בעידן טראמפ ליזמים ישראלים קל יותר להגר לארה׳׳ב [טור אורח]

חושבים על מעבר לארצות הברית? הנה מספר שינויים שהוביל לאחרונה ממשל טראמפ ושווה מאוד להכיר

מאת לירן יעקב רוזנפלד

אנחנו כבר מספר חודשים אחרי הבחירות בארה”ב ונראה שהנשיא האמריקאי החדש הביא עמו רוחות חדשות: תקנות נגד כניסה של מהגרים ממספר מדינות מוסלמיות, הופעה של גזענות ברחובות, הפגנות אנטישמיות ואוירה כללית של לאומיות ושנאת זרים.

מצד שני הנשיא המבקש להחזיר את אמריקה לגדולתה. הוא גם מבין שקליטה של מוחות חזקים, של סטודנטים מבריקים, של יזמים ושל אנשי פיתוח ומחקר, רק תועיל לכלכלה ותחזק את אמריקה.

האם אמריקה הפכה פתוחה יותר ליזמים? או קשה ומגבילה יותר ברוח הלאומיות?

נראה שמתקיימים כאן שני כוחות מנוגדים. מבט מעמיק יראה לנו שאמריקה רוצה מהגרים. אבל היא רוצה מהגרים איכותיים. כן, היא מערימה קשיים על תהליך ההגירה, אבל מי שיודע להציג נכון את ההישגים שלו, את האופן בו הוא יכול לתרום לכלכלה ולחברה האמריקאית, אמריקה תשמח לקבל אותו. מצד שני חוקי ההגירה החדשים של עידן טראמפ עלולים ליצור הכבדה על יזמים שנמצאים תחת הגדרות שהממשל חשדן לגביהן.

מתחילת שנת 2017 ישנה שורה של בשורות אופטימיות בהגירה אבל בצידן גם הגבלות חדשות שיש לדעת איך להיערך לקראתן. בכתבה הזו נעשה סקירה על מה שהתחדש ונוגע בעיקר לישראלים.

נתחיל ב״טוב״. מתחילת שנת 2017 ישנה סדרה של התקדמויות והטבות משמעותיות ליזמים ולאנשי עסקים שמבקשים להגר לאמריקה.

1. סטארטאפ ויזה – סטטוס חדש ליזמים ובעלי חברות חדשות

ב-17 בינואר פרסמה ממשלת ארה״ב את הפסיקה הסופית שמתייחסת לעובדה שאמריקה מקבלת לגבולותיה יזמים ואת משפחותיהם. בעיקר את אלו שיש להם משקיעים אמריקאים. החוק החדש יכנס לתוקף מעשי ב-17 ביולי 2017

עבור מי מיועד הסטטוס החדש: הסטטוס החדש מיועד עבור יזמים אשר הקימו חברה ואשר מתעתדים להביא את החברה שלהם לארה״ב. אותם יזמים יכולים לקבל סטטוס זמני שמאפשר להם ולמשפחותיהם לשהות ולעבוד באופן חוקי.

לכמה זמן מקבלים את הסטטוס: לתקופה של 30 חודשים. ניתן להאריך לתקופה של 30 חודשים נוספים.
סה״כ: 5 שנים.

מי מקבל: היזם, בן/בת הזוג + ילדים.

התנאים המרכזיים לקבלה:
– על היזמים להראות גיוס כספי ממשקיעים אמריקאים. סכום הגיוס עומד על מינימום של 250 אלף דולר.
– היזמים צריכים להוכיח שהם בעלים של 10% מהחברה
– החברה הוקמה לפני כ-5 שנים או פחות.

פרטים נוספים באתר הממשלה

2. הקלות משמעותיות בקבלת גרין קארד עם NIW/EB-2

בעצם מדובר בחדשות מרעישות שמשום מה לא הגיעו לכותרות. לא מעט יזמים ישראלים מצליחים להשיג גרין קארד תחת ההקלות החדשות. כל יזם או עובד מקצועי בעל תואר גבוה אשר מביא תרומה ברורה לארה״ב יכול להיות זכאי. על העובד או היזם להראות תרומה משמעותית בתעשייה שבה הוא פועל.

מה זה NIW/EB-2? מדובר על סטטוס של גרין קארד לעשר שנים. זהו סטטוס אשר זוכים לו מקצוענים בעלי תואר גבוה כמו רופאים, מדענים, חוקרים, וגם יזמים אשר משנים את עתידה של אמריקה לטובה. NIW – זה קיצור של National Waiver Interest כלומר, האינטרס הלאומי האמריקאי עבור אלה אשר פועלים לשנות את אמריקה לטובה.

אז מה השתנה? עד כה, להשיג NIW התאפשר אך ורק עבור אלו אשר היו מועסקים. כיום חובת ההעסקה אינה חלה יותר על מבקשי NIW. זהו שינוי עצום מפני שהוא פותח ליזמים את הדלת להגיש בקשה כזו גם אם הם אינם מועסקים בארה״ב. עד כה, בעיקר רופאים או חוקרים שהיו מועסקים באמריקה יכלו לבקש גרין קארד על בסיס תעסוקתי. העוגה הזו גדלה משמעותית ואכן עורכי דין להגירה בארה״ב מדווחים על עלייה משמעותית בכמות הבקשות.

עבור יזמים, כדי לקבל את הסטטוס, חלה חובת ההוכחה הברורה שהם אכן משנים לטובה את אמריקה. לאחר ההקלות שפורסמו בתחילת 2017, על היזם ״להיות בפוזיציה״ לשנות את אמריקה לטובה כלומר, לפי ההקלות שיצאו, לא חלה יותר חובת ההוכחה, אלא על היזם להיות רק בפוזיציה לשנות את העתיד לטובה. זהו הבדל ענק ויזמים רבים מרוויחים מזה, ובעיקר מתחומים של רפואה, תחבורה, תעשיות ביטחוניות, אינטרנט של הדברים ועוד. פרטים נוספים על ההקלות תמצאו פה

3. ויזת ה-E-2 אושרה לישראלים (בקרוב בתוקף)

מדובר בויזת משקיעים של השקעות בסכומים נמוכים. אם עד כה היה מקובל לחשוב שאפשר לקבל גרין קארד על בסיס השקעה בסכומים של חצי מיליון דולר ומעלה, הרי שויזת E-2 מאפשרת ליזמים או אנשי עסקים להשקיע כ-50 אלף דולר ולקבל סטטוס חוקי עבורם ועבור משפחתם. אומנם החוק עדיין אינו בתוקף אך ממידע שפורסם ע״י רשויות ההגירה, ממשלת ארה״ב כבר אישרה את ישראל כחלק ממדינות אשר תושביהן יכולים לבקש את הויזה. מדובר בפרק זמן קצר שבו העניין תקוע בהליכים בירוקרטיים וכנראה שבחודשים הקרובים ישראלים יוכלו להתחיל לבקש את ויזת ה E-2. עד כה המון ישראלים עם פספורט זר היגרו לארה״ב עם ויזת E-2

קשיים חדשים

אז כן, יש גם קשיים חדשים. מאז שטראמפ עלה לכס הנשיאות, הגירה הפכה לנושא טעון. מוסלמים מרגישים קושי גדול יותר להגר לאמריקה וכן ישנם דיווחים על אנטישמיות גוברת. אמריקה היא לא מה שהייתה לפני ה-9 בספטמבר 2001 ואכן מאז שמגדלי התאומים נפלו, הגירה לאמריקה הפכה לתהליך ביורוקרטי קשוח למדי. תהליכי ההקשחה התחילו כבר לפני למעלה מעשור ולמעשה אובמה שבר את כל השיאים כאשר בפועל גירש יותר מהגרים מכל נשיא אחר בהיסטוריה האמריקאית.

משימתו של טראמפ מצטיירת כברורה. להרחיק את המוסלמים ואת הלא חוקיים ובמקביל לייצר יותר עבודות לאמריקאים. לצערנו לא מעט אנשים מישראל נפגעים משורת ההחלטות של טראמפ, בעיקר כאשר מדובר בויזת ה-H-1B. הנפגעים המבקשים את ה-H-1B מישראל הם לרוב עובדי חברות היי טק וסטודנטים.

סטודנטים? כן. בארה״ב ישנם אלפי סטודנטים ישראלים וחלקם לומדים באוניברסיטאות המובילות בארה״ב. לאחר סיום הלימודים, סטודנטים מקבלים אישור עבודה לשנה. אישור עבודה זמני זה נקרא OPT.

במהלך שנת ה-OPT, כל עובד מקצועי יכול להגיש בקשה לויזת H-1B. ישנם כ-80,000 מכסות לויזת ה H-1B ונכון לשנת 2016, ישנם יותר מ-260 אלף בקשות עבור ויזה זו. לכן הסיכויים לקבל את ויזת H-1B עומדים על פחות מ-30%.

למעשה, חברות אמריקאיות יודעות להעסיק עובדים זרים אך ורק עם H-1B. זוהי בעיה עמוקה עבור סטודנטים ישראלים שיוצאים מהלימודים עם הלוואות ענק ויש להם פחות מ-30% סיכוי להתקבל לעבודה. לפני כשבוע טראמפ ביטל את היכולת של מועמדי ה-H-1B להגיש ״בקשת פרימיום״ שמאפשרת למועמדים לדעת במהרה אם הם קבלו או לא קבל את הויזה. הדבר משרה חוסר וודאות גדול יותר ובעיקר בעיה פסיכולוגית קשה עבור מבקשי העבודה.

לסיכום, ישנן מגמות חיוביות שמצביעות על כך שאמריקה מביעה עניין הולך וגובר במוחות חזקים ובאנשים שיש להם יכולת או אפילו רק מגלמים פוטנציאל גבוה לתרום לאמריקה. אלא שהדרך של רשויות ההגירה לסנן אנשים אלו עלולה לפגוע גם באנשים בעלי פרופיל גבוה, שיש ברקע שלהם פרטים שהאמריקאים חשדנים כלפיהם. עד כה, מדיניותו של טראמפ ברורה וזה לא נראה שטראמפ הולך לבצע שינויים נוספים לרעה אלא להיפך, המגמה הרווחת היא כי הצגה נכונה של הניסיון המקצועי והפוטנציאל של המהגר לתרום לכלכלה האמריקאית, בצד הצנעה חכמה של היבטים שעלולים לעכב אישור מתן הויזה, תאפשר תהליך הגירה קל יותר לאנשים המתאימים.

לירן יעקב רוזנפלד משמש כמנכ״ל שופ אימיגריישן

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

15 תגובות על "בעידן טראמפ ליזמים ישראלים קל יותר להגר לארה׳׳ב [טור אורח]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Avi
Guest

לירן תודה.מסכים עם כל מילה תודה רבה לך
אני בדיוק מצוי בבחינה של התהליך בשנה האחרונה והאופציה הכי טובה היא למי שיכול זה ויזת EB 1
אני סגרתי שלוש חברות העסקתי מעל ל 60 עובדים
גלגלתי למדינת ישראל בשנה מחזור של מעל 15 מליון ש”ח וקיבלתי…
אני רוצה לתרום לעם האמריקאי ולמדינה הזו.
שמדינת ישראל תשאר עם…
תודה

Liran Rosenfeld
Guest

הי אבי, אני קבלתי גרין קארד על בסיס EB-1 זה מאוד תלוי ברקע של מי שמבקש. לפני כמה שנים מכרתי חברה בנזיד עדשים ואחרי ששלמתי מיסים נשארתי בסוג שלה הרגשה דומה לשלך. אני עדיין אוהב את ישראל ואין על המדינה שלנו. ואני בעצמי מתכנן לחזור.

לגבי מה שרשמת: אני לא חושב אופציה אחת טובה מהשנייה. בהחלט eb-2 זה לוקח יותר זמן (כשנה) לעומת EB-1 שלוקחת חצי שנה בממוצע.

שתי האופציות משאירות אותך עם גרין קארד לתקופה של עשר שנים ואחר 5 שנים אפשר להגיש בקשה לאזרחות. תרגיש חופשי לרשום לי ל
liran at shopimmigration.com ואני אשמח לעזור לך

אסף
Guest
אריה שלום הייתי בלא מעט מדינות בעולם. האמת, אני חושב שהחיים שלנו תותים. נכון יש המון דברים לשפר במדינה, אבל בהתחשב בכך שהמדינה נבנתה על חולות ב70 שנה האחרונות אז מצבנו ממש טוב. כן, גם אני מתבעס לעבוד כמו חמור ולא להיות מיליונר. ויתכן ולעולם אני לא יהיה.וזה הסדר. בתכלס, יחסית לשכנים מסביב (סוריה, מצריים ירדן לבנון) מדהים כאן. ביחס לארופה, אז נכון , אנחנו רחוקים משוויץ וגרמניה אבל חצי מהארופיים בלי מים זורמים בשירותים ראה ערך רומניה פולין וכו…. סין, עובדים הרבה יותר קשה, יש שם המון מולטימיליונרים אבל כמעט מליארד אנשים שחיים בפסי היצור…. והכלה ארצות הברית…. כמות… Read more »
אריה
Guest

לא רוצים לברוח.. רוצים מחירי דירות נורמאלים ובלי יוקר מחייה… רוצים שיהיה פה טוב… אבל בסוף כולם יברחו מפה אם זה לא יקרה… הגירת מוחות לארה”ב = בריחת מוחות מישראל… תארו לכם מוביליי הייתה נמצאת בנוחותא שלה בסיליקון וואלי במקום פה.. הנה הלכו להם 3 מליארד דולר של מיסים… אם המדינה לא תשקיע באזרחים והעסקים היא תתפורר ותעלם… יהיה פה סוריה 2.0, רק במקום סונים ושיעים ישארו פה רק ערבים וחרדים להרוג אחד את השני כי כל השאר כבר ממזמן יברחו מפה…

סתם אחד
Guest

דוקא ערבים וחרדים מסתדרים יופי.
כח עבודה ערבי ושכל יהודי יכולים להפתיע את כולם.
תתפלא…

ישראל vs יהודה -2020
Guest
ישראל vs יהודה -2020

אין ספק שזה הכיוון- הערבים כבר הבינו- מלחמות רק מחזקות את מדינת ישראל
בלי מלחמות- תהליך של התנוונות התפוררות וקיטוב שיביאו את המדינה לחורבן עצמי מהר מכפי שהעבריינים והמוגבלים בכנסת מתארים לעצמם

אסף
Guest

איזה קיטוב? איזה התפוררות?
אנחנו רק גדלים ומתחזקים.
הכלכלה מצוינת, השקל חזק.
כסף זר נכנס למדינה
סטראפים נמכרים ב מיליארדים, מהכסף הזה יהיו עוד השקעות , המגמה עוד כמה שנים תיהיה שסטארטפים יהפכו לחברות ולא יחפשו לעשות סיבוב…

החיים חזקים מהכנסת.
אם הם יגזימו, יהיו עוד פעם הפגנות….

אתה רוצה התפוררות, תסתכל באירופה ותראה מה זה התפוררות….

ברן
Guest
רק קראתי את הפסקה הראשונה וכבר בחרתי להגיב, אמשיך בקריאת הכתבה לאחר תגובתי. “אנחנו כבר מספר חודשים אחרי הבחירות בארה”ב ונראה שהנשיא האמריקאי החדש הביא עמו רוחות חדשות: תקנות נגד כניסה של מהגרים ממספר מדינות מוסלמיות, הופעה של גזענות ברחובות, הפגנות אנטישמיות ואוירה כללית של לאומיות ושנאת זרים”. – מבלי להתייחס לעד כמה נכונים הדברים בכלל, ארצה להתייחס לנקודה הספציפית (ובמקרה זה – גישה רוחבית) בה הבעת את דעתך במשפט הבא: “ונראה שהנשיא האמריקאי החדש הביא עמו רוחות חדשות”. יש לי התנגדות מאוד עמוקה לצורת המחשבה הזו מכמה סיבות, והחשובה ביניהן היא שלא הנשיא הוא שהביא את הדברים הללו (הגם… Read more »
השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

הייתי טס לארה״ב כל שנה. השנה אני מוותר ולטווח הקרוב אני לא הולך לשם.

אלעד
Guest

סה״כ הגיוני. להגביל את המדינות שעושות רק רע לעולם ובעלות 0 אחוזי תרומה לאנושות. צירוף מקרים שאלו מדינות מוסלמיות. אין כאן גזענות ואין ספק שארה״ב בדרך הנכונה.

Amir
Guest

יש לי עסק למכירה ל e-2 visa
במיאמי , פלורידה

Amir
Guest

יש לי עסק למכירה במיאמי e-2 visa
Pitabakery4@aol.com

niel
Guest

וואו חידוש מרענן ויזת הסטארט אפ , זה בהלחט היה חסר בארסנל הויזות בארה”ב
http://www.miami-israel.com

yossssi
Guest

היי מה קורה ,אני רוצה לשאול שאלה בפרטי.

ran
Guest

האמת היא שאובמה בעצמו הוא זה שחתם על חקיקה שמאפשרת ויזת משקיעים לישראלים כבר ב2015, פשוט הרפובליקנים עיכבו באופן מכוון (פוליטיקה פנימית). טראמפ באופן כללי מתנגד לכל סוג של הגירה (לא רק הגירה לא-חוקית), הוא רוצה לחסום את ”הפירצה” שמאפשרת לאקדמאים (רובם אסייאתים) לעבוד בארה”ב עד שהם מקבלים גרין קארד. זה פשוט בורות ורשע.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: