היום הם שווים מיליארדים, אבל הסטארטאפים הישראליים האלה התחילו בלול תרנגולות, דירות שותפים ומקומות הזויים אחרים

לכבוד יום העצמאות חוזרים יזמים של כמה מהסטארטאפים המצליחים בישראל להתחלה הצנועה שלהם

שמה של ישראל כבר הולך לפניה בתור הסטארטאפ-ניישן. מהחלוצים שייבשו את הביצות ויישבו את הארץ, עברנו ליזמים שחלמו בגדול, והפכו רעיון קטן לחברות ששוות מיליונים עם סניפים ברחבי העולם ומאות עובדים. אבל לא תמיד זה היה ככה, ולפני ההצלחה, הגיוסים, הערכות השווי המרשימות והמשרדים הנוצצים, הם עבדו בתנאים מאתגרים יותר. הנה הצצה לכמה מההתחלות האלו של הסטארטאפים שהיום כולם מכירים.

מפיתוח מוצר ליד לול תרנגולות לספונסרית הראשית של האירווויזיון

את MyHeritage כולנו מכירים, אבל לפני שהיא הפכה לאחד הסטארטאפים המצליחים מישראל, מייסד החברה, גלעד יפת, נאלץ להביא לביתו במושב בני עטרות מפתחים ומתכנתים שיסייעו לו בפיתוח הטכנולוגיה. ״בהתחלה הם עבדו בקומה השנייה של ביתו, כשבקומה התחתונה התגוררה המשפחה לצד בעלי חיים מהכפר כמו חתולים, כלבים, תרנגולות וארנבות שהתרוצצו בחצר״, נזכר אהרון גודפרי, סמנכ״ל השיווק של MyHeritage.

כאן זה התחיל. תמונה: MyHeritage

במשרד הקטנטן לא היו מספיק שולחנות עבודה ומקום לאכול, לכן כל העובדים היו מחליטים ביחד מתי הם רוצים לאכול צהריים, ונאלצו לפנות את המחשבים מהשולחנות אל הרצפה כדי להפוך אותם לשולחן אוכל משותף, וחוזר חלילה. עם הזמן, החברה התפתחה וכמות העובדים הייתה גדולה מדי ונאלצה לעבור לבית הסמוך לביתו של יפת, שבשיאו איכלס 60 עובדים.

מאז, החברה שמגלגלת מחזור של יותר מ-144 מיליון דולר, נאלצה לעזוב את ביתו של יפת, וטוב שכך, כיוון שמאז היא גייסה כ-50 מיליון דולר והיא מעסיקה 430 עובדים במשרדים ברחבי העולם.

גם סוג של אופן ספייס: הנוף מהמשרדים הראשונים. תמונה: MyHeritage

מבטא טסטינג תמורת בירה לאפליקציות עם 100 מיליון משתמשים

תמונה: לייטריקס

4 דוקטורים למדעי המחשב נכנסים לדירות שותפים בנחלאות. זו לא התחלה של בדיחה, אלא ימיה הראשונים של Lightricks, החברה שמייצרת אפליקציות לעריכת וידאו ותמונה במובייל. 4 המייסדים מאחורי החברה שהגיעה שוב ושוב לרשימת האפליקציות המומלצות על ידי אפל, מספרים לגיקטיים כיצד בין עבודת תיכנות ועיצוב, הם היו מנופפים האחד לשני מהמרפסת כדי לסמן שזה הזמן לצאת להפסקת קפה. את הישיבות השבועיות הם העבירו לקפה השכונתי, שזה כבר שדרוג משמעותי.

בימיה הראשונה, לייטריקס נהגה להזמין סטודנטים לכימיה לשבת על בירה כדי לעשות Beta-Testing לאפליקציות שלה, ושילמה לצוות המלצרים בקפה יהושע כדי שישמשו דוגמנים לתוכן שיווקי. באותה השנה שכרה החברה שני חדרים בביתן בכפר הייטק בגבעת רם, ומ-2 חדרים התרחבו לחצי ביתן. משם כבר התרחבו ל-6 ביתנים, 2 נוספים בדרך, מטות בניו יורק ובלונדון, 300 עובדים עד סוף השנה הנוכחית.

נכון ל-2019, החברה כבר הרוויחה במצטבר יותר מ-100 מיליון דולר, אולם המייסדים נזכרים כיצד ניהלו דיונים סוערים על רכישת שולחן ב-100 ש״ח – רכישה שהייתה צריכה לעבור אישור של כל אחד מהם. חוץ מההישגים הכספיים, מחזיקה עתה החברה בסיס לקוחות של 100 מיליון משתמשים ברחבי העולם וזוכה שוב ושוב לשבחים מאפל שבוחרת באפליקציות שלה למצטיינות ולפופולאריות ביותר באפסטור.

היזמים שעשו הכל כדי לא לעבוד "בעבודה אמיתית"

Sisense, שהוקמה ב-2010, מפתחת פלטפורמת בינה עסקית לניתוח מהיר ואוטומטי של מידע ארגוני. הרעיון מאחורי החברה נולד כשהמייסדים, אלדד פרקש, אלעד ישראלי, אביעד הראל, גיא בויאנג'ו ועדי עזריה למדו יחד במרכז הבינתחומי בהרצליה כחלק מפרויקט פתוח באחד הקורסים במכללה. אביו של אלדד פרקש, אלי פרקש, היה המשקיע הראשון בחברה, אבל הוא לא היה מרוצה מההתקדמות של החברה.

תמונה: Sisense

בשיחה עם גיקטיים, נזכר הראל, ה-COO החברה, כיצד לאחר 5 שנות פיתוח של המערכת, קרא  פרקש למייסדים לפגישת ״להיות או לחדול״: הוא אמר לנו ׳הגיע הזמן להיות רציניים, שרפתם לי כבר שני מיליון דולר׳ והציג לנו 3 אפשרויות: להשיק את המוצר ולמצוא לקוחות משלמים, למצוא משקיע חדש, או, למצוא עבודה אמיתית". נזכר הראל. "הסתכלנו אחד על השני וידעו שלמצוא עבודה 'אמיתית' פשוט לא בא בחשבון״. החבורה לא התעצלה, ירדו קומה אחת במדרגות ונכנסו לסגור את העסקה הראשונה שלהם תמורת 80 דולר בחודש עם סטארטאפ ישראלי צעיר שעשה את צעדיו הראשונים באותם ימים. לסטארטאפ הזה, שחתום על העסקה הראשונה והציל למעשה את Sisense, קראו Wix.

מאז – החלו לזרום המכירות ומשקיעים חדשים נכנסו לחברה, שהצליחה לגייס עד כה כ-200 מיליון דולר. כיום, מעסיקה החברה יותר מ-550 עובדים בישראל, ניו יורק, אריזונה, קייב, לונדון וטוקיו. ממשרד קטן בבניין מוזנח בשכונת מצוקה בנתניה, פועלת כיום סייסנס ממשרדים מרווחים בתל אביב. ״זה כנראה מה שהאיום למצוא עבודה 'אמיתית' יודע לעשות ליזמים", מסכם הראל.

הפגישה עם המשקיע מסיליקון וואלי שנהרסה בגלל סופה בארץ

ההתחלה של Cortica, חברת הראייה הממוחשבת, לא הייתה זוהרת. בתחילת הדרך המייסדים, קרינה אודינייב, יגאל רייחלגאוז ופרופסור יהושע זאבי, שכרו משרד בטירת הכרמל עם מה שהם מגדירים ״נוף פסטורלי של רואי צאן״ וכבלי תקשורת פרוסים על הרצפה בהם היו נתקלים כל העת. אודינייב מספר לגיקטיים: ״בעל הבית התחייב שהצלחת החברה כלולה כבר בעלות השכרת הנכס, כי שתי חברות שפעלו משם לפני קורטיקה הפכו למצליחות מאוד״. יכול להיות שההבטחה הזאת היא מה שסייע לחברה להתמודד עם הפסקות חשמל ואינטרנט בכל פעם שמזג האוויר באיזור היה סוער.

הימים הראשונים במשרד הראשון של החברה. תמונה: קורטיקה

פגעי מזג האוויר כמעט הצליחו לחרב לקורטיקה את אחת הפגישות החשובות ביותר שלה בעמק הסיליקון: קצת לפני ששירותי הענן היו נפוצים, הסתמכה החברה על השרת שאוחסן במשרד הצנוע. אבל בעקבות סערה קשה נותק המחשב מהרשת, מה שלא איפשר ליזמים להציג את המוצר בפני המשקיע הפוטנציאלי – פגישה עליה עמלו זמן רב. צוות המהנדסים של החברה בארץ ניסה לאלתר ולהעביר פיזית את השרת לבית אחר בשכונה סמוכה. אולם בזמן הגשם הכבד נפל אחד המהנדסים עם השרת לתוך שלולית, הפגישה הוכתרה ככישלון.

מאז הספיקה קורטיקה לגייס כ-69 מיליון דולר, וכיום היא מעסיקה 120 עובדים במשרדים בתל אביב, בייג׳ינג, ניו יורק וחיפה. בעל הבית ידע כנראה על מה הוא מדבר.

היזמים שחלקו חדר ב-Airbnb בדרך לגיוס הראשון

ואם אנחנו בענייני נדל"ן, נזכרים חמי כץ ואוהד גרינשפן, מייסדי Namogoo, החברה שמונעת חטיפת לקוחות באתרי מסחר, כיצד שלחו מיילים לבכירים בחברות הגדולות בעולם. כאשר אחד המיילים הצליח, נאלצו המייסדים להגיע לפגישה בלונדון, אבל אז החל כאב ראש חדש. איך מממנים את זה? גרינשפן נזכר: "הפגישה עם המשקיעים הייתה בזמן משחקי הגביע בלונדון, תקופה בה מחירי הלינה הרקיעו שחקים. הנסיעה הייתה על חשבוננו ולפני הגיוסים, כך שהיא הייתה בצניעות רבה. ברוד שואו בלונדון חלקנו חמי ואני חדר קטן שהזמנו ב-Airbnb״, אם תהיתם – אז כן – השניים חלקו מיטת יחיד. אם כבר חוסכים, אז עד הסוף.

הפעם עם ספה. צילום: אפרת סער

אבל הפגישה בלונדון הייתה ללא ספק אחת עם ROI מוצלח למדי, כיוון שהיא הובילה לסגירה עסקה עם ארגוס, ריטיילר גדול באנגליה, שהפך להית גם הלקוח הראשון של החברה. מאז החדר ב-Airbnb החברה גייסה כבר 29 מיליון דולר, מעסיקה 100 עובדים ומחזיקה בלמעלה מ-100 לקוחות בעולם.

השמירה בימים הראשונים של הטירונות שהתחילה הכל

"ההיכרות הראשונית שלנו נעשתה בלילה הראשון בטירונות, כאשר גילינו שאנחנו ישנים באותו אוהל, מיטה ליד מיטה. לאחר שלושה ימים בטירונות צוותנו יחד לשמירה בש"ג של הבסיס, ובאותה שמירה ניטעו הזרעים לשותפות שנמשכת כבר 6 שנים", מספר דוראל ישי, שותף מייסד בקבוצת AnyApp. "במהלך אותה שמירה העלנו רעיונות לכל מיני מוצרים שהיינו רוצים לקדם בעתיד, בלי באמת לדעת שהשיחה הזאת תהפוך להיות בסיס למשהו כל כך גדול״. כמו כל דבר בצבא, גם צוות המייסדים של AnyApp מתחלק לשלושה חלקים.

תמונה: AnyApp

לאחר הטירונות פנו דוראל ישי, דביר כהן וטל לוי, מייסדי AnyApp, איש איש לבסיסו. לאחר כמה חודשים חברו השלושה יחד למיזם משותף, מה שבסופו של דבר יהפוך ל-AnyApp. במהלך שירותם הצבאי, השלושה היו יוצאים בהפסקות הצהריים על מדי א׳ וקיימו פגישות בבתי מלון ובתי קפה.

השלושה מספרים כיצד בלילות הם עבדו עד 4 בבוקר על פרויקטים של לקוחות, והיו עובדים ממשרד בהרצליה ולעיתים אף היו ישנים בו בלילות כיוון שלא היה להם זמן לחזור הביתה ולבסיס. כיום קבוצת AnyApp מגלגלת מיליוני דולרים בשנה, עם מיליוני משתמשים שמחזיקים באפליקציות ובמוצרים שעברו תחת ידה. אגב, עד היום החברה עובדת במתכונת בוטסטראפ וללא כל מימון חיצוני.

מכרו אפליקציה עם חלילית בקניון כדי לקבל תגובות מלקוחות ראשונים

היום יכול להיות שאתם משתמשים באפליקצית SimplyPiano של JoyTunes כדי ללמוד איך לנגן על קלידים, אבל החברה, שנוסדה ב-2010 על ידי האחים יובל ויגאל קמינקא ביחד עם רועי איציקובסקי, החלה בתור אפליקציה ללימוד חלילית. ״מכרנו את האפליקציה בעצמנו בקניונים כדי לקבל תגובות ישירות מלקוחות וללמוד על החוויה, ללא תיווך. זה היה מהלך מביך מאוד אבל למדנו המון מהשיחות עם המשתמשים״, מספר יגאל קמינקא.

תמונה: JoyTunes

השלושה שיווקו את האפליקציה ביחד עם חלילית מתוך מחשבה שזהו כלי הנגינה הפשוט ביותר שכל ילד פוגש בשיעורי המוסיקה בבית הספר היסודי. אחרי לא מעט פיבוטים, הבינו המייסדים שהמיקוד הנכון ביותר הוא דווקא בעולם הקלידים. ההחלטה הזאת כנראה הייתה נכונה, כיוון שמאז החברה גייסה 17 מיליון דולר ומפעילה צוות של כ-40 אנשים לפיתוח. האפליקציות של החברה הורדו על ידי יותר מ-30 מיליון משתמשים, והן מניבות הכנסות של יותר מ-20 מיליון דולר בשנה.

ממשרד מעל חנות ביצים בדרום לתל אביב לחברה ששווה מאות מיליוני דולרים

אור עופר, מנכ״ל ומייסד SimilarWeb, ענקית האנליטיקה של האתרים והאפליקציות, מספר שהרבה לפני שהוא דחה הצעת רכישה ב-100 מיליון דולר, הוא התחיל את המיזם מעל לחנות ביצים בדרום תל אביב, שם שכן משרד החברה למשך 5 השנים הראשונות לקיומה. האתר הראשון של SimilarWeb נבנה בכלל ב-HTML, ונועד לספק שירות "המלצת תוכן" של אתרים דומים לאתרים שבהם המשתמש גולש (לכן השם) – עוד לפני שהמושג התפרסם על ידי חברות כמו טאבולה ואאוטבריין.

רק לאחר שזכו לכיסוי התקשורתי הראשון שלהם, הצליח עופר לגייס את ההון הראשוני לפעילות מיוסי ורדי, השקעה שעמדה על 100 אלף דולרים.

תמונה: SimilarWeb

עופר נזכר שחוץ מהשנתיים הראשונות שבהן עבד ללא משכורת בלבד, המשכורות בחברה עמדו על בקושי 5,000 שקלים בחודש. היום החברה כבר מעסיקה 500 עובדים בארץ ובעולם, כאשר בין לקוחותיה נמצאות גוגל, eBay, נייקי, לוריאל ועוד רבות, כמו כן גייסה 112 מיליון דולר. החברה שהחלה בצניעות בדרום תל אביב מחזיקה כיום משרדים בלונדון, ניו יורק, קייב, ותל אביב כמובן (לא מעל חנות ביצים. בדקנו). ״התחלנו ממרתף קטן בתל אביב, כמו בסיפורים. הגשנו את עצמינו לתחרות סטארטאפים כאשר בקושי עברנו קורס למתחילים א' ביזמות. וניצחנו. לא יודע איך, וניצחנו״, מוסר עופר, שמוסיף ״מזל שהייתי צעיר״.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

5 תגובות על "היום הם שווים מיליארדים, אבל הסטארטאפים הישראליים האלה התחילו בלול תרנגולות, דירות שותפים ומקומות הזויים אחרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סיזיפוס
Guest

הרבה מאד סטארטאפים מתחילים ככה ב"מרתף" בבית ההורים או בדירה שכורה קטנה עם קשיי מחייה גדולים ולחץ נפשי ופיזי מתמשך
להתחיל ישר עם משרדים מפוארים וגיוסים במיליונים, זה אופציה רק לילדי השמנת של 8200 וליזמים סדרתיים

ליקון
Guest

מגניב לדעת שגם לגדולים ביותר היו קשיים, וגם הם התחילו בדיוק באותה דרך מחתרתית כמונו. בהצלחה

ניר
Guest

כל הגדולים מתחילים כך. הזכיר לי את זה…

UuYbYGk.jpg
רונית
Guest

ככה זה תמיד…
אנושיות, חיבור מדהים, מח מבריק וצניעות.
זו הדרך להצלחה.
Any app אתם גדולים מהחיים.

רונית רחמים
Guest

ככה מתחילים כל הגדולים
צניעות, מח חד, חברות ויושרה.
Any app אתם גדולים מהחיים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: