ביידן נשיא ארה"ב: היכן בעולם הטכנולוגיה נפתחו שמפניות והיכן ירדו דמעות

נראה שהבחירות בארה"ב הוכרעו, אולם לצד התומכים והמתנגדים של הנשיא הנבחר, ביידן, ניצבות חברות הטכנולוגיה השונות, ולכל אחת סיבות משלה לשמוח ולהתאכזב מהבחירה

אקלים, מיסים, נשק, משבר הקורונה, הגירה… נדמה שלא היה נושא אחד עליו הסכימו נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, והנשיא הנבחר, ג'ו ביידן. אבל במהלך השנים האחרונות, עם הכניסה של הטכנולוגיה לכל תחום של חיינו, והדומיננטיות של חברות הטק הגדולות – אנחנו רואים שגם סוגיות טכנולוגיות עולות לסדר היום הציבורי והופכות לסוגיה פוליטית.

אם לא יתרחשו הפתעות מיוחדות, יושבע ב-20 בינואר ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב, ויביא לסיום 4 שנים סוערות של ממשל טראמפ, במהלכן ניהל הנשיא הייחודי מערכת יחסים מורכבת למדי עם חברות הטכנולוגיה האמריקאיות והבינלאומיות. אז נכון, מוקדם מדי לדעת מה דעתו של ביידן על כל סוגיה טכנולוגית, אבל לא נופתע אם בזמן שהנשיא הנבחר ביידן ירים את ידו הימנית ויישבע אמונים כנשיא, ייפתחו כמה שמפניות סמליות במטות של כמה חברות, בזמן שבחברות אחרות יזילו דמעה.

חברות ה"תנו לנו את השמפניה הכי טובה שלכם"

וואווי

מטה וואווי

נדמה שאין חברה אחת בודדת שספגה מנחת זרועו של ממשל טראמפ, יותר מענקית ציוד התקשורת והסמארטפונים הסינית, וואווי.

נדמה שהכל החל בצעד המשפיל ביותר, והוא הביטול הפתאומי של תחילת הפעילות של וואווי בארה"ב ב-2018. למה משפיל? כי מנכ"ל וואווי כבר הגיע לארה"ב לתערוכת CES, בה תכנן להכריז על תחילת הפעילות, אבל אז, אחרי מיליוני דולרים רבים שהשקיעה החברה בהכנות לחדירה לשוק האמריקאי, ביטלה לפתע וללא כל הסבר AT&T, השותפה המרכזית של וואווי בארה"ב, את שיתוף הפעולה שלה עם וואווי – ממש יום לפני מסיבת העיתונאים החגיגית של ריצ'ארד יו. הביטול הלא-מובן אז של ההסכם, יצר אפקט דומינו, כולל עוד חברות שהודיעו במפתיע על ביטול ההסכמים איתה, בהן רשת BestBuy. ללא ספקיות סלולר או שותפות קמעונאיות חזקות בארה"ב, לא היה טעם לתחילת הפעילות, וזו בוטלה כליל. לא רבים ידעו אז, כי זו כנראה הצרה הכי קטנה של הענקית הסינית.

מאז הגביל הפנטגון את השימוש במכשירי החברה במתקניו; ראש ה-FBI הזהיר נגד רכישת מכשירים של החברה; הקונגרס קרא לגוגל להפסיק לשתף פעולה עם וואווי; מגעים מאחורי הקלעים גרמו לענקית התקשורת הבריטית BT להודיע כי תסיר ציוד תקשורת של וואווי, מגעים דומים מול השלטונות בגרמניה כשלו; ביתו של מייסד החברה, וסמנכ"לית הכספים נעצרה בקנדה בזמן קונקשן והיא עומדת (עדיין) בפני הסגרה לארה"ב; משרד המשפטים האמריקאי האשים את וואווי בגניבה של 23 סודות מסחריים; פקידי ממשל ומדינאים אמריקאיים הזהירו חברות ומדינות משימוש בציוד תקשורת של וואווי – למשל ברשתות ה-5G – כולל איום מפורש של מייק פומפאו כי מדינות שיעשו שימוש בציוד התקשורת הסיני מהוות איום על ארה"ב. לבסוף, הדובדבן בקצפת: צו נשיאותי והוספה של וואווי לרשימת "היישויות" (Entity List) במאי 2019. כתוצאה מהצעד הזה נאסר על וואווי שימוש בטכנולוגיה אמריקאית, ועל חברות נאסר לקיים שיתוף פעולה מסחרי עם הענקית הסינית – גם אם הן לא אמריקאיות.

הפגיעה האנושה הראשונה נרשמה במכשירי הקצה של וואווי. החברה, שתוך 8 שנים הפכה יצרנית הסמארטפונים מספר 2 ולכמה דקות ביולי גם מספר 1 בעולם, לא הסתירה את כוונותיה לכבוש את הפסגה. אולם גם מכשירים מצוינים שהוציאה החברה בחצי השנה האחרונה לא הצליחו ולא יצליחו ככל הנראה לכבוש את לב המשתמשים – מכיוון שהם מגיעים עם גרסת אנדרואיד רזה, ללא האפליקציות של גוגל כמו ג'ימייל ויוטיוב – והכי חשוב, ללא חנות האפליקציות גוגל פליי. אבל עם האיומים האמריקאיים על חברות זרות, נפגעה היכולת של וואווי גם להשתמש בטכנולוגיה לא-אמריקאית כמו למשל ייצור צ'יפים, מה שדחף אותה בלית ברירה לפנות לדרך של ייצור שבבים עצמאי.

הפגיעה השנייה, היא בעסקי התשתית של וואווי. החברה הסינית נחשבת למובילה במונחי נתח שוק בכל הקשור לציוד בסיס לתקשורת סלולר 5G, כשמאחוריה נמצאות יצרניות אחרות דוגמת אריקסון ונוקיה. הרחקה שלה ממדינות מערביות כמו ארה"ב, בריטניה ושוודיה, עלולה לפגוע קשות בתוצאות העסקיות ובמוניטין של החברה.

חשוב לזכור, שלמרות האשמות הממשל והפקידים האמריקאיים, מעולם לא הוצגו בפני הציבור הוכחות כמו דלתות אחוריות או קוד זדוני שהוטמעו במערכות של החברה. זה לא אומר כמובן שהם לא קיימים, אבל מעולם לא הוצגו הוכחות כאלו פומבית.

כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

טיקטוק

עוד חברה סינית, שלא תצטער על לכתו של הנשיא טראמפ היא ByteDance הסינית, שמחזיקה באפליקציית טיקטוק הפופולרית.

בחודשים האחרונים, בין היתר בעקבות המגפה העולמית, נהנית טיקטוק מקצב צמיחה חסר תקדים, והיא היום מתגאה ב-800 מיליון משתמשים קבועים ברחבי העולם – ו-2 מיליארד הורדות בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל.

מי שלא אהב את הפופולריות שלה – חוץ מהורים מודאגים ויועצים חינוכיים כמובן – הוא ממשל טראמפ, שהכריז עליה איום בטחוני על ארצות הברית. הנשיא טראמפ אף איים כי יאסור על הפעילות שלה בארצות הברית. לא עזרו ההכחשות של טיקטוק על העברת מידע על משתמשים למפלגה הקומוניסטית הסינית, העובדה שהיא שכרה מנכ"ל אמריקאי והטענה שלה כי מידע על אזרחים אמריקאיים מאוחסן רק בארה"ב. החברה החלה במגעים קדחתניים לפתרון למבוי הסתום, כשאחת מהאפשרויות שהועלו היתה מכירה של כל הפעילות האמריקאית של החברה לחברה אמריקאית. בין היתר הועלו דיווחים על טוויטר כרוכשת עתידית, אולם המועמדות הרציניות היו מיקרוסופט ואורקל, שהגיעה לבסוף לקו הסיום.

לבסוף נכשלה העסקה, אולם ממשל טראמפ לא הצליח לממש את האיום שלו. בית המשפט קבע כי חסימה של האפליקציה היא פגיעה בחופש הדיבור. המפסידה העיקרית היא אורקל, שיכלה לרכוש לעצמה פרת מזומנים במחיר מבצע. כך שקשה להאמין שב-ByteDance הזילו דמעה על הנצחון של ביידן, הרי שאת מייסד אורקל, לארי אליסון, נמצא בהמשך.

אמזון

תמונה: אמזון

הבעיה עם חברות טכנולוגיה שכל-כך מזוהות עם המייסד שלהן – כמו אמזון ופייסבוק למשל – היא שכשהמייסד נמצא במלחמה מול נשיא ארצות הברית, כל החברה נגררת לקרב בעקבותיו.

לא ברור מה הצית את השנאה היוקדת בין 2 האישים, כשיש הטוענים שמדובר בקנאה של טראמפ בעושר של בזוס. שגם אחריו גירושיו, נותר עדיין האיש העשיר בעולם, ויש שמאשימים את הקו הביקורתי של הוושינגטון פוסט, העיתון אותו רכש בזוס. מאז נראה שהשניים חלוקים על כל נושא. טראמפ טען שאמזון מתחמקת מתשלום מס לרשויות בארצות הברית; טען שהיא עושקת את שירות הדואר האמריקאי; הוא כינה את הוושינגטון פוסט "אמזון וושינגטון פוסט", וכמובן האשים את העיתון בכך שהוא מפיץ פייק ניוז. לבסוף, כינה את ג'ף בזוס כ"בוזו" (ליצן) ושיבח טבלואיד רכילות שפרסם פרטים עסיסיים מהגירושין של בזוס.

לרוב, נשארו אמזון ובזוס ממלכתיים ולא הגיבו אישית כנגד טראמפ. ממלכתיים? כן. אם כמובן נתעלם מהציוץ של בזוס שהציע לשגר את טראמפ למאדים באחת מהמשימות של Blue Origin, חברת הטילים והחלל שלו.

אבל המכה הקשה ביותר של ממשל טראמפ על אמזון היא ככל הנראה מכרז ה-JEDI.

מה שעומד מאחורי ראשי התיבות המגניבים האלו הוא מכרז משמים למדי לאספקת שירותי ענן ומיחשוב עבור הפנטגון. במכרז המקורי ששווה לחברה הזוכה כ-10 מיליארד דולר זכתה מיקרוסופט, השחקנית השנייה בתחום הענן. AWS, חטיבת הענן של אמזון, שנחשבת לשחקן הגדול ביותר בתחום – ויותר גדולה מכל מתחרותיה ביחד – הפסידה. באמזון טענו בתגובה להפסד כי השיקולים לא היו מקצועיים, ופקידי הממשל היו מונעים מהשנאה העזה של דונאלד טראמפ לג'ף בזוס. לפני מספר שבועות כתבה אמזון: "זהו עוד מכרז שהוענק לזוכה על סמך פוליטיקה והשפעה פסולה, ללא בדיקה של 2 ההצעות שהוגשו". בעקבות הטענות, פתח משרד המשפטים האמריקאי בבדיקה, שלבסוף ניקתה את הממשל, אולם בדיווח שפורסם לאחר מכן, נטען כי הממשל מנע מעדי מפתח להעיד בחקירה.

לכן, לא נופתע, אם לאחר צהלות השמחה השקטות, תדרוש אמזון לקיים את המכרז מחדש.

הסטארטאפים הישראליים

טראמפ הוציא לפועל החלטה שאסרה על הגירה לארה"ב ועבודה על סמך ויזות L1, H–1B וH–2B, ששימשו עובדי הייטק ישראליים לצורך רילוקיישן. כתוצאה מכך, נפגעו חברות סטארטאפ ישראליות, שרצו לצמוח ולהשיק פעילות בארצות הברית. כך למשל סטארטאפים ישראליים לא יוכלו לשלוח אנשים טכניים שיחנכו צוותים אמריקאיים, או אנשי מוצר, שיבינו את צורכי הלקוחות האמריקאיים טוב יותר, וישקפו את הדרישות הללו לצוותי הפיתוח שממוקמים לרוב בישראל.

אמנם עצירת הויזות היתה זמנית, אולם על פי כל ההערכות, לו היה טראמפ נבחר שוב, הוא היה מחדש את האיסור, כדי לעזור לכאורה לעובדים האמריקאיים. ביידן מצידו כבר הודיע כי הגישה שלו תהיה שונה ומתירנית יותר עבור הגירה. כזכור, המנכ"לים של גוגל, טסלה ומיקרוסופט הם מהגרים.

חברות ה"היו לנו ימים טובים יותר"

פייסבוק

כן, טראמפ לא חסך בביקורת שלו על פייסבוק, וטען לא פעם שפייסבוק מצנזרת תכנים רפובליקאיים ושמרניים, אבל לעומתו, ביידן צפוי להציג קו נוקשה הרבה יותר.

למעשה, לפני פחות משנה אמר ביידן בראיון לניו יורק טיימס: "מעולם לא הייתי מעריץ של פייסבוק, כמו שאתם יודעים. אף פעם לא הייתי מעריץ של צוקרברג… זו לא 'חברת אינטרנט'. הם מקדמים תעמולה שקרית, שהם יודעים שהיא שקרית…. זה חסר אחריות".

הסוגיה במחלוקת היא 'סעיף 230' (Section 230) בחוק ההוגנות בתקשורת מ-1996. הסעיף קובע שגופים כמו פייסבוק או גוגל אינם אחראיים על תוכן שמתפרסם דרכם. ככה שאם אתם מפרסמים דיבה למשל בעיתון, מישהו שרואה את עצמו נפגע יכול לתבוע אתכם ואת העיתון. אולם אם זה קורה בפוסט בפייסבוק? היא לא אחראית. במקביל, הסעיף מאפשר לחברות הטכנולוגיה לקבוע תנאי שימוש, לנטר את השיח, למחוק מידע ולחסום אנשים שמפיצים אותו.

הרפובליקאים, בראשות טראמפ, רוצים לבטל את הסעיף הזה, משום שלטענתם הוא הופך את חברות הטכנולוגיה לשומרות סף, והן מצידן מנצלות את הסעיף, כי לצנזר קולות ודעות של רפובליקאיים. הדמוקרטים, מצד שני, טוענים שהסעיף מאפשר לחברות לרחוץ בניקיון כפיהן ולא להתאמץ באמת, כדי למנוע הפצת פייק ניוז, דעות גזעניות והשפעות אסורות על מערכות פוליטיות.

כך או כך, חברות הטכנולוגיה אוהבות את המצב הקיים ותומכות בהשארת הסעיף המדובר על כנו. וביידן? הוא התבטא כבר בעבר נגד וקרא לביטולו. ביטול שכזה עלול לפגוע קשות במודל הכלכלי של פייסבוק למשל שתצטרך להשקיע מיליארדי דולרים בניטור התוכן שעולה ברשתות חברתיות. כיום, היא מעסיקה אמנם עשרות אלפי עובדי קבלן כמנטרי תוכן והיא מיישמת AI בביקורת תכנים, אולם היא מואשמת לא פעם בגרירת רגליים. לכן, היבחרו של ביידן, עלולה להמיט מכה לא פשוטה על פייסבוק.

אגב, גם הרגל שתרד עכשיו מהצוואר של טיקטוק לא תשמח יותר מדי אנשים במנלו פארק. מארק צוקברג, שריל סנדברג ובכירים נוספים לא הביעו דעה ביחס לטענות של טראמפ, ונהנו לראות כיצד הוא מנסה לפגוע במתחרה המרכזית, הבועטת והצעירה שגרמה לאינסטגרם כמעט בין לילה להיראות כמו הדוד הטרחן.

טוויטר

אחד הציוצים האחרונים של טראמפ, שזכה לאזהרת אמינות. צילום מסך: גיקטיים

טוויטר חטפה לא מעט מטראמפ במהלך השנים. אולם בשורה התחתונה, מעולם לא היה נשיא שדיבר מעל הראשים של אמצעי המדיה השונים כמו טראמפ, והוא עשה זאת דרך חשבון הטוויטר שלו כמובן.

טראמפ עשה זאת לרוב דרך חשבונו האישי (realDonaldTrump) ולא החשבון הרשמי של של נשיא ארה"ב (POTUS). התוצאה: לעומת 32.5 מיליון עוקבים לחשבון הרשמי, נהנה חשבונו הפרטי של טראמפ מכמעט 89 מיליון עוקבים. אם וכאשר יאבד טראמפ את הנשיאות, לא מן הנמנע שרמת העניין בו ובציוציו תרד, מה שפחות ישמח את ראשי טוויטר.

כך או כך, בטוויטר כבר הודיעו, כי מרגע שיעזוב טראמפ את הבית הלבן, הוא לא ייהנה מחסינות "עניין ציבורי", ואם יעבור על תנאי השימוש של הרשת, הוא עלול להיחסם.

סמסונג, אפל, אריקסון, נוקיה

במילים אחרות, כל המתחרות של וואווי ו-ZTE בתחומי התשתיות וייצור הסמארטפונים. אם אכן ישנה ביידן את מדיניותו כלפי וואווי, והענקית הסינית תשכיל לעצור את דימום הלקוחות וביטולי החוזים – השחקניות האלו ייפגעו.

כל חברות הטכנולוגיה

בניגוד למדיניות הרפובליקאית שדוגלת בהתערבות מעטה יחסית של המדינה בשוק הפרטי, המצב שונה במפלגה הדמוקרטית וביחס לחוקי ההגבלים העסקיים והמונופולים. אליזבת וורן למשל קראה לפרק את פייסבוק למספר חברות, וצוות חשיבה מיוחד שמינה ביידן, בראשות ברני סנדרס, לא פסל פירוק שכזה – אבל רק כצעד אחרון. לכן, עוד לא ברור מה בדיוק תהיה המדיניות של ביידן, שטען בעבר שלחברות הטכנולוגיה יש כח רב מדי בידיים, אולם הכיוון ברור.

חשוב לזכור שבאירופה נמצאות ענקיות הטכנולוגיה כמו אפל וגוגל תחת חקירה של מדינות שונות, וממשל שישוב לשתף פעולה עם אירופה, עלול לשתף פעולה וליישר איתן קו גם בהקשרי התחרות וההגבלים העסקיים.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

8 תגובות על "ביידן נשיא ארה"ב: היכן בעולם הטכנולוגיה נפתחו שמפניות והיכן ירדו דמעות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אוי ואבוי לנו
Guest

זו התחלה של סיוט, אמריקאי בריטי ורוסי עוזבים את תפקידם מי נשאר ? אנטישמים שונאי ישראל.

תומר
Guest
כמעט כולם בסופו של דבר יינזקו מממשל ביידן אם (כמו שצופים) הקולות הקיצוניים יובילו אותו מאחורי הקלעים (קרי, סנדרס ושות׳). הסיבה לכך היא, משום שהם מקדמים אידאולוגיה קיצונית של סוציאליזם (ואפילו יותר רחוק מכך). כמעט כל המדינות הסוציאליות נכשלו כשלון מהדהד בפני עצמן ובפרט בהשוואה למדינות קפיטליסטיות שהעשירו את אזרחיהן. ולכן, אם זו תהיה הגישה שהם ינסו לקדם – ההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה. כבר היום אנחנו רואים כמה נזק (פיזי ונפשי) נגרם מאותם מופרעים ברחובות שהמפלגה הדמוקרטית מגינה עליהם. אם זה יימשך, ויעברו גם חוקים שיעודדו את זה, זה עלול לגרום לצניחה ברווחה ובעושר של כלל האזרחים ויחד איתם… Read more »
מישהו
Guest

אפשר לא לחבב את טראמפ, אבל להצביע לטיפש הזקן הסוטה הזה, זה רק ברמת אייקיו של דמוקרט, בטח יתפגר תוך כמה חודשים ואישתו הנאצית שונאת ישראל תחליף אותו, גועל נפש של חלאות גרים שם.

מישהו
Guest

תמשיכו להסיר תגובות, מפגינים את מהות הדמוקטריה, מה שבטוח שהדמוקרטים הם האחרונים שבאמת מכבדים את האחר, לא תראו ברחובות רפובליקנים שורפים ומשחיטים רכוש ופוגעים בחסרי ישע, בניגוד ל-BLM והדמוקרטים, שזה אותו הדרק, בושה ליהודים שחיים שם שהצביעו לזקן סנילי שונא ישראל כמו ביידן, זה יבוא אליהם כמו בומרנג, מחכים בציפייה.

יצחק כהן
Guest
ב"ה למרות שפולטיקה זה עניין רגיש, אבל בכל זאת נגיד מילה. קודם מדוע אתם מכריעים כאן באתר שביידן הנשיא ??, עדיין הוא לא הנשיא. גם במחינת משפטית התיק פתוח, אפשר לעקוב באתר rotter שם רואים חלק מהזיופים, וזה כלום ביחס למה שרץ ברשת טראמפ עשה כ"כ טוב עם ארץ ישראל, ובכלל הצליח לממש את החלום של מזרח תיכון חדש, עמד כמעט בכל ההתחייבויות שאמר, מה שאף פוליטיקאי לא עשה ולא יעשה טראמפ הוא אדם מפתיע וגם הפעם תיהיה הפתעה טובה עבור ישראל, אני מאמין שהוא הוא הנשיא הנבחר ובקרוב יהיה המהפך. הוא יוצא דופן לגמרי בעל יכולות ששייכות למלך ולא… Read more »
שלמה
Guest
אני חייב לציין שהרבה ישראלים לא מודעים לכך. אבל קודם כל משפטית ביידן עדיין לא הנשיא ה-46, רק ע"י העיתונות. גם אם ביידן ייבחר, הרוב בסנאט הוא רפובליקני, לכן, כל מהלך שינסה להעביר שייפגע בארה"ב לא יעבור. במידה וביידן ייבחר, ארבע שנים סוערות לפנינו במזרח התיכון(חוזרים להפלת משטרים), באירופה (גלי טרור) ובארה"ב עצמה, לאחר ארבע שנות יציבות, שלום ושפע. אבל גם את זה נעבור. הנשיא טראפ קידם ועשה שלום בין ישראל ומדינות אוייב, הוא עשה זאת בתקופה קצרה, העיתונות בקושי סיקרה זאת ואנשים בעולם אפילו לא מודעים למדינות שישראל חתמה עימן. הוא דאג הרבה לביטחון ישראל ועשה משהו שאובמה וקודמיו… Read more »
ברק אובמה
Guest

תקשיבו, הבהלה של ישרלאים מביידן באמת מוגזמת.
הבן אדם אוהב ישראל אדוק, עם היסטוריה ארוכת שנים של תמיכה בישראל (ציטוט שלו מפני עשרות שנים: " אם ישראל לא הייתה קיימת היה צריך להמציא אותה").
היחידים שצריכים לפחד זה חברות ענק בארה"ב ומתנחלים/מתיישבים/ווטאבר, כל השאר זכו לעולם קצת יציב ושפוי יותר…

רום
Guest

מבלי להכנס לפוליטיקה.. לדעתי ארה"ב לא סתם חסמה את וואוי ואחריה הלכו כולם.. יש שם משהו שנסתר מהעין ועדיין אל חשפו אותו.. זה לא שראש ה FBI קם בבוקר ומחליט לא להשתמש בציוד שלהם כי בא לו..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: