שווה שידרוג? בדקנו את רמקול ה-Flip 5 החדש של JBL

הדור החמישי בסדרת הרמקולים המוכרת של JBL כולל לא מעט שינויים ביכולות, ולא בטוח שאתם תאהבו את זה. מה בדיוק קרה שם והאם זה שווה את המחיר? הסקירה המלאה לפניכם

צילום: גיקטיים

אנחנו חיים בעידן נטול מחויבות; למסגרות שלנו, לעבודה שלנו, למכשירים הטכנולוגיים שלנו. ובזה, חברות הטכנולוגיה השונות מנסות להילחם עם מנויים קבועים ועל ידי שימוש בשיטות אתיות יותר ופחות (איך הסוללות שלכם, אפל?). בסופו של דבר, המטרה העיקרית היא לגרום למשתמשים לשדרג ולהחליף מכשירים. כשיש כל כך הרבה אפשרויות מצד אחד, וכל כך הרבה קידמה טכנולוגית ומוצרים באמת איכותיים מהצד השני – חברות רבות נדרשות למצוא פתרונות יצירתיים. היום, אנחנו נדבר על הדרך של JBL לנסות ולפתור את הבעיה הזו. מצד שני, יכול להיות שזו רק פרשנות שלי. תשפטו אתם.

סדרת ה-JBL Flip הפכה בשנים האחרונות לסדרת הדגל של החברה, אם תרצו – הבייבי הראשון, סדרת ה-S, ההכרזה הראשונה של השנה, ועוד. ככזו, היא משמשת כסדרת הרמקולים הניידים הבסיסיים בגודל סטנדרטי של החברה. גם לפני הרכישה של סמסונג, כנראה ש-JBL היא בין האפשרויות הראשונות שעולות לראש כשאתם ניגשים להשוואות של רמקולים ניידים לפני רכישה.

לפני פחות מחודש ובאיחור אופנתי, קל וקלאסי מאמריקה – הדור החמישי של הסדרה נחת אצלנו בישראל בעודו מנסה להוות אלטרנטיבה מספקת ל-JBL Flip 4 שהיה נקודת שיא בסדרה, שבנוסף לסאונד איכותי ועוצמתי ביחס לגודל הרמקול – הציג גם יכולות טכנולוגיות מצויינות. למרבה ההפתעה, חלק בלתי מבוטל מהן פשוט נעלמו לחלוטין בדגם החדש. אסביר.

זה כל מה שלא תוכלו לעשות עם ה-JBL שלכם

אחד המאפיינים הבולטים של JBL בשנים האחרונות הוא פיצ׳ר ה-JBL Connect; היכולת לחבר כמעט כל רמקול של החברה, מכל סדרה, החל מדגם ה-Flip 4. האפליקציה בה תצטרכו להשתמש לשם כך תוכל לחבר עד 100 רמקולים כאלה שינגנו יחד ויכסו כמעט כל שטח עם הרמקולים שלכם ושל החברים שלכם. כל זה היה נכון עד ליום שבו יצא ה-JBL Flip 5 שהציג מהלך כמעט הזוי לחלוטין של החברה, אולי אפילו ציני במידה מסויימת – ובו הפסיקה החברה לחלוטין את התמיכה ב-JBL Connect ושינתה את שם התכונה הזו ל-Party Boost. מה ההבדל אתם שואלים? ובכן, גם אם ינסו לשכנע אותי אחרת, אני סבור שאין כזה בכלל. יחידות ה-JBL Flip 5 יכולות להתחבר רק ליחידות זהות מאותו הדור, כלומר נכון להיום רק ל-Flip 5 נוספים, וניתן בהחלט להניח שגם לרמקולים החדשים בסדרות השונות של JBL שייצאו בהמשך השנה.

המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן להצטרפות לקבוצת הפייסבוק הסגורה של גיקטיים, לחצו כאן

צילום: גיקטיים

כלומר, אם רכשתם את ה-JBL Flip 5 אתם יכולים לשכוח מזה שהוא יתחבר ל-JBL Charge 4 שאחד החברים שלכם קנה רק לאחרונה, או לכל רמקול ישן אחר, ואת זה אתם צריכים לקחת בחשבון כדי להתאכזב. אני רוצה להאמין שלא מדובר במהלך ציני של JBL שנועד לגרום ללקחותיה לשדרג את הרמקולים שבידיהם כאילו הייתה יצרנית טלפונים סלולרים שהמשקיעים שלה מתחילים ללחוץ – אבל נכון לכרגע אני לא מוצא שום הסבר אחר. מנסיון רב שלי עם שני סוגי החיבור, הם מציגים את אותה היכולת – ויחד עם זאת את אותם הניתוקים הפתאומיים. בעיות החיבור החוזרות ועוד באגים שונים שהיו ב-JBL Connect ממשיכים איתנו גם כאן, ב-Party Boost. למען האמת, כדי לחבר את הרמקולים עם Party Boost תצטרכו להוריד בדיוק את אותה אפליקציה, שעד לכתיבת שורות אלו עדיין נקראת JBL Connect.

יש עוד דברים שאתם לא יכולים לעשות יותר עם ה-Flip שלכם, שבעבר כן התאפשרו; למשל, התמיכה המבורכת של הרמקולים של JBL בעוזרות האישיות דוגמאת ה-Google Assistant פשוט נעלמו בדגם הנוכחי כלא היו, ואיתן גם הכפתור הייעודי לכך ברמקול ושקע האוזניות 3.5 מ״מ; האפשרות שלכם לבצע שיחות דרך הרמקול התפיידה גם היא לגמרי, והוא אינו תומך יותר בהשמעת השיחה כשמישהו מתקשר אליכם.

הרמקול ממשיך את דרכה של סדרת ה-Charge של JBL  והופך גם הוא לרמקול יחיד (mono) במקום לזוג רמקולים קטנים הממוצבים אחד ליד השני בדגמים הקודמים, כך שנוצר מצב שנשארנו עם אותו העיצוב כמעט לחלוטין, אבל הפעם אתם תשמעו שהסאונד יוצא רק מצדו השמאלי של הרמקול.

מבחינת יכולות טכנולוגיות, זאת לא תהיה הגזמה להגדיר את המוצר הזה כסוג של שינמוך, מה שמוסיף רובד הזוי עוד יותר למהלכים שמציגה JBL בדור הנוכחי. מה בדיוק גרם ל-JBL לבצע את כל השינויים האלו? האם מדובר בחוזים שנגמרו ולא חודשו בשל חיכוכים כאלה ואחרים? האם החברה נאלצה לוותר על שטח בנייה בתוך הרמקול על מנת לשפר את הסאונד שלו, וכך נאלצה לוותר על תכונות אחרות (למרות שכן הצליחה להגדיל את הסוללה)? עד היום לא נשמעה הצהרה ברורה של קברניטי החברה בנוגע להחלטות האלו, ולא ברור האם נקבל הסבר חד משמעי בקרוב.

צילום: גיקטיים

שדרוג משמעותי אחד שמגיע על חשבון שינמוכים רבים אחרים

יחד עם כל אלה, הוויתורים והשינויים המובנים יותר ופחות – אין דרך להתחמק מלהודות בפה מלא: הסאונד של JBL הוא עדיין פשוט מצוין. נכון, אתם בהחלט תרגישו כל הזמן שהרמקול הוא רמקול יחיד ונמצא בצידו השמאלי של הרמקול שלכם כאשר הצד הימני מושתק לחלוטין – אבל עדיין, הסאונד הבוקע מהרמקול הזה הוא פשוט חסר תחרות בקטגוריה שלו. זו לא העוצמה של סדרת ה-Charge ומעלה, זה לא הבסים של ה-Boost וגם לא העוצמה של סדרת ה-Boom,  אבל זאת האיכות הבלתי מתפשרת של HARMAN שמובילה את הקטגוריה שנה אחרי שנה וככל הנראה תעשה זאת גם הפעם.

הרמקול הקטן הזה, בדיוק כמו ש-JBL נוהגים לחזור ולשווק, יתאים לכל צורך שלכם: לשמיעה בווליום נמוך בחדר או בעבודה, לשיזוף אחרון בים לפני שהקיץ נגמר, או לכל טיול שטח ובכל מזג אוויר אפשרי. חיבור כמה יחידות הוא עדיין מבורך ועושה את העבודה, ולמרות שינוי השם וחוסר התמיכה ברמקולים מדגמים ישנים, זו עדיין נקודת זכות מסויימת לסדרה הזו.

כמו הדגמים האחרונים שלה, גם כאן הקפידה JBL להעמיד את ה-Flip בתקן ה-IPx7 והוא עמיד לחלוטין במים בעומק של עד 3 מטר לכ-30 דקות, כך שגם אם תנסו להטביע אותו בבריכה הוא יצוף בתוך שנייה וכמובן ימשיך לעבוד ולנגן. החידוש המשמעותי בגזרת העמידות במים, לעומת הדגמים האחרונים במגוון סדרות של Jbl, הוא חיבור הטעינה שלראשונה בהיסטוריה של JBL הוא חשוף לחלוטין ולא מוסתר עם לשונית גומי עבה שכמעט אי אפשר לפתוח בלי שימוש במפתח, מזלג או ציפורניים ארוכות. JBL ביטלו לחלוטין את החשש שהגיע עם הדור הקודם, שהסתיר את שקע הטעינה וגרם לי תמיד לחשוב שאולי בכל זאת כמה טיפות יכולות לזלוג דרך הפתח הזה אם לא אטמתי אותו כמו שצריך – ומוציאה אותו החוצה לחלוטין, כי גם לו מגיע להישטף מידי פעם.

צילום: גיקטיים

שקע הטעינה הוחלף כאן ל-Type C ועל זה אכתוב רק 2 מילים: סוף סוף. זמן הטעינה של הרמקול עומד על כ-3.5 שעות, כאשר לסוללה קיבולת של לא פחות מ- 4,800mAh, מה שאמור להבטיח לכם זמן ניגון של עד 12 שעות ברצף. בפועל, וזה נכון לגבי כל רמקול אלחוטי, מה שבאמת יקבע מה יהיה אורך הסוללה שלכם היא עוצמת הסאונד שתשמעו לאורך השימוש; עוצמה גבוהה יותר היא פחות חסכונית, ואפשר להגיד שבדגם הנוכחי ניגון רצוף בעוצמה הגבוהה ביותר יחזיק מעמד קצת יותר מ-5 שעות, שזה שיפור קל מהדגם הקודם. את מצב הסוללה תוכלו לראות בכל עת בעזרת פס תאורה קטן בגב הרמקול. ניתן היה לצפות ש-JBL ישדרגו גם את תקן ה-Bluetooth של המכשיר אבל גם הדור החמישי משתמש עדיין בתקן 4.1 המתיישן מיום ליום, ובשבילכם זה בעיקר אומר שלא כדאי שתצפו שטווח הקליטה של הבלוטות׳ יתרחב עד 2020 בדגמי הסדרה.

בחזרה לסאונד של ה-Flip; נראה כי הדגש המרכזי של HARMAN כאן היה בחיזוק הבסים, ויכול מאוד להיות שחלק מהפיצ’רים שנעלמו בין לילה כאן הן נגזרת מיידית של השדרוג המשמעותי הזה. גם ברמת הבנייה לעומת הדגם הקודם בסדרה, הבסים מחוברים לרמקול במעטפת אלומיניום בולטת אך עדיין מחוברת יותר לגוף הרמקול עצמו, לעומת הדור הקודם שנהג לצבור לא מעט גרגירי חול ואבק במרווח שבין גוף הבס עצמו לרמקול. הרמקול הקטן הזה מצליח לייצר בס איכותי שלא היה מבייש רמקול גדול ממנו בהרבה.

אם כבר בגדלים נגענו, אי אפשר להתעלם מהעובדה כי מעריצי סדרת Flip המושבעים, כמוני, שמים לב כי מדור לדור הרמקול עצמו גדל וגדל כאשר מהדור הראשון ועד לנוכחי, JBL ניפחו את הרמקול בכמעט חצי מגודלו. ה-Flip 5, הוא כבר התוצאה הקרובה ביותר לגודלו של ה-Charge 3 העתיק, שהיא הסדרה שמגיעה אחרי הפליפ בגובהה. אחת השמועות הנפוצות ביותר ברשת סביב ה-Flip 5 היא שהנסיון המובהק של JBL הוא לחזק את הבסים על מנת להפיק סאונד איכותי יותר בז’אנר ההיפ-הופ והראפ ששולט באמריקה כבר שנים, אבל תרשו לי להסיר דאגה מליבכם: זה לא נכון. הרמקול מפיק סאונד נקי, מדוייק ואיכותי בכל הז’אנרים השונים.

צילום: גיקטיים

אז למי זה מתאים?

JBL הייתה ונשארה החברה שנותנת הרבה, אבל תמיד גם דואגת לקחת – והפעם גם לא טרחה להסביר מדוע. לכן, אם היה לכם את ה-Flip 4, אתם בהחלט תרגישו בהבדלים העצומים לבין ה-Flip החדש; החל מגזרת השמע והעובדה שלא תוכלו להתעלם מכך שהרמקול שאהבתם הומר בין לילה לרמקול Mono בעל יחידת שמע אחת בלבד, ועד העובדה כי הרבה מהפיצ’רים שאהבתם והערכתם – פשוט לא נמצאים בו יותר. שדרוג הסאונד ניכר והוא בהחלט איכותי, אבל יש הרבה דברים שתצטרכו לקחת בחשבון שעלולים לגרום לכם לתחושת תסכול, אולי אפילו אכזבה, ויכול מאוד להיות שזה יהיה הדגם הראשון של JBL שיגרום לכם לפזול אל המתחרים.

אם אינכם מושבעי הסדרה, ה-JBL Flip 5 הוא רמקול נייד קטן מצוין שיענה על רוב הצרכים שלכם, והסדרה הזו היא עדיין המובילה מבחינתי בקטגוריה שלה ושווה את המחיר. למרות כל מה שאין בו – מה שיש בו הן סיבות מספיק טובות לנסות אותו בתור השותף האחראי על המוזיקה בחוויות החיים השונות שלכם.​

הדור החמישי של הרמקול זמין לרכישה ברשת באג תמורת 430 ש״ח.

Avatar

עידו אלרון

הגב

4 תגובות על "שווה שידרוג? בדקנו את רמקול ה-Flip 5 החדש של JBL"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קצ\'ו
Guest

מעניין מתי תהיה אופציה לנעול את הJBL כך שאיזה שכן דביל שהשתמש לי בבוקסה ממזמן, לא יוכל להתחבר ולהפריע לנגינה.

משה
Guest

למיטב ידעתי גם Flip 4 לא מתחבר עם רמקולים אחרים רק עם Flip 4

רון
Guest

זה נכון.
נראה שהם חוזרים על אותו שטיק בכל סדרה חדשה

עידו
Guest

לא נכון בכלל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: