צנחו ב-30%: קרנות ההון סיכון הישראליות גייסו ב-2012 כ-607 מיליון דולר בלבד

במהלך השנה האחרונה גייסו קרנות הון סיכון ישראליות סכום של 607 מיליון דולרים. למרות הסכום הגבוה, מדובר בירידה של 30 אחוזים לעומת השנה הקודמת

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

על פי נתונים שמציגות חברת המחקר IVC Research Center בשיתוף עם פירמת ראיית החשבון KPMG, מסתמן כי במהלך 2012 קרנות ההון סיכון הישראליות גייסו 607 מיליון דולרים. סקויה 5, פיטנגו 6 ומגמה 3 גייסו סכום העומד על 450 מיליון דולרים, המהווה למעשה 74 אחוזים מסך ההון שגוייס במהלך השנה האחרונה.

מתוך סך של 12 קרנות שהצליחו לגייס הון במהלך 2012, ארבע מהן מנוהלות על ידי גופים חדשים בשוק ההון סיכון הישראלי כאשר במהלך השנה האחרונה 6 מיקרו-קרנות גייסו 83 מיליון דולרים, אך רק 484 מיליון דולרים בלבד מן ההון המנוהל בידי קרנות הון הסיכון פנוי להשקעות ראשונות.

בעוד שמדובר על סכום גיוס מרשים עבור 2012, מדובר בירידה של 30 אחוזים לעומת היקפי הגיוס בשנת 2011 וירידה בכמות הקרנות הישראליות החדשות, שכן במהלך 2011 הצטרפו שמונה שחקניות חדשות, לעומת ארבע בשנה האחרונה.

ממשיכים להתפתח

ההתפתחות של תעשיית הון הסיכון הישראלית מתוארת בשישה מחזורי גיוס לפי שנת בציר של קרן הון סיכון, שהחלו בשנת 1992 והגיעו לשיא בשנת 2000 עם יותר מ- 2.8 מיליארד דולרים שגויסו באותה השנה. בין השנים 2003 עד 2012 קרנות הון סיכון ישראליות גייסו 6.77 מיליארד דולרים. סכום זה מהווה 60 אחוזים מסך 11.1 מיליארד דולרים אשר גוייסו להשקעות בתעשיית ההייטק הישראלית בין השנים 2000 עד 2012 על ידי קרנות הון סיכון ישראליות, כאשר ההון הפנוי להשקעות של הקרנות עומד על 2.1 מיליארד דולרים.

נכון להיום, 484 מיליון דולרים בלבד, המהווים 23 אחוזים, מוקצים להשקעות ראשונות כאשר שאר הסכום שמור להשקעות המשך. לפי הערכותיה של IVC קרנות הון סיכון ישראליות עתידות לגייס כ-600 מיליון דולרים במהלך 2013, שישמשו להשקעות בחברות הייטק ישראליות.

עופר סלע, שותף בחטיבת הטכנולוגיה ב-KPMG מסביר כי גיוסי הון מתבצעים מחד על ידי קרנות הון סיכון גדולות שמקימים קרנות המשך, ומאידך על ידי קרנות קטנות המיועדות לסקטור ספציפי או לחברות בשלבים מוקדמים, והמגמה הנוכחית מאוד דומה למצב בתעשיית הון הסיכון בארה”ב. עוד מוסיף סלע כי בתעשיית ההון סיכון קיים דיון מתמשך לגבי הגודל האופטימלי של קרן ביחס להחזר מרבי לשותפים מוגבלים שלה. כתוצאה, אנו עדים לצמצום של היקף ההון בקרנות המשך בניסיון להגביר החזר כספי.

סלע מסכם בכך שבסך הכל בשנתיים האחרונות מספר המשקיעים בישראל גדל, ורובם מתמקדים בחברות בשלבים מוקדמים. KMPG מאמינה שמימון של שלבים מאוחרים יותר יהיה זמין לחברות פורטפוליו מתאימות מקרנות תאגידיות, או מקרנות הון סיכון זרות שפועלות בישראל.

קובי שימנה, מנכ”ל חברת המחקר IVC מציין כי קרנות הון סיכון מתמודדות עם אתגר אמיתי בכל רחבי העולם ולא רק בישראל. משקיעים מוסדיים ממשיכים לצמצם הקצאות יעודיות להשקעות בהון סיכון ובנוסף לכך קרנות ההון סיכון הישראליות נאלצות להתחרות מול תעשיית ההון סיכון בעולם כולו, במיוחד באסיה, ובקרנות הרבות שמגייסות הון בסין ובהודו, בפרט. עם זאת, מוסיף שימנה כי יש עדיין מקום לאופטימיות, שכן אמנם היקף הגיוס הממוצע לקרן יורד באופן יחסי, אך ככל שמספר הקרנות המגייסות הון גדל, מספר החברות המגובות הון סיכון צפוי לגדול בשנים הקרובות.

גיוסי קרנות הון סיכון ישראליות על פי שנת בציר 2013-2003. מקור: יח"צ

גיוסי קרנות הון סיכון ישראליות על פי שנת בציר 2013-2003. מקור: יח”צ

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: