קיבלתם בונוס בעבודה? כך תשקיעו את הכסף בחוכמה

אקזיט, מימוש אופציות או בונוס – רבים מעובדי ההייטק מקבלים לא פעם סכומים חד פעמיים משמעותיים. אחרי שתגמרו לחגוג, כדאי לחשוב איך להשקיע את הסכום הגדול על מנת שיעבוד בשבילכם בעתיד

 /PM Images Getty Images Israel

צלם/תמונה: PM Images/ Getty Images Israel

מאת רונן הרצל, מנהל שיווק ופיתוח עסקי בקבוצת קלי

עסקת האקזיט הגדולה בתולדות המשק הישראלי, שבה רכשה אינטל העולמית את מובילאיי הירושלמית בכ-15 מיליארד דולר, העשירה את היזמים, בכירי החברה ובעלי המניות, אך גם את עובדי החברה שנהנו ממימוש האופציות שלהם בעקבות האקזיט.

עולם ההייטק רווי אירועים פיננסיים שמזכים את העובדים בבונוסים משמעותיים מעת לעת או במימוש אופציות שמזרים סכומים משמעותיים לכיסם; אקזיט מוצלח של החברה מאפשר ברוב המקרים קבלת מענקים נכבדים לרוב עובדיה, וגם גיוסי הון מקרנות הון סיכון או אנג'לים עשויים להשפיע באופן עקיף על התגמול הכספי שממנו נהנים העובדים.

אבל מה עושים עם הסכום החד פעמי הגבוה הזה? יש כמה אפיקים פיננסיים שיתנו לכם מענה מתאים ויענו על הצרכים האישיים שלכם ועל תכניותיכם הכלכליות השונות בהווה ובעתיד.

פוליסות פיננסיות בחברות ביטוח

התכנית מאפשרת לחוסך לשלב בין היתרונות של אפיק חיסכון ובין הרווחיות והגמישות של אפיק השקעה. היא מאפשרת לעובד לבחור בדרך ניהול החיסכון המועדף עליו מבין מספר מסלולים נזילים ברמות שונות של גמישות, ובאפשרותו לנוע בין המסלולים בכל זמן שיבחר, ואף לשלב בין מספר מסלולים ללא עלות וללא תשלום מס.

בפוליסה הפיננסית אפשר לבצע דחיית מס, שמשמעותה מכפיל רווח לתום תקופה. למשל, אם עובד החליט להשקיע בקרן נאמנות, לשנות את הרכב השקעותיו ולעבור מקרן אחת לשנייה, יהיה עליו למכור את הקרן, לשלם מס על רווחיו ואז להעביר את היתרה נטו לקרן החדשה. לעומת זאת, בפוליסות פיננסיות התחשבנות המס מתרחשת רק בתום תקופת החיסכון וניתן לעבור בין מסלולי השקעה שונים ללא אירוע מס.

דמי הניהול בפוליסה הפיננסית ידועים מראש ואינם ניתנים לשינוי לכל אורך חיי הפוליסה. זאת לעומת תיק השקעות וקרן נאמנות שבהם דמי הניהול תלויים ברמות הסיכון במוצר.

בפוליסה הפיננסית המסלולים מגוונים וניתן לקבוע את שיעור המניות כמו בתיק השקעות אישי. בנוסף, ניתן לקבוע את תמהיל ההשקעות שמתאים לכם באופן אישי.  לדוגמה, ניתן לבחור בין תיקים של 0%, 15% או 30% מניות, ואפשר לקבוע כמה אחוזים תרצו להפנות להשקעה במסלולים צמודי מדד, שקליים, מניות חו"ל, תעודות סל, מט"ח וכדומה.

הפוליסה הפיננסית מאופיינת בגמישות שמתבטאת בכמה אופנים: גמישות במועד המשיכה – ניתן למשוך בכל עת חלק מהכסף או כולו לפי דרישה; גמישות בבחירת המסלול – ניתן לנייד ולפזר בין מסלולים כדי ליצור שילוב אופטימלי בין מסלולי ההשקעה ללא קנסות או עמלות; וגמישות בביצוע הפקדות – ניתן לבצע שילוב בין הפקדות חד פעמיות וחודשיות שוטפות.

יתרון נוסף של הפוליסה הפיננסית הוא ניהול השקעות מתקדם, המאפשר ליהנות מניהול השקעות אישי שיוצר פתרון לניהול נכסים לכל מטרה ולכל טווח השקעה. התוכנית מאפשרת לחסוך מ-10,000 שקלים בהפקדה חד פעמית, בלי הגבלת סכום מקסימלית ובהתאם לצרכים שלכם ובעלויות נמוכות.

תיק השקעות אישי

אם צברתם סכום כסף משמעותי ואתם מעוניינים להשקיע אותו ולהפיק ממנו את המקסימום, הפתרון האפשרי הוא ניהול תיקי השקעות. אך חושב לשים לב: תיק נכסים גדול מחייב השקעת תשומת לב רבה כדי לנהל אותו בצורה המיטבית, ומי שאינו עוסק בשוק ההון יתקשה להשקיע את הזמן הדרוש לכך.

אחד הגורמים המשמעותיים לתיק השקעות מוצלח הוא הקצאת הנכסים, כלומר חלוקה נכונה של התיק בין אפיקי ההשקעה השונים בארץ ובחו"ל – מניות, איגרות חוב ומזומן. משווק ההשקעות בוחן את נתוניו האישיים וצרכיו הייחודיים של הלקוח, כולל יחסו לסיכון, ולאחר מכן מציע מדיניות השקעה שמתאימה לו מתוך סוגי התיקים הקיימים. בזמן הפגישה משווק ההשקעות בוחר יחד עם הלקוח את בית ההשקעות שינהל את הכספים, ולאחר מכן הם חותמים מולו על הסכם שיגדיר את רמת החשיפה, תנאים מסחריים וייפוי כוח לפעילות בניירות ערך. ניהול התיק מתבצע בחשבון בנק נפרד, ולכן יש לפתוח חשבון בנק נוסף.

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון נזיל בכל עת. כלומר, ניתן למשוך את הסכום הנצבר בכל גיל (תוך תשלום מס רווחי הון על הרווחים שנצברו). עם זאת, שלא כמו מכשירי השקעה דומים כגון קרנות נאמנות, פוליסה פיננסית ותיקי השקעות, מי שיחסוך בקופת גמל להשקעה עד גיל פרישה (החל מגיל 60) ויבחר למשוך את הכספים בדרך של קצבה, ייהנה מפטור ממס על רווחי ההון וגם יוכל לקבל קצבה פטורה ממס.

תקרת הפקדה שנתית לעמית עומדת על 70,000 שקל, וניתן להפקיד בהתאם למספר הנפשות במשפחה. לדוגמה: משפחה של ארבע נפשות יכולה לפתוח קופת גמל להשקעה לכל אחד מבני המשפחה ולהפקיד עד 280 אלף שקלים.

יש עוד יתרונות רבים לחיסכון בקופת גמל להשקעה: משיכה הונית בכל רגע ובכל גיל ללא עמלות או קנסות (אבל עם תשלום מס על רווחים שהצטברו – 25% ריאלי); ניתן להפקיד הפקדות חודשיות ו/או חד פעמיות (עד תקרה שנתית של 70,000 שקלים); ניתן למנות מוטבים; יש מגוון מסלולי השקעה ויכולת ניוד בין קופות הגמל להשקעה; שקיפות, נגישות ופיקוח; וניוד בין מסלולים או בין קופות גמל להשקעה לא מהווה אירוע מס ותשלום המס יהיה בעת משיכת הכספים.

בסיכומו של דבר, כל אחד ואחת מכם יבחר את האפיק המתאים לו לנתב את סכומי הכסף שקיבלתם לפי הצורך והטעמים האישיים, אך מומלץ לפנות לאיש מקצוע מתאים כדי לקבל את ההכוונה המתאימה והטיפול האדמיניסטרטיבי הנכון.

אין האמור לעיל מהווה המלצה מכל מין וסוג להשקעה כזו או אחרת והכתבה אינה תחליף לייעוץ מקצועי בתחום.

הכתבה בחסות Kali Group

קבוצת קלי סוכנות ההסדר הפנסיוני הגדולה בישראל שאיננה בבעלות חברת ביטוח. לא משנה באיזו חברת ביטוח אתם, אנחנו בצד שלכם. רוצים שנגיע אליכם לפגישת היכרות ללא התחייבות? השאירו פרטים כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "קיבלתם בונוס בעבודה? כך תשקיעו את הכסף בחוכמה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
צפון
Guest

הבעייה שהמס הורג אותנו!!!! מספיק עם המס הארור הזה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: