עובדים על סטארטאפ חדש? יתכן שאתם זכאים לליווי משפטי בחינם

׳הקליניקה להנגשת המשפט לסטארטאפים׳ רוצה להעניק את כל השירותים שסטארטאפ מתחיל צריך ללא עלות למשך שנה. קהל היעד אליו היא פונה הן אוכלוסיות שלעיתים אינן זוכות להזדמנויות שוות כגון תושבי פריפריה, עולים חדשים ומיעוטים

מקור: Pixabay

מקור: Pixabay

לא מעט סיפורי הצלחה יצאו מישראל; די אם נזכיר את Waze שנרכשה על ידי גוגל, Gett שגייסה לאחרונה 300 מיליון דולר ו-CheckPoint שנחשבת למעצמה בפני עצמה. יחד עם זאת, בסופו של דבר על כל אקזיט אחד מוצלח, ישנם כמה עשרות סטארטאפים שנכשלים. לא מעט סיבות מובילות לכך, אבל אין ספק שהיעדר ליווי עסקי ומשפטי מתאים, היא אחת הסיבות שתורמת לכך.

׳הקליניקה להנגשת המשפט לסטארטאפים׳ רוצה לסייע ליזמים בתחילת דרכם אשר עובדים על אפליקציה, אתר, שירות או מוצר טכנולוגי. הקליניקה מספקת ליווי וסיוע משפטי ליזמים מאוכלוסיות מטרה, העוסקים ביזמות בתחום הטכנולוגי, וצריכים מעט הכוונה משפטית אך אינם יכולים לקבל אותה ממגוון סיבות. בין היתר פונה הקליניקה ליזמים תושבי פריפריה, עולים חדשים, מיעוטים כגון ערבים, חרדים ודרוזים ובעלי מצב סוציו-אקונומי נמוך (העדפה ניתנת לנשים ומיזמים חברתיים).

השאלה המתבקשת – למה דווקא האוכלוסיות האלו?

לטענת מנהל הקליניקה, עו״ד אסף בן-דוד, מדובר באוכלוסיות שהייצוג שלהן מבחינת אחוזים, בתחום ההייטק והסטארטאפים הוא נמוך ביחס למספרם באוכלוסייה. כך למשל, נשים מהוות אמנם כ-50% מהציבור, אך רק כ-20% מהתחום. ערבים וחרדים מהווים כל אחד כ-20% מהאוכלוסייה, אך רק 2-3% בעולם ההייטק. מספרים דומים ניתן למצוא בקרוב יזמים באזורי פריפריה ועולים חדשים. הקליניקה רוצה לשנות את הנתונים הללו ולעזור ליזמים אלו בחסמים המשפטיים הקיימים.

הקליניקה רוצה להעניק את כל השירותים שסטארטאפ מתחיל צריך, למעט בתחום הפטנטים שהינו תחום נפרד. השירותים הללו כוללים הסכמי מייסדים, תנאי שימוש ומדיניות פרטיות לאפליקציה או אתר, הסכמי סודיות, הקמת חברה, הסכם מול נותני שירות ועוד מגוון סוגי מסמכים והסכמים. בנוסף לליווי המשפטי, הקליניקה גם בונה בימים אלו סביבה יזמית מלאה (entrepreneurial ecosystem), הכוללת תכנית מנטורים, הורדת מסמכים משפטיים בחינם או במחיר מסובסד, אירועי העשרה ליזמים וגישה חופשית למידע משפטי-יזמי באתר הקליניקה באנגלית ובעברית.

הסיוע המשפטי ניתן על-ידי סטודנטים מצטיינים למשפטים בשנים ג׳ ו-ד׳ במרכז הבינתחומי הרצליה, תחת פיקוחו של עו"ד בן-דוד. הקליניקה גם עובדת בשיתוף פעולה עם שני משרדי עורכי דין – משרד פרל-כהן וברנע ושות', והמשרדים המלווים מסייעים במידה שעולות סוגיות מורכבות. בסופו של דבר הקליניקה נועדה ליצור מצב של Win-Win עבור שני הצדדים – הלקוחות שמקבלים שירות משפטי בחינם והסטודנטים שמקבלים ניסיון. (היוזמה הזו הזכירה לנו במעט את זו של ארגון ׳פעמונים׳, אשר רותם אליו סטודנטים לליווי משפחות, הדרכה וניהול בכל הקשור להתנהלות כלכלית נכונה).

מקור: Pixabay

מקור: Pixabay

על הסטארטאפים שנעזרו בשירות

דוגמא ללקוחות של הקליניקה הם החבר׳ה מאחורי ׳אורחים לשבת׳ – אתר חברתי המהווה פלטפורמה שמחברת בין אנשים שמבקשים לארח לשבת לבין אלו המבקשים להתארח (זה יכול להיות ניצולי שואה, חיילים בודדים, דתיים שיצאו מהארון ועוד). ״היזמים, דתיים ירושלמים, הצטרפו לקליניקה לאחר שכבר היו בעיצומה של פיתוח האפליקציה, זאת בזכות כספים שהשיגו דרך קמפיין חברתי של מימון המונים. לצערי, פיתוח האפליקציה נתקע שכן החברה שלקחו לבצע זאת הפרה את ההסכם מולם לאחר שהיזמים כבר שילמו את רוב הכסף. זו דוגמא מצוינת כיצד הקליניקה יכולה למנוע מיזמים לעשות טעויות שכן אם היו חותמים על ההסכם לאחר שקיבלו ייעוץ מאתנו, אין סיכוי שהיינו נותנים להם להעביר סכומים גדולים לפני קבלת הגרסה הסופית ובדיקת איכות של האפליקציה״, הסביר עו"ד בן-דוד.

דוגמאות נוספות לפיתוחים מעניינים שמלווים על ידי הקליניקה הם Guiderr; אפליקציה שמחברת בין מטיילים לבין מדריכים מקומיים שגם מרכיבים להם את תכנית הטיול המתאימה ביותר. מאחורי המיזם עומד אלון מורשת, יזם שגר בגולן במושב אבנ"י אית"ן (כיום הצוות מורכב מ-4 יזמים). מורשת סיפר לגיקטיים כי מעצם המגורים ׳בפריפריה הרחוקה׳, הוא פחות חשוף למידע הרב שיש לסטארטאפים במרכז;

״העבודה עם הקליניקה עזרה לי להרים את החברה בעזרת ידע משפטי מקצועי שלא הייתי יכול להשיג מבחינת תקציבית וגם מבחינת היכרות עם הנושא והקשרים. חלק גדול מהייעוץ והעזרה שקיבלתי בכלל לא חשבתי שאני צריך והעבודה איתם עזרה לי לא לעשות טעויות קריטיות שיכלו לרסק את המיזם לפני שעוד התחיל. מיפינו את כל הצרכים המשפטים שהמיזם צריך והתחלנו לטפל בכל הצד המשפטי, כאשר במקביל למסמכים גם עזרו לי ביעוץ ובקישור לאנשים המתאימים״.

מיזם נוסף בשם MappMakers שהוקם על ידי 2 יזמים חרדים מאפשר לפארקים ואתרי בילוי לשדרג את המפות המודפסות ולהעביר אותם למרחב הווירטואלי במטרה לשפר את חווית המבלים. המיזם בונה בימים אלו פיילוט בשיתוף אחת מרשויות התיירות הממשלתיות. ״הקליניקה המשפטית בבינתחומי עזרה לנו בראש ובראשונה להבין את הפן המשפטי בכל הקשור להקמה ותיפעול של סטארטאפ. אך מעבר לכך, היא ליוותה ומלווה אותנו בכל מה שקשור לשותפויות ופעילויות שאנו בונים בתהליך הקמת המיזם. הקליניקה דואגת לנו שלא ניכנס למקומות בעייתיים משפטית ועוזרת לנו להתקדם בזהירות וביעילות״, הסביר לנו בנימין טרכטמן, שהקים את הסטארטאפ ביחד עם בת דודתו נעומי טרכטמן.

ומה קורה בסיומה של התוכנית?

״במהלך השנה האקדמית אנו נותנים להם את הבסיס המשפטי וכלים כדי שיפעלו נכון מבחינה משפטית, ובסיום השנה אנחנו מציעים להם להמשיך עם אחד מהמשרדים שמלווים את התוכנית בהתנדבות. אם הם אכן ממשיכים איתם או לא זה תלוי בהם. אין להם כל חובה לעשות זאת אבל המשרדים בדר"כ מציעים להם חבילה מאוד הוגנת וטובה בגלל שהם לקוחות הקליניקה אז הרבה לקוחות כן ממשיכים איתם.

בימים אלו נפתחת ההרשמה לשנת הפעילות השלישית של הקליניקה (ניתן להירשם עד ה-28 באוקטובר). כדי להגיש מועמדות עליכם לשלוח תוכנית עסקית קצרה, קורות חיים של חברי הצוות ומכתב או מייל קצר שמסביר מדוע לכם ׳מגיע׳ להתקבל. במידה ואתם סטודנטים במסלול משפט ומנהל עסקים ובעלי ממוצע ציונים של 80 ומעלה, תוכלו להצטרף כמלווים בקליניקה.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

7 תגובות על "עובדים על סטארטאפ חדש? יתכן שאתם זכאים לליווי משפטי בחינם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יהב אבו תקווה
Guest

אם יש לכם סטארטאפ אמיתי שיש לו פוטנציאל בינלאומי מטורף,גשו למשרדים הכי גדולים, הרצוג, מיתר וכאלה. יש להם מחלקות שילוו אותכם בחינם עד הגיוס. כשמשקיעים רואים שאתה רציני הם משקיעים ברצינות

יזם
Guest

אל תגשו למיתר בחיים!

יוני
Guest

בחינם זה לא. זה מקסימום במה שנקרא תשלום נדחה – וכיהיה גיוס, תשלמו הכל חזרה…אל תקשקש אם אתה לא יודע.

פול
Guest

מתי צריך ייעוץ משפטי? אם האדם הוא זה שמפתח את כל הסטרטאפ לבד, לדוגמא: אני בונה אתרים, צד שרת ולקוח כולל עיצוב נעשה על ידי בלבד, כלל העלאת השרת לענן וכדומה..
האתר עצמו מניב רווחים מפרסומות.
יש תקנון ברור לאתר והשם לאתר בתהלכי רישום לסימן מסחרי.

האם אני מוגן מתביעות?? האם אני צריך ייעוץ מעו"ד?

אייל
Guest

תקופת הרישום נפתחת ב-1 לספטמבר ומסתיימת ב-20 לאוקטובר.. ? ..יכול להיות שזה כבר לא רלוונטי?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: