מיליארד דולר ביום אחד: מה עומד מאחורי יום השיא של הסטארטאפים הישראלים

4 חברות הודיעו אתמול שגייסו השקעות בגובה של מיליארד דולר. בועה או שהשיא עוד לפנינו? זה מה שחושבים המשקיעים

מקור: Pixabay

אתמול, ביום אחד בלבד, הודיעו הסטארטאפים הישראלים על גיוסי הון בהיקף חסר תקדים של 1.057 מיליארד דולר. היום יוצא הדופן הזה מגיע אחרי חודש שבו גייסו הסטארטאפים הישראלים יותר מ-2.7 מיליארד דולר.

את השיירה מובילה Trax הישראלית-סינגפורית שהכניסה לקופתה ולכיסי עובדיה סכום של 640 מיליון דולר. מדובר בסבב נדיר בקנה מידה ישראלי, כשהחברה הישראלית היחידה שהצליחה לגייס יותר ממנה היא WeWork, שגייסה ב-2017 לא פחות מ-4.4 מיליארד דולר. חברה ישראלית נוספת שהודיעה על גיוס גדול במיוחד היא רדיס לאבס שגייסה 310 מיליון דולר והכפילה את שווייה. סטארטאפים נוספים שהודיעו אתמול על גיוסי הון הם Blue Dot עם 32 מיליון דולר ו-White Source שגייסה 75 מיליון דולר.

“אם השוק יחזיק, נשבור שיאים נוספים”

יהל זילקה, לשעבר שותף מייסד בקרן מאגמה וכיום אחד מהשותפים בקרן 10D – שעשה אקזיטים בשני מיליארד דולר, מודה שגם הוא לא זוכר עידן כזה: “אני לא זוכר תקופה כל כך עמוסה בהשקעות ואני פעיל מזה שלושה עשורים בעולם ההייטק”, אומר זילקה ומעריך שטירוף הגיוסים, שבו אנחנו נמצאים, לא יעצור וכי נראה עוד הכרזות כמו אלו שראינו בתקופה האחרונה. עם זאת, הוא לא חושב שיום כמו שראינו אתמול יחזור על עצמו כל כך מהר. “כאקוסיסטם, ההייטק הישראלי נמצא במקום אחר מאיפה שהוא היה לפני שנתיים. עברנו מאקוסיסטם של חדשנות לפאזה של בניית חברות ענק, נעשתה פה טרנספורמציה משמעותית. אני מעריך שהמגמה הזו תימשך ותיקח אותנו לגבהים נוספים בעתיד”, הוסיף זילקה.

אבל האם החודש האחרון ויום האתמול הם השיא, ומכאן יש רק לאן לרדת? “אין לי יכולות לקרוא את העתיד. להערכתי, הריביות ימשיכו להיות נמוכות והאלטרנטיבות להשקיע את הכסף הן מועטות. ב-2020 ראינו ש-10 מיליארד דולר הושקעו בחברות פרטיות בתחום הטכנולוגיה בישראל, והשנה רק ברבעון הראשון של 2021 כבר הושקעו 50% מהיקף ההשקעות של כל השנה שחלפה. דרך אגב, יש עוד הרבה מאוד עסקאות שמתהוות בימים אלו שאני מודע אליהן, ואם השוק יחזיק כמו שהוא נשבור שיאים נוספים”.

ישראל ייצרה יותר חדי קרן מכל אירופה בשנה וחצי האחרונות

יהל זילקה | צילום: עומר הכהן

לדברי זילקה, הסיבה המשמעותית לכל הכסף שנשפך על החברות הישראליות – בשנה שבה העולם עבר את אחד המשברים הגדולים ביותר ב-100 השנים האחרונות – היא העובדה שהריביות נמוכות מאוד, מה שדוחף את הכסף לעבר חברות הצמיחה. אבל האם אין כאן אינפלציה ובועה בהערכות השווי וחדי-הקרן החדשים מדי יום? “בשנה וחצי האחרונות חברות ישראליות שהגיעו למעמד יוניקורן מהוות כ-15-16% מכלל היוניקורנים בעולם. מדובר בכמות חברות גדולה יותר מכל היוניקורנים או החברות השוות מעל מיליארד דולר שיצאו מכל יבשת אירופה למשל. אנחנו חווים את היקף ההשקעות הזה כתוצאה מכך שהחברות כאן איכותיות מאוד, לא רק מבחינה טכנולוגית או מוצרית, אלא גם בפן העסקי עם מכירות משמעותיות”.

עם זאת הוא מסייג ואומר עוד כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שעודף הכסף שמגיע לאקוסיסטם הישראלי יוצר גם אלמנטים בועתיים. “מה ששונה מאוד מהבועה שהכרנו בשנת אלפיים הוא שלרוב החברות שמגייסות את הסבבים הגדולים יש ביזנס אמיתי. אולי לא שווה במדויק לערך שנותנים לחלק מהיוניקורנים, אבל יש פה חברות שגדלות בקצב מאוד משמעותי, קצב הגידול מחפה במעט על השווים המכובדים”, הסביר.

ומה עם החברות הצעירות, שרואות את הכסף נשפך על חברות הצמיחה? זילקה מסכים כי יש פה בעיה: “אנחנו בפירוש רואים טרנד שהכסף הגדול הולך לאחוז קטן יחסית של חברות באקוסיסטם, נניח ל-20% עד 30% מהתעשייה. אנחנו רואים פה פערים, יש קבוצה של  70-80% מהחברות שיותר קשה להן, בעוד שסכומי כסף גדולים מאוד מחזרים אחר קבוצה יחסית מצומצמת”.

ומה לגבי העתיד? האם יש מגמות חדשות שנראה או מגמות שתופסות תאוצה ויישארו אותנו?

“להערכתי המגמה של הספאקים ומיזוגים עם חברות צ’ק פתוח כנראה תימשך, אולם כנראה עם שינויים ותיקונים רגולטוריים. נראה יותר ויותר מהם כל עוד השוק הציבורי יהיה פתוח.כל הסקטור של פרייבט אקוויטי המתמקד בחברות טכנולוגיה, עוד יותר יקדם את התעשיה, יגדל ויחזק ‘שרירים’ שלא קיימים אצלנו וייקח חברות ישראליות לפאזה הבאה”.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

“אנחנו במין בועה שלא ידוע לנו איך ומתי היא תתפוצץ”

בניגוד לזילקה, איה פטרבורג, שותפה מייסדת בקרן S Capital, דווקא לא בטוחה שהשיא עוד לפנינו. “קשה לדעת אם השיא לפנינו או לא, אף אחד לא יכול לחזות את העתיד לצערנו. בשנה האחרונה חשבנו במקרים רבים שזה השיא, וגילינו כל פעם מחדש איך השיא נשבר”. פטרבורג שבה ומסייגת ואומרת כי המציאות שבה אנו נמצאים כשזה מגיע להשקעות יכולה להשתנות בכל רגע – ויכול להיות שהגענו לקצה. לדבריה, אמנם אחת הסיבות המרכזיות להשקעות, שהביאו אותנו לימים כמו אתמול, היא הזמינות של הכסף – אך לא רק. “יש הרבה כסף זמין שהמנהלים שלו צריכים להשקיע ולהעביד את הכסף, אך גם היזמת/יזם ישראלי מוכוונים יותר עסקית מבעבר, מכוונים ליצירת שינוי אמיתי בשוק בו הם פועלים, בניית חברות גדולות ולא ממהרים להימכר”.

איה פטרבורג | צילום: שרון לוין

בניגוד לזילקה, פטרבורג מביעה עמדה קצת יותר נחרצת כשזה מגיע לשאלה האם אנחנו בסופו של דבר נמצאים באיזושהי בועה כשזה מגיע להיקף ההשקעות שהולך ומטפס. לדבריה, “אנחנו במין בועה, שלא ידוע לנו איך ומתי היא תתפוצץ”. על הסיכוי שההשקעות בסטארטאפים הקטנים ייפגעו משמעותית, כשרוב הכסף הולך בסופו של דבר לחברות הצמיחה מציינת פטרבורג בעיה מעניינת נוספת: העובדה שכסף שהולך לחברות בשלבים המוקדמים מגיע דווקא ליזמים חוזרים – מה שיכול לפגוע עוד יותר ביזמים הצעירים. “נראה שרוב המשאבים כיום בעיקר מופנים לחברות בשלבי צמיחה או בשלבים המוקדמים – בעיקר ליזמים חוזרים. לכן אנחנו ב-S Capital מכוונים את רוב משאבינו ליזמים בתחילת דרכם ולאו דווקא יזמים חוזרים”.

“כשכל הרעש ואבק הכוכבים ישקע” מסכמת פטרבורג, “החברות יצטרכו לחזור לחוקי ההצלחה הבסיסיים ולעמוד בזכות עצמן, למכור מוצרים ללקוחות ולהתנהל נכון כלכלית. אסור לנו להפוך את מטרת החברות לגיוס כספים, אלא לפיתוח מוצר נכון ויצירת ערך אמיתי עבור לקוחותיהם”.

“מעולם לא היתה תקופה טובה יותר להיות יזם”

כמו זילקה גם קובי סמבורסקי, מייסד ושותף בקרן גלילות קפיטל, חושב שלא מדובר כאן בחריג, אלא מגמה: “זה לא מקרי. בשנה האחרונה אנחנו חווים תקופת פריחה לחברות סטארטאפ. מספר חודשים לתוך משבר הקורונה המסקנה הברורה של רוב המשקיעים הייתה שבחברות הזנק יש פוטנציאל אדיר, במיוחד חברות שעוסקות בתחומים, שקיבלו דחיפה בשנה האחרונה כמו תשתיות ענן וסייבר. היום ברור שהתעשייה כולה עברה קפיצת מדרגה ורמות הגיוסים גבוהות משמעותית משהיו בעבר”.

עם זאת, כמו פטרבורג, גם הוא זהיר יותר בכל הנוגע למה ילד יום, והאם יום כמו אתמול הוא שיא שצפוי עוד להישבר: “אני מאמין שהמגמות שאנחנו רואים לנגד עינינו ימשיכו עוד שנים רבות. אין ספק שיהיו תקופות פחות טובות אבל המגמה ארוכת הטווח ברורה והיא, בעיני לפחות, מאוד חיובית לחברות הזנק באופן כללי. בשורה התחתונה, יכול להיות שזה השיא אבל בעתיד הקרוב או הרחוק אין לי ספק שהשיא יישבר ונראה שיאים גבוהים עוד יותר”.

קובי סמבורסקי | מקור: גלילות קפיטל

על פי סמבורסקי, מה שתורם לשיאים הללו הם הכסף שזמין בכמויות גדולות, והמשקיעים, שלדבריו, מבינים שסטארטאפים הם מקום נכון לחפש תשואות בתקופה הזו, ביחד עם העוצמה של התעשייה הישראלית, במיוחד בתחומים שקיבלו תאוצה מהמשבר העולמי:  “יש כאן דור אדיר של יזמים ותשתית (של קרנות, יועצים וכו’) ברמה בינלאומית הכי גבוהה שיש. בפעם הראשונה בהיסטוריה של ההייטק הישראלי נוצרה סביבה תומכת באמת לבניית חברות גדולות, אין ספק שיש גם תופעות של בועה ויהיו חברות (אולי אפילו לא מעט) שבסופו של יום לא יצליחו להוכיח את עצמן, אבל לדעתי בתמונה הכוללת, התקופה הזו תיזכר לטובה ותצמיח חברות משמעותיות לשנים רבות”, הוסיף.

“אחת המגמות המעניינות בעיני בתקופה הזו” אומר סמבורסקי, “היא יצירת אבחנה ברורה בין חברות ‘מובילות’ לחברות שאינן כאלה כבר בשנה-שנתיים הראשונות להקמת החברה. בניגוד לעבר יש יתרון אדיר לחברות שבנויות נכון מהיום הראשון ויש להן פוטנציאל אמיתי לרוץ מהר כבר בשנים הראשונות”.

סמבורסקי לא מסכים שהחברות הצעירות סובלות מחלוקת העוגה בשנה האחרונה: “אנחנו בגלילות עשנו בתקופה הזו שש השקעות סיד והיד עוד נטויה. אנחנו לא היחידים כמובן. אני חושב שיש די הון לחברות טובות בכל שלב. אם יש בין הקוראים יזמים פוטנציאליים אומר להם שמעולם לא היתה תקופה טובה יותר להיות יזם, קומו ובנו חברות”.

 

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: Oshry@geektime.co.il

הגב

2 תגובות על "מיליארד דולר ביום אחד: מה עומד מאחורי יום השיא של הסטארטאפים הישראלים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ערן
Guest

פתפותי ביצים.
בינתיים עשיתי מעל 2 מליון דולר על אופציות.

חרדון מצוי
Guest

מה קשור התמונה הזו גיקטיים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: