מה עומד מאחורי הרחפן שהתרסק בקמפוס של אפל ושייך בכלל לבחור ישראלי

ישראלי אשר הטיס רחפן מעל הקמפוס החדש של אפל איבד עליו שליטה, והרחפן התרסק אל תוך השטח הפרטי של אפל

תמונה: Apple

זוכרים את הימים הטובים בהם בעיטה חזקה מדי של כדור אילצה אתכם להתחנן בפני השכן שיחזיר לכם אותו? אז עכשיו תדמיינו שהכדור מוחלף ברחפן, והשכן שלכם הוא לא אחר מאשר Apple בכבודה ובעצמה.

במשך השנים האחרונות זכינו לצפות בלא מעט צילומי רחפן שעקבו אחרי הבנייה של הקמפוס החדש והמרשים למדי של אפל, Apple Park. אתר הבניה, שהעבודה עליו הושלמה בחודשים האחרונים, הפך להיות אבן שואבת לכל אלו שרוצים הצצה קלה ממעוף הציפור אל אחד הקמפוסים המרשימים בעולם שמכילים את הטכנולוגיה הנחשקת ביותר בשוק. אבל לסיפור הזה לא היינו מוכנים: אסף קאופמן, ישראלי אשר מתגורר בסן פרנסיסקו הטיס את הרחפן שלו מעל הקמפוס של אפל, כשלפתע הוא איבד שליטה עליו, והרחפן התרסק אל תוך הקמפוס של אפל.

האם אפל יירטה את הרחפן? או שפשוט התרחשה תקלה?

תמונה: DJI

קאופמן הטיס במהלך סוף השבוע האחרון את רחפן ה-Phantom שרכש, לדבריו, לכבוד בר המצווה של בנו. במהלך הטיסה הפנה קאופמן את הרחפן לכיוון הקמפוס החדש של אפל, Apple Park. לטענת קאופמן, כאשר הרחפן נכנס לתוך שטחו של הפארק, לפתע איבד שליטה עליו, וצפה בו מתרסק אל תוך הקמפוס. עד כה לא ברור האם אפל יירטה את הרחפן, או שאולי מדובר בכל זאת בתקלה כלשהי שהתרחשה בעת ההטסה.

בשיחה מיוחדת שערך גיקטיים עם קאופמן הוא מספר כי לפני ההטסה, הוא בדק כי כל הרכיבים של הרחפן תקינים, לא נראתה כל תקלה דרך הרחפן או האפליקציה שלו. לאחר הטיסה, בדק קאופמן את קבצי הלוג של הטיסה, וגילה כי ברגע המעבר מעל השטח של אפל פארק, התרחשה הפרעה אלקטרו-מגנטית שגרמה לאיבוד השליטה על הרחפן. צירוף מקרים? שיבוש מכוון של הטסת הרחפן? עד כה, אפל לא הסכימה להודות כי הפילה את הרחפן באוזניי קאופמן.

בתחילה קאופמן סבר כי הרחפן התרסק אל תחומי החצר הפנימית של הקמפוס, או על גג הבניין. על כן, פנה לעזרת צלם מקצועי המתמחה ברחפנים, אשר מצלם בשנים האחרונות את הקמפוס של אפל באמצעות רחפן על בסיס שבועי וחודשי (ואפילו צילם סרטונים עבור אפל בתשלום). הצלם, אשר שלח רחפן Phantom 4 Pro משל עצמו בחיפוש אחר הרחפן המרוסק, הצליח לאתר את הרחפן המדובר בין שני פאנלים סולאריים, כאשר הוא נראה במצב סביר, ככל הנראה עם מדחפים פגועים.

אבל רגע לפני שאנחנו צוללים לחלק העוד פחות נעים של הסיפור, אתם יכולים לחזות ברגעי ההתרסקות של הרחפן כפי שנתפסו בעדשת המצלמה שלו, ובמציאת הרחפן על ידי הצלם:


לאחר מציאת הרחפן, קאופמן יצר קשר עם צוות האבטחה של אפל וסיפר להם את כל אשר אירע, ולטענתו הם מסרו לו כי אם ימצא הרחפן, הוא יוחזר אליו. לאחר כמה ימים צוות האבטחה של הקמפוס הודיע לקאופמן כי הרחפן הורד מהגג ונמצא בידיהם. ראש מערך האבטחה של המתחם התנה את מסירת הרחפן בחתימה על מסמך שמבהיר כי לא יטיס עוד רחפנים בקרבת שטח הקמפוס, ובמענה על לא מעט שאלות שיבהירו את מהות ההטסה. קאופמן מספר כי למרות שהוא בטוח שלא ביצע כל עבירה בעצם ההטסה מעל המתחם, הוא הסכים לחתום על המסמך ולו רק כדי לקבל בחזרה את הרחפן השייך לו.

כמה ימים לאחר מכן, ראש מערך האבטחה יצר עימו שוב קשר, והודיע לו כי הרחפן לא ימסר אליו בחזרה על ידי אפל, כיוון שזו בחרה להעביר את הרחפן לרשויות החוק. כעת, קאופמן צריך להמתין להחלטת הרשויות כדי לקבל את הרחפן ששייך לו בחזרה.

הטסה מעל שטח הקמפוס היא עניין לא פשוט

מרכז המבקרים באפל פארק
תמונה: אפל

הטסה מעל הפארק של אפל היא דבר בעייתי למדי, וסבך רגולטורי לא קטן: לפי דיווחים ברשת, אפל שכרה צוות אבטחה מיוחד שמנטר פעילות רחפנים בשטח הקמפוס, ומרחיק את המטיסים מהאיזור. אם המטיס מסרב להתפנות, תפקיד הצוות לעכב אותו עד להגעת המשטרה. עם זאת, כל נושא ההטסה מעל הקמפוס של אפל הוא נושא סבוך למדי.

חוקי רשות התעופה הפדרלית בארצות הברית (ה-FAA) מציבים את הגובה המקסימלי בו מותר להטיס רחפן: 400 רגל. אך אם לא די בזאת, רגולציה נוספת מחייבת הטסת רחפן בגובה של 360 רגל מעל מבנה. בהנחה שגובה הבניין של אפל הינו בערך 40 רגל (בהתאם למספר הקומות שלו), הטסה חוקית מעליו צריכה להתקיים בגובה מאוד מדויק ומסויים, אחרת הטייס בעצם יפר את חוקי ההטסה מעל הבניין, או את חוקי ההטסה מעל הגובה המקסימלי.

אפל יכולה להעזר בתקדים משפטי שגרס כי בעל שטח מסוים, זכאי גם לבעלות על המרחב האווירי שמעליו (עד 365 רגל), ועל כן, הטסה מעל המתחם של אפל עשויה להחשב כפלישה לשטח פרטי. כדי להפוך את שטח הקמפוס שלה לאיזור ללא טיסות (No-Fly-Zone), אפל צריכה לרשום את הבניין ב-FAA. עד כה, היא לא ביצעה זאת. אם הייתה נרשמת כאיזור אסור לטיסות, אפליקציות הטסה רשמיות היו יכולות למנוע מטייסים להגיע עם רחפנים לאיזור.

״אני מכיר את כל הכללים האלה״, כך קאופמן מספר, ומרחיב כי הוא בדק בעצמו את כל החוקים לפני ולאחר המקרה, ובטוח כי ההטסה שביצע עומדת בכל התקנים ובכל הדרישות המחמירות של ה-FAA.

האם לאפל יש סמכות להפיל ולהחרים רחפנים?

כל המקרה נגמר בסוג של נס כאשר הרחפן התרסק כמה מטרים ספורים מהחצר הפנימית, בה אנשים היו עשויים להפגע פיזית מהתרסקות הרחפן. עם זאת, התרסקות הרחפן יכלה לפגוע פיזית בפאנל סולארי, אשר עלותו לא נמוכה במיוחד.

בינתיים השאלה האמיתית והמתבקשת היא האם לאפל יש סמכות לאפל להפיל ולהחרים מכשירים פרטיים על דעת עצמה. בהנחה שקאופמן אכן הטיס את הרחפן על פי כל החוקים והדרישות, אין לאפל עילה לאותה התנהגות אשר קאופמן מתאר כ״בריונית״. לאחר המקרה, סביר להניח כי אפל תהדק את המדיניות שלה בנוגע לרחפנים, ויתכן ותפעל להסרה מוחלטת שלהם מאיזור הקמפוס, כאשר היא יכולה לטעון כי הדבר אף מסכן את חייהם של העובדים. כולנו ידענו שאפל אוהבת את הגן שלה סגור, אבל כעת מסתבר שהדבר נכון גם לשטח האווירי מעל הקמפוס הנוצץ שלה.

תודה לרהב רוזנברג על הסיוע בהכנת הכתבה

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

8 תגובות על "מה עומד מאחורי הרחפן שהתרסק בקמפוס של אפל ושייך בכלל לבחור ישראלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הצדיק שלפני הקוף
Guest
הצדיק שלפני הקוף

אפל ירטה אותו עם תו הודי, הלך העליו לא יחזירו לו תאמת אני מאד מתפלא הוא לא יודע שאסור להטיס רחפנים מעל כלא? סליחה גן סגור , בשניה שאפל הבטיחו לעדכן אותו ידעתי שהלך עליו, העידכונים שלהם רק גורמים נזק.

psppa
Guest

העדכונים שלהם רק גורמים נזק חחחחח הרגת אותי

psppa
Guest

העדכונים שלהם רק גורמים נזק חחחחח הרגת אותי

חחח
Guest

הוא בהחלט עבר על כמה וכמה חוקים – העיקרי שביניהם שאסור להטיס רחפנים על ידי חובבים בטווח של פחות מחמישה מייל משדה תעופה ללא תיאום.

עופר
Guest

יש טעות קריטית בסרטון.

שנייה 00:15 – כתוב IT’S וצריך להיות ITS.

Inp
Guest

כמו שכתוב…
ערוץ אפל.

לא מפתיע שאפל מתנהגת ככה. דברים אפלים קורים שם.

huh
Guest

“עד כה לא ברור האם אפל יירטה את הרחפן” – זה לא ברור שזה מכוון? כדי שלא יתקרבו לשם רחפנים.

me me
Guest
נשמע חרטא – “על כן, פנה לעזרת צלם מקצועי המתמחה ברחפנים, אשר מצלם בשנים האחרונות את הקמפוס של אפל באמצעות רחפן על בסיס שבועי וחודשי (ואפילו צילם סרטונים עבור אפל בתשלום). הצלם, אשר שלח רחפן Phantom 4 Pro משל עצמו בחיפוש אחר הרחפן המרוסק, הצליח לאתר את הרחפן המדובר בין שני פאנלים סולאריים, כאשר הוא נראה במצב סביר, ככל הנראה עם מדחפים פגועים.” משמע – עלה עוד רחפן לאוויר. אם אפל מיירטת אותם, אז למה את זה היא לא יירטה? ז”א בהחלט ייתכן שהבחור השני ביקש רשות מאפל, אבל אם הוא כבר ביקש רשות, אז למה הצלם המקורי לא פנה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: