אנדרואיד Jelly Bean תושק השבוע, אלו החידושים שכדאי להכיר

במהלך השבוע הקרוב תושק גרסתה הבאה של אנדרואיד למשתמשי הגלקסי נקסוס ומשם תמשיך להתרחב למכשירים נוספים. אילו חידושים כדאי להכיר במערכת ההפעלה החדשה?

תמונה: flickr, cc-by, Keith Williamson

השבוע צפויה גרסת Jelly Bean לצאת לראשונה למכשיר ה-Galaxy Nexus. על אף שאינה נושאת עימה מהפכה, היא כוללת מספר אפשרויות חדשות לצד שיפורים רבים מתחת למכסה המנוע. מה צפוי לבעלי האנדרואיד בעדכון המתוק הבא?

Google Now

אולי החידוש המשמעותי ביותר שמגיע עם “סוכריית גומי” (Jelly Bean) הוא Google Now, שהוא – שדרוג לאפשרות החיפוש הקולי שלא רק יציג תוצאות חיפוש בצורה של טקסט אלא יודע להציג את המידע בכרטיסיות ולהקריא אותן למשתמש. למעשה ניתן לתאר את הפיצ’ר החדש כעוד “כפיל סירי” אך למעשה מדובר בהרבה מעבר.

Google Now הוא לא רק הפנים החדשות של שירות החיפוש הקולי, אלא מאפשר לקבל מידע רלוונטי גם מבלי שנבקש, כך שאם מופעל יישום ה-Google Now בבוקר, טרם היציאה לעבודה מציג היישום את הזמן שייקח להגיע אל העבודה כולל התחשבות בפקקים או בעומס הקיים בתחבורה הציבורית ואף יציע מסלול חלופי. ככל שעובר הזמן היישום “לומד” להכיר את המשתמש ואת העדפותיו השונות.

Beam

אפשרות שיתוף באמצעות טכנולוגיית ה-NFC אשר הוצגה לנו בגירסה הקודמת של אנדרואיד אך הייתה די מוגבלת, מאחר והיה ניתן לשתף רק קישורים לתכנים כמו יישומים בחנות ה-Google Play או כרטיסי ביקור, ולמעשה המידע אותו היה ניתן לשתף היה מוגבל בגודלו למספר מחרוזות טקסט. כעת בגרסה החדשה ישנה אפשרות לשתף תכנים גדולים הרבה יותר כמו תמונות או סרטוני וידאו בין מכשירי אנדרואיד התומכים ב-NFC. בנוסף ניתן אף לקשר את המכשיר עם אביזרי בלוטות’ משלימים באמצעות נגיעה בלבד.

התראות פעילות ואינפורמטיביות

וילון ההתראות היה חלק מהותי מחוויית השימוש באנדרואיד עוד מהגרסה הראשונה שלה וכמעט שלא השתנה כלל. כל תפקידו היה לרכז את ההתראות מהיישומים השונים במקום אחד ובלחיצה על ההתראה להפעיל את היישום הרלוונטי. בסוכריית גומי הופך מרכז ההתראות ליעיל ואינפורמטיבי הרבה יותר.

בגרסה החדשה ההתראות לא מוגבלות אך ורק לשורות של מלל, אלא יכולות להציג בנוסף גם תמונות. כך לדוגמה אם חבר העלה לגוגל + תמונה, ניתן מבלי להפעיל את היישום להגיב על התמונה או לעשות לה 1+, או אם לדוגמה מתקבלת הודעה לזימון פגישה ניתן, מבלי לפתוח את יישום יומן הפגישות, לאשר או לדחות את ההשתתפות בפגישה. כמובן, שלמפתחים יש גישה מלאה להתראות החדשות והם יכולים לשלוט באיזה מידע יציג היישום שלהם ואף לבחור את הפעולות המהירות שיהיה ניתן לבצע דרך וילון ההתראות.

על-מנת לא ליצור עומס של מידע בווילון ההתראות, רק ההתראה הראשונה ברשימה מופיעה בצורתה המורחבת, אך באמצעות מחווה של החלקה מטה באמצעות שתי אצבעות, ניתן להרחיב התראות אחרות ברשימה ולהציג מידע נוסף.

בנוסף, מערכת ההתראות החדשה חשופה יותר לשתילת פרסומות, כמו פרסומות ה-AirPush הידועות לשמצה. הבעיה שעד כה לא היה ניתן לדעת איזה יישום שותל פרסומת (או סתם התראות מטרידות) בווילון ההתראות, מעתה ניתן באמצעות לחיצה ארוכה לקבל מידע מאיזה יישום הגיעה ההתראה ואף לבטל את קבלת ההתראות מהיישום באופן גורף.

מצלמה וגלריה

יישום הצילום קיבל שיפור קטן באופן הפעולה שלו שכעת דומה לאופן פעולת יישום הצילום במכשירי ווינדוס-פון, כעת בעת צילום של תמונה התמונה זזה לצד, בהחלקה לכיוון הנגדי ניתן להציג את התמונה האחרונה שצולמה ובמחווה של צביטה נחשפות תמונות נוספות שצולמו. במידה והתמונה לא מוצלחת, החלקה של התמונה לצד העליון או התחתון של המסך תגרום למחיקה שלה.

מקלדת חדשה עם חיזוי טקסט

מקלדת והכתבה קולית: בכל גירסה מבטיחים לשפר את המקלדת המובנית של אנדרואיד, אך נראה שזהו שיפור המקלדת הנרחב ביותר, כעת המקלדת כוללת בנוסף להשלמה אוטומטית אפשרות לחיזוי המילה הבאה על סמך המילה הקודמת ותכיפות השימוש, בדיוק כמו אפשרות החיזוי שקיימת במקלדות SwiftKey או A.I. Keyboard אך גוגל החליטו לשפר מעט את המקלדת שלהם ובמקום לחשוף הצעות נוספות על-ידי גלילה לצדדים ניתן בלחיצה ארוכה על המילה האמצעית לקבל עוד הצעות רלוונטיות.

בגרסה 2.3, נוספה האפשרות להכתבה קולית, בגרסה 4.0 שופרה ההכתבה הקולית כך שלא היה צריך להמתין לפעולת פענוח ההכתבה שתתבצע על השרת והמילים הופיעו על המסך בסמוך לאמירתן. כעת בגרסה 4.1 ניתן לבצע הכתבה גם במצב לא-מקוון ולמעשה פענוח המילים מתבצע על המכשיר, כרגע האפשרות זמינה באנגלית בלבד אך צפויה להתרחב לשפות נוספות.

זיהוי פנים

כאשר הוצגה האפשרות לפתיחת נעילת המכשיר על-ידי זיהוי המשתמש, עלו טענות שהיא אינה יעילה ומאובטחת מספיק שכן, מתברר שבאמצעות צילום פנים של המשתמש, שזמין היום בקלות רבה באמצעות הרשתות החברתיות השונות, ניתן לפתוח את המכשיר. למרות שמאז ומעולם התייחסו בגוגל אל האפשרות הזו בתור אמצעי אבטחה בחוזק נמוך, הם החליטו לשדרג אותו מעט. כעת ישנה בדיקת חיות (Liveness Check) אשר מחייבת את האדם למצמץ, זאת על-מנת להוכיח שמדובר באדם ולא בצילום.

ביצועים

בגרסת ה”קסטה”, אנדרואיד 4.0, הובטח שיפור בביצועים על-ידי הפעלה של האצת-חומרה לצד תמיכה בליבות כפולות, אך לעיתים קרובות מדי הייתה הרגשה של “גמגום” בביצועים של מערכת-ההפעלה, דבר שהוביל לתסכול ולחוויית שימוש ירודה ביחס למערכות-הפעלה מתחרות כמו ווינדוס-פון או iOS.

עם שיחרור הגרסה הנוכחית, גוגל הכריזו על מלחמת חורמה באיטיות והובילו מקצה שיפורים בביצועים באמצעות מה שהם מכנים “פרוייקט חמאה” שנועד באמצעות מתן עדיפות למחוות משתמש, חיזוי מיקום הלחיצה וגרירה וטכניקות נוספות להביא לשיפור במהירות התגובה.

עוד שיפור שמביא עימו פרוייקט חמאה, הוא בניהול מסך הבית, שהפך מעט חכם יותר. בעבר אם ניסיתם לשים יישומון (Widget) על מסך הבית ובעקבות סידור הסמלים לא היה מספיק מקום הייתה מתקבלת הודעה על המסך כי אין מספיק מקום, בסוכריית גומי זה לא המצב והסמלים זזים ומפנים את מקומם לטובת מיקום היישומון על-גבי מסך הבית. אומנם מדובר שיפור קטן אך כזה שנועד להביא לחווית שימוש שוטפת יותר.

לסיכום

למרות שנראה תחילה כי סוכריית גומי צפויה להוביל עדכון קטן, שכן זכתה למספר הגירסא 4.1, גוגל הצליחה להפתיע ולהציג מספיק חידושים שגורמים לנו להצטער שאנחנו לא בעלי מכשיר נקסוס. נראה שבגוגל הבינו מאז הצגת ה”קסטה” כי חווית השימוש וממשק המשתמש לצד ביצועים מעולים חשובים למשתמשים לא פחות משימושיות, ו”פרוייקט חמאה” הוא בהחלט צעד נכון לקריאת ההפיכה של מערכת-ההפעלה למוצר שיגרום לאנשים לרצות להשתמש בו.

הפוסט נכתב על ידי שי לוי ופורסם לראשונה באתר TGspot.

 

אתר TGspot

הגב

3 תגובות על "אנדרואיד Jelly Bean תושק השבוע, אלו החידושים שכדאי להכיר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאור
Guest

תודה על הפוסט.

ד”א – אני מניח שהתכוונתם ל’מלחמת חורמה’ ולא ל’מלחמת חומרה’ :)

Amit Bismut
Guest

מה הסיכוי לגרסה רשמית על Galaxy s2

פבל
Guest

מה זה “סוכריית גומי”? התרגום הנכון הוא “ריבת שעועית”

wpDiscuz

תגיות לכתבה: