ישראלית טוענת: וואטסאפ חסמה אותי בגלל שם של קבוצה

משתמשת ישראלית צורפה בעל כורחה לקבוצת וואטסאפ על ידי אדם זר. למרות שהיא מיהרה לצאת מהקבוצה, היא קיבלה הודעה כי נחסמה לצמיתות מהאפליקציה הפופולרית. כך תוודאו שלכם זה לא יקרה

עיבוד תמונה: גיקטיים

וואטסאפ הפכה ממזמן לאחד מכלי התקשורת העיקריים בעולם ככלל ואצל הישראליים בפרט, ורובינו מתקשים אפילו לחשוב איך היינו חיים בלעדיה. עכשיו, דמיינו כי מחר וואטסאפ הייתה פשוט חוסמת את החשבון שלכם, בלי שום אזהרה או התראה מוקדמת. את הסיוט הזה עברה א.ת. (השם המלא שמור במערכת), משתמשת ישראלית בווטסאפ שנחסמה במפתיע, לאחר שלטענתה צורפה לקבוצה חשודה על ידי אדם שאיננה מכירה.

"לא ייחסתי לזה חשיבות, וחשבתי שזה סתם ספאם״

הסיפור החל לפני מספר ימים, כשא.ת, בעלת עסק למוצרים ארומתרפיים, צורפה בעל כורחה לקבוצת ווטסאפ מסתורית. בשיחה עם גיקטיים מספרת א.ת.: ״בדיוק לימדתי, וכשסיימתי את השיעור ראיתי שהוסיפו אותי לקבוצה בוואטסאפ. לא ייחסתי לזה חשיבות, וחשבתי שזה סתם ספאם. יצאתי מהקבוצה ומחקתי אותה״.

עד כאן, לא משהו שלא קרה לרבים מאיתנו. אולם לאחר כמה שעות, פתחה שוב א.ת. את האפליקציה כשלתדהמתה גילתה הודעה בעלת נוסח מטריד למדי: ״מספר הטלפון שלך מושעה/ית משימוש ב-WhatsApp. צור/י קשר עם התמיכה לעזרה״.

כך נראית ההודעה שקיבלה המשתמשת הישראלית

א.ת. עמדה אובדת עצות, ללא שום אפשרות לתקשר באפליקציית ההודעות הפופולרית ומבלי שיש לה מושג מדוע נחסמה. הסיפור הישראלי מזכיר סיפור דומה אותו הבאנו לפני מספר שבועות, על מספר משתמשים אמריקאיים שטענו כי נחסמו מווטסאפ לאחר ששינו את שם הקבוצה שלהם לשם בעל קונוטציה שלילית קיצונית. ברוב המקרים, המשתמשים דיווחו כי כל חברי הקבוצה נענשו באופן קולקטיבי, חשבונם נחסם ללא כל אזהרה, וכולם פנו לתמיכה, שם זכו למענה אוטומטי.

המקרה, כפי שא.ת. מתארת אותו באוזניי, נשמע דומה למקרי החסימות הקודמים. א.ת. טוענת כי היא לא זוכרת את השם של הקבוצה, אבל היא זוכרת בוודאות כי היא לא מכירה את המספר אשר הוסיף אותה אליה. לאחר החסימה, שלחה המשתמשת מייל לתמיכה של וואטסאפ, אך טוענת כי קיבלה הודעה אוטומטית וגנרית למדי שמודיעה לה כי היא הפרה את הכללים של ווטסאפ. לא עזרו ניסיונותיה להסביר את המקרה, והיא קיבלה שוב ושוב את אותו המענה. ״לא הרגשתי שעומד להיות פתרון. לא היה עם מי לדבר או מה לעשות״, היא מתארת.

עשרות הודעות פשוט לא הגיעו לשום מקום

במהלך הזמן בו הייתה חסומה, המשתמשת לא סבלה רק מחוסר יכולת לתקשר עם אנשי הקשר שלה בוואטסאפ, אלא גם לא יכלה לענות לחלק מלקוחותיה, שכן חשבון הוואטסאפ שלה הוא חשבון עסקי המשמש אותה לתקשורת עם לקוחות. ״הם שלחו הודעות ולא קיבלו אינדיקציה שאני לא זמינה״, היא טוענת. חלק מלקוחותיה הצליחו להשיג אותה בדרכי תקשורת אחרים כמו מסנג׳ר או שיחת טלפון פשוטה, אבל היא סבורה שהיא גם פספסה כמה לקוחות שלא הבינו מדוע היא לא עונה להם.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

א.ת. מתארת ימים ארוכים של מתח וחרדה. היא אמנם הצליחה להתחיל לחיות בלי וואטסאפ (״היה לי מאוד מורכב. הורדתי טלגרם. דיברתי ב-SMS ודרך הפייסבוק"), אבל בכל הזמן הזה היא המשיכה לכתוב מיילים לתמיכה של וואטסאפ, ללא כל תשובה. לאחר לא פחות מ-5 ימים של ניתוק מהאפליקציה ללא כל הסבר, החסימה שוחררה – בליווי מייל בו נכתב כי המקרה נבדק בשנית.

למרות הכל – לא עוזבת את ווטאסאפ

עם זאת, ולמרות שהאפליקציה חזרה לעבוד כרגיל, המשתמשת הישראלית עדיין נסערת מעצם העובדה שכל אדם בעל כוונות זדוניות יכול להוביל לחסימה שלה מאמצעי תקשורת כל כך חיוני: ״הרגשתי שקרה לי דבר אכזרי. אני לא בנאדם שעושה רע לאנשים וזה אחד הדברים הכי מתסכלים שיכולים לקרות״, היא מתארת. ״זה לא מקרי. זה לא פאשלה. מישהו עשה את זה מתוך בחירה״. למרות המקרה, היא מספרת לנו, ממש לא מתכננת לערוק מוואטסאפ לטובת טלגרם: ״אני ממשיכה עם הוואטסאפ אותו דבר, אני לא יכולה להילחם בהם״. ולמרות שהמקרה הסתיים לאחר כמעט שבוע של מתח ועצבים, יש לכם אפשרות להימנע מהמקרה של א.ת.

כך תימנעו ממקרים דומים

המשותף למקרים הללו, או לפחות כפי שהם מתוארים על ידי אלו שחוו אותם, היא העובדה שהמשתמשים הפכו לחברים בקבוצה שוואטסאפ הגדירה כבעייתית. מן הסתם אם בוואטסאפ רוצים לשמור גם על בטיחות המשתמשים שלהם, במיוחד לאחר שהוסיפו הצפנה מקצה-לקצה לכל ההודעות שלהם, הם ככל הוסיפו מנגנון אוטומטי אשר מנטר שמות של קבוצות וחוסם אותן לפי הגדרות שוואטסאפ קבעה, או על ידי דיווח של משתמשים אחרים. הבעיה היא כמובן שהחסימה הזו היא ככל הנראה נטולת הקשר ולא תמיד קשורה בכלל לצד שנחסם.

כדאי לשנות את ההגדרות הללו

בלי קשר למקרה של א.ת., אנחנו ממליצים לכם בחום לשנות את הגדרות הפרטיות של קבוצות הווטסאפ שלכם. כברירת מחדל, כל אדם אשר מחזיק במספר הטלפון שלכם יכול להוסיף אתכם לכמה קבוצות וואטסאפ שרק יחפוץ בהן, בין אם רציתם ובין אם לא. אחרי שנים של תלונות ממשתמשים, וואטסאפ הוסיפה לאחרונה אפשרות חדשה בתחילת החודש שמאפשרת לכם להגביל את מי שרוצה להוסיף אתכם לקבוצה.

כדי לשנות את הגדרות הפרטיות שלכם בכל הנוגע לקבוצות, היכנסו להגדרות בוואטסאפ, עברו ל-Account->Privacy ולאחר מכן לאפשרות Groups. שם תוכלו לבחור בין 3 אפשרויות שונות: Everyone, כלומר כולם יכולים להוסיף אתכם לקבוצות; My Contacts, כך שרק אנשי קשר יוכלו להוסיף אתכם לקבוצות; ו-My Contacts Except, למקרה שבו יש לכם חברים סוררים שלא מפסיקים להוסיף אתכם לקבוצות מעצבנות, וכאן תוכלו לסמן אותם כדי למנוע מהם את האפשרות להוסיף אתכם.

טרם נוספה האפשרות למנוע הוספה אוטומטית שלכם לקבוצות, אך אתם יכולים לסמן את כל אנשי הקשר שלכם באפשרות האחרונה, וליהנות מאותו אפקט (עד שתוסיפו איש קשר חדש למכשיר שלכם). כך שבינתיים אלו האפשרויות הטובות ביותר להתגוננות מפני מה שנראה כמו התחלה של תופעה מוזרה.

״זה מעצבן אותי. אם הם עשו את העדכון הזה, אז הם מודעים לבעיה״, מסכמת א.ת. ״ואם הם מודעים אליה הם צריכים לייצר פתרון שהוא לא רק כסת"ח. לרוב האנשים אין מושג על העדכון הזה״. עתה, היא מספרת לנו כי הפכה ל״שרת ההסברה״, לדבריה, לכל נושא ההגנה מפני קבוצות בוואטסאפ. ״כל מי שסיפרתי לו על המקרה נכנס לפאניקה. כולם נכנסו ללחץ. התחילו להגיד לכולם לעשות את זה״, וכן, את הגדרות הפרטיות שלה היא שינתה מאז המקרה.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

פנינו לפייסבוק לקבלת תגובה ונעדכן את הכתבה כשתתקבל

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

19 תגובות על "ישראלית טוענת: וואטסאפ חסמה אותי בגלל שם של קבוצה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דור ה-z
Guest

למשתמשי אייפון את את אפשרות שציינתם במסך ההגדרות, מה אמורים לעשות???
כשכתבים כתבה בנושא שכזה חשוב להתייחס לפחות למשתשי אנדרואיד ואייפון ios. תודה.

סמי
Guest

In iOS ,
1) open Whatsapp
2) Settings –> Account –> Privacy –> Groups

יהושפט
Guest

כי אייפון זה פח אשפה וכדאי שכולם יחליפו לאנדרואיד

B-B
Guest

חחחחח נשמעת כמו מתביעת ביבי.
מוכה וחבולה מכל כיוון אבל "רק ביבי!!!"
ככה זה תסמונת האישה המוכה…

B-B
Guest

מצביעת*

Guy F
Guest

אתה אידיוט

תגובה למשועממים
Guest
תגובה למשועממים
ביבי זה לא אישה מוכה, להפך זה האישה היחידה שדאגה ב10 שנים האחרונות שתחטוף כמה שפחות מכות, אלא מה הוא לכאורה מושחת ופה מתחילה החלוקה, יש אלו שאומרים החוק הוא מעל הכל ואם נתפסת לך לקלבוש, יש את אלו שהחוק הוא כלי שהם מנצלים כדי להיפטר משנוא נפשם ואם הוא היה מהמחנה שלהם היו מאתרגים אותו, יש את אלו שחיים בלהלה לנד וחושבים שרק אם ביבי יילך מדינת ישראל תהפך לאוטופיה (השמאלנים בהם חושבים שהוא המכשול לשלום והימנים שבהם חושבים שהוא המכשול לנצחון על האויב), ויש את אלו שיודעים שהוא מנהיג מושחת משכמו ומעלה ובבחירה בין מושחת מוכשר למושחת אהבל,… Read more »
דור ה-z
Guest

משתמשי אייפון, שימו לב שלמי שלא מוגדר עידכון אפליקציות אוטומטי, יש לעדכן את האפליקציה כדי שניתן יהיה לראות את groups

אלי
Guest

סיפור דרמטי ביותר

טלגרמיסט
Guest

ווטסאפ עדיין קיימת? תעברו כבר לטלגרם… שם לא צריכים עיפרון כדי להחזיר סרטים אחורה…

תגובה למשועממים
Guest
תגובה למשועממים

למי מהצעירים שלא הבין פעם לפני הרבה הרבה שנים היו קסטות (קלטות אודיו עם סלילים) שכדי להזיז אותם במקרה ונתקעו היו משתמשים בעיפרון (לפחות אני מקווה שאתם יודעים מה זה עיפרון)

שי עם 3 תווים
Guest

לגברת יש עסק, שתשתמש בsms. לא צריך לזה שום תוכנה ויכולה ליצור קשר עם כל הלקוחות.

שם כלשהו
Guest

מהרגע שפייסבוק קנו אותם היה צריך להיות ברור שאין יותר נושא של פרטיות באפליקציה, תעברו לפלטפורמה חופשית ובטוחה יותר, זה יכול להיות טלגרם או כל אפליקציה שלטעמכם

מישהו
Guest

היא מוכרת שמן נחשים, רק על זה מגיע לה לעוף מהפלטפורמה

אני
Guest

השיגו אותה בשיחת טלפון פשוטה … חחח,
השימוש הפך להיות כך שאני אשלח הודעה ויחזרו אליי כי הם עובדים בשבילי, תכלס זה חוסר אחריות והתחשבות של אנשים זה בזה

מריוס
Guest

זה קרה לי בדיוק אותו דבר
מה עלי לעשות
לצערי אני לא יכול לוותר על ה-ווטצאפ
יש קבוצות בית הספר ועוד שאני ממש
חייב אותם

תודה

אנונימוס
Guest

הווצאפ חזר לך? גם לי זה קרה :(

אילתית
Guest

גם לי זה קרה

חזר הווצאפ????

שי עם 3 תווים
Guest

יש SMS. אם יש לה עסק שתקנה חבילה יותר גדולה.
לא לכל דבר צריך ווטסאפ.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: