עלייה בהשקעות מצד הקרנות; ירידה בהשקעות Seed

הדו”ח הרבעוני מצביע על חזרתו של תחום האינטרנט למרכז הבמה, לפחות בתחום ההשקעות, וירידה בהשקעות הסיד.

גיוסי חברות היי-טק ישראליות. מקור: IVC

גיוסי חברות היי-טק ישראליות. מקור: IVC

היום פרסמו חברת המחקר IVC וחברת השירותים הפיננסיים KPMG את סקר הגיוסים הרבעוני בתחום ההיי-טק. על פי הנתונים, חברות ההיי-טק הישראליות גייסו 660 מיליון דולרים במהלך הרבעון השלישי של 2013, ומדובר על סכום הגיוס הגבוה ביותר מאז שנת 2000.

מגדילים את ההשקעה

על פי הנתונים שנאספו על ידי החברות, במהלך הרבעון השלישי 162 חברות גייסו 660 מיליון דולרים ממשקיעים מקומיים וזרים, ומדובר בעלייה של 34 אחוזים לעומת 493 מיליון דולרים שגוייסו על ידי 143 חברות ברבעון השני של 2013. בנוסף, מדובר על עלייה של 35 אחוזים מ-488 מיליון דולרים שגוייסו על ידי 143 חברות במהלך הרבעון השלישי של 2012.

מבין כל החברות שגייסו, חמש מהן גייסו למעלה מ-20 מיליון דולרים כל אחת, והן למעשה מהוות 25 אחוזים מסך כל ההון שגויס במהלך הרבעון השלישי. תשע חברות גייסו סכומים הנעים בין 10 ל-20 מיליון דולרים כל אחת, כאשר הן מהוות נתח של 16 אחוזים מסך ההון שגוייס ברבעון השלישי של 2013.

סבב הגיוס הממוצע עומד על סכום של 4.07 מיליון דולרים, וגם כאן נרשמה עלייה לעומת הרבעון השני של 2013, שעמד על סכום ממוצע של 3.45 מיליון דולרים. בסך הכל, ב-2013 הצליחו 474 חברות ישראליות לגייס 1.63 מיליארד דולרים, כאשר 288 עסקאות הניבו סך של 1.23 מיליארד דולרים, 75 אחוזים מסך ההון.

עופר סלע, שותף בקבוצת הטכנולוגיה של KPMG ציין כי אחת מהמגמות הבולטות ב-2013 היא העלייה במספר החברות הבוגרות המפיקות הכנסות, המשקיעות את המאמצים בהתרחבות גלובלית ודואגות לחזק את מערכי השיווק והמכירות שלהן. לדבריו, מגמה זאת צפויה להגדיל את מספר וגודל עסקאות המיזוגים והרכישות בשוק הישראלי.

האינטרנט חוזר לככב

על פי הסקר, מגמת הירידה בחלקן של הקרנות הישראליות מסך ההשקעות בחברות המקומיות נמשכת, כאשר במהלך הרבעון השלישי של 2013 הושקעו 151 מיליון דולרים על ידי הקרנות הישראליות. סכום זה מהווה 23 אחוזים מסך ההון שהושקע, ומדובר על הנתח הרבעוני הנמוך ביותר במהלך 10 השנים האחרונות.

בעוד שההשקעות הראשונות של קרנות הון סיכון ישראליות במהלך הרבעון האחרון הסתכמו ב-52 מיליון דולרים, ומדובר על עליה של 49 אחוזים לעומת הרבעון הקודם, שהשקעותיו הסתכמו ב-35 מיליון דולרים – עדיין מדובר על ירידה של תשעה אחוזים לעומת הרבעון השלישי של 2012.

קובי שימנה, מנכ”ל חברת המחקר IVC מסביר כי “בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה גדל משמעותית מספר העסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012. הגידול מגיע רובו ככולו, מגידול בעסקאות בשלב הביניים (mid- stage), בעיקר בחברות בתחומי תוכנה, אינטרנט ותקשורת”. עוד מוסיף קובי כי החברה רואה גידול בפעילות ההשקעה אצל כלל המשקיעים, הכוללים קרנות הון סיכון, חברות השקעה, משקיעים תאגידיים ואנג’לים מקומיים וזרים, אך “נראה כי עיקר הצמיחה נובעת מהגדלת מספר העסקות בהשתתפות קרנות הון סיכון זרות, והגדלת היקף ההשקעות מצידן”.

גם בתחום השקעות הסיד ניתן לראות מגמת ירידה, כאשר 25 חברות גייסו 17 מיליון דולרים במהלך הרבעון – ירידה של 37 אחוזים לעומת הרבעון הקודם, במהלכו 32 חברות גייסו 27 מיליון דולרים. מדובר על ירידה של 60 אחוזים לעומת הרבעון השלישי של 2012, במהלכו גוייסו 43 מיליון דולרים על ידי 32 חברות בשלבי סיד.

אחד מהתחומים העיקריים בהם בחרו המשקיעים להשקיע במהלך הרבעון האחרון היה תחום האינטרנט, כאשר 47 חברות גייסו 179 מיליון דולרים – וגם כאן מדובר בסכום הגבוה ביותר לתחום זה מאז שנת 2000. מדובר על קפיצה של 180 אחוזים לעומת הרבעון השלישי של 2012, במהלכו 33 חברות אינטרנט גייסו 64 מיליון דולרים.

חברות היי-טק ישראליות לפי שלב. מקור: IVC

חברות היי-טק ישראליות לפי שלב. מקור: IVC

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: