגישים היטב את דיוק הצבעים וגם את המנעד שלהם.

מצד שלישי (כן, יש כאן 3 צדדים. תתמודדו), יש בתוכנית הזאת גם לא מעט סצינות חשוכות מאוד. השחור של ה-QNED הוא אכן שחור מוצלח מאוד. המסך עושה עבודה טובה בלכבות את איזורי התאורה שלא אמורים להשתתף בתמונה, והאפקט הנוצר מזכיר במידה מסוימת את זה של ה-OLED. זה בהחלט נראה הרבה יותר טוב גם בהשוואה למסכי ה-Nano Cell של LG, וראיתי מעט מאוד תופעות של Blooming (מעין הילה לבנה סביב עצמים בסביבה חשוכה) בשימוש רגיל, אם כי ראיתי יותר כאלו כשהתיישבתי בזווית צפייה קצת יותר רחבה. זאת בניגוד למסכי LED שבהם אי אפשר לפספס את התופעה אפילו באנימציית הפתיחה של נטפליקס.

עוד סיפורים כאלו מחכים לכם עכשיו עוד סיפורים כאלו מחכים לכם עכשיו בערוץ העדכונים הרשמי של גיקטיים

לוקחת גם כמה בעיות

אבל, וזה אבל לא קטן. בדומה ל-Neo QLED של סמסונג, גם בניסיון של LG יש כמה בעיות, בעיקר כשהתמונה הופכת למורכבת ומציגה למשל תאורת פנים מעומעמת. אז המסך מתחיל להציג קפיצות מעט משונות ברמות הבהירות, ואפשר לראות את איזורי ההארה קצת מאבדים את הדיוק שלהם. ב-Don't Look Up ו-Hawkeye, למשל, סצינות של ארוחת ערב עם תאורת ערב נעימה נדמו כאילו הן צולמו לאור נרות מרוב שהבהירות משתנה תוך כדי. לעיתים התופעה הזאת גם חזרה על עצמה כשהתמונה הייתה חשוכה יחסית, ולפתע כתוביות התרגום הלבנות קפצו על המסך והדליקו איתן עוד איזורי תאורה. זה לא משהו שהורס את חווית הצפיה, והוא כאמור מופיע בעיקר בסצינות עם תאורה טבעית חלשה, אבל זו לא התמונה הכמעט מושלמת שאתם מקבלים במסכי ה-OLED של LG. אלו לא בעיות שיש רק ל-LG, ונראה שהן פשוט קשורות לטבע של מסכי Mini LED שעד כמה שיש להם כמות איזורי הארה יותר גדולה, עדיין יש להם גבול מסוים. בנוסף, בצורה דומה לזו של סמסונג, גם מסך המיני לד של LG מפיץ לא מעט חום. אני בדקתי אותו בעיקר בתקופת החורף ובמרחק יחסית גדול, אז החוויה עשויה להשתנות בקיץ הישראלי החמים.

אם כבר אמרנו קיץ, ואם כבר אמרנו שהמיני לד הוא סוג של פתרון שלוקח את מה שטוב ב-LED וב-OLED למוצר אחד – דווקא כאן LG ביצעה החלטה די משונה בפאנל של ה-QNED99, ובחרו בפאנל די רפלקטיבי. כך, כשצפיתי בסצינות חשוכות יחסית בצהרי היום כשהסלון הוצף באור שמש, או בערב כשצפיתי בטלוויזיה כשכל האורות בסלון דולקים, הטלוויזיה הפכה לחצי מראה באיזורים החשוכים יותר של התמונה. זו בעיה שכבר דיברנו עליה במסכי ה-OLED של החברה, אבל בדרך כלל מסכי LED מגיעים עם פאנל אנטי-רפלקטיבי שעושה עבודה טובה במניעת הבעיה הזאת. כאן יש סוג של כימרה מוזרה שלא ברור לי למה LG בחרה בה. לצערי, עוד רעה חולה מפאנלי ה-LED דלפה לכאן, כשהפאנל שאני קיבלתי הוא יחסית "מלוכלך", ובסצינות ב-Severance שבהן הדמויות הולכות במסדרונות הלבנים מאוד ראיתי לא מעט "עננים" אפורים. שוב, לא אסון, אבל כן משהו שאולי לא הייתי מצפה לקבל במסך כל כך יקר ומשוכלל.

אהלן!

מנגנון שיפור התמונה של LG מתחיל כבר לפגר מאחורי אלו של סמסונג במסכי ה-Neo QLED אבל בעיקר מאחורי מנגנון שיפור התמונה של סוני בכל המסכים היוצאים מן הכלל שלה. זה לא שהתמונה של מסך ה-QNED היא לא טובה או סובלת מבעיות רציניות, אבל בשום שלב בחודשים שבהם השתמשתי במסך לא הרגשתי שהתכנים באמת עברו שיפור משמעותי – וזה מסך 8K, ששוב מוכיח שאין שום סיבה לקנות אותו בשביל ה-8K. קצת חבל.

גם webOS (מי שיספר בדיחת הייטקס ייקבל חסימת IP), מערכת ההפעלה של LG, מתחילה קצת להראות סימני זיקנה, עם ה-ר-ב-ה יותר מדי פרסומות ותכנים שממש, אבל ממש לא רלוונטיים עבורי. בניגוד לעיצוב שלה מלפני שנה ושנתיים, שהיה תופס אולי את הרבע התחתון של המסך בצורה אלגנטית ונעימה, כעת ממשק האריחים שלה תופס לעיתים גם יותר מחצי מהמסך. קצת מבאס בהתחשב בעובדה שמסכים כמו אלו של סוני מגיעים עם Google TV, כך שגם מי שמשתמש במסך כ"טלוויזיה חכמה" נהנה מממשק הגון, אבל זו בעיה שאפשר לפתור בקלות . עם זאת, LG תומכת בפקודות קוליות בעברית, כך שאם יש לכם ילדים בבית, הם יכולים לתפעל את המסך בעצמם באמצעות השלט הנהדר של LG, וזה הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על גוגל שפשוט מתעלמת מהשוק הישראלי.

השלט של LG: עדיין מצוין

השלט של LG הוא עדיין אחד השלטים המוצלחים ביותר בתחום, כשהוא לא רק מגיע עם כל הכפתורים שאי פעם תצטרכו, אלא גם עם גלגלת וכמובן עם האפשרות להשתמש בו כסמן, מה שמקבל מאוד על תהליכי הקלדת אותיות ושימוש בחלקים מהממשק. הפעם, הכפתורים היחידים שמרגישים כאילו הם לועגים לי הם הכפתורים של גוגל אסיסטנט ואלכסה, שכמובן שלא פועלים בישראל ולא משנה כמה מעקפים ניסיתי. אבל היי, לפחות הכפתור של דיסני פלוס יהיה רלוונטי בקרוב.

תקנים בכל מקום

ה-QNED99 אמנם מגיע עם כמות מכובדת של 4 יציאות HDMI 2.1, שזה מצוין, אבל מסיבה לא ברורה, המסך לא תומך ב-Variable Refresh Rate. זה אמנם לא ישפיע על רוב השימושים של הצרכן הממוצע, אבל אם אתם גיימרים שמתכננים לחבר למסך שלכם פלייסטיישן 5 או Xbox Series X (או מחשב גיימינג, כמובן), המסך הזה עשוי קצת לאכזב אתכם כי הוא לא יאפשר לכם לנצל את הקונסולה שלכם עד הסוף. עם זאת, אציין שחוויות הגיימינג המאוד כללית שלי על המסך הייתה מצוינת, וכותרים כמו Horizon Forbidden West ואפילו כותרים פחות מורכבים כמו WWE2K22 ו-Curse Of The Dead Gods נראו פשוט נפלא עליו.

אם כבר נגענו בתקנים, חשוב לשים לב ש-LG שומרת היטב על אחת התכונות שאני הכי אוהב במסכים שלה, ובניגוד לסמסונג שממשיכה לחשוב ש-HDR10+ יהפוך למשהו מתישהו (ספוילר: זה יהפוך למשהו כשביקסבי תהפוך למשהו. או במילים אחרות – כנראה לעולם לא), היא ממשיכה לתמוך בכל התקנים הפופולריים כמו Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10, ALLM, eARC ועוד – כשכל מה שחסר לי כאן, זה תמיכה ב-G Sync ו-FreeSync, אם כי אני יכול להגיד שהשיהוי במסך הזה הוא יוצא מן הכלל. אם יש לכם מכשיר כלשהו, סביר להניח שהטלוויזיה הזאת תומכת בפחות או יותר כל היכולות שלו.

מסך טוב, מחיר פחות

תמונה: LG

האם זה יותר טוב ממסך LED רגיל? חד משמעית כן. האם ה-QNED היא תחליף טוב ל-OLED? לא בדיוק. הניסיון הראשון של LG עם מסכי Mini LED הוא ניסיון קצת פחות מוצלח מזה של סמסונג. במקום לתת לנו בעיקר את היתרונות של הטכנולוגיה, קיבלנו מסך מעולה, אבל לא מצוין: הוא בהיר מאוד, אבל בחושך הוא יכול לשמש כמראה. הוא גדול מאוד, אבל הוא לא מחדד בצורה מספיק טובה את התוכן. הוא מאוד יקר, אבל הוא לא מגיע עם כל הפיצ'רים לגיימרים.

והבעיה הגדולה ביותר של ה-QNED99 היא הגודל והמחיר שמתלווה אליו. בישראל היא משווקת רק בגודל 75 ו-86 אינץ', כך שהיא מראש לא מתאימה לכולם. ביחד עם זה מגיע מחיר מומלץ לצרכן שמתחיל מ-22,990 שקלים. שעם כל הכבוד, זה המון. בצורה כמעט לא הגיונית, דגם ה-OLED הטוב ביותר של LG משנה שעברה, ה-G1, הושק במחיר של 18,490 שקלים לגירסת ה-77 אינץ'. היו דרכים לקצץ במחיר של ה-QNED99, בין אם זה על ידי הקטנת הפאנל, או אפילו זניחה של ה-8K לטובת 4K. במקרה הזה, LG מציעה את דגם ה-QNED90 שמגיע עם רזולוציית 4K, אבל עם מעבד פחות טוב ומשום מה עם תמיכה ב-VRR ו-FreeSync. בקיצור – סדרת ה-QNED מגיעה לישראל במצב קצב מבלבל וקצת מבולבל.

אם אתם באמת לא רואים את עצמכם רוכשים מסך OLED מרוב חשש (או מרוב שהסלון שלכם מואר), ויש לכם סלון מספיק גדול וכיסים מספיק עמוקים, סביר להניח שממש לא תתאכזבו מה-QNED99. בכל זאת, מדובר בטלוויזיה מצוינת שתענה על הצרכים של פחות או יותר כולם – אבל היא נמצאת בסוג של משבר זהות בעיקר בגלל אחותה היותר מוצלחת, ה-OLED. בואו נראה אם משפחת המסכים של LG לשנת 2022 תהיה קצת יותר סגורה על עצמה.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

6 תגובות על "מפחדים מ-OLED? מסך ה-QNED של LG בבדיקה עמוקה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דג ברשת
Guest

סקירה מעולה ! תודה !
מקיפה דברים רבים במפרט וחוויית התנסות בתכונות רבות, התעמקות בחידושים והשואאה לקיים, כולל חיבורים ושימוש בהם,
הכל ישיר ובכנות, בלי להתחנף ליבואן/משווק וגם לסקור מה לא כל כך בסדר, בכללם עניין תמורה למחיר. אכן למעוניינים כנראה כדאי להמתין קמעה.

לארה נח
Guest

מתברר שסמסונג כן צדקה ושוב מנסים ללכת אחריה . ה Neo QLED 2022 אומרים משהוא מושלם. שישאיר את ה QNED הרחק מאחור.. VRR קטן עליה ו הכי חשוב 14BIT שווה לא לקנות כלום ולהמתין שבוע שבועיים. לסמסונג.

גיא
Guest

שמע עידן, מופתע לרעה מהסקירה שלך.
אם הולכים לאתר סקירות מקצועי ומוכר כמו RTINGS, מוצאים בקלות שה-QNED הוא בערך ברמה של ה-QLED של סמסונג.
עם ציון של 7.8 ב-RTINGS. מקביל פחות או יותר לדגם Q80A
של סמסונג.
https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80-q80a-qled-vs-lg-qned99-8k/21559/21659?usage=1&threshold=0.10

איך הגעת להשוואה ל-NEO QLED של סמסונג? מבחינת איכות תמונה – שמיים וארץ.
אני קורא סקירות מהעולם ואם כבר השוות, יש כל כך הרבה דברים שפיספסת. ללא ספק מאכזב.

לא צריבות ולא נעליים
Guest
לא צריבות ולא נעליים

יש לי oled כבר 5 שנים, אין משהו שיכול להתחרות בה.

לקסעדין
Guest

עוד מעט סוני מוציאים את ה qd oled , שזה אמור להיות oled משופר בדגש על הבהירות וזה יהיה המסך הכי טוב שייצא השנה

לקסעדין
Guest

עוד מעט סוני מוציאים את ה qd oled , שזה אמור להיות oled משופר בדגש על הבהירות וזה יהיה המסך הכי טוב שייצא השנה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: