המשקיע הפעיל ביותר בישראל: כשאתה משיג אקזיט מפלצתי שוכחים לך את כל הכשלונות

תוך מספר שנים הפכה קרן השקעות ההמונים OurCrowd מתופעה שולית לקרן ההון סיכון הפעילה ביותר בישראל. בראיון לגיקטיים מספר ג’ון מדבד, המייסד שלה, על האקזיטים והטעויות שנעשו בדרך, המתחרים החדשים, המערכת הממוחשבת שעוזרת לו לקבל החלטות, ואיך אפשר לפתור את משבר כוח האדם בהייטק הישראלי

ג׳ון מדבד, מייסד ומנכ״ל OurCrowd

ג׳ון מדבד הוא אחת מהדמויות המעניינות ביותר בעולם הסטרטאפים וההון סיכון בישראל. בפגישה איתו הוא יורה בזמן קצר מספרים ונתונים בקצב מהיר; הוא נע לסירוגין בין דמות משקיע ההון ואיש העולם הגדול לבין היזם הציוני הנלהב; מדבר מצד אחד על החשיבות של ההשקעה גם בסטארטאפים זרים, ובאותה נשימה מסביר על החשיבות של ירושלים וכמה חשוב שהיא לא תהיה רק “עיר קודש” אלא עיר של עבר ועתיד.

היום (ה’) התקיימה בירושלים ועידת OurCrowd השנתית, אליה הגיעו גם השנה יותר מ-20 אלף משקיעים שלה מכל העולם. שנת 2019 חייכה למשקיעים של OurCrowd, שראו 8 אקזיטים – עם הנפקות של חברות מתקושרות כמו Uber ו-BeyondMeat, והשקעות ב-38 חברות פורטפוליו חדשות. מעבר להשקעה בחברות סטארטאפ מסורתיות, הקרן של OurCrowd משקיעה בעצמה בקרנות הון אחרות דוגמת Maniv Mobility ו-F2 Capital.

״חברות לא אמורות להיות פרטיות כל כך הרבה זמן״

לא רק ל-OurCrowd השנה חייכה. על פי נתוני מחלקת המחקר של גיקטיים, הסטארטאפים הישראליים גייסו השנה יותר מ-8 מיליארד ביותר מ-400 סבבי גיוס עם יותר מ-75 אקזיטים ב-2019. מדבד נלהב כשהוא מדבר על האקזיטים, ההנפקות, החזרי ההשקעה והמכפילים, כמו שאולי מצופה ממשקיע הון סיכון, אבל האם לנצח נמשיך למכור חברות לתאגידים רב-לאומיים במקום להצמיח את הצ’ק פוינט או הוויקס הבאה? מדבד חושב שההיפך הוא הנכון. רוב האקזיטים, לטענתו, מובילים להגדלת העובדים וההשקעה בישראל. ״המציאות היא שברוב האקזיטים היום, התאגידים הבינלאומיים לא רוצים לפרק ולקחת הביתה, אלא לבנות מבצרים בארץ. הם רוצים להוסיף עוד סטארטאפים, עוד עובדים״.

מצד שני, אנחנו רואים חברות שלא נמכרות או מנפיקות והווליואציה שלהן מטפסת ומטפסת. על פי מחקר של גיקטיים, נכנסו ב-2019 לא פחות מ-7 חברות ישראליות למועדון חדי-הקרן (חברות, ששוויין מוערך במיליארד דולר ומעלה), ומספר שבועות בלבד לתוך 2020, הצטרפו כבר עוד 3 חברות ישראליות חדשות למועדון היוקרתי. לא מוגזם?

ג׳ון מדבד, מקור: OurCrowd

מדבד: “הסיבה שזה הופך להיות ׳יותר מדי׳ היא שחברות לא אמורות להיות פרטיות כל כך הרבה זמן. זה לא בריא להן. זה יוצר חוסר שקיפות וחוסר פיקוח. לפעמים דווקא הקשיים שהשוק הפומבי מערים על חברות מכריחים אותן להתבגר. לא צריך אפילו להסתכל הרבה מעבר ל-WeWork בשביל להבין את זה״.

אבל למרות זאת, מדבד לא חושב שאנחנו בבועה. “אנחנו לא באותה בועה של לפני 20 שנה, כיוון שהפעם ישנן חברות אמיתיות שמוכרות מוצרים אמיתיים, עם לקוחות אמיתיים ורווחים אמיתיים”.

“חברות שצריכות לשלם לך כדי לגייס כסף עבורן הן לא החברות שאתה רוצה להשקיע בהן”

אמנם הקרן נחשבת ל”השקעת המונים” ומינימום ההשקעה בה עומד על 10,000 דולר בלבד, אבל כדי להיחשב כ”משקיע כשיר” ולהיכלל בין המשקיעים שלה, חייבים משתתפים שיהיו להם כ-8 מיליון ש”ח בחשבון, מה שאומר שעדיין לא מדובר באפיק השקעה להמונים: “זו דמוקרטיזציה של עולם ההשקעות. זה יותר מדי חשוב כדי לתת רק לאוליגרכים  לעשות את זה” אומר מדבד.

אבל אם עד לפני מספר שנים ניצבה OurCrowd בודדת במערכה, הרי שבעקבות שינויי החקיקה בשנים האחרונות, הצטרפו לשוק הישראלי גם פלטפורמות כמו ExitValley ופיפלביז, שמאפשרות לקהל הרחב יחסית להשקיע בפיתוחים וסטארטאפים ישראליים. אבל מדבד אינו חושב שהפלטפורמות השונות מציעות את אותו המוצר. “הם עושים כסף על ידי לקיחת כסף מהחברות. אנחנו לא לוקחים כסף מחברות. מה נראה לכם שקורה כשאתם לוקחים כסף מחברות? איזה סוג של חברות אתם תקבלו? החברות שצריכות לשלם לך, כדי לגייס כסף עבורן הן לא החברות שאתה רוצה להשקיע בהן”.

במקום מהחברות גובה OurCrowd כסף מהמשקיעים, ומדבד טוען כי בתמורה הוא לא רק משקיע את הכסף שלהם, אלא גם את הכסף של OurCrowd עצמה שמשתתפת בכל הסבבים. כמו כן, מתבצעת בדיקות נאותות על החברות והוא גם זה שיושב בבורד של החברות שבהן הוא משקיע. ״האינטרסים שלך ושלי הם זהים באופן הזה״.

״חלק מהסיפורים היו כואבים וגרמו לי לחשוב – מה עבר לי בראש? איך עשיתי את הטעות הזו?״

אבל לא רק מודל ההשקעה ומספר המשקיעים שונים בין OurCrowd לקרנות הון מסורתיות. בניגוד לרוב הקרנות, שמתמקדות בתחומים מסוימים ומפתחות מומחיות בנושא, ב-OurCrowd אין מיקוד והקרן משקיעה בחברות בכל התחומים. גם מדבד עצמו מודה שהקרן יורה לכל עבר: “רוב הזמן אנחנו מפספסים. זו המציאות של השקעות של קרנות”. כל זה בדרך למציאת ההשקעה האגדית הבאה שתספק לו הכפלה פי עשרה של סכום ההשקעה. ״אם אתה בר מזל, אתה תשיג את זה 2-3 פעמים מתוך 10 השקעות, ואז אתה עושה הרבה כסף״.

מתוך מאות השקעות שביצעה, רשמה OurCrowd כבר 36 אקזיטים, בהם 2 הנפקות מתוקשרות ב-2019: של חברת הנסיעות השיתופיות Uber, וחברת תחליפי הבשר BeyondMeat, אבל מדבד לא מסתנוור. בתור יזם, שהנפיק את הסטארטאפ שלו לפני שהפך למשקיע, הוא פיתח ראייה מפוכחת למדי: “אנחנו מאוד גאים ברקורד ההשקעות שלנו, אבל גם אנחנו עושים טעויות וסגרנו 18 חברות״, הוא מודה. ״חלק מהסיפורים היו כואבים וגרמו לי לחשוב – מה עבר לי בראש? איך עשיתי את הטעות הזו? אבל זה חלק מהעסק הזה… אנחנו מתעסקים עם כסף של אנשים, וכשאתה משקיע כסף של מישהו ומאבד אותו – הוא מתעצבן. מן הסתם הוא לא יאהב את זה ויפסיק לתת לך ממנו, ואולי אפילו יתבע אותך״.

נצחון ”מפלצתי” אחד מסתיר את כל ההשקעות הלא מוצלחות

״אני מסתכל על העסק וחושב שאנחנו לא לוקחים מספיק סיכונים” ממשיך מדבד: “השאלה המרכזית היא איך לקחת יותר סיכונים כדי שהנצחונות יהיו מפלצתיים״. התשובה, לדבריו, היא פיזור סיכונים: “כשאתה משיג נצחון ״מפלצתי״ כזה הוא מסתיר את כל ההשקעות הכושלות”.

אם הקרן כל כך ציונית, למה היא משקיעה בסטארטאפים אמריקאיים נוצצים?

בשנים האחרונות, OurCrowd לא מסתפקת בשוק הישראלי, ומעמיקה את ההשקעות שלה גם בחברות סטארטאפ ברחבי העולם. לצורך כך פתחה הקרן גם משרדים בטורונטו, סינגפור, סידני, מדריד ולונדון.

כשאנחנו מבקשים ממנו להסביר האם הרעיון של השקעה בסטארטאפים אמריקאיים נוצצים כמו Beyond Meat לא מתנגש בחזון הציוני שלו, והאם OurCrowd לא מסיטה לחו”ל כסף שהיה יכול להגיע לישראל, עולה מדבד להתקפה: ״זה מזכיר לי את הצרפתים שמוחים נגד הגלובליזציה ונגד מקדונלד׳ס. ׳למה אתה לא תומך בחקלאים מקומיים?׳. אני מצטער, אבל זה כל כך המאה שעברה. אנחנו גלובליים היום… שום דבר לא קורה יותר במדינה אחת״.

מדבד טוען שבזכות אותה השקעה בביונד, הוא הצליח לגבור על חברות גדולות אחרות ולהקים אינקובטור פודטק בקריית שמונה ובניו זילנד. ״אנחנו עכשיו חלק מרשת עולמית של משקיעים בעולם הפודטק. יזמות היא עניין גלובלי ואנחנו מחברים את החברות הישראליות לרשת הזאת”.

מדבד אפילו מוסיף וטוען כי מנכ״ל BeyondMeat, שנאם מרחוק בכנס של OurCrowd, הביע עניין בכניסה להשקעה עם הקרן בסצינת הפודטק הישראלית. ״אז זה טוב או רע לישראל?… נכון, הרבה מהחברות שלנו הן חברות אמריקאיות גדולות… אבל הן מוסיפות ערך לישראל. יש לנו עלייה לרגל של משקיעים לירושלים”. לדברי מדבד, החיבור הזה עושה טוב גם לסטארטאפים הישראליים: “אף אחד לא יכול להיות יותר ציוני וישראלי מאשר OurCrowd. זה מראה את ישראל בתור לב של רשת גלובלית, וכשיש לך פלטפורמה ישראלית שנחשבת מספיק טובה כדי למשוך את ביונד וגם סטארטאפים ישראליים, זה עוזר יותר לסטארטאפים הישראליים מאשר לביונד”.

השקיעו רגע לפני אחת ההנפקות הגדולות ביותר של 2019. מקור: Beyond Meat

האלגוריתם שעוזר לקבל החלטה

בניגוד לקרנות אחרות, ואולי גם לתפיסה הרווחת, ההחלטה על השקעה בחברה זו או אחרת לא נעשית על סמך תחושות בטן ואינטואיציות. מדבד מציג לנו מערכת, שפותחה במיוחד על ידי הקרן עצמה שמעסיקה לצורך זה לא פחות מ-30 מתכנתים במשרה מלאה. המערכת, שדומות לה נמצאות בשימוש של קרנות כמו NFX של גיגי לוי, מאפשרת למשקיעים של הקרן שקיפות מלאה בכל תהליך ההשקעה.

המשקיעים של OurCrowd יכולים לראות במערכת את כל החברות אשר נמצאות בשלבי הגיוס השונים, אבל גם הרבה מעבר לכך; לחיצה על אחת החברות מובילה לעמוד פרופיל עשיר במידע הכולל את התחקיר ש-OurCrowd ביצעה, לצד הסיבות בגינן היא החליטה ששווה להשקיע בחברה הזו. לחיצה נוספת מגלה את פרופיל המייסדים ומצגת המשקיעים, רקע על החברה הכולל הסברים על המוצר שלה, רשימה של בעלי התפקידים בה וסטטוס הגיוסים שלה עד כה. אם המשקיעים רוצים, הם יכולים להצטרף לוובינרים, שמעבירים מנכ״לי החברות, כדי להכיר אותם באופן קצת יותר אישי, ולשאול אותם שאלות פרטניות.

כשאנשים מפחדים הם לא משקיעים

החשש מוירוס ה-COVID19. מקור: Pixabay

אמש (ד’) הודיעו המארגנים של תערוכת המובייל בברצלונה כי היא לא תתקיים השנה בשל החשש מהידבקות בוירוס הקורונה. קדמו לה ביטולי השתתפות של חברות ענק, ודיווחים רבים על פגיעה בכושר הייצור של המפעלים בסין. מדבד מגדיר את עצמו לא אחת בתור אדם אופטימי מטבעו, אבל קשה שלא לשים לב לחשש שעולה על פניו ברגע שאנחנו שואלים אותו על ההשפעה האפשרית של נגיף הקורונה על עולם הטכנולוגיה. מלבד ביטולים של מאות משקיעים מסין שהיו אמורים להגיע לאירוע הגדול של OurCrowd, נראה שמדבד מאמין שלנגיף עשויה להיות השפעה הרסנית יותר אם הוא ימשיך להתפשט: “זה עומד להשפיע על הכלכלה הסינית, וכשאתה משפיע על הכלכלה השניה בגודלה בעולם, אתה משפיע על העולם… אנשים כרגע מפחדים, וכשאנשים מפחדים הם לא משקיעים, לא עושים עסקים, לא נוסעים, וכל זה יכול לפגוע בכלכלה”

הפתרון למחסור במתכנתים? תביאו לא-יהודיים!

למרות שבפורטפוליו שלו יש מבחר די גדול של חברות, ולכל אחת הקשיים הייחודיים שלה, אין ספק שבעיית המחסור במתכנתים, מפתחים ומהנדסים משותפת לרוב חברות הטכנולוגיה הישראליות. מדבד מסכים כי מדובר בבעיה, אולם הוא לא חושב שננקטו כל הצעדים. ראשית, הוא מציע לפתוח את העולם הסגור יחסית לקהלים לא מיוצגים מספיק כמו נשים, חרדים, ערבים ובני הקהילה האתיופית. שנית, הוא מציע לגייס עולים. ״ישנם אלפי יהודים שרוצים לעשות עליה וצריכים לעשות עליה״. לבסוף, מדבד מפתיע ואומר ״תביאו גם את הלא יהודים״. לדבריו, בישראל מקובל להביא מטפלים פיליפינים, עובדי בנייה סיניים ומלקטים תאילנדים, אבל לא מקובל להביא כמה עשרות אלפי מהנדסים שנחוצים כל-כך להייטק הישראלי.

למרות הצמיחה במספר חדי-הקרן והגיוסים המרשימים, מדבד לא חושב שישראל היא עמק הסיליקון הבא, אלא עמק סיליקון אחר. “עמק הסיליקון משך תמיד את האנשים הטובים ביותר מרחבי העולם שרוצים לבנות חברות או להיות חלק מהן, וזה מה שישראל צריכה לעשות”. וכדי להצליח בדרך, על ההייטק הישראלי להמשיך לצמוח: “בעשור האחרון ההייטק הישראלי צמח בכפולות של 10, וכעת כל האקוסיסטם הישראלי צריך להסתכל אל העשור החדש ולוודא ששוב נצפה במכפלה מרשימה שכזו – הגענו מ-800 מיליון דולר בהשקעות ל-8 מיליארד דולר בהשקעות… אנחנו צריכים להגיע ל-80 מיליארד בעשור הקרוב ולחברות ששוות 100 מיליארד״.

מדבד ב-OurCrowd Summit שהתקיים היום. מקור: OurCrowd

אמר לא להשקעה בסטארטאפ צעיר בשם סיילספורס

למרות כל הניסיון, האקזיטים וההשקעות, נדמה שלמדבד יש חרטה אחת גדולה שרודפת אותו כבר 2 עשורים. ״יש לי חבר בשם מארק בניוף…. הוא נתן לי הזדמנות להשקיע בחברה שלו בסבב הראשון שלה לפני שנת 2000. כשהוא חשף לי את המחיר להשקעה הסתכלתי עליו ואמרתי לו ׳אתה משוגע לגמרי׳. הוא אמר לי שאני עומד להתחרט על זה, ואני לגמרי מתחרט על זה, כי החברה הייתה לא אחרת מ-Salesforce.

הילה חיימוביץ' ועידן בן-טובים

הגב

2 תגובות על "המשקיע הפעיל ביותר בישראל: כשאתה משיג אקזיט מפלצתי שוכחים לך את כל הכשלונות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מושון
Guest

לא מבין על איזה חוסר במהנדסים מדברים. זו סתם פיקציה כדי למתן את השכר על ידי הכנסת עובדים זרים שרק יהפכו את היומיום המסויט בת”א לגרוע עוד יותר.

101
Guest

אין שום מחסור במפתחים, מהנדסים או חוקרים. אין שום השקעה בכוח אדם ורוצים מישהו שייתן לך 120% תפוקה כבר מהיום הראשון ולא מדובר במשרות יוקרתיות, כל חברת קבלן כבר מתנהלת ככה. מעבר לזה כל המשרות מרוכזות בתל אביב ויש כוח אדם איכותי בכמויות אדירות במחוז חיפה ובאזור הצפון אבל אין הרבה חברות שפותחות שם שלוחות ואף אחד לא יבזבז 4-5 שעות ביום בנסיעה לעבודה ובחזרה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: