בית חכם: הכירו את הפתרונות המבריקים של הסטארטאפים הישראלים

הצצה ל-4 סטארטאפים ישראלים שמפתחים פתרונות לבתים חכמים, חלקם זמינים לשימוש כבר עכשיו

shutterstock smart home

מ-1 עד 10 – כמה אתם מחכים במהלך היום לחזור הביתה, להוריד את נעלי העקב / הסניקרס, להניח רגל על רגל ולקוות שלא תצטרכו לזוז לפחות עד שהשמש תעלה שוב? אם עניתם 11 הכתבה הבאה היא בשבילכם. עד שיגיעו הרובוטים שיעשו בשבילנו את כל העבודה וכל מה שנצטרך לעשות זה, טוב נמצא מה לעשות, בנתיים נשלוט בסביבה הכי פרטית שלנו – הבית, באופן קל יותר. אז הנה 4 סטארטאפים ישראלים שיוכיחו לכם שהעתיד באמת מזהיר כמו שחושבים, רק שהוא כבר כמעט כאן.

Point Grab

ראיתם את עולמה הסודי של אלכס מאק? יופי, גם אני מכחישה שראיתי אבל למי שכן ראה, הסטארטאפ הבא יעשה פלאשבק. סער וילף, חיים פרסקי ואמיר קפלן הקימו בשנת 2008 את חברת PointGrab שהשיקה את המוצר הראשון שלה לשוק ב-2010. החברה שמה לה למטרה לאפשר ממשק הפעלה אנושי ואם נסבך את זה טכנולוגית מדובר בפיתוח של Computer Vision המאפשר זיהוי חכם של תנועה וצורה של ידיים, פנים וכדומה ואינטרקציה של האיברים עם מכשירים מרחוק – ללא עזרים תומכים. כך למשל נוכל להדליק ולכבות מוצרי חשמל בהנפת אצבע, לשלוט בווליום של הטלוויזיה ועוד דברים מגניבים שראינו בעיקר בסרטי מדע בדיוני. אגב, על אנשים זה עדיין לא עובד, מניסיון.

כיום קיימים בשוק העולמי למעלה מ-25 מיליון מכשירים שתומכים בטכנולוגיה המדוברת (ביניהם טלוויזיות חכמות, מחשבים וכדומה) ומן הראוי שנתחיל להתנהג בהתאם. בימים אלה נמצאת PointGrab בתהליכים עם חברות גדולות בשוק להטמעת הפיתרון שיאפשר לנו לשלוט בעולם מקצות האצבעות. “לאחר שהוצאנו לשוק פיתרון למכשירים דיגיטליים החלטנו שיהיה ערך מוסף גבוה מאוד אם נוכל לאפשר לאנשים לשלוט בעוד סוג מכשירים מרחוק. רוב פתרונות הבית החכם היום מצריכים אפליקציה למכשיר נייד ובכך מאפשרים שליטה. אנחנו רוצים לאפשר להדליק מנורה מרחוק רק על ידי הצבעה לכיוון שלה, לשלוט למשל בטמפרטורה שבחדר בהתאם למספר האנשים שנמצאים בו ועוד” מספר אסף גד, סמנכ״ל שיווק ומוצרים.

בנתיים תוכלו לקבל מיני התנסות באפליקציה לצילום סלפי של החברה, CamMe, התומכת באייפון בלבד. האפליקציה מאפשרת להניח את הטלפון מרחוק ובתנועה של סגירת היד (סוג של שלום) תוכלו להפעיל את הטיימר ולעשות פוזות מבלי להתאמץ.

מעבר ליכולת השליטה, החברה מקווה לכלול בטכנולוגיה שלה יכולת פרסונליזציה המאפשרת לדעת מי הוא המשתמש ועל בסיס זה מה “מותר” לו לעשות ומה “אסור”, למשל ילדים. “בתחום הפתרון לבית החכם אנחנו יותר בתחילת הדרך אבל בטוחים בדרכינו”, מסכם אסף ומוסיף כי כבר לקראת סוף 2015 נוכל למצוא את הטכנולוגיה במכשירים של חברות שונות, תחילה בחברות מזגנים ותאורה. טוב לדעת שיש למה לחכות.

Generaytor

מגורים זה עסק יקר, מספיק לכתוב את צמד המילים “צדק חברתי” כדי לזכור שמעבר למשכנתא וריהוט צריך גם לשלם חשבונות. למזלנו גם כאן המוח הישראלי נותן את אותותיו. תכירו את Generaytor, פלטפורמה חברתית וניתוח ביג-דאטה שמאפשרת לכל אחד להתנסות בהפקת חשמל סולארי באמצעות מערכת וירטואלית ביתית. החברה שקמה ב-2012 על ידי עמית רוזנר, עידן עפרת ופאולו טדונה, ראתה בחזונה כי יש לאפשר לכל אדם להפיק את המירב מייצור חשמל נקי מאור השמש.

“הצורך שאנחנו פותרים הוא הוזלת מחירי האנרגיה תוך תרומה משמעותית לסביבה ירוקה. קהל היעד שלנו הוא בעלי מערכות סולאריות קיימות, בעלי בתים המתעניינים בתחום, והתעשייה”, מספר עמית. “הסימולציה שלנו מבוססת על נתוני תפוקה אמיתיים וחוויות של בעלי מערכות סולאריות בסביבה, החברים ברשת שלנו. מעבר להמחשה והשיתוף בין המשתמשים, הפלטפורמה משמשת גם מתקיני מערכות סולאריות בהתקשרות מול לקוחות חדשים”.

היזמים זיהו קושי של אנשים ברכישת מערכות סולאריות והחליטו למצוא פיתרון נגיש שיאפשר לכולנו להשתמש באפשרויות הגלומות באנרגית השמש וחיסכון שיבוא לביטוי גם בכיס. “השאיפה היא שהפלטפורמה שלנו תחולל מהפיכה אמתית בתחום האנרגיות המתחדשות. אנחנו מאמינים שהחיבור של אנשים ומידע באופן יצירתי, אונליין, יעצים את המשתמשים ויקים שוק יעיל ללא חסמים לאימוץ הטכנולוגיות הירוקות” מספר עמית.

נכון להיום החברה אינה פועלת בישראל אלא בארצות הברית ובאירופה, לפי המייסדים בשל חסמים בירוקרטיים וסדרי עדיפויות לאומיים.

Generaytor

Cimagine

מעבר לדירה חדשה, שיפוץ וכל דבר שקשור בקנייה חדשה לדירה מלווה בכאב ראש אינסופי: למדוד, להתאים צבעים ובעיקר המון צורך בדימיון. יוני נבו, ניר דאובה, עוזי אגרי ועמירם אברהם החליטו ב-2012 לייסד את Cimagine שתגרום לכם להפסיק לדמיין ולהתחיל לעשות. פלטפורמת המציאות הרבודה תשמש אתכם באופן פרטי ובאופן עסקי בקבלת החלטות קנייה טובות יותר וחווית קנייה עשירה יותר.

“אנו מאפשרים ללקוחות להביא את החנות אליהם הביתה ולקחת את הבית איתם, בבואם לבקר את החנות”.

רגע, אמרת מה?

“האפליקציה מאפשרת ללקוח לדמות בצורה מציאותית כיצד ייראה המוצר בחלל האמיתי שלו, לפני הרכישה עצמה. הפתרון שלנו אינו דורש מהלקוח להדפיס סמנים כלשהם, כך שהוא נח וקל לתפעול. צרכנים יכולים לדמות מוצרים בתלת מימד אמיתי בבתיהם, או בכל חלל אחר, והכל בלחיצת כפתור. טכנולוגיית המציאות הרבודה שפיתחה Cimagine מאפשרת למשתמש לתמרן ולהזיז את האובייקט הרצוי בתלת מימד, ללכת סביבו, ולראות אותו מזויות שונות כאילו המוצר נמצא ממש מולם”.

המוצר מיועד לצרכנים פרטיים לצד בעלי מקצוע שיכולים לאפשר ללקוחותיהם מימד חזותי אמיתי של המוצר אותו הם רוצים לרכוש. “Cimagine סיימה לפתח את גירסת 1.0 של המוצר והיא נתמכת קרנות ומשקיעים. ב-2013 החברה ערכה השקה של גירסת בטא יחד עם חברת טולמנ’ס, ואנו צפויים להשיק את הגירסה באתר שלהם בשבועות הקרובים”, ניר עושה ספוילר.

אם תורידו את האפליקציה באייפד לא תוכלו לקבל את החוויה המלאה, מאחר וזו מוטמעת באתרים של חברות הריהוט עימן עובדת ותעבוד החברה. כיום ניתן למצוא את הטכנולוגיה בחברת Littlewoods הבריטית ובקרוב טולמנ’ס הישראלית. בשלב הנוכחי תוכלו להכנס לאפליקציה דרך הפריט הנבחר שבאתר החברה, לסרוק את האזור בו תרצו לדמות את הפריט ולקבל תמונה מדומה של הרהיט בסביבה המדוברת.

Sensibo

כחלק מהיותנו ארץ זבת חלב ולחות, המזגן הוא אמצעי הישרדות בסיסי בחיינו. מכאן שלא התפלאתי לגלות שגם בתחום זה מתחוללים ניסים, נפלאות והקפאות. עומר ענבר ורן רוט התחילו לעבוד ב-2013 על Sensibo, מוצר שמצמידים למזגן והופך אותו למזגן חכם.

‘המזגן החכם’ מתחבר דרך המוצר הפיזי לסמאטרפון ומאפשר למשתמש שליטה במזגן מהנייד ועל הדרך גם להנות מחיסכון בחשמל. “כשמדברים על מזגנים – מוצר שבדרך כלל מחליפים כל 10-20 שנים בערך, המשתמש תקוע 20 שנים עם מוצר מיושן. Sensibo משנה זאת ומעניקה חיים חדשים למזגנים ישנים, באמצעות הפיכת המזגן למזגן חכם. בנוסף, ניתן לשפר את התוכנה שמפעילה אותו לאורך זמן ולהוסיף לו תכונות חכמות”, מספר עומר.

המוצר בעצם יאפשר לסמארטפון שלכם להפוך לשלט נייד בעזרתו תוכלו לשלוט במזגן מכל מקום, בכל זמן ומבלי צורך להיות פיזית בבית. כך שאם שכחתם את המזגן דולק או שאתם לא זוכרים אם כיביתם אותו, תוכלו לשנות זאת בצורה פשוטה וללא הגבלה. תוכלו להדליק אותו כשאתם בדרך חזרה מחדר כושר, לכבות אותו מהחדר שינה והוא אפילו יגיד לכם על כמה מעלות הוא ממליץ – בהתחשב בצריכת החשמל.

המטרה העיקרית היא שבעתיד אתם תכנסו לחדר והוא יהיה קריר ונעים, תודות ללמידה של המכשיר אודות ההרגלים שלכם. “השאיפה שלנו היא שלעולם לא נצטרך לחשוב על מיזוג שוב. כשנגיע הביתה יהיה נעים בדיוק כפי שנרצה, בין אם הגענו באופניים (ואז צריך שיהיה יותר קר) ובין אם הגענו באוטו. אנחנו מתמשקים לשעון החכם שיכול למדוד הזעה, דופק וחום גוף וכך להתאים את המזגן. בעצם, אם נצפה בסרט (שנמצא ממש כאן למטה, ר.ש) לא נראה אף אחד לוקח שלט ומתחיל לשחק עם המיזוג – זה פשוט צריך לעבוד”. נשמע חלום? בסרט זה אפילו נראה יותר טוב, והעובדה שמייקל הרפז בתפקיד הראשי זה רק בונוס.

המוצר עדיין לא נמצא על המדפים ולאחר שהסטארטאפ גייס כסף, בין היתר דרך מימון המונים, הוא עומד לפני היצור. המזמינים הראשונים יקבלו את Sensibo בינואר 2015 ומהדורה מוגבלת של 4 צבעים.

קרדיט תמונה: smart home via shutterstock

 

רעות שכטר

מאופיינת ב”חיוך יופלה” (אני באמת לא מצליחה להשתלט עליו) ולפעמים מרגישה שההיפרקטיביות שלי הופכת אותי לטז, השד הטזמני (אבל במובן החיובי של המילה). אוהבת מוזיקה, ריקוד, כתיבה,Fashionista ובלוגרית אופנה בזמני הפנוי. בתהליך טרנספורמציה לגיקית במשרד, ללא הצלחה רבה עד כה.

הגב

2 תגובות על "בית חכם: הכירו את הפתרונות המבריקים של הסטארטאפים הישראלים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נפתלי קורן
Guest

כתיבה מצוינת. תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: