הקטן גדול יהיה: הדור הבא של חברות הטכנולוגיה הגדולות בישראל

יצאנו לחפש סטארטאפים ישראלים שרודפים אחרי חלום אחר, לא זה של האקזיט, אלא זה שבו החברה שלהם הופכת לצ'ק-פוינט או האמדוקס הבאה של ישראל.

מהגראג' לצ'ק פוינט הבאה. צילום: יניב פלדמן.

בנוף הסטארטאפ הישראלי ישנן שחקניות רבות. למעשה, ישראל נחשבת לאחת מהמדינות עם הכי הרבה יזמות בתוכה, יחסית לכמות האוכלוסייה. מתוך החברות הללו, יהיו כאלו שיצליחו ויהיו גם חברות שיחליטו לפרק את החבילה.

הלכנו ובדקנו מי מבית חברות הסטרטאפ המצליחות של ישראל, רוצה ובאמת יש לה סיכוי לגדול ולהפוך לצ'קפוינט הבאה, או לאמדוקס הבאה של ישראל?

אחד הנושאים הפופולאריים לדיון הוא הצורך של חברות סטארטאפ צעירות "לרוץ על האקזיט" ולמכור את החברה בשלבים מוקדמים יחסית. זאת בניגוד לדור הקודם, קמו חברות היי-טק כמו צ'ק-פוינט, קומברס ואמדוקס שצלחו את דרכן מעבר לשלב האקזיט ולהפוך לחברות בינלאומיות גדולות ומצליחות.

כדי לנסות ולאתר את החברות שיש להן סיכוי להפוך לחברות ישראליות גדולות, ראשית, יש לבדוק את ההצלחה הנוכחית של החברות. אלו צריכות להיות חברות בעלות הכנסות קבועות וצפויות בגובה אשר יאפשר להן לא רק לכסות את העלויות, אלא גם להמשיך ולהשקיע בפיתוח המוצרים והשירותים שלהן. יתרון יש למי מביניהן שכבר צברה סכום מזומנים משמעותי כתוצאה ממסחור של מוצריה ושירותיה.

שנית, יש לבדוק את המוצר או השירות של כל אחת מהחברות, ולבחון האם הוא לא רק עונה על צורך עכשווי, אלא יש לו גם ערך מוסף בעתיד הנראה לעין עבור כמות לקוחות משמעותית. פרמטר נוסף, והוא למעשה האינדיקטור הבולט ביותר מבין כולם, הוא האם היזמים כבר הספיקו לסרב להצעת רכישה, והם ממשיכים לעבוד ולפתח את החברה שלהם.

בישראל של 2011, זה לא מובן מאליו שאנשים מוותרים, אפילו זמנית, על אפשרות "לעשות אקזיט", אבל בבדיקה שערכנו מצאנו כמה חברות כאלו במשק הישראלי וזה הסיפור שלהן:

PrimeSense

פריימסנס היא חברה ישראלית, שגם אם טרם שמעתם עליה, על המוצר שיצרה שמעתם רבות – הקינקט. מדובר בחיישן ייחודי, שנועד במקור לשימוש בחיבור לקונסולת המשחקים של מיקרוסופט (Xbox 360). הקינקט מאפשר לקונסולה לקבל מידע מהמרחב התלת-מימדי שבו נמצא השחקן, ולשלב את המידע בתוך המשחק. כך יכול השחקן, למשל, לעמוד מול הקינקט, ולשלוח יד כדי לסמן לדמות שלו לבצע פעולות במרחב הווירטואלי. מאז, נמצאו שימושים רבים וחדשניים לקינקט, אשר הפכו אותו לאחד ממוצרי הצריכה הנמכרים ביותר בשנים האחרונות.

פריימסנס היא החברה שפיתחה את המצלמה החכמה שבקינקט, ובאמצעותה מצליח הקינקט לזהות את המבנה התלת-ממדי של החדר בו נמצא השחקן. הקינקט עצמו מכיל בנוסף למצלמה גם שבב חשוב נוסף מתוצרת החברה, שהוא למעשה "המוח" של המכשיר, והוא זה שמפענח את המידע שמגיע מהמצלמה.

החברה נוסדה בשנת 2005, ומוכרת בשוק גם את מוצר מתוצרתה, במקביל לקינקט, וגם ממשיכה לייצר עבור מיקרוסופט את החלקים שמהווים את המוח והעיניים של הקינקט. ההצלחה המסחררת של הקינקט עשויה להיות המנוף שירים את החברה אל גבהים חדשים, אם החברה תצליח למקסם את השותפות עם מיקרוסופט מצד אחד, ומצד שני תמצא דרכים לשווק בעצמה מוצרים ליצרניות נוספות או ללקוחות הקצה. אם החברה תצליח לעבור מצב של "חברה של לקוח אחד" למצב בו יש לה מספר לקוחות שהן יצרניות, או כמות משמעותית של לקוחות קצה, היא עשויה לגדול ולפרוח בנוף הישראלי.

וויקס (Wix)

חברת Wix הוקמה ב-2006 על-ידי גיורא קפלן והאחים נדב ואבישי אברהמי במטרה לאפשר לכל משתמש פשוט לייצר אתרים מעוצבים, מבוססי פלאש, ללא צורך בידע טכני. הפלטפורמה שפיתחה החברה, אשר זמינה באתר החברה, מאפשרת למשתמשים לבנות אתרים מבוססי פלאש באמצעות ממשק ידידותי למשתמש. הפלטפורמה של החברה נועדה לקרב את הגישה גם של האנשים הפחות טכניים אל בניית אתר אינטרנט לעצמם. היתרון החשוב של הטכנולוגיה של WIX הוא שלא צריך לדעת לתכנת פלאש כדי לבנות אתרים יפים באמצעות המערכת שלהם. המערכת מאפשרת יצירת אתרים פשוטים ומסובכים כאחד, בצורה קלה ונוחה.

השירותים ש-WIX מציעה למשתמשים נעים בין שירותי חינם לשירותים בתשלום. בדומה לצורות מימון אחרות ברשת, המשתמש יכול לבחור בין בניית אתר בחינם, אשר יכיל פרסומות. הוא יכול לבחור לשלם תשלום כדי שלא יופיעו פרסומות באתר שלו.

לאחר שגייסה כ-40 מיליון דולר לפני כשלושה חודשים, ציין עומר שי, סמנכ"ל השיווק של החברה כי מוקדם יותר השנה סירבה החברה למספר הצעות רכישה, כאשר הגבוהה מביניהן הייתה בסכום גבוה יותר מ-200 מיליון דולר. "אנחנו מתכננים לבנות כאן חברה גדולה ואנחנו בונים אותה לטווח ארוך. המטרה שלנו היא לשלוט בתחום בניית האתרים ולספק לכל מי שרוצה לבנות אתר לכל פלטפורמה שהיא, לעשות זאת בצורה נוחה ופשוטה" אמר שי.

אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני וויקס היא פיתוח גרסה של המוצר שלה שתהיה מבוססת על HTML5 במקום על פלאש. עמידה בהצלחה באתגר זה היא אבן בוחן משמעותית עבור החברה, והיכולת שלה להתאים את עצמה לתנאים המשתנים בשוק.

Powermat

צילום: מאיר פינטו

חברת פאוורמט מייצרת פתרון חדשני לבעיה מוכרת, והיא היכולת לטעון את הסוללות של המכשירים האלקטרוניים שלנו. בין אם זה מכשיר סלולרי או גאדג'ט, לכל אחד מהם יש חיבור חשמל אחר. החברה פתרה את זה באמצעות פיתוח של טעינה אל-חוטית, המאפשרת לכם לשים את הסלולרי שלכם על המוצר של החברה, פשוט להניח, והסוללה שלו תתחיל להיטען. בחברה השקיעו כבר קרנות חשובות, וביניהן גם קרן ההון סיכון של חברת ג'נרל מוטורוס, יצרנית המכוניות הגדולה.

 

כפי שאתם מנחשים, את הטכנולוגיה של פאוורמט יכולה להיות אידיאלית במספר רחב של תחומים. החל מטעינת גאדג'טים, דרך טעינה חשמלית של רכבים חשמליים, הטכנולוגיה של החברה עשויה להוביל לשינוי הגישה שלנו לטעינה של מוצרים חשמליים.

לאחר שסיימה את השנה שעברה עם מחזור מכירות הגבוה ממאה מיליון דולר, הודיעה החברה בתחילת השנה על שיתוף פעולה עם ענקית הרכבים General Motors. כחלק מהעסקה השקיעה זרוע ההשקעות של GM בחברה והאחרונה אף צפויה לשלב את הטכנולוגיה של Powermat ברכבים העתידיים, מה שכנראה ייצר לחברה זרם רווחים נוסף.

כמו כן, במידה ושיתוף הפעולה בין השתיים יתגלה כמוצלח, תוכל החברה להמשך ולפתח מוצרים מקבילים גם ליצרניות רכב אחרות, דבר שיגדיל משמעותית את קהל לקוחותיה הפוטנציאליים.

Imperva

נכון להיום, כמעט כל מי שמתעסק בתחום אבטחת המידע מכיר את חברת אימפרבה הישראלית. החברה, המפתחת את אחד מפתרונות האבטחה לאפליקציות ארגוניות (Application Firewall) נחשבת לאחת מהמובילות בעולם והיא צפויה להנפיק בקרוב בבורסת הנאסדק האמריקאית לפי שווי שוק של מעל ל-300 מיליון דולר.

החברה נוסדה במקור על-ידי שלמה קרמר, אחד ממייסדי צ'ק-פוינט, ועמיחי שולמן ומספקת פתרון איכותי ואמין לבעיית ההגנה על שרתי יישומים, תחום שבאופן מפתיע, החברה הקודמת של קרמר (צ'ק-פוינט) עד היום לא מככבת בו.

אימפרבה השיקה ב-2009 את החברה שנקראת כיום אינקפסולה בספין-אוף שהוביל מי שהיה בזמנו סמנכ"ל המוצר ואחד מהאנשים שגדלו יחד עם אימפרבה מתחילת הדרך, גור שץ, אליו הצטרף מרק גפן, לשעבר מייסד PrivateType ומנהל שיווק בענקית אבטחת המידע RSA (כיום חטיבת אבטחת המידע של EMC).

הפתרונות המוצלחים שמייצרת אימפרבה למגזר העסקי יחד עם העבר המבטיח של קרמר שכבר עזר לגדל חברה ישראלית מוצלחת, הפכו את החברה למועמדת אידיאלית לרכישה על-ידי שחקניות גדולות בתחום, אך כל ההצעות שהגיעו עד היום נדחו על הסף ונראה כי גם אימפרבה נמצאת על המסלול להפוך לחברה ישראלית גדולה ומוצלחת.

Conduit

חברת קונדואיט פיתחה לעצמה נישה של יצירת סרגלי כלים לדפדפנים, בהתאמה אישית לפי צרכי הלקוח. בין לקוחותיה של החברה חברות מסחריות גדולות, הנעזרות בשירותי החברה ליצירת סרגלי כלים שיאפשרו לחברה להיות בקשר עם קהל לקוחותיה ובמקביל להגיע אל קהל משתמשים חדש. החברה מדווחת על מעל 230 מיליון משתמשים בשירותי החברה ברחבי העולם, מצרפת כ-23 משתמשים חדשים בכל שניה, ומעסיקה כ-200 עובדים.

את המוצרים של קונדואיט תוכלו למצוא ב-120 מדינות שונות, וב-80 שפות שונות. העובדה שהחברה יודעת לספק שירות שכזה עבור חברות מגוונות כל כך מאפשר לה להציע תחרות בזירה הדינמית של האינטרנט. בימים אלה, בהם רשת האינטרנט משתנה, מתבגרת ועוברת במקביל אל תוך הסמארטפונים שלנו, החברה תעמוד בפני הזדמנויות לפיתוח ושכלול מוצריה, ולתפוס נתח שוק נוסף, בנוסף לזה שכבר בידיה. כך יוצא שקונדואיט, בפועל, כבר היום מצליחה. האם בעקבות ההצלחה, נראה אותה בקרוב נמכרת לחברה זרה גדולה יותר, או ממשיכה לגדול ולצמוח בסניפיה בארץ ובעולם? תלוי ביזמים.

תוסיפו לקדירה את הרכישה האחרונה של קונדואיט (חברת הסטארטאפ הישראל Wibiya) ואת השמועות שהחבר'ה סירבה בעבר להצעות רכש בגובה של מאות מיליוני דולרים ותקבלו חברה שמחפשת משהו אחר מעוד אקזיט.

האם הקטן, גדול יהיה?

האם חברות אלו יהיו בין אלו שבסופו של דבר יימכרו לחברות זרות? ייתכן. הרבה מזה תלוי במייסדים, בבעלי המניות, והאם החברה תצליח להתמודד בהצלחה בשנים הראשונות של חייה עם האתגרים הרבים העומדים בפניה. חברות שיצליחו להישאר במשחק גם לאחר השנים הראשונות, שהן הקשות ביותר בחייו של כל סטארטאפ, ויצליחו לייצר לעצמן נתח שוק משמעותי שיכניס להן מספיק הכנסות, יוכלו למצוא את עצמן גדלות לממדים של חברות גדולות, כמו צ'קפוינט, או מתמודדות עם הצעות רכישה מצד קונצרנים גדולים יותר.

הכתבה פורסמה במוסף "און-ליין" של מדור עסקים במעריב, ביום א', ה-10 ביולי 2011

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: