יוג'ין קספרסקי: "אפל נמצאת איפה שמיקרוסופט היתה לפני עשור"

הצצה למעבדת אבטחת המידע הרביעית בגודלה בעולם, שזכתה בשבועות האחרונים לסיקור תקשורתי רב סביב חשיפת רוגלת ה-Flame. בסדרת ראיונות טוענים בכירי החברה: "כעת הגיע תורם של משתמשי המק להתעורר מהאוטופיה שהוליכה אותם שולל – הם לא באמת מוגנים יותר"

תמונה: יוג'ין קספרסקי (יח"צ) משתמשי המק יאלצו להתעורר בקרוב

היא מדורגת במקום הרביעי בקרב חברות אבטחת המידע הגדולות בעולם, נולדה ב-1997, נוהלה במשך שנים על ידי אישה, ולאחרונה זכתה לסיקור רב בעיקר סביב חשיפת רוגלת ה-Flame. לפני שפרשיית הרוגלות התפרסמה, התארחנו במעבדות קספרסקי הממוקמות בלב מוסקבה ונתקלנו בחברה תחרותית למדי שמושפעת לא מעט מהתרבות המקומית ונערכת (בדיוק כמו מתחרותיה) למערכה הקרובה על שוק המובייל.

באירוע שהקדישה קספרסקי לקהילת המק לקראת שחרור גרסה חדשה למערכת ההפעלה OS X, טוען יוג'ין קספרסקי (Eugene Kaspersky) שאפל נמצאת היום באותו מקום בו היתה מיקרוסופט לפני כעשור וכי קופרטינו רק מתחילה להתעורר כעת בכל הקשור לאבטחת המידע הנוגעת למשתמשי המק, "הם יאלצו להתייחס הרבה יותר לאבטחה ולעדכן באופן תכוף יותר את המוצרים שלהם. יש להם המון עבודה לעשות והם מתעוררים רק כעת, 12 שנים אחרי שמיקרוסופט זכתה להארה משלה בנושא".

מחיר הפופולאריות

את הביקורת שלו כלפי אפל מפנה קספרסקי גם לאחד הצדדים החזקים יותר של החברה – הצד השיווקי: "אפל טענה במשך שנים שפלטפורמת המק מוגנת יותר ושההגנה נובעת ממערכת ההפעלה שיודעת להתמודד עם האיומים. האמירה הזו חלחלה למשתמשים אך בפועל ישנה היום עליה דרמטית בנסיונות הפגיעה במשתמשי המק בזמן שאפל נוטה לשחרר את עדכוני האבטחה שלה לעיתים רבות מאוחר מידי. בפעם האחרונה, כשקהילת המק סערה סביב פירצת הפלאשבק, העניקה אפל מענה למשתמשים רק 48 ימים לאחר שהתגלתה הפירצה".

תמונה: Mountain Lion, המאובטחת ביותר של אפל, אך עדיין פגיעה

את הדברים הללו אומר יוג'ין קספרסקי לקראת השקת עדכון חבילת האבטחה החדשה למשתמשי המק, ועל כן האינטרס ברור וגלוי לכל. עם זאת, הפופולאריות הרבה של מחשבי המק, המגיעה על רקע הצלחת מכשירי האייפון והאייפד בקרב משתמשי PC, הופכת בשנים האחרונות את OS X לפלטפורמה אטרקטיבית הרבה יותר עבור האקרים, וכאן כבר אין מחלוקת. קספרסקי, בדיוק כמו מתחריו, מבינים שעל גל ההצלחה של אפל יכולים לרכב גם הם, אלא שכאן כבר מדובר במשימה לא פשוטה: ניפוץ המיתוס שבנתה אפל במשך שנים ונועד להציג את OS X כמאובטחת ובטוחה יותר.

לפחות בכל הנוגע למספרים, סקר שהזמינה קספרסקי מבהיר שהאתגר שעומד בפניה אינו פשוט: 47% מבעלי המק מאמינים כי אינם זקוקים להגנה, דבר שבפועל הופך אותם דווקא לטרף קל יותר עבור האקרים.

מנגד, אם בודקים את המהלכים שמובילה אפל בעדכוני מערכת ההפעלה שלה, ניתן לראות כי בניגוד הפוך למה שמשדרת החברה ללקחותיה, היא דווקא מבינה היטב כי נושא האבטחה עומד ביחס הפוך לאטרקטיביות הגוברת של פלטפורמת המק.

כך למשל במערכת ההפעלה טייגר (OS X 10.4) שהושקה באפריל 2005, נמנעה אפל מלכלול כלי אבטחה והסתפקה בהתראות בלבד, בסנו לפרד (OS X 10.6) שראתה אור באוגוסט 2009 כבר הטמיעה החברה כלי אבטחה מינימלים, במערכת ההפעלה הנוכחית (Lion, OS X 10.7) שהושקה ביולי אשתקד כבר הוטמעו כלי אבטחה מלאים. בגרסת מערכת ההפעלה החדשה (OS X Mountain Lion 10.8) שתראה אור בחודש הבא, מוסיפה אפל רובד אבטחה נוסף באמצעות Gatekeeper וכמובן, באמצעות חנות אפליקציות מקוונת שתכלול בדיקה מקרוב של כל אפליקציה שתגיע למשתמשי המק.

וידאו: מתוך קמפיין Get A Mac – אפל דאגה למתג את OS X כמאובטחת יותר מחלונות

צדים וירוסים מסביב לשעון

מעבדת הוירוסים של קספרסקי יושבת במרכז העיר מוסקבה בבניין משרדים גדול לצד אחד הכבישים המרכזיים של העיר. בין המשרדים המשתרעים על פני מספר קומות נותרת האווירה שבחוץ ובפנים כמעט זהה. המנטליות הרוסית כוללת ארשת פנים רצינית שקשה לנפץ ובמעבדות החברה נתקלנו דווקא בפרצופים קצת שונים. הסיבה לכך נובעת בין היתר מקהל עובדים הטרוגני שמגיע ממדינות שונות מרחבי העולם ותורם לאווירה הכללית ששוברת לעיתים את הרצינות וחושפת גם צד לבבי וחביב יותר.

עובדי החברה המאיישים את המעבדה מסביב לשעון צעירים יחסית, וישובים לרוב עם מבט חדור בשורות קודים שמתקבלות מצד המשתמשים השונים ומצד פעולות יזומות שמובילה החברה. קספרסקי דואגת ללכוד וירוסים לצד סינון הודעות ספאם באופן מתוחכם שמאפשר לה לגלות לא רק טקסט אלא גם תמונות המופצות לקהל רחב וכוללות מידע פרסומי. בקצה "מעבדת הספאם" מוצבת פלזמה ענקית שכוללת את מפת כדור הארץ, לצד נתונים המציינים בזמן אמת את רמת הפעילות של גורמים זדוניים. כאן כבר ניתן למצוא דפוסים התואמים את שעות העירנות או השינה לפי פילוחים מסקרנים שמבהירים שבוטים סובלים ככל הנראה מנדודי שינה וכי סין ורוסיה יכולות להתגאות בחלק בלתי מבוטל מתעבורת הרכיבים הזדוניים.

תמונה: מעבדות קספרסקי במוסקבה. מלמעלה למטה בכיוון השעון: הכניסה למטה החברה, דיווחים על תקיפות וירוסים בזמן אמת, דיוקן של יוג'ין קספרסקי מתוך עבודת אומנות שכללה את בכירי החברה בתלבושת אינדיאנית, מעבדת הוירוסים וקיר הכבוד הכולל מדליות וגביעים בהם זכתה החברה לאורך השנים

"תסתכל על זה כאל פוליסת ביטוח"

בריאיון שקיימתי עם ניקולאי גרבניקוב (Nikolay Grebennikov), סמנכ"ל התפעול של קספרסקי העולמית, התוודתי בפניו וטענתי שעל אף שאני משתמש מק ותיק, מעולם לא זכור לי שנתקלתי בוירוס או בתוכנת רוגלה על המחשב שלי. למעשה, במשך שנים בחרתי שלא להתקין תוכנת אבטחה על מחשבי המק שהיו ברשותי, ורק לפני כשנה במהלך סקירה למוצר האבטחה שמציעה חברת ESET המתחרה, התקנתי אנטי וירוס על מחשב המקבוק פרו שלי.

"אני שמח שלא נמצא כל וירוס או תוכנה מזיקה על המחשב שלך, אבל תזכור שתוכנות אבטחה שוות ערך הרבה פעמים לפוליסת ביטוח. המצב האידיאלי הוא כמובן שלא תזדקק להן ומשתמשים שמקפידים להתנהל חכם ברשת מוגנים יותר באופן טבעי. מנגד, ברגע הבודד שבו אולי כן תזדקק להן, הנזק יכול להיות משמעותי. מדובר גם בתחושה הכללית, שיש תוכנה שמלווה אותך ומוסיפה רבדים שונים של אבטחה שנועדו להעניק לך ביטחון בעת השימוש במחשב האישי. נוסף לכל זה, יתכן ותוכנת האבטחה היא הסיבה הממשית לכך שוירוסים או רוגלות לא הגיעו למחשב שלך מלכתחילה".

לוטשת עיניים לתחום המובייל ולפלטפורמת המק

שני שווקים חדשים נפתחו לאחרונה בפני חברות אבטחת המידע שעוררו לצד התאבון גם את המוכנות לקרב. אחרי שכבשו את שוק המחשוב האישי והבהירו לנו עד כמה חשוב להתקין תוכנות אנטי וירוס, אנטי רוגלות, אנטי ספאם וחומות אש למינהן, פונות כעת ענקיות האבטחה לפלטפורמת המק והמובייל.

הטרויאני האחרון שפקד את מחשבי המק (Flashback) והצליח להדביק למעלה מ-700,000 מחשבים שהפכו לזומבים, עשה עבודת יחסי ציבור מצויינת לחברות כמו קספרסקי, כשהבהיר לראשונה גם למשתמשי המק שהפכו מעתה למטרה אטרקטיבית להאקרים. דווקא בנקודה זו יתכן ויוג'ין קספרסקי צודק – מיקרוסופט בעלת ניסיון רב בכל הנוגע להתמודדות עם וירוסים ומשחררת עדכוני אבטחה באופן תכוף בזמן שלפחות במקרה האחרון, לאפל לקח חודשיים עד ששיחררה למשתמשי OS X עדכון שנועד לחסום את הפירצה.

הכותב היה אורח חברת קספרסקי במוסקבה.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

4 תגובות על "יוג'ין קספרסקי: "אפל נמצאת איפה שמיקרוסופט היתה לפני עשור""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה קפלן
Guest

הי,

אמנם לכסף אין ריח,
אבל אני לא בטוח שאישית הייתי נותן פרסום לחברה שלקוח מרכזי שלה הוא ממשלת אירן, גם אם אנשי ה – PR שלה עושים עבודה מצויינת,

לשיקולכם

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

שגיא
Guest

יורים שטויות ברצף, הקספרסקי האלה.

הגיוני
Guest

אז עכשיו לא הגיוני להניח שקספרסקי פיתחו את הפלאשבק?

עמרי
Guest

משה קפלן אתה אחד ההזויים.
באירן גם יש מעבדים של אינטל, אתה מחרים גם אותם?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: