השתלטה על הטרנד: ישראל מובילה את מהפכת הרחפנים העולמית

אחד התחומים הרותחים בעולם הטכנולוגיה היום כולל נוכחות מאסיבית של סטארטאפים ישראלים, הנה כמה מהם

מקור: Airobotics

מקור: Airobotics

מאת יואב לייטרסדורף (שותף מנהל), עופר שרייבר (שותף) ואירן רזניקוב (אנליסטית), YL Ventures

קהל הצופים במשחקים האולימפיים שהתקיימו השנה בברזיל זכה לחוויית צפייה יוצאת דופן בעיקר בזכות רחפנים אשר חגו מעל (ומתחת) לשטח התחרויות ותיעדו את ההתרחשויות. אתלטים כמו גם הצופים כלל לא הבחינו במצלמות הרחפנים שתיעדו כל תנועה מכל זווית אפשרית. דוגמא זו ואחרות מוכיחות כיצד הפכו רחפנים לחלק בלתי נפרד מחיינו ויכולים לתרום משמעותית בכל תחום ותעשייה.

רחפנים – כבר לא רק לשימוש צבאי או פנאי

כבר שנים רבות שהצבא עושה שימוש ברחפנים (כלי טיסה בלתי מאוישים – כטב"מים) במסגרת משימות מיוחדות על מנת להשיג זוויות צילום ממעוף הציפור ולאסוף מודיעין.

השימוש ברחפנים לצרכים פרטיים צובר אף הוא תאוצה. כיום אנשים פרטיים מצלמים, מתעדים, עורכים מחקרים ואף מתחרים במירוצי רחפנים. לראייה, רק במהלך חודש ינואר 2016, כחודש בלבד לאחר שמינהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) פרסם תקנה חדשה המחייבת רישום רחפנים, נרשמו כ-181,000 רחפנים חדשים לשימוש פרטי.

לאחרונה, גם תעשיות רבות נוספות כגון המדיה, בידור, גז ונפט, בניה, קמעונאות, חקלאות, נדל"ן וכך גם גורמים ציבוריים כגון ממשלות, עיריות, רשויות חירום, גופי חינוך ואחרים ברחבי העולם מצאו כי שימוש ברחפנים עוזר לשיפור יכולתם ולמקסום יעילותם בתחומים רבים. גופים מסחריים וציבוריים משתמשים ברחפנים על מנת להיכנס לשווקים חדשים, לשפר את השירות, להגדיל נראות, ולצמצם עלויות.

כפועל יוצא של הפוטנציאל האדיר הגלום בשימוש ברחפנים, האיגוד הבינ"ל לכלי טיס בלתי מאוישים העריך כי במהלך העשור הקרוב, תעשיית הרחפנים תייצר כ-100,000 משרות חדשות ותיצור פעילות עסקית בגובה של כ-82 מיליארד דולרים.

ישראל – מעצמת חדשנות

מדינת ישראל היא חלוצה בפיתוח טכנולוגיות עבור רחפנים צבאיים. לכן, אין זה מפתיע כי ישראל היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם של רחפנים לשימוש צבאי. החל משנת 1985, ישראל תופסת כ-61% מנתח שוק הרחפנים הצבאיים הנמכרים בעולם. היכולות הטכנולוגיות המרשימות בתעשיות התעופה והביטחון, אשר מונעות בין היתר על ידי שחקניות מובילות כגון התעשייה האווירית לישראל (תע"א), אלביט מערכות, רפאל, ו-אירונאוטיקס, מיתרגמות באופן טבעי גם לשימושים מסחריים.

מומחים ישראלים בתחומי התעופה, רובוטיקה, מערכות אוטונומיות וראיה ממחושבת מנצלים את ניסיונם הצבאי לפיתוח שימושים מסחריים המיושמים בשוק האזרחי על-ידי חברות מהמובילות בעולם כגון אמזון, גוגל, פייסבוק ו-DJI.

סטארטאפים ישראליים – פורצי הדרך של התעשייה

בכל פעם שעולה הצורך בשימוש חדש ברחפנים, יזמים ישראלים מצליחים לפתח את הטכנולוגיות המתקדמות הנדרשות לצורך יישומו.

כיום, ישנן קרוב ל-40 חברות סטארטאפ ישראליות המספקות מענה למגוון צרכים בתעשיית הרחפנים, ובטווח רחב של סקטורים. כדאי לשים לב לעובדה המעניינת – שמרבית החברות הללו הוקמו במהלך השנתיים-שלוש האחרונות. מעבר לכך, 42% מבין החברות כבר גייסו מימון בסכום כולל של כ-80 מיליון דולרים.

israel drones

ניתן לחלק את תעשיית הרחפנים המסחרית בישראל לארבע קטגוריות מרכזיות: פלטפורמות אוטונומיות; פתרונות סייבר והגנה מפני רחפנים; מערכות ורכיבים ספציפיים; ויצרני רחפנים ייעודיים.

פלטפורמות אוטונומיות

אין כל ספק כי העתיד של תעשיית הרחפנים המסחרית טמון בפלטפורמות אוטונומיות שיאפשרו לרחפנים לבצע פעולות שלמות ללא התערבות אדם. חברות ישראליות הן שמובילות את פיתוח היכולות האוטונומיות הללו. לדוגמא, ישנן חברות ישראליות אשר מפתחות רחפנים המסוגלים להעביר באופן עצמאי חבילות ליעדיהן, מפתחות טכנולוגיות ניווט חכמות וכן מפתחות טכנולוגיות זיהוי מתוחכמות המאפשרות לרחפנים לאתר מכשולים בדרך ולעקוף אותם.

מספר חברות ישראליות בולטות בקטגוריה זו הן Airobotics, Flytrex ,Arbe Robotics ו-AerialGuard. חברת Airobotics, המפתחת רחפן אוטונומי המסוגל להטעין את הסוללות שלו באופן עצמאי, יצאה לאחרונה מ-Stealth Mode וכבר הספיקה לגייס סכום כסף משמעותי. חברת Flytrex פיתחה רחפן משלוחים הפעיל כבר בחמש מדינות. חברת Arbe Robotics, שזכתה בתחרות TechCrunch TLV Pitch-off וחברת AerialGuard, שהגיעה למקום השני בתחרות Global Innovation Awards 2016, מפתחות מערכות ניווט והימנעות ממכשולים חכמות.

פתרונות סייבר והגנה מפני רחפנים

מלבד השימושים החיוביים ברחפנים, הם גם עלולים להוות סכנה לציבור. לכן, רגולטורים החלו לחייב גופים מסחריים ויחידים לרשום את הרחפנים שבבעלותם, על מנת להבטיח שימוש בטוח בהם. מן הצד השני, יש להבטיח הגנה גם על הרחפנים עצמם מפני תקיפות של האקרים המנסים לשבש את פעולתם ואף להשתלט עליהם. יזמים ישראלים, הידועים בעולם כמומחי סייבר, פיתחו מערכות לאיתור רחפנים המסכנים את הציבור וכן להגנת רחפנים מפני תקיפות עוינות.

חברות מעניינות בקטגוריה זו הן ApolloShield, Cybermoon ו-RegulusX. חברת Apolloshield, בוגרת האקסלרטור Y Combinator, מפתחת מערכת להגנה מפני רחפנים, המסוגלת לזהותם וליירטם באוויר. חברת Cybermoon מפתחת מערכת לזיהוי רחפנים תוך שימוש באלגוריתם מתוחכם המתבסס על ניתוח שמע (audio). חברת RegulusX, אחת מבין המתמודדות הסופיות בתחרות CYBERSTORM 2016, מפתחת פתרון להצפנת תקשורת הרחפן וזיהוי ניסיונות תקיפה ושיבוש, על מנת להבטיח את פעולתו התקינה והבטוחה.

מערכות ורכיבים ספציפיים

על מנת לעמוד בצרכי השוק המשתנים, קמים לאחרונה סטארטאפים המספקים מערכות ורכיבים ספציפיים, החל מסנסורים ופתרונות תקשורת וכלה במיפוי תלת-ממדי ופלטפורמות ביטוח רחפנים.
מספר חברות בקטגוריה זו הן Parazero ו-Sensilize. חברת Parazero מפתחת מערכת בטיחות עבור רחפנים תקולים, בתצורה של מצנח, וחברת Sensilize מפתחת סנסור לשימושים חקלאיים.

יצרני רחפנים ייעודיים

ישנן חברות המציעות רחפנים המותאמים לצרכים של תעשיות ספציפיות. למשל, רחפנים לביצוע צילומים וסקרי שטח, רחפנים לחקלאות, רחפנים לטיפול באסונות וכדומה.

דוגמאות לחברות בקטגוריה זו הן, Sky Sapience Colugo Systems ו-Fitch. פיטץ׳ מפתחת את הרחפן הראשון מסוגו עבור דייג, Sky Sapience מפתחת רחפן המותאם לשימושים ביטחוניים, ו-Colugo מפתחת רחפן קל וחסכוני למטרות משלוחים וסקרי שטח.

הניסיון והמומחיות הצבאיים-בטחונים של היזמים הישראלים מקנים להם יתרון משמעותי בתעשיית הרחפנים העולמית, מאחר שיש להם את סט הכישורים הנדרשים לצורך פיתוח יכולות טכנולוגיות מתוחכמות ביותר המגדילות את הערך המסחרי שניתן להפיק מרחפנים. אנו סבורים כי בשנים הקרובות תעשיית הרחפנים העולמית תתפתח בקצב מסחרר ובהיקף מרחיק לכת, וצופים עתיד מרגש ומעניין לתעשיית הרחפנים הישראלית.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "השתלטה על הטרנד: ישראל מובילה את מהפכת הרחפנים העולמית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רפי
Guest

וכל השגשוג הזה נקטע באבחת רגולציה: עכשיו חייבים מטיס מורשה כדי להטיס רחפן. כל רחפן.
אני יודע שאצלנו סגרו את רוב הפעילות בתחום. שאר הסטארטאפים עוברים לארה"ב כי כל ניסוי הפך להיות מסורבל מאוד ויקר מאוד.

קובי
Guest

למה נראה לי שכבר קראתי את אותה הכתבה קודם…
בכל מקרה המפה עצמה התפרסמה כאן

http://www.israeldefense.co.il/he/content/yl-ventures-חושפים-את-מפת-חברות-ההזנק-בתחום-הרחפנים-בישראל

בכל מקרה לנושא הכתבה…התחום הזה צריך לעבור הסדרה כי כרגע שופכים עליו המון כסף בלי שהרגולציה ברורה, שזה קצת מסוכן לטעמי

מתן
Guest

מחפש חברות וסטארטאפים בתחום הרחפנים לצורך סקרי תחבורה,ניתוח תחבורה ומיפויים.
[email protected]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: