האם מתחיל עידן המיניסמארטפונים?

מסתובבות שמועות שאפל מתכננת להוציא מיניסמארטפון חדש. האם הוא יהיה מיניאייפון או שילוב בין אייפוד-נאנו לאייפון? ובכלל, יש מקום למיניסמארטפון?

שמועות עיקשות מתרוצצות ברשת המתארות מכשיר אייפון חדש שנמצא בשלבי פיתוח, ולא, לא מדובר שוב באייפון 5 אלא במיני סמארטפון. האייפון החדש של אפל מתוכנן להיות זול משמעותית מהאייפון הרגיל שאנחנו מכירים, וקטן מהאייפון. המיניסמארטפון החדש מקופרטינו, העונה בינתיים לשם הקוד “N97”, אמור להיות בגודל חצי האייפון הרגיל שאנחנו מכירים, כלומר מסך בגודל של כ-2 אינץ’, ואמור לפנות לשוק מכשירי הסמארטפון הזולים יותר, ולהכניס את אפל גם לנישה הזאת.

הרעיון של מיניסמארטפון של אפל משתלב יפה עם ההכרזות שאנחנו שומעים לאחרונה גם מכיוונן של חברות אחרות. חברת HP חשפה לקראת כנס ה-MWC שבברצלונה מיניסמארטפון משלה, המתאים לכף היד. בנוסף אליה, בשנת 2010 יצאו לשוק מכשירים נוספים, כגון נוקיה X5-01, סוני אריקסון XPERIA X10 mini וה-mini pro. מכשירים אלה מצטיינים במסך קטן ומקלדת המתקפלת מאחורי המסך, מה שמאפשר לגודל המקסימלי של המכשיר להכנס לכף היד. שניהם מריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד, בעוד ה-X5-01 של נוקיה מתהדר במערכת ההפעלה סימביאן, מבית נוקיה.

עלייתם של הסמארטפונים

בשוק המכשירים הסלולריים נצפית בשנה האחרונה מגמת עלייה של הסמארטפונים. המגמה הזו צפויה להימשך גם בשנה הקרובה, ואף צפויה להתגבר, כך שבשנת 2012 רוב המכשירים הסלולריים שיימכרו צפויים להיות סמארטפונים. בדרך לשם, כל יצרניות הסלולר מנסות לנגוס חתיכה בשוק הסמארטפונים המתפתח, וככל שהחלק שלהן יותר דומיננטי בשוק המכשירים הסלולריים גדל האינטרס של החברות להציג יותר ויותר מכשירים, שיפנו למגוון רחב ככל הניתן של משתמשים של סמארטפונים.

אייפון קטן וזול

אם השמועות נכונות, אייפון קטן וזול יכול לאפשר לאפל לפנות לפלח שוק שעד עכשיו לא היה זמין עבורה. פלח שוק זה מתאפיין בצרכנים המעדיפים מכשירים זולים על פני ריבוי יכולות ועוצמתיות, אך כמובן ישמחו להחליף את המכשיר הזול שלהם במכשיר זול מתקדם יותר. אם לוקחים בחשבון שאפל מוכרת את המכשירים הסלולריים שלה לחברות הסלולר, ואלה יכולות לבחור לסבסד את מחירי המכשירים ולדרוש בתמורה חתימה על חוזה לתקופה מסוימת, הרי שהמחיר הסופי לצרכן יכול להיות נמוך אפילו עוד יותר.

המחיר הסופי לצרכן לא אמור להפריע לאפל להמשיך בפיתוח מכשיר זול חדש, במידה והוא אכן קיים. כלומר, קיומו של מכשיר מיניאייפון, או נאנו-אייפון לא אמור לפגוע במותג של האייפון הרגיל. האייפון 4 חולש על נתח שוק משמעותי ביחד עם אחיו הוותיק יותר, ה-3GS. משפחת האייפונים תמשיך להתקדם, ואם תהיה לצידה משפחה של מכשירים זולים, יוכלו המצטרפים החדשים להינות מההילה של האייפונים ומההיסטריה של מכירות האייפון.

כדי להציע מוצר מתחרה איכותי, המיניאייפון יצטרך להיות בעל יכולות מרשימות יותר מיתר המכשירים הנמצאים היום בקטגוריה, ולקרוץ ליתרון יחסי עד למועד בו יושק רשמית. אם לא יציג יתרון משמעותי עליהם, הוא יסתמך רק על ההילה של האייפון להוביל את המכירות. אבל, כפי שההיסטוריה של אפל מלמדת, היא לומדת את השוק כל הזמן, וכשיצא מכשיר כזה הוא כנראה יתפוס את ההובלה בקטגוריה, בכל הקשור לתכונות שהוא מציע למשתמשים.

מתחרים עתידיים

המיניאייפון החדש של אפל ייאלץ להתמודד עם מספר מתחרים במידה ויושק במהלך השנה הקרובה. המצטרפת החדשה לסוני אריקסון ולנוקיה היא HP, אשר חשפה את המיניסמארטפון שלה רק לאחרונה והוא טרם נכנס לשוק. כניסתו לשוק הסמארטפונים לא צפויה לזעזע את השוק, אך הרבה מזה תלוי בתג המחיר. אם המחיר שיציג המכשיר יהיה נמוך מספיק, הוא עשוי להציע אלטרנטיבה להרבה אנשים שרוצים סמארטפון ונמנעו עד עכשיו בגלל המחיר.

הגודל הפיזי הקטן מאפשר ליצרניות לא רק ליצור מכשיר האוצר בתוכו שלל פונקציות ויכולות, אלא גם יכול לאפשר להן לנקוט בגישה שונה. לפי גישה זו, הסמארטפון ישיל חלק מהרכיבים היקרים יותר ויצמצם את יכולותיו במעט, במטרה לצמצם את עלויות הייצור ואת העלות הסופית לצרכן. כך הוא יוכל להתחרות בסמארטפונים הגדולים מבחינת המחיר, ובמכשירים הסלולריים הרגילים מבחינת הפונקציות שהוא כולל.

אייפוד נאנו בעידן מיניאייפון

הדור הנוכחי של האייפוד נאנו הצית את דמיונם של אנשים רבים. רבים מיהרו לשים לב לכך שגודלו כגודל שעון יד, והעובדה שחלק מובנה בתצוגה מאפשר להציג את השעה, הפך אותו למקור השראה עבור יוצרים רבים, המציעים היום ברחבי הרשת סוגים שונים של התקנים ורצועות המשלבות את הנאנו כשעון יד לכל דבר.

מבחינה טכנולוגית, אנחנו מתקרבים במהירות למצב בו נוכל לרכוש אצל כל שען את השעון של דיק טרייסי. למעשה, ישנם כבר היום שעונים המציגים יכולות של טלפון סלולרי הכלול בתוכן, כמו השעון של LG בסרטון שצרפנו, אך הן אינם זמינים במיינסטרים ותפוצם אינה רבה ממילא. כל זה לא עוצר את הפיתוח הטכנולוגי של אפל, אשר בזכותו אפל מצליחה באריזה כל כך קטנה, כמו של הנאנו, לארוז נגן מדיה עם יכולות מרשימות.

על רקע ההתקדמות הטכנולוגית של האייפוד נאנו, ולצד השמועות כי ישנו מכשיר סלולרי מיניאטורי, אחת השאלות המתבקשות היא מה המקום של האייפוד נאנו בעתיד שכזו, בו המיניאייפון יוצא לשוק, וגודלו הפיזי לא גדול בהרבה מהאייפוד נאנו.

אחת מהאפשרויות היא שמדובר במיזוג (סוף סוף?) בין שני קווי הייצור הללו, כך שלא יהיה יותר צורך בייצור של איפוד נאנו בנפרד מהאייפון. המיניאייפון החדש יוכל בקלות למלא את החלל החסר ולהציע יכולות של נגן מדיה ומכשיר סלולרי איכותי, אשר מתחרה בסמארטפונים הגדולים ויודע גם לשמש כנגן מדיה.

אפשרות אחרת, לגיטימית באותה מידה, היא שהדור הבא של האייפוד נאנו יתקיים לצד המיניאייפון. האייפוד נאנו יאפשר לאפל להישאר בזירה של נגני המוזיקה, ולהציע מכשיר זול מאייפון, ונמצא בקצה היקר של נגני המוסיקה מצד אחד, ונהנה מהיוקרה של מוצרי אפל מצד שני. קיומו של מיניאייפון יוכל להשפיע על שוק הסמארטפונים בצורה משמעותית יותר, ופחות בשוק נגני המוסיקה, אך כל זאת תלוי, כמובן, בנתונים הטכניים הסופיים איתם ישווק המכשיר.

יגיע בקיץ?

בכתבה של הוולסטריט ג’ורנל מצוטטים המקורות העיתונאיים כמוסרים שהמיניאייפון החדש צפוי לצאת, נכון לעכשיו, לקראת הקיץ. בין אם זה יהיה בפועל בקראת הקיץ, או אם המועד הזה ישתנה, כניסתה של אפל לתחום המיניסמארטפונים עשוי לדחוף את התחום קדימה בצורה משמעותית. כפי שקרה עם האייפד של אפל והשוק שהוא יצר עבור אפל ועבור מתחריה, מיניסמארטפון של אפל יכול לעזור לייצר שוק חדש או קטגוריה חדשה של מכשירי מיניסמארטפון. מצב כזה יכול לעודד את יתר המתחרות לפתח גם הן מכשירי מיניסמארטפון מתחרים, ולעגן את הקטגוריה הזאת בין מגוון המכשירים הסלולריים שניתן לרכוש היום.

Avatar

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

2 תגובות על "האם מתחיל עידן המיניסמארטפונים?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יעקב
Guest

ושוב דב מורן הקדים את זמנו

שלמה
Guest

חחח נראה כאילו יש קשר בין הסמארטפון של נוקיה N97 למכשיר החדש??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: