עוזבים לעבודה אחרת? הנה 10 דברים שאתם חייבים לסגור לפני

חכו רגע לפני שאתם טורקים את הדלת ולא חוזרים לעולם, גם כשעוזבים מקום עבודה חשוב לעשות את זה יפה. אז איך בדיוק עושים את זה וגם מוודאים שאתם מקבלים את כל הזכויות שלכם?

צלם/תמונה: Paul Bradbury / Getty Images Israel

לא באמת יפתיע אף אחד אם מה שהכי יתחשק לכם לעשות ברגע שהחלטתם לעזוב את מקום העבודה הוא לאסוף את החפצים שלכם, להגיד יפה שלום ולא להתראות לכולם ופשוט לשעוט אל עבר הדלת. העניין הוא שרצונות לחוד ומציאות לחוד, וגם אם ממש בא לכם לנהוג ככה, חשוב שתדעו שזה בהחלט לא מקובל וגם לא בהכרח נכון עבורכם. כשעוזבים מקום עבודה יש יותר מדי קצוות פרומים שחייבים לסגור עוד לפני שסוגרים את הדלת וממשיכים הלאה. אז נהגו באיפוק ובצעו את 10 הצעדים הללו:

1. הכינו מכתב התפטרות פורמלי

אם אתם החלטתם לסיים את מערכת היחסים, עליכם לכתוב מכתב התפטרות שתוכלו להגיש למנהל בסיום השיחה שבה תבשרו לו על כך. נסחו היטב את המסר ושמרו על הודעה קצרה ועניינית, הכוללת תאריך כתיבת המכתב, כותרת המודיעה על נושא המכתב, מספר משפטים המודיעים על הרצון בסיום עבודה ותאריך סיום העבודה. הוסיפו גם משפט המבקש להסדיר את כל הקשור לזכויותיכם לפי הסכם העבודה והחוק, למשל פדיון ימי חופשה שלא נוצלו, פיצויי התפטרות ועוד.

2. קראו היטב את החוזה שחתמתם עליו לפני תחילת העבודה

הסכם העבודה שלכם רלוונטי לא רק לתקופת העבודה, אלא גם לסיומה. האם אתם זכאים לפיצויי פיטורין גם אם אתם אלה שיוזמים את סיום ההעסקה? מהו משך תקופת ההודעה המוקדמת שאתם חתומים עליה? טוב לקרוא שוב את חוזה העבודה, במיוחד אם אתם עובדים תקופה ארוכה באותו מקום וחתמתם עליו לפני שנים רבות.

3. תנאים סוציאליים

דאגו לקבל מהמעסיק מסמכים המעבירים לרשותכם את הבעלות על ביטוח המנהלים או קרן הפנסיה, וכן על קרן ההשתלמות שלכם וביטוח אובדן כושר עבודה. נהוג שהמעסיק שולח מכתבי העברת בעלות לחברות שבהן מתנהלים הכספים האלה, ובהם הוא מודיע על העברת הבעלות לידיכם או למעסיק החדש שלכם. כמו כן, על מנת שתהיו זכאים לקבלת פטור מתשלום מס הכנסה עבור תשלומי פיצויי הפיטורים,  כספי פנסיה או מענק הפרישה, אם ניתנו לכם כאלה, על המעסיק שלכם למלא טופס 161 – "הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד" – ועליכם למלא טופס 161א – "הודעת עובד עקב פרישה מעבודה". את הטפסים הללו יש להגיש למס הכנסה ולחברות המנהלות את הכספים.

 Hero Images/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Hero Images/ Getty Images Israel

4. ודאו שאתם מזדכים על ימי חופש לא מנוצלים

 אם בעת העזיבה נותרה לכם זכות לימי חופש שעדיין לא ניצלתם, המעסיק חייב לפדות אותם על פי החוק. משמע, לשלם לכם את התמורה שהייתם מקבלים לו ניצלתם את הזכות לחופשה. בדרך כלל מדובר בסכום לא קטן, בטח ובטח אם כל הזמן הזה העדפתם את אור הפלואורוסנט על פני קרני השמש הקופחת.

5. דמי הבראה

אם השלמתם שנת עבודה מלאה אחת, לפי חוק אתם זכאים לקבל דמי הבראה. אם לא קיבלתם את מלוא דמי ההבראה המגיעים לכם במהלך תקופת עבודתכם, אתם זכאים לקבלם בתום תקופת העבודה.

6. טופס 106

זהו טופס המציג ריכוז שנתי של המשכורות החודשיות ששולמו לעובד על ידי המעביד במהלך שנת המס. תזדקקו לטופס הזה בעת הגשת בקשה להחזר מס, תיאום מס ובתביעות שונות לביטוח הלאומי. איזה מידע מכיל הטופס? פירוט תשלומים בכסף ובשווי הטבות (למשל: זקיפת שווי טלפון, רכב, מתנות וכו’), פירוט ההפקדות לקופות גמל ופנסיה, ניכויים וזיכויים, ניכויי מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, פירוט חודשי העבודה ופרטי המעביד. בקיצור, הטופס הזה יחסוך לכם המון ביורוקרטיה.

7. תאמו עם הבוס שלכם ראיון או שיחת עזיבה

בחו"ל קוראים לזה Exit Interview, ומי שיוזם אותו הוא בדרך כלל המעסיק שמעוניין לקבל משוב על הארגון. אבל גם אם המנהל שלכם אינו נוהג לקיים שיחות כאלה, כדאי לכם ליזום כזו בעצמכם, משום שיש לה שתי מטרות: מקצועית, מדובר בסגירת קצוות פתוחים בעבודה, עדכון על מצב הדברים הפתוחים, עדכון ודיווח על סיום החפיפה של המחליף שלכם ועוד; ואישית מדובר בהבעת תודה על ההזדמנויות שניתנו לכם, הבטחה להיות זמין למחליף שלכם לפחות בתקופה הראשונית לשאלות ולהתייעצויות, קבלת אישור לתת את פרטי המנהל כממליץ שלכם, ובכלל לסיים באווירה טובה ומחויכת ככל האפשר.

 Erik Von Weber/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Erik Von Weber/ Getty Images Israel

8. השיגו המלצות כתובות לפרופיל הלינקדין שלכם

אמנם מעסיקים רבים מעדיפים להתקשר לממליץ ולראיין אותו על פי ראות עיניהם, אבל לא יזיק לבקש גם המלצות בכתב לחיזוק ממד הרושם של הפרופיל הדיגיטלי שלכם. נצלו את הימים האחרונים בעבודה כדי לבקש מהמנהל הישיר, ממנהלים אחרים ומשאר הקולגות לכתוב עליכם כמה מילים על סגנון העבודה שלכם ועל חוויית העבודה איתכם. כשתעזבו כבר יהיה לכם יותר קשה להשיג אותם ולבקש, אז הכו על הברזל בעודו חם.

9. סיימו את זה יפה

נכון שמרגע שהודעתם על עזיבה תרגישו באווירת סיום קורס ועם רגל אחת בחוץ, מה שיוריד פלאים את המוטיבציה שלכם להשקיע במקום העבודה הנוכחי, ולמרות זאת חשוב לסיים את זה יפה. הכינו רשימת מטלות פתוחות, קבעו לוח זמנים לסיום כל מטלה, נקו את תיבת המייל, בדקו עם המנהלים שלכם מה הציפיות מכם בנוגע לחפיפה של המחליפ/ה שלכם והכינו חוברת חפיפה מסודרת. אם מתקבלות מטלות חדשות, דאגו לשלב בהן את המחליפ/ה.

10. בצעו טופס טיולים גם אם זה מיוזמתכם

כמו הטופס ההוא מהיום האחרון של השירות הצבאי, גם בסיום עבודה כדאי להקפיד על קבלת מסמך חתום מההנהלה המעיד על כך שהחזרתם לחברה את כל הציוד והמסמכים השייכים לה. למשל, אם קיבלתם רכב חברה, הציגו אותו לקצין הרכב וקבלו ממנו אישור בכתב על מצבו, אחרת הוא עלול לטעון בהמשך שגרמתם לו נזק שנעשה על ידי עובד אחר. אם קיבלתם מהעבודה טלפון נייד וחשוב לכם לשמור על המספר, בקשו שיעבירו אותו על שמכם. את הלפטופ שקיבלתם מהעבודה נקו ממסמכים אישיים, וכמובן נקו גם את היסטוריית הגלישה והחזירו אותו ריק ככל האפשר.

אחרי עשרת הצעדים הללו, ורק אחרי, אתם משוחררים ויכולים ללכת לחגוג את סיומה של תקופה ותחילתה של אחרת, שבתקווה תהיה טובה בהרבה.

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

6 תגובות על "עוזבים לעבודה אחרת? הנה 10 דברים שאתם חייבים לסגור לפני"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest

כתבה טובה וחשובה. זה תוכן (צד שלישי) שכיף לקרוא.

Worker
Guest

עדיף להגיד למנהל את האמת בפרצוף ולא לעשות שמיניות באוויר רק בשביל המלצה מסכנה, ולא להאמין מה אנשים יעשו בשביל המלצה מסכנה שכזו. זה הזמן לספר למנהל שלך בדיוק מי הוא ומה הוא כי זהו, גם אם פוטרת אתה כבר לא צריך לסבול אותו יותר! איזה כיף! לא צריך לעזוב יפה בכל מחיר. לפעמים טריקת דלת חזקה עוזרת לפרוק את המטען.

אהרון
Guest

ואם המנהל לשעבר חבר טוב של המנהל הבא? קיצור שווה להתכופף קצת בשביל המלצה טובה, אתה אף פעם לא יודע לאן זה יגיע, ואת האגרסיות תפרוק באימון גופני טוב.

שועל ותיק
Guest

עצה מסוכנת ביותר ואל תתפתו להתפרק על הבוס, זה רק יעשה רע יותר לכל הצדדים. מעשה כזה גורם נזק בלתי הפיך לקריירה ולא מועיל בשום דבר מלבד תחושת הקלה קצרת טווח.
תמיד תסיימו יפה. אם אין שום דבר טוב להגיד – אל תגידו.

hagai luger
Guest

מאמר מעולה.
כמי שעזב הרבה עבודות, אני מאוד מתחבר לגישה כאן.

רותם
Guest

מה עם ווטסאפ

wpDiscuz

תגיות לכתבה: