5 אתגרים שסטארטאפים מתחום הפינטק חייבים לקחת בחשבון

אין ספק שעולם הפיננסים זקוק לחדשנות וזה מה שהופך את תחום הפינטק ל׳׳חם׳׳ מאוד. אבל עם הפוטנציאל האדיר להצלחה, סטארטאפים בתחום הזה נתקלים באתגרים ייחודיים שיכולים אפילו למוטט אותם. ממה צריך להיזהר ואיך אפשר להתמודד?

 EyesWideOpen/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: EyesWideOpen/ Getty Images Israel

מאת 

פינטק הוא כיום התחום "החם" בתעשיית הסטארטאפים, ואפילו המדען הראשי כבר קבע כי פינטק הוא יעד אסטרטגי למדינה. על כן לא פלא שחברות רבות שפיתחו מוצרים חדשניים בתחום מקבלות השקעות של סכומי עתק, אקסלרטורים צצים על ימין ועל שמאל, וכך גם חברות שמשתוקקות לחבור למוסדות פיננסיים ולהציע דרכים חדשניות לטפל בכסף שלנו. בתעשייה המקומית ישנן יותר מ-400 חברות טכנולוגיה פיננסית, אך למרות שזה נשמע כמו גן עדן – אין סטארטאפ אחד, גם לא כזה שהצליח בענק, שיגיד שהדרך הייתה קלה. למעשה, נוסף על הקשיים שחווה כל חברה צעירה, בתחום הפינטק קיימים אתגרים דומיננטיים נוספים. בין אם יש לכם סטארטאפ בתחום או שאתם חושבים להקים אחד, הנה חמישה אתגרים שכדאי להתכונן אליהם.

1. גופים ותיקים לא עובדים כמו סטאראטאפ

כדי שסטארטאפ שעוסק בתחום הפינטק ישיק את המוצר שלו, הוא צריך פרטנר גדול – לקוח ההשקה שלו, ולרוב הוא יהיה בנק או ארגון פיננסי ענק אחר. הבחירה בלקוח חייבת להיעשות בכובד ראש, כיוון שההתנהלות מולו תקבע את גורל המוצר, ויתרה מכך – את גורל החברה. גופים מוסדיים ידועים בהתנהלות הביורוקרטית שלהם, ולכן העבודה מולם יכולה להיות איטית ומסורבלת. חברת פינטק יכולה לשמוח שהגיעה להסכם עם בנק גדול שינסה את פלטפורמת הכספים שלה, ואז להיווכח שכל שלב קטן בתהליך יכול להימתח על פני חודשים ארוכים, ואף יותר. התוצאה תהיה שהכסף של החברה ייגמר והיא תחדל מלהתקיים עוד לפני שתספיק להשיק את המוצר שלה ולראות ממנו הכנסות.

מה עושים? עורכים סקר שוק כדי לבחור את הגופים המוסדיים הנכונים לחברה, אלה שאיתם ניתן יהיה להגיע לפיילוט ראשוני או ל-POC תוך חודשים ספורים. במהלך הבדיקה מומלץ להתרשם מתהליכים אחרים בעבר ובהווה של הארגון, ועם הגעה להסכם חשוב לסכם על KPIs ועל Action items ברורים, להגדיר בבירור מה ייחשב להצלחה ולסכם מראש על חתימת חוזה לאחר עמידה בתוצאות. בנוסף, תמיד טוב שיהיה גורם בכיר ודומיננטי בגוף המוסדי שמאמין בחברה שלכם. אחד כזה ייקח אתכם יד ביד בתוך המערכת הגדולה, ינחה אתכם, ידחף ויילחם עבורכם בתוך הארגון. בכל אלו יוכל לסייע אקסלרטור נכון שיחקור עבורכם את השוק, יסייע לקבל מידע מבפנים, ישתף בנטוורק שלו ויספק את המידע הנחוץ לשיתוף פעולה מהיר ואיכותי.

2. תתכוננו לטראפיק אדיר כבר מההתחלה

כל מוצר טכנולוגי שמכבד את עצמו נבנה מתוך מחשבה על סקלביליות, בתקווה שיום אחד מספר המשתמשים יגדל מספיק כדי להצדיק אותה. ואולם מוצרים בתחום הפינטק בדרך כלל נוצרים מראש לשימושו של מוסד פיננסי האחראי על כספיהם של מיליוני אנשים. אם במוצר אחר אפשר לדחות קצת את ההתמודדות עם עומסים גדולים, מוצר פינטק טיפוסי יגיע מהר מאוד למיליוני משתמשים, ולכן תכנון מערכת שתעמוד בכמות אדירה של משתמשים הוא קריטי כבר בהתחלה.

מה עושים? ולידציה והכנה לסקייל, ותכנון של מערכת שתתמודד עם מספר משתמשים שגדל בבת אחת. אלה כל כך קריטיים להצלחה שאפילו ה-POC שיוצג ללקוח יהיה חייב להראות יכולות כאלו. אבל מוסדות פיננסיים עובדים עם מיליארדי שקלים ומערכות המחשוב שלהם נדרשות להעביר מיליונים של פטהבייטים, מה שאומר שקשה מאוד לבצע בדיקת יכולות אמינה מבלי להיות מוטמע כבר על המערכת של הלקוח. לכן בתהליך הבדיקה צריך לערוך סימולציה של טרנזאקציות בסדר גודל של עשרה מיליון פטהבייט, ומי שנקרא לדגל הוא ה-CTO, שחייב להיות בעל ניסיון בעבודה בסקיילים כאלה, גם מבחינת הפיתוח לסקייל וגם מבחינת הבדיקות. ליווי נכון של החברה על ידי יזמים מנוסים יכול להציל מטעויות פשוטות כביכול שיכולות להיות הרות אסון בהמשך, ולעזור בתכנון התחלתי נכון של הארכיטקטורה ובהחלטה של איזו פלטפורמה תהיה עדיפה עבור המטרה.

3. שתי פנים לרגולציה

זה אולי האתגר המתסכל מכולם, וסטארטאפים בתחומי הפיננסים והבריאות חווים אותו ביתר שאת. רגולציה יכולה לעבוד לטובת החדשנות הטכנולוגית – אבל גם לרעתה; היא יכולה לאפשר תחרות ולפתוח את השוק לטכנולוגיות ושירותים חדשים, ומצד שני לחסום ולמנוע את כל אלו – הכל בהתאם לאג'נדה של מקבלי ההחלטות בזירה שבה פועלים.

מה עושים? על חברת פינטק להכיר היטב את השטח מבחינה חוקית ופיננסית, אך כדאי לזכור שאין שום ערובה שהמצב יישאר בעינו. כך למשל, סטארטאפים ישראליים רבים בחרו באנגליה כמקום להתאמת המוצר שלהם ולבדיקתו, שכן לונדון שופעת הבנקים נחשבת לבירת הפינטק העולמית. התוצאות המפתיעות של משאל הברקזיט שינו את כל הסביבה הרגולטורית, שכן בעקבותיו אנגליה תפעל לפי כללים רגולטוריים שונים מאלו של האיחוד האירופי אותו היא עוזבת. מהלך כזה היה קשה לחזות, אבל אין ספק שכל סטארטאפ בתחום הפינטק שפועל בלונדון חווה ימים קשים בעקבות הטלטלה הרגולטורית הזאת.

4. ניהול סיכונים נכון

חברות שהבסיס שלהן בנוי על מודל הקשור להחזר כספי (למשל חברות הלוואות דוגמת בלנדר, Fundbox ואחרות) נמצאות בסיכון גבוה. אם הערכת יכולת ההחזר של הלווים תהיה שגויה – החברה לא תכניס את הסכומים אותם היא צופה, תיפול למשבר כלכלי ותגיע במהרה לסכנת קיום.

מה עושים? בונים מודל סיכונים מדויק ככל האפשר. את המודל יש לבנות בעזרת מומחה בתחום או בעזרת חברה חיצונית שמתמחה בתיחום סיכון בצורה אופטימלית. כאשר מודל ניהול הסיכונים בנוי כיאות – ההיתכנות של הצלחת החברה עולה משמעותית, וכך גם הסיכוי שהמודל שלה יהיה תקף בסקיילים גדולים. גם במקרה הזה בניית מודל נכון בעזרת CFO שחווה על בשרו את השינויים האלה, יכולה להציל ממוות.

5. אל תתרשלו במניעת הונאות

פלטפורמות העוסקות בכספים הן פרצה שצועקת לגנב. התרשלות בגילוי ובמניעת הונאה יכולה להביא את החברה למצב בו היא חייבת לשפות לקוח שרומה בסכום שעלול למוטט אותה.

מה עושים? יש לעבוד עם כלים ומודלים מוכרים של ניהול סיכונים ומניעת הונאות. קיימים כיום בשוק כלי סליקה וניטור עסקאות שיודעים לזהות עסקאות חשודות ותרחישים א-נורמליים. תמיד כדאי גם לסלוק כספים בשיתוף חברת אשראי שכבר מפעילה את האמצעים החזקים ביותר למניעת הונאות. שימוש מושכל בכלים כאלה יכול להיות בדיוק מה שיעשה את ההבדל בין הצלחה מסחררת להתרסקות כואבת.

הכתבה בחסות Leumicard

נפתחה ההרשמה למחזור החמישי של האקסלרטור SigmaLabs, הפועל במודל Deep Mentoring ייחודי, במטרה לסייע לסטארטאפים ישראלים בתחילת דרכם להגדיל את סיכויי ההצלחה ללא מטרות רווח וללא אקוויטי. לאומי קארד הינה Gold Partner באקסלרטור. מטרת לאומי קארד היא לקדם חברות סטארט-אפ, על ידי מתן כלים, גישה לידע ולדאטה, וביצוע POC למוצרים נבחרים בתחום הפינטק. ההרשמה מסתיימת ב 19.3 להרשמה לחץ כאן

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: