UP24: הצמיד שיספר לכם כמה טוב ישנתם וכמה רחוק הלכתם [סקירה]

הדור השלישי של צמיד הניטור של Jawbone יספר לכם כמה צעדתם, איך ישנתם וגם יתמרץ אתכם על בסיס הסטטיסטיקות האישיות שלכם. במה הוא שונה מקודמיו והאם הוא עדיף על אינספור המתחרים הקיימים בשוק?

jawbone up24

כבר למעלה משנה וחצי שאני מסתובב עם צמיד הניטור UP של Jawbone שמלווה אותי מהרגע שבו אני מתעורר, לאורך היום ועמוק לתוך השינה. רק למקום אחד, למקלחת, אני מעדיף שלא להכנס איתו. לטענת החברה הדבר בהחלט אפשרי והוא עמיד בפני מים, אבל בפועל גיליתי שהדבר מקצר את אורך חייו והחלטתי להמנע מכך.

כשסקרתי לראשונה את הדור השני של צמיד ה-UP, לפני קרוב לשנה וחצי, היה צורך להסביר את הקונספט של צמידי ניטור. Jawbone היתה מהחלוצות בתחום והצמיד הראשון שחשפה עורר סקרנות רבה בעולם שבו ״מחשוב לביש״ היה מושג שאף אחד עוד לא ממש דיבר עליו.

נולד מתוך פיאסקו

סיפורו של UP מתחיל דווקא בכשלונה של Jawbone, שהכריזה על המוצר לפני שנתיים וחצי ועל אף הבאזז הגדול והמכירות המחמיאות, זכה לכשלים רבים שגרמו להסרתו מהמדפים שבועות ספורים לאחר ההשקה המדוברת. מעט לאחר שהושק צמיד ה-UP החלו להציף את Jawbone אינספור פניות הנוגעות לזמן סוללה שערורייתי ולתקלות רבות שגרמו למותו המפתיע של המכשיר תקופה קצרה לאחר תחילת השימוש בו.

החברה שניסתה בהתחלה להתמודד עם התקלות הנקודתיות הבינה לבסוף שמדובר במוצר פגום והפעילה תוך זמן קצר מדיניות החזר של "no questions asked" שאיפשרה לקבל החזר כספי מלא תמורת המוצר באופן אוטומטי ללא תנאי סף. במקביל להסרתו של UP מהמדפים הבטיחה Jawbone לשוב עם המוצר לאחר שתבצע תחקיר מקיף וקפדני ושבה אל שולחן השרטוטים.

הבטיחה וקיימה. הדור השני של UP הושק לפני שנה וחצי ברשת חנויות הריטייל של אפל בארה"ב לקראת השקה בינלאומית שהתקיימה מעט לאחר מכן. Jawbone הבטיחה כי שעות רבות הושקעו במחקר ובפיתוח על מנת ללמוד מטעויות העבר ובמטרה לייצר מכשיר עמיד וטוב הרבה יותר. לצד הצמיד, שדרגה Jawbone גם את האפליקציה המיועדת עבורו והפכה אותה לצבעונית, ברורה ואינטואיטיבית הרבה יותר.

UP24: מוצר בוגר יותר, כבר ברמת האריזה

UP24: מוצר בוגר יותר ואיכותי יותר, כבר משלב האריזה

אבל אז זה שוב קרה, טפטופי דיווחים החלו לצוץ ברשת בנוגע לאורך חיים ארוך מעט יותר שמסתיים באותה תקלה. המכשיר פשוט מפסיק לעבוד לאחר זמן ממוצע של 4 חודשים והמחיר שלו (130 דולר), הופך את העסקה ללא משתלמת.

הפעם בחרה החברה במדיניות קצת שונה ובזמן שהיא מנסה ללמוד את מקור התקלות, החליפה מכשירים תקולים בחדשים מבלי לשאול שאלות מיותרות ועם משלוח עד הבית. כך אגב, החלפתי את צמיד ה-UP שלי לא פחות מ-5 פעמים עד היום, כשניכר היה שכל מוצר חדש שקיבלתי, הצליח לחיות למשך זמן ארוך מעט יותר.

המחשבה שאני עושה משהו לא נכון שמוביל למותו המוקדם של המוצר חלפה לי לא מעט בראש, אבל כפי שחיפוש קצר בגוגל עשוי ללמד אתכם, במקרה הזה לפחות, הסטטיסטיקה היתה לטובתי.

jawbone up

אפשר ללמוד הרבה מהשלמת המילים בגוגל

בחודש אוגוסט האחרון פורסם מאמר דעה קצר של זאק אפשטיין (Zach Epstein) בבלוג הטכנולוגיה BGR שכאילו הוציא לי את המילים מהפה. בקצרה מציין שם אפשטיין, כי צמיד הניטור של Jawbone הוא כלל הנראה המוצר הטוב ביותר שקיים בשוק ואין לו מתחרים ראויים, אבל הוא בוחר לוותר עליו פשוט כי נמאס לו מהמוות הפתאומי הזה כל מספר חודשים.

הולדת הצמיד השלישי: UP24

בנובמבר שנה שעברה חשפה Jawbone את הדור השלישי לצמיד הניטור שלה תחת השם UP24. הצמיד החדש זהה לקודמו, פרט למרכיב מהותי אחד הנוגע לאופן הסנכרון האלחוטי שלו המבוסס על תקן בלוטות׳ 4.0 החסכוני באנרגיה. אם בדגמים הקודמים היה צורך לחבר את המכשיר לשקע האוזניות בסמארטפון על מנת להעביר ולצפות בנתונים, כאן אין צורך לעשות דבר – רק להכנס לאפליקציה והנתונים יסתנכרנו מול הצמיד תוך 5 שניות או פחות.

לשדרוג הזה יש מחיר (תרתי משמע). צמיד ה-UP24 יקר בכ-20 דולרים מהדגם הרגיל אותו ממשיכה Jawbone למכור ומחירו עומד על 150 דולרים (הצמיד הרגיל נמכר תמורת 130 דולרים) וזמן הסוללה התקצר מ-10 ימים ל-7 ימים בשל צריכת האנרגיה המתבקשת עבור קישוריות אלחוטית. האם זה שווה את זה? התשובה החד משמעית היא כן. כשתתרגלו לסנכרון האלחוטי תגלו חווית שימוש אחרת לחלוטין שמבהירה כמה זמינות הנתונים מכריעה בכל הנוגע לניטור.

מה באשר לתסמונת המוות הפתאומי? ובכן, לפחות בשלב זה נראה כי ה-UP24 עמיד יותר מקודמיו, אך מאחר והושק רק לפני חצי שנה, לא ניתן עדיין להכריע באופן נחרץ בסוגיה.

חווית שימוש מושלמת

ליין צמידי ה-UP מגיע היום בשתי תצורות (UP) ו-(UP24), כשההבדל בינהם, כפי שציינו קודם לכן, נוגע לאפשרות הסנכרון האלחוטית המשולבת בדגם המתקדם יותר. שני הדגמים מגיעים במגוון צבעים, אולם ה-UP24 מגיע ב-4 צבעים בלבד (שחור, כתום, ירוק וורוד) וה-UP הבסיסי ב-7 צבעים (כתום בהיר, אדום, אפור, לבן, תכלת, טורקיז ושחור).

חשוב לזכור: שני הדגמים מוצעים בשלושה גדלים שונים: M, S ו-L. יש חשיבות מכרעת להתאמת הגודל המתאים לפרק כף היד שלכם מאחר ומדובר בצמיד שילווה אתכם לכל מקום וכל הזמן. דרך אחת לאתר את הגודל המתאים תהיה באמצעות כלי מדידה שזמין באתר החברה, ואם תגיעו לחנות שמוכרת את המוצר (בארץ מדובר ברשת חנויות באג), תוכלו להשתמש בכלי פיזי שצמוד לאריזה ויאפשר לכם לדעת אם הגודל של הצמיד מתאים לכם.

up24 vs up

על אף תמונות היח״צ המלוטשות באתר החברה, ה-UP24 מגיע עם פקק קטן בדומה לדגם הקודם, כזה המכסה על חיבור דמוי אוזניות שנועד לשמש לטעינת הצמיד באמצעות כבל טעינה קצר המתחבר ליציאת ה-USB במחשב.

טעינה אחת שלמה שאורכת קרוב לשעה תספיק לכם למשך 7 ימים ומאחר והנתונים מסתנכרנים באופן אלחוטי עם הסמארטפון, גם חיווי זמן הסוללה שנותר יופיע לכם באפליקציה של Jawbone כך שתקבלו התראות לפני שהסוללה תתרוקן.

jawbone up24, צילום: גיקטיים. טעינה של שעה תספיק לשבוע

jawbone up24, צילום: גיקטיים. טעינה של שעה תספיק לשבוע

למה זה טוב בכלל?

זוהי ככל הנראה השאלה שהופנתה אלי הכי הרבה פעמים בנוגע ל-UP. צמידי ניטור הם זן חדש של מחשוב לביש שמעניק לנו סטטיסטיקות חשובות שאיננו מודעים להן ומשפיעות על אורח החיים שלנו באופן מהותי.

צמיד ה-UP כולל מספר חיישני תנועה מדוייקים למדי והוא מנטר את התנועה של הגוף שלנו לאורך היום. ניתוח הנתונים נעשה בעזרת הסמארטפון והמידע הנשמר מועבר לענן, מעובד ומנותח וחוזר עם טיפים ומידע חשוב שעושה השוואה ביחס לאוכלוסיית עונדי ה-UP ברחבי העולם.

האפליקציה תציב לכם יעדים על בסיס הנתונים האישיים שלכם (גובה, משקל, מין וגיל) ותתמרץ אתכם לאורך היום לעמוד בהם. את ההתקדמות תוכלו לראות בכל רגע נתון בסמארטפון ולעיתים היא אפילו תשדל אתכם להצטרף למשימות שונות על בסיס הסטטיסטיקה שלכם שיכוונו אתכם לישון קצת יותר מוקדם או לצעוד יותר.

מידי שבוע תקבלו דו״ח שבועי לכתובת המייל שלכם שיכלול אינפוגרפיקות שונות ובעלות משמעות שתוכלו ללמוד מהן עד כמה עמדתם ביעדים או הייתם רחוקים מהם, ובמידה ותרצו להוסיף חברים בעלי UP ולהתחרות מולם, תוכלו לצרף אותם לנבחרת שלכם באפליקציה ותגלו במהרה שזה תורם משמעותית לעמידה ביעדים.

מידי שבוע תקבלו דו''ח מפורט לכתובת המייל שלכם עם ניתוח הנתונים

מידי שבוע תקבלו דו"ח מפורט לכתובת המייל שלכם עם ניתוח הנתונים

אפליקציה ואפשרויות צד ג׳

צמיד ה-UP24 מגיע עם שתי נוריות חיווי נסתרות הנחשפות רק כשבאמת צריך אותן. מדובר בקונספט עיצובי מוקפד שמוכר יותר בליין המוצרים של אפל – עיצוב מינימליסטי אך מורכב, שמחביא אלמנטים שלא ניתן להבחין בהם, אך הם מופיעים ברגעים שבהם יש בהם צורך ואז בלבד.

נוריות החיווי ידלקו בעת טעינה, כשהסוללה חלשה, ובעת מעבר ממצב ערנות לשינה ולהפך באמצעות לחיצה על הכפתור הבודד במכשיר.

מלבד נוריות וחיישני תנועה כולל צמיד ה-UP24 גם מנגנון רטט קטן שאחראי לפי׳צר שימושי במיוחד – שעון מעורר נטול רעש שיעיר רק אתכם ולא את מי שישן לצידכם. באמצעות האפליקציה תוכלו לכוון את חלון הזמן שבו תרצו להתעורר ובאמצעות חיישני הניטור ידע הצמיד להעיר אתכם כשסיימתם מחזור שינה באמצעות רטט קל.

כל אלו מובילים אותנו לאפליקציה הרשמית של Jawbone ל-UP, שעברה מאז נתקלתי בה לראשונה לפני למעלה משנה וחצי, שורה של עדכונים מהותיים שהופכים את המוצר הזה למוצלח כל כך. מדובר באפליקציה האינטואיטיבית ביותר שתמצאו בשוק, כזו שיודעת לקחת נתונים ולהציג אותם באופן ויזואלי וקריא ובעלת מערכת התראות חכמה שתתריע על מצב ההתקדמות שלכם לאורך היום.

אבל זה לא הסוף. Jawbone היתה חכמה מספיק להפוך את UP לאקוסיסטם שלם והיא מאפשרת למגוון אפליקציות צד ג׳ הזמינות להורדה באפסטור וב-Google Play לעשות שימוש עם נתוני הניטור של הצמיד ולהציע לכם כלים ופיצ׳רים נוספים.

לסיכום

בחודשים האחרונים יצא לנו לסקור לא מעט צמידים ושעונים חכמים: Flex ו-Force של Fitbit, הצמיד הותיק של נייקי Fuelband, צמיד הניטור של גרמין, Vivofit, וליין השעונים החכמים של סמסונג, שהם רק חלק מרשימה ארוכה יותר של מוצרים שעברו תחת ידנו.

UP24 של Jawbone הוא ככל הנראה המוצר הבשל ביותר בשוק צמידי הניטור היום. הוא עטוף בעיצוב מוצלח וידידותי שיגרום לכם לשכוח שהוא עליכם, והוא מלווה באפליקציה האינטואיטיבית ביותר שנתקלנו בה עד כה בתחום ניטור הבריאות וטרנד המחשוב הלביש.

Jawbone נחשבת לאחת החלוצות בתחום והיתה מהראשונות להציג צמיד ניטור כשהיא סוללת את הדרך לענקיות שיגיעו בהמשך. את הותק הזה ניתן לתרגם לניסיון רב שצברה ולמוצר שעבר אינספור שדרוגים ברמת החומרה והתוכנה המלווה אותו.

מה באשר לחסרונות? אותם תמצאו בראש ובראשונה במחיר (650 ש״ח ברשת באג עבור דגם ה-UP24, ו-550 ש״ח לדגם הבסיסי יותר ונטול הקישוריות האלחוטית). המחיר היקר לא שמור רק לישראלים ומעבר לים נמכרים המוצרים תמורת 150 דולר ו-130 דולר בהתאמה, ללא מיסים ודמי משלוח.

בעיה נוספת היא סוגיית המוות הפתאומי שליוותה את שני הדגמים הקודמים של המכשיר. מאחר וה-UP24 הושק לפני קרוב לחצי שנה, קשה עדיין להכריע האם הוא סובל מאותה תקלה טראגית ואולי כדאי להמתין מעט לפני שמקבלים החלטה בנוגע לרכישתו. עם זאת, בשאלה שהפננו לרשת באג, יבואנית המוצר בארץ, מסרה האחרונה כי כל מוצר תקול יוחלף במקום במהלך השנה הראשונה ממועד הרכישה.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

3 תגובות על "UP24: הצמיד שיספר לכם כמה טוב ישנתם וכמה רחוק הלכתם [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיא
Guest

או במילים אחרות" הצמיד שיעשה את כל מה ששאר הצמידים האלה עושים: גובים הרבה יותר מדי כסף על 2 פעולות שאפשר לקבל עם כל טלפון סלולרי…

יוסי
Guest

יפה ! נהנתי לקרוא. כתבה מושקעת.
עכשיו נשאר לראות מה אפל תעשה בנושא

רפי
Guest

שלום רועי,
אשמח לדעת מה אתה חושב על סוגיית המוות הפתאומית לאחר 3 חודשים של שימוש,
האם הבעיה עדיין קיימת ואם אין סיבוכים בשליחה של הצמיד לתיקון בחו"ל.
והאם הצמיד מומלץ גם רק לפונקציית השעון מעורר ול Exersize Mode ?
(אני לא אלבש אותו במהלך היום אלא רק בזמן אימון ושינה).

תודה על העזרה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: