כמה נקודות למחשבה לפני שאתה קונה Storage לארגון שלך

מספר שאלות חשובות שכדאי שתשאלו את עצמכם במטרה לבחור את פתרון ה-Storage הטוב ביותר עבורכם

shutterstock servers

הפוסט נכתב על ידי עמי צביאלי, ארכיטקט מערכות אחסון IBM.

מנהלי IT בארגונים בינוניים עומדים בדר"כ בנקודה בה הם מבינים שמבחינה טכנית לא ניתן עוד לגדול בשטח אחסון של שרת בודד ועל מנת לעמוד ביעדי הארגון ובדרישות העסקיות החדשות יש צורך "לצאת מהקופסא" ולרכוש התקן אחסון מודרני.

לפני שנגשים לצעד כזה יש לתת את הדעת על מספר סוגיות שמעסיקות מנהלי IT ברחבי העולם. סוגיות אלה אינן מיוחדות לארגון אחד והן נפוצות בתעשייה כשמענה על סוגיות אלה עשוי להקל על בחירת התקן האחסון המתאים ועל הצגת ה-ROI לדרג הבכיר בארגון.

מהו צפי הגדילה בכמות המידע של הארגון ב-3 שנים הקרובות?

למרות שהנבואה איננה תכונה נדרשת מאיש IT, ניתן היום באמצעות סקר צרכים בארגון ומעקב על עקומות גדילה בשימוש בשטח אחסון, לקבל תמונה על צפי צריכת האחסון בטווח של 3 שנים. זה מתבסס על תמהיל המידע: Exchange, SQL ,Oracle ,VM וכדומה, על מספר המשתמשים, על שיטת ההגנה על המידע ברמת הדיסק, snapshot ו-DR ועל קצב הגידול בעסקי החברה. כמובן שמומלץ לקחת הנחות מחמירות ולהשאיר ספייר לפרוייקטים, טסטים וכדומה.

מהי התלות של העסק במערכות האחסון?

ארגונים אשר עיקר השימוש המערך האחסון הוא לצרכי גיבוי, ארכיב ותיעוד דורשים רמת שרידות ויתירות נמוכה יותר מאשר עסקים המשתמשים באחסון למסדי נתונים בליבת העסק לצרכי טרנזקציות, דואר ארגוני, שרתים וירטואלים וכדומה.

במידה ונפילה של רכיב במערך האחסון פוגעת בזמינות וביצרנות של העסק יש לכוון את החיפוש לפתרונות בעלי יכולת שרידות גבוהה, יתירות ברכיבים ותוכנות משלימות לרפליקציה.

להבדיל, אם ארגון מאחסן מסמכים סרוקים "היסטוריים", הקלטות של שיחות, מדיה דיגיטלית ב-HD וכדומה, הפניה אל קבצים אלה נדירה יותר ואינה בליבת העסק כך שניתן לקבל מצב בו שדרוג או החלפת רכיב מונעת גישה זמנית למידע.

האם ישנן דרישות ביצועים מסוימות עבור חלק מהמידע?

הן עבור אפליקציות מסוימות והן עבור משתמשים מסויימים יתכנו דרישות ביצועים מחמירות הבאות לידי ביטוי ב-IOPS או Throughput או בזמן תגובה נמוך הנמדד במילי-שניות. בדר"כ יהיו אלה בסיסי הנתונים SQL / Oracle  שידרשו את הביצועים אך גם Vmware ו-HyperV עשויים להיות גורמים בהם יש חשיבות ל-latency.

בזמן שמתכננים מערכת המימד של הביצועים יכול להשפיע גם על כמות שטח האחסון. הסיבה היא לרוב שכדי להגיע ל-IOPS נדרשים יותר דיסקים, כך שהכתיבה והקריאה מתבצעות במקביל על מספר RAID GROUPS. בנוסף, אפשר כיום ברוב המארזים המודרנים לשלב בין דיסקים מהירים מבוססי SSD ופלאש לדיסקים רגילים.

גם כאן יש לצפות פני עתיד ולנסות להבין האם העסק צועד בכיוון של רכישת שרתים בעלי דרישות ביצועים גבוהות יותר, ולקחת "ספייר" בשלב התכנון.

האם הארגון משתמש בעיקר באחסון של File או Block?

רוב הארגונים משתמשים גם ב-Files וגם ב-Block אך לרוב צד אחד הוא דומיננטי יותר. אם מדובר בחלק שולי של File ניתן לוותר על התקן ייחודי או משולב ולחשוף חלק מהשטח האחסון ל-file server. אם מדובר על סדר גודל של 30/70 כדאי לשקול רכישת מארז אחוד שתומך הן בממשקים ופרוטוקולים לבלוק FC / iScsi והן בממשקים ל-File.

אתה והענן

מהו המרחק בין הארגון שלך לענן? כיום ענקי האחסון בעולם כמו גם ענקי האינטרנט מספקים שירותי אחסון בענן בצורה גמישה ונוחה לניהול למשתמש קצה ולמנהלי תשתיות. החל מאחסון מוטה אפליקציות כגון דוא"ל בענן כמו שירותי 365 של מיקרוסופט וכלה באחסון לכל מטרה כמו ב-IBM, גוגל ואמזון. היתרונות הם השימוש לפי צורך ללא כל "השקעה" בתשתית, חיבוריות, חשמל, קירור, שטח רצפה ותקורות אחרות. יש לתת את הדעת על סוגיות של אבטחת מידע, חלוקה והקצאות, מתודולוגיות גיבוי, שילוב בין ענן פרטי וענן ציבורי ועוד.

אין ספק שהענן הוא מארג פתרונות ושירותים המהווה אלמנט דומיננטי ביותר בעולם האחסון, ורמת הגמישות וההתפתחות מאד גבוהה. ארגונים רבים בוחרים להשקיע בפתרון אחסון מקומי רק לאזורים קריטיים מבחינת ביצועים או סקיוריטי ואת השאר שואפים לאחסון בענן ולהוריד "כאבי ראש וכיס " רבים.

שימוש, תמיכה ושירות

האם הצוות שלך מיומן בלמידת טכנולוגיה חדשה? האם הוא נעול אל תוך שפה של ספק מסוים ומעדיף מוצרים שהכיר בעבר או נלהב לרכוש ידע בתחומי ידע נוספים? כמה זמן נדרש כדי להכשיר את הצוות לרמת ידע שמאפשרת לעבוד עם התקן אחסון חדש? כמה הארגון סבלני לעקומת למידה כזו?

מאמץ גדול מושקע כיום מעבר לטכנולוגיה בחווית המשתמש. היכולת להציג את כל המידע הרלוונטי (אך רק אותו) בד בבד עם שימוש באשפי הגדרות וקונפיגורציות גורמת לארגונים להקטין את עלות המעבר. אנשי ה-IT מתרגלים מהר יותר ל-GUI החדש ומסוגלים לנהל את התקן האחסון ולנטר ברמה בסיסית את פעילות המערכת.

חשוב לא פחות לדעת שיש מאגרי חלפים לחלקי החומרה אשר עשויים להתקלקל כגון דיסקים, כרטיסי מבואות FC או ETH ובקרים. צוותים שיכולים להגיע לעסק תוך מספר שעות ולתקן בעצמם תקלות כך שאין תלות במומחים מחו"ל ובשעות תמיכה לא נוחות.

חיסכון חיסכון חיסכון

אילו טכנולוגיות לחסכון באחסון מיושמות בפתרון? אילו כרוכות בתשלום נוסף? האם יש להם מחיר בביצועים? האם ניתן לעשות הקצאה רזה Thin provision?  דחיסה? דה-דופליקציה? האם ניתן להשתמש להגדיל את כמות שטח האחסון מבלי להוסיף בקרים אלא דיסקים? עד כמה?

רצוי לחשוב בשלב זה כמו מנהל כספים או איש רכש ולא רק כטכנולוג. האתגר היום הוא לשכנע לא רק שהפתרון עושה את המוטל עליו אלא חוסך ביחס למצב הקיים ב-3 שנים. שהוא מקטין תלות ביצרן ובכך משפר את יכולת ההתמקחות. שהפתרון מודרני וגמיש דיו כדי לגדול מבלי צורך לרכוש "עוד אחד".  שרוב התכונות שרשומות באתר היצרן אכן מוטמעות במוצר ללא רשיונות נוספים, ואם לא – מהי העלות של כל רשיון ומה בסיס החישוב – capacity, device וכו.

קלות במימוש ואינטגרציה לארגון

באיזה אופן הפתרון מקל על הגירת הנתונים אליו וממנו? מהי הערכת זמן ההשבתה של המשתמשים? וחשוב לא פחות –  איזה ארגונים בצעו לאחרונה מעבר אל האחסון החדש וכמה זמן זה דרש מהם?

כמובן שיש עוד תחומים רבים ומרתקים אותם ננסה לסקור במועד אחר:  יכולות חזרה אל נקודה בזמן, גיבוי, רפליקציה סינכרונית וא-סינכרונית, אופטימיזציה ע"י הנעת מידע בין Tiers, קישוריות ו-plug-in אל השרתים, QoS, וירטואליזציה ועוד.

קרדיט תמונה: servers via shutterstock

הכתבה בחסות TripleC

IBM מציעה כיום את פתרון האחסון המתקדם לסביבות בינוניות וקטנות V3700. מארז אחסון זה בעל יתירות מלאה, ללא נקודת כשל יחידה, ממשקי FC ,SAS , iScsi ותכונות מתקדמות אשר מאפשרות לארגונים קטנים להנות מפתרונות הנמצאים בחזית הטכנולוגיה ואזר עד לא מכבר היו נחלתם של תאגידים ולקוחות Enterprise . ל-V3700 לקוחות רבים בארץ ובעולם, וביצועים מעולים בסביבות DB ו VM. ניהול פשוט ואינטואיטיבי מאפשר למידה מהירה ביותר ויכולת ניטור קלה של תקלות.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "כמה נקודות למחשבה לפני שאתה קונה Storage לארגון שלך"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שבאמת מבין
Guest
אחד שבאמת מבין

או שמקום לקנות את המוצרים של IBM
אפשר לקנות מוצר גאוני שמוכיח את עצמו בשוק:
http://xtremio.com/performance

אחד שבאמת באמת מבין
Guest
אחד שבאמת באמת מבין

אם היית באמת מבין, היית יודע שהמוצר של XtremIO זה לנישה מאוד קטנה, מי שלא מחפש להגיע לקצה היכולות (וגם לשלם בהתאם) לא מעוניין לשלם את המחיר של XtremIO

iTAnalyzer
Guest

שווה לבדוק iTAnalyzer פתרון שבטוח יעזור לכם לשדרג את האחסון רק שחייבים

iTAnalyzer solution is designed to help organizations to address the root
causes behind the growing risks, costs and complexity of their IT
environments. It offers the ultimate solution aligning IT infrastructure with
business requirements.

http://www.itanalyzer.net/wp-content/uploads/2014/01/Mastering-IT-Infrastructure-Risks-and-Complexity.pdf

wpDiscuz

תגיות לכתבה: